دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/20
53 بازدید

نژاد چاو چاو

نژاد چاو چاو

یکی از خصوصیات نژاد چاو چاو زبان آبی مشکی و پاهای عقبی صاف اوست که باعث خرامیده راه رفتنش می شود. موهای خارجی چوچو دو نوع می باشد: یکی موهای صاف و دیگری زبر و خشن. رنگ موهای آن اغلب سرخ، قهوه ای، مشکی و آبی می باشد و ممکن است به رنگ کرم وسفید نیز دیده می شود که در برخی قسمتها کم رنگ و پر رنگ است اما هرگز رنگ موها دو رنگ نمی باشد. گوشها گرد و کوچک است و در قسمت پشت سر دارای یال می باشد که چهره چوچو رو شبیه شیر میکند. دارای بینی پهن و مشکی و سینه ای فراخ است. دم آن پر پشت و پوشیده از موهای زبر می باشد و آن را بشکل فر خورده نگاه می دارد.

چوچو سگ با تربیتی می باشد. اما گاهی حالت تدافعی پیدا میکند. سلطه گر، کاملا جدی و مستقل است. نسبت به اعضای خانواده متعهد و اصولاً فقط ازصاحبش فرمان میبرد. سگی است حاکم و سلطه جو صاحبی مقتدرمی خواهد! چاو چاو سگ لجوجی است از او توقع فرمانبرداری زیاد نداشته باشید، او افکار خود را دنبال می کند. چوچو آموزشها را به خوبی یاد می گیرد. زیرا که سگ احمقی نیست. بعضی ها میگویند که نوع مو کوتاه آن فعالیت بیشتر و باهوش تری نسبت به نوع مو بلند دارند .

عکس چاو چاو

آمار حیاتی نژاد چاو چاو | Chow Chow

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۴۶ تا ۵۶ سانتی متر
وزن: ۲۰ تا ۳۲ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد چو چو|   Chow Chow

  • سگهای چاوچاو یا سگ چو چو بسیار مستقل هستند و آنها نیاز به یک صاحب قدرتمند دارند.
  • چاو چاو باید به خوبی اجتماعی شود برای معرفی به افراد جدید و سگ های دیگر.
  • چو چو ممکن است تنها به یک شخص و یا به خانواده خود بچسبد. آنها مشکوک و عجیب هستند .
  • چاو چاو به سه یا چهار بار شانه زدن در هفته نیاز دارد.
  • چو چو را می توانید در آپارتمان نگهداری کنید تا زمانی که آنها ورزش روزانه خود را داشته باشند.
  • چو چو دید محیطی، خوبی دارد .
  • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز یک توله چاوچاو را از فروشگاه حیوان خانگی نخرید. توله ای را بخرید که مادر آن آموزش های لازم را دیده باشد و مشکل ژنتیکی نداشته باشد

عکس چاو چاو

تاریخچه نژاد چاو چاو | Chow Chow

کارشناسان حدس می زدند که چاو چاو یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ است و آزمایش های ژنتیکی این ادعا را ثابت کرده است که درست است. این نژاد در مغولستان و شمال چین ایجاد شده است و به آرامی در جنوب با قبایل عشای مغولستان گسترش پیدا کردند.

ترسیم سگهایی شبیه چاو چاو در سفال و نقاشی های سلسله هان (۲۰۶ تا ۲۲ قبل از میلاد) دیده می شود. گفته می شود یک امپراتور چینی ۲۵۰۰ جفت نژاد چاو چاو را به عنوان شکارچی نگهداری می کرده است. علاوه بر شکار، سگ ها برای محافظت از اموال صاحبانشان استفاده می شدند. در سمت جنوب، خز آنها برای تمیز کردن استفاده می شد و گوشت آنها یک غذای لذیذ به شمار می رفت.

در چین، این نژاد به نام های مختلف نامگذاری شد: سگ سیاه و سفید (hei shi-tou)، سگ گرگ (lang gou)، سگ خرس (xiang gou) و سگ کانتون (Guangdong gou). چطور چاو چاو شد، داستان جالبی دارد.

در اواخر قرن هجدهم میلادی بازرگانان بریتانیایی محموله بارشان شامل بعضی از سگها شبیه به خرس می شد. در سال ۱۷۸۱، چاو چاو در کتاب انگلیسی، تاریخ طبیعی و آثار باستانی سلبرن، توسط  گیلبرت وایت توضیح داده شد. همسایگان او یک جفت چاو چاو را از کانتون (اکنون گوانگدونگ) را به خانه آوردند و او توانست مشاهدات خود را در مورد زندگی چاو چاو کامل کند. هواداران می گویند که این نژاد از زمانی که گیلبرت ۲۰۰ سال پیش در مورد آنها نوشته بود، کمی تغییر کرده است.

با این حال، تا یک قرن بعد، چاو چاو ها به صورت منظم پرورش داده شدند. ملکه ویکتوریا، که سگ ها را دوست داشت، علاقمند به این نژاد شد و محبوبیت آن افزایش پیدا کرد. یک باشگاه نژاد در انگلستان در سال ۱۸۹۵ برای چاو چاو شکل گرفت.

اولین چاو چاو برای نمایش در نمایشگاه سگ آمریکایی به نام تاکیا نامیده شد، که در سال ۱۸۹۰ در نمایشگاه کلمهای وست مینستر کلاس کلاسیک در جایگاه سوم جای گرفت. باشگاه آمریکایی قاچاق (AKC) این نژاد را در سال ۱۹۰۳ به رسمیت شناخت و اولین چاو چاو با نام  ین هو در AKC ثبت نام شد.

