1398/02/26
53 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 6 دقيقه

بایدها و نبایدها درباره خرید غذای گربه ارزان

بایدها و نبایدها درباره خرید غذای گربه ارزان

اگر حیوان خانگی مثل گربه دارید حتما تغذیه گربه و خرید غذای گربه ارزان از دغدغه اصلی شماست. در این مقاله می خواهیم به بیان نکاتی درباره‌ تغذیه گربه و خرید غذای گربه ارزان با توجه به سنشان بپردازیم.

تغذیه گربه و خرید غذای گربه ارزان و مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان و پرورش‌دهندگان انواع گربه‌ها در سنین مختلف آن‌هاست. گربه ها نیز مانند هر حیوان خانگی دیگری نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و باید خوراکشان یا میزان غذای گربه در روز به‌ اندازه باشد. همچنین زمان تغذیه گربه هم باید درست تنظیم شود و به‌موقع و سر وقت داده شود. اگر جزء کسانی هستید که گربه ی خانگی دارید یا گربه پرورش می‌دهید و مراقبت از گربه جزء علایق شماست و به دنبال راه درست تغذیه‌ گربه‌های خود هستید، با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم نکاتی درباره تغذیه گربه را برای شما بیان کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما دوستان و همراهان عزیز قرار دهیم.

 

مراقبت از گربه‌ ها 

گربه حیوانی ملوس، زیرک، اکثر اوقات در حال استراحت و در عین‌ حال گاهی چست و چابک است. نگهداری از گربه به افراد روحیه می‌بخشد. حال اگر جزء افرادی هستید که برای اولین بار قرار است این حیوان ملوس را به خانه بیاورید، باید مواردی را در نظر داشته باشید. اول اینکه همه ی افراد خانواده را متقاعد کرده و برای نگهداری از گربه آن‌ها را آماده کنید. پس‌ از آن وسایل مورد نیاز گربه را لیست کرده و تهیه کنید. وسایلی چون ظروف آب و غذا، ظرف شن برای ادرار و مدفوع گربه، وسایل خواب او، سبد یا جعبه حمل گربه و دیگر مواردی چون برس، شانه و وسایل بازی و مهم‌تر از آن در مورد خرید غذای گربه ارزان و مناسب اطلاعاتی کسب کنید و غذای مناسب سن گربه ی خود را تهیه کنید.

 

خرید غذای گربه ارزان

برای تغذیه گربه قبل از هر چیزی بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید و با توجه به نژاد گربه خود، سن، وزن و نیاز تغذیه‌ای متناسب با او غذای مناسب تهیه کنید تا گربه ی خانگی شما به بیماری‌های مختلف دچار نشود. غذاهای آماده ی موجود در بازار علاوه بر به‌صرفه و ارزان بودن، مناسب و مطلوب گربه شما هم خواهد بود. غذاهای آماده ی گربه مانند رافین، رویال کنین، غذای گربه فریسکیز و … دارای ویتامین‌های لازم و املاح ضروری است که باید به بدن گربه برسد. علاوه بر این عمل دفع و گوارش حیوان هم بهبود می‌بخشد و مورد تائید دامپزشکان نیز هستند.

اگر به دادن غذاهای خانگی به گربه و یا خرید غذای گربه ارزان علاقه دارید، توجه کنید که تغذیه گربه باید متنوع باشد زیرا در صورت یکنواخت بودن، مشکلات فراوانی چون کمبود ویتامین، مشکلات گوارش، افزایش اوره و مشکلات دفع برای حیوان را به همراه خواهد داشت. برای تغذیه گربه انواع غذاها چون مرغ، ماهی و گوشت پخته و بدون استخوان، ماست، آب مرغ، شیر بدون لاکتوز و پنیر و سایر موارد مناسب است. همچنین در صورتی‌ که به گربه غذای خانگی می‌دهید، از دادن ویتامین‌های ضروری برای او طبق دستور دامپزشک غفلت نکنید.

 

غذاهای مناسب هنگام خرید غذای گربه ارزان

انواع غذاهای مناسب برای تغذیه گربه شامل غذاهای تازه‌ای چون گوشت پخته، مرغ پخته و بدون استخوان، ماهی پخته، جگر و دل مرغ پخته‌شده، تخم‌مرغ آب‌پز و شیر که البته توجه شود شیر گاو تازه و بدون لاکتوز باشد تا ناراحتی معده برای گربه ایجاد نکند. همچنین غذاهای آماده کنسرو شده، خشک و نیمه مرطوب هم برای خرید غذای گربه ارزان مناسب می‌باشند.

