دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/27
87 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 13 دقيقه

نژاد انگلیش ستر

نژاد انگلیش ستر

اسم نژاد انگلیش ستر بدلیل اینکه تمرین نشستن می کردند و خیز کمی برمی داشتند زمانی که پرنده را برای شکار پیدا می کردند بالای سر او کمین می کردند. زمانی که شکار با تفنگ ترویج بیشتری پیدا کرد آنها به صورت اشاره گرهای سنتی در کنار شکارچی می ایستادند. سترها هنوز هم به عنوان سگهای شکاری مورد استفاده قرار میگیرند بعلاوه امروزه بعنوان همدم و همراهی برای خانواده نیز استفاده می شود.

انگلیش ستر

آمار حیاتی نژاد انگلیش ستر | English setter

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۵۸ تا ۶۳ سانتی متر

وزن: ۲۰ تا ۳۶ کیلوگرم

طول عمر: ۱۱ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد انگلیش ستر | English Setter

 • سترها میتوانند پارس کننده های آزار دهنده ای باشند؛ بنابراین زمانی که جوان هستند این عادتشان باعث دلسردی دیگران نسبت به آنها میشود.
 • ستر ها براحتی وزن اضافه میکنند، بنابراین مقدار غذایشان باید اندازه باشد و گرنه خپل بنظر می رسند.
 • یک حیاط محصور نیاز ضروری است زیرا ستر به واقع نمی تواند در محدوده حفاظت نشده و باز بمانند.
 • قابلیتهای پریدنی و کند و کاوی بسیاری دارند مطمئن باشید که آنها در محدوده محصور راضی باشند.
 • آموزش ناچیز برای آنها کار را سخت میکند بنابراین از سنین پایین آموزش را شروع کنید تا موفق شوید.
 • برای اینکه سگی سالم داشته باشید هرگز از یک پرورش دهنده غیر مسئول یا فروشگاههای حیوانات خانگی توله سگ نخرید. بدنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید کسی که آزمایشات مربوط به نژادهای مختلف سگ را انجام داده باشد چون باید مطمئن شوید که سگ عاری از هرگونه بیماریهای وراثتی است و از لحاظ خلق و خو و مزاج سالم است.
 • برای خرید سگ انگلیش ستر به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

انگلیش ستر

وزن و اندازه نژاد انگلیش ستر | English Setter

وزن در نرها: (۲۹-۳۶) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۰-۲۵) کیلوگرم.

قد در نرها: (۶۴-۶۹) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۸-۶۴) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد انگلیش ستر | English Setter

نژاد ستر انگلیسی سگی است مهربان، خونگرم، نجیب. زندگی آنها متناسب و درخور زندگی سگهای ورزشی است اما فعالیتشان آنقدر نیست که شما را خسته کند و از پای دربیاورد. ستر زمانی که شخص غریبه ای به شما نزدیک میشود شما را با پارس کردن خود آگاه می کند.

خوی و خصلت این نژاد تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماع شکل میگیرد. توله سگهای خوب مزاج کنجکاو و بازیگوش هستند.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد و بزرگ شد از لحاظ خوی و خصلت چه جور سگی خواهد بود.

مانند هرسگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات گوناگون زمانی که خیلی جوان هستند مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

سترها با مردم به خوبی کار میکنند و بدلیل داشتن غریزه شکار بدون شکارچی هم به خوبی در این زمینه عمل می کنند. آموزش او باید ثابت و بامهربانی و در جلسات کوتاه باشد ودر پایان برای جذاب و جالب بودن این آموزشها به او بعنوان ستایش پاداشی بدهید.

انگلیش ستر

مشکلات و سلامتی نژاد انگلیش ستر | English Setter

انگلیش سترها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه انگلیش سترها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

در مورد انگلیش سترها شما باید انتظار دیدن گواهی عدم سوء پیشینه سلامت از بنیاد ارتوپدی حیوانات OFAبرای دیسپلازی ران (با امتیاز بهتر)، دیسپلازی آرنج، کم کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراند و از دانشگاهAubruw برای تروموبوپاتیا و از بنیاد رجیستری چشم برای طبیعی بودن چشم صدورگواهینامه را داشته باشید.