چاو چاو در دهه ۱۹۲۰ در بین خانواده های ثروت مند معروف بود. آنها را حتی به کاخ سفید اعزام کردند، تا جایی که رئیس جمهور کالوین کولیج و همسرش Timmy، Chow قرمز و Blackberry، Black Chow را نگه داشتند. سیگموند فروید نیز نژاد چاو چاو داشت و دخترش آنا سگ ها را نگه داشت و پرورش داد. طرفداران بیشتری از جمله مارتا استوارت؛ گاه گاه با این نژاد در نمایش تلویزیونی نشان داده می شد.

امروزه، چاو چاو رتبه ۶۴ در میان ۱۵۵ گونه و گونه های شناخته شده AKC را به خود اختصاص داده است.

عکس چاو چاو

وزن و اندازه نژاد چاو چاو | Chow Chow

وزن در نرها: (۲۰-۳۲) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۰-۳۲) کیلوگرم .

قد در نرها: (۴۶-۵۶) سانتی متر، در ماده ها: (۴۶-۵۶) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد چاوچاو | Chow Chow

بعضی ها چاو چاو را با یک گربه مقایسه می کند: بی نظیر، ساکت، مستقل، مغرور، با هوش و خسته کننده.

یک نژاد چاو چاو خوب هرگز نباید تهاجمی یا خجالتی باشد. این نژاد تمایل به انجام کارهای خود دارند و معمولا مشکل ساز نیستند. آنها باصاحبان خود بازی می کنند، اما به غریبه ها علاقه ای ندارند، اگر غریبه ها بدون نظارت صاحب سگ به خانه چاو چاو نزدیک شوند – در این صورت او حالت تهاجمی می گیرد. او در صورتی که توسط یکی از صاحبانش به غریبه ها معرفی شود، اجازه می دهد غریبه ها او را لمس کنند.

یک چاو چاو برای اینکه در بزرگسالی یک سگ آرام و سالمی باشد باید در تولگی کاملا اجتماعی شود و در موقعیت ها و در کنار سگ های جدید قرار بگیرند.

عکس چاو چاو

مشکلات و سلامتی نژاد چاوچاو | Chow Chow

چاو چاو ها به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژادها، آنها می توانند دچار مشکلاتی شوند .

مشکلات زیر در این نژاد شایع است :

  • دیسپلازی مفصل ران سگ(CHD) : این یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران را به مفصل ران متناسب قرار نگرفته است به صورت چسبیده است. شما ممکن است هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران را متوجه نشوید. با غربالگری اشعه ایکس این بیماری تشخیص داده می شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، باید مطمئن شوید که پدر و مادر برای دیسپلازی مفصل ران تست شده و عاری از مشکلات هستند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما همچنین می تواند توسط عوامل محیطی، مانند رشد سریع از یک رژیم غذایی با کالری بالا و یا صدمات وارده از پریدن یا سقوط ایجاد شود .
  • آنتروپیون باعث می شود که پلک به سمت داخل رول بخورد، باعث زخمی شدن هر دو کره چشم می شود. با جراحی درمان می شود .

 

تغذیه نژاد چاو چاو | Chow Chow

توصیه می شود روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا روزانه، به صورت دو وعده غذایی تقسیم شده به او داده شود .

میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمئن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد .

عکس چاو چاو

آراستن نژاد چاوچاو | Chow Chow

باید روزانه موهایش شانه شود تا ظاهر خوبی داشته باشد. دچار ریزش موی فصلی نسبتا زیادی می شود که در آن زمان به شانه زدن بیشتری نیاز دارد.

چاو چاو دو نوع پوشش، خشن و صاف دارد .هر دو نوع پوشش در پنج رنگ: قرمز، سیاه و سفید، آبی، دارچین (حنایی روشن تا دارچین عمیق) و کرم (که می تواند از نور طلایی به چوب ماهون پررنگ باشد) دیده می شود .

چو چو خود را سه بار درهفته شانه کنید. ریزش مو فصلی زیادی دارد .چاو چاو نیاز به استحمام، یک بار در ماه دارد. مگر در مواقع ضروری که او کثیف می شود .

چاو چاو به مسواک زدن دو یا سه بار در هفته نیاز دارد برای جلو گیری از رشد باکتری های دهان . مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان پیشنهاد می شود .

ناخن او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید اگر شما می توانید صدای ناخن را بر روی زمین بشنوید، آنها بیش از حد بلند است. ناخن پا سگ رگ های خونی دارد و اگر شما بیش از حد ناخن ها را کوتاه کنید باعث خونریزی می شوید.

نظافت چو چو خود را باید از تولگی شروع کنید. پنجه ها، داخل دهان و گوش را حتما بررسی کنید .

 

میزان سازگاری نژاد چاو چاو | Chow Chow  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

چاوچاو، رفتار خوبی با کودکان دارد اما چاوچاو، ممکن است جست و خیز و یا رفتار خشن کودکان خردسال را تحمل نکند. برای همین بهتر است در خانواده هایی با کودکان بزرگتر باشد .

چو چو اگر به خوبی از تولگی آموزش ببیند با حیوانات خانگی دیگر سازگار است. ممکن است نسبت به همجنس خود حالت تهاجمی داشته باشد زندگی با جنس مخالف برای او بهتر است .

عکس چاو چاو

محل نگهداری نژاد چاوچاو | Chow Chow

به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد برای زندگی در آپارتمان مناسب است. چوچو در داخل خانه آرام است اما نسبت به حرارت و گرما حساس است. یک حیاط کوچک برای او ایده آل است. چوچو اصولاً سگ تنبلی است اما مقداری فعالیت روزمره مانع چاق شدن او میشود