خرید غذای گربه ارزان

 

غذاهای خطرناک برای گربه‌ ها

در بخش‌های قبلی با تغذیه ی درست و غذاهای مناسب برای گربه آشنا شدید. حال در این بخش چند مورد از غذاهای خطرناک برای تغذیه گربه اشاره می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • الکل‌ها و دیگر نوشیدنی‌های مضر چون شیر نوزادان که ممکن است حتی به مرگ حیوان نیز منجر شود.
 • پیاز و سیر و در کل غذاهایی که سیر و پیاز فراوان دارند باعث حساسیت و اختلالات مختلف در بدن حیوان می‌شوند.
 • انواع تن‌ها چون تن ماهی و حتی استفاده ی زیاد از ماهی، نوشیدنی‌های کافئین دار چون چای، قهوه که به سیستم عصبی و قلب گربه آسیب می‌زند.
 • در صورت دادن مرغ و گوشت و ماهی حتماً استخوان‌های آن را جدا کنید. چون استخوان علاوه بر آسیب رساندن به دندان گربه سیستم گوارشی او را نیز برهم می‌زند.
 • اگر در کنار گربه سگ هم دارید توجه کنید هرگز از غذای سگ به گربه ی خود ندهید چون در صورت تکرار و مداومت باعث ناراحتی قلبی گربه می‌شود. میوه‌هایی چون انگور، خرمالو و غذاهایی که قند زیادی دارند، گربه را بیمار می‌کنند.

 

میزان تغذیه گربه در طول روز

 1. میزان تغذیه ی گربه در طول روز بر اساس سن گربه‌ها متفاوت است.
 2. شش وعده ی غذایی به‌ طوری‌ که سه وعده شیر بدون لاکتوز ولرم و سه وعده غذای نرم برای گربه‌های یک تا دوماهه توصیه می‌شود.
 3. برای سنین دو تا چهار ماهگی وعده‌های غذایی گربه‌ها به چهار یا پنج وعده تقسیم می‌شوند که دو وعده ی آن شیر گرم و دو تا سه وعده ی دیگر آن غذای نرم است.
 4. در چهار تا شش‌ ماهگی این وعده‌های غذایی به سه وعده و بعد از شش‌ ماهگی به دو وعده در روز کاهش می‌یابد.
 5. برای گربه‌های سن بالا و پیر نیز میزان وعده ی غذایی بین دو تا سه وعده متغیر است.
 6. توجه کنید که گربه‌های آبستن به دو تا چهار وعده و گربه‌های شیرده به چهار تا پنج وعده ی غذایی همراه با ویتامین‌های لازم نیاز دارند.

 

زمان مناسب برای تغذیه گربه 

بهتر است برای غذا دادن به گربه یک برنامه ی زمانی مناسبی داشته باشید و برای آن وقت بگذارید. بهترین زمان صبح‌ها و شب‌ها مناسب برای رسیدگی به گربه‌ها و تغذیه آن‌هاست.

 

نکات مورد توجه در تغذیه گربه 

 • توجه کنید که مکان غذا دادن به گربه ثابت باشد و زیاد تغییر نکند. علاوه بر این محل تغذیه گربه نیز باید تمیز و آرام باشد. حتی‌الامکان زیر ظرف غذای او پلاستیک یا روزنامه انداخته شود. ظرف غذای گربه و ظرف آب او هم باید جداگانه باشد.
 • همچنین اگر چند گربه دارید ظروف غذای جداگانه و مخصوصی برای هر کدامشان در نظر بگیرید.
 • برای گربه‌ها از سنین پایین هنگام خرید غذای گربه ارزان، غذاهای متنوع تهیه کنید و آن‌ها را به خوردن به انواع غذاها عادت دهید.
 • بچه‌ گربه‌ها اگر از بدو تولد در کنار مادر خود نبودند و از شیر مادر خود تغذیه نکردند، باید تا حدود چهار ماهگی، شیر گاو بدون لاکتوز در کنار غذای آن‌ها قرار داد. دقت کنید از سن دو ماهگی به بعد باید در کنار شیر گاو بدون لاکتوز غذاهای جامد و نرم در تغذیه گربه قرار داد.
 • توجه نمایید که تعداد وعده‌های تغذیه گربه بر اساس سن آن‌ها متفاوت خواهد بود. 
 • هنگام غذا دادن به گربه همیشه کنار ظرف غذای او ظرف آب هم قرار دهید.