 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری در صورت کمبود هورمون تولید شده از غده تیروئید ایجادمیشود. علامت خفیف این بیماری ناباروی است. علائم بیشتر این بیماری، چاقی، کندی روانی، بی حالی، افتادگی پلکها، سطح پائین انرژی و چرخه حرارت نامنظم است. پوست سگ زخمت و زبر و شکننده میشود و شروع به ریختن میکند در حالیکه پوست سیاه و زمخت شده است. این مشکل را میتوان با جایگزین کردن مصرف روزانه تیروئید درطول تمام عمر تحت درمان قرار داد به این ترتیب سگ مبتلا از زندگی کامل و خوبی برخوردار خواهد بود.
 • ناشنوایی: بیماری نسبتا شایعی است که میتواند تبدیل به یک چالش برای سگ و صاحبش شود. برخی از ناشنوایی و کم شنواییها را میتوان با دارو یا عمل جراحی درمان کرد اما معمولا ناشنوایی قابل درمان نیست. صبروزمان زیادی را باید برای یک سگ ناشنوا صرف کرد همینطور ابزار کمکی زیادی وجود دارند مانند حلقه های ارتعاشی که زندگی را هم برای سگ و هم برای شما بعنوان صاحب سگ آسانتر میکنند. اگر کم شنوایی یا ناشنوایی برای سگ شما تشخیص داده شده است شما باید صبر و شکیبایی زیادی در برابر او داشته باشید تا بتوانید از حیوان مراقبت کنید.
 • دیسپلازی آرنج: یک بیماری وراثتی است؛ تصور میشود که این بیماری به میزان رشد در سه استخوان ک آرنج را تشکیل میدهند متفاوت باشد ک باعث سستی مفاصل می شوند. این بیماری منجربه آرتروز دردناک یا باعث لنگیدن سگ میشود.
 • دامپزشک ممکن است برای رفع این مشکل جراحی و برای کنترل درد دارو تجویز کند. برای اینکه بر روی مفاصل فشار وارد نشود و ایجاد درد نکند باید سگ را در وزنی متعادل نگه داشت. تعیین درجات مختلف این بیماری و اینکه چگونه سگ را تحت تاثیر قرار میدهد کار شواری است.

انگلیش ستر

مراقبت از نژاد انگلیش ستر | English Setter

ایده آل ترین وضعیت برای زندگی انگلیش سترها خانه ایست که دسترسی به یک حیاط محصور داشته باشد تا توله سگ بتواند در آنجا بازی کند. یک پرچین که آنها را از بدنبال پرندگان و دیگر حیوانات رفتن بدور نگه دارد. او از دویدن بدون قلاده در یک محدود حصارکشی شده به مدت نیم ساعت یا پیاده روی بیرون ازشهر در حالیکه قلاده ندارد، لذت میبرد.

توله سگها نیاز به فعالیتهای مختلفی دارند. سیستم استخوان بندی آنها هنوز هم در حال رشد است و تازمانی که هنوز ۲ سال دارند کامل و بالغ نشده است. به آنها اجازه ندهید که برروی سطوح سفت وسخت بپرند و یا اینکه از روی مبلمان بر روی کفپوشهای سفت و کاشی ها بپرند و باعث صدمه دیدن خودشان بگردند.

در اینجا برنامه ورزشی خوبی برای انگلیش سترها داریم.

