1398/03/04
49 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 2 دقيقه

چه راهکارهایی برای درمان قرمزی چشم گربه وجود دارد؟

چه راهکارهایی برای درمان قرمزی چشم گربه وجود دارد؟

قرمزی چشم گربه خانگیتان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد مانند التهاب، عفونت، بیماری پلک سوم و … . بنابراین علت قرمزی چشم گربه ها متفاوت است که در این مطلب علل مختلف و درمان قرمزی چشم گربه را بیان می کنیم. همراه ما باشید.

 

علت قرمزی چشم گربه و درمان آن

هنگامی که گربه خانگیتان دچار بیماری پلک سوم می شود، ابتدا یک پوسته ی صورتی مانند جلوی چشم گربه را می گیرد و سپس شروع به خارش و آبریزش می کند. سپس گربه مدام با پنجه هایش چشم خود را مالش می دهد.

معمولا اگر پوسته بیرون آمده در گوشه ی چشم باشد، نیاز به جراحی دارد ولی در صورتی که پوسته ی صورتی، کل چشم را دربرگیرد، معمولا با تجویز قطره چشم گربه توسط دامپزشک با طول زمانی کوتاه درمان، بهبودی کامل به دست می آید.

در بعضی از مشکلات چشمی، پزشک از چشم گربه نمونه برداری می کند تا آزمایشگاه، شمارش کامل سلول های خونی را انجام دهد. هم چنین ممکن است از گربه آزمایش خون گرفته شود. در آزمایش خون اگر التهاب داخلی وجود داشته باشد، نشاندهنده قارچ و انگل است.

بعد از دامپزشک نوبت به رسیدگی شما می رسد. باید در تمام طول روز گربه را زیر نظر داشته باشید و به او رسیدگی کنید.

هر روز ترشحات چشم گربه را از اطراف چشم گربه پاک نمایید. مخصوصا در گربه های سوپر فلت آبریزش چشم دو برابر می شود. پاک نکردن روزانه ترشحات چشمی گربه موجب قرمزی و التهاب چشم وی می شود.

شما می توانید با استفاده از ریمورهای مخصوص پت، برای تمیز کردن چشم گربه استفاده کنید.

گربه ها هم مانند انسان ها در فصلی از سال حساسیت می گیرند و باید از قطره های ضد حساسیت استفاده شود. آبریزش چشم یکی از علائم اصلی حساسیت فصلی است.

از دلایل دیگر قرمزی چشم در گربه ها، وجود گرد و خاک می باشد. حمام کردن گربه می تواند گرد وخاک را از اطراف چشم و بدن گربه دور کند.

مواد شیمیایی که در خانه استفاده می کنید، به متورم و قرمز شدن چشم گربه کمک می کند مانند مایع سفید کننده (وایتکس)، الکل، روغن و عطر و… .

در استحمام گربه به چشم گربه بسیار توجه کنید. رفتن شامپو در چشم گربه در قرمزی و تورم چشم گربه بسیار موثر است.

گاه در اثر ضربه ای که به سرگربه وارد می شود، ۲۴ الی ۴۸ ساعت چشم او دچار قرمزی می شود که در صورت عدم بهبودی باید به دامپزشک مراجعه کنید.

بچه گربه ها فوق العاده چشم حساسی دارند و تا ۷ روزگی چشم توله گربه ها باز نمی شود. هنگامی که چشم توله ها شروع به باز شدن می کند، باید در بهداشت محل زندگی توله بسیار دقت کنیم زیرا توله ها سیستم ایمنی ضعیفی دارند و عفونت چشم توله گربه از بیماری های شایع می باشد. برای درمان قرمزی چشم بچه گربه، اگر عفونت مختصر باشد می توان با چایی تازه دم بدون عطر و خنک شده، ۲ ساعت یکبار چشم گربه را شستشو دهیم.

معمولا توله گربه هایی که از مادر جدا می شوند، به عفونت چشم دچار می شوند زیرا مادر در طول روز چندین بار چشم توله هایش را لیس میزند و تمیز می کند و چشم توله دچار بیماری نمی شود.