 • سن ۹ هفتگی تا ۴ ماهگی: بردن توله سگ به محل نگهداری سگها یک یا ۲ بار در هفته بعلاوه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بازی در حیاط صبحها و عصرها راه بسیار خوبی برای ورزش، آموزش و اجتماعی شدن است. پرتاب یک توپ برای بازیهای واکشی آنها هم راه خوبی است.
 • سن ۴ تا ۶ ماهگی: کلاسهای مطیع سازی هفتگی و روزانه نیم مایل پیاده روی بعلاوه زمانی برای بازی کردن در حیاط نیازهای اورا در این سن تامین میکند.
 • سن ۶ ماهگی تا ۱ سالگی: انجام بازیهای واکشی با یک توپ یا بازی فریزبی به مدت ۴۰ دقیقه در صبحهای خنک وشبها نه در طول روز که هوا گرم است. پیاده روی را تا مسافت یک مایل ونیم ادامه دهید.
 • بالاتر از ۱ سالگی: توله سگ اسپرینگر اسپنیل میتواند با حفظ فاصله کمتر از یک مایل همراه شما بدود. البته باید مکررا در طول مسیر به او استراحت بدهید. همزمان با اینکه او رشد میکند و بالغ میشود می توانید فاصله خودتان با او و همچنین زمان دویدن را افزایش دهید. این ورزشهای منظم می تواند به رشد استخوانها و مفاصل و حفاظت از آنها کمک کند.

توله سگهای انگلیش ستر کنجکاو فعال هستند و مانند همه توله سگها هرچیزی که در دسترسشان باشد را می جوند.

در زمانی که خیلی جوان هستند نگه داشتنشان در یک جا با یک اسباب بازی برایشان سرگرم کنندهاست، این روش برای زمانی که شما در خانه نیستید و نمیتوانید برروی نظارت داشته باشید راه خوبی است. اما هرگز توله سگ خودتان را در این وضعیت بیشتر از ۲ تا ۴ ساعت نگه ندارید.

 

تغذیه نژاد انگلیش ستر | English Setter

میزان توصیه شده روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که در طول روز به ۲ وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه انگلیش ستر خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

انگلیش ستر

آراستن نژاد انگلیش ستر | English Setter

پوشش جالب و جذاب او یکی از جنبه های فریبنده این نژاد است. لایه های پوشش او صاف بدون هرگونه پیچ و تاب و یا پشمالویی است. بدن او با پوششی پر مانند که کمی از مو بلندتر است برروی گوشها، سینه، شکم، زیر ران و پشت ساق و دم پوشیده شده است.

رنگ او بلتون آبی، نارنجی، لیمویی و قهوه ای مایل به زرد و جگری است که این رنگها را درواقع به ارث برده اند.

بلتون روستایی است که بنیانگذار این نژاد ادوارد لاوراک که عاشق شکار بوده از آنجا آمده است. پوششی سفید با موهای سیاه در سراسر بدن.

این نژاد پوششهایی متشکل از سفید با لکه های سیاه یا بلتون آبی با لکه های نارنجی و لیمویی یا جگری با لکه های سیاه و یا قهوه ای با لکه های زرد دیده می شود.

زمانی که اورا بدرستی پیرایش کنید، پوششی خیره کننده خواهد داشت.برس زدن بدن او برای حداقل ۳ بار در هفته و یا حتی بصورت روزانه باعث میشود که پوششی سالم و براق داشته باشد. با یک شانه فولادی به آرامی بدنش را برس بزنید تا موهای ریخته شده حذف شوند.

حمام کردن او هر ۶ هفته باعث میشود که بوی خوبی بدهد. مانند هر سگ دیگری او هم ریزش مو دارد و برس زدن باعثت میشود که این موهای سست شده حذف شوند و بر روی لباسها و مبلمان دیده نشوند. اگر این کار برای شما سخت است میتوانید از یک آرایشگر حرفه ای یا یک پرورش دهنده کمک بگیرید.

از آنجائیکه فلپهای گوش آنها آویزان است و راه جریان هوا را مسدود میکند بنابراین هر هفته گوش او را با یک پنبه مرطوب تمیز کنید تا از عفونت گوش جلوگیری شود. البته بهتر است این کار توسط دامپزشک انجام شود. هرگز چیزی را در داخل کانال گوش فرو نبرید. در صورتی که گوش قرمز شده باشد یا اینکه داخل گوش بوی بدی بدهد یا اینکه سگ سرش را مدام به سمت گوشش تکان دهد، ممکن است که به عفونت گوش مبتلا شده باشد.

حداقل ۲ تا ۳ بار مسواک زدن برای سگ ضروری است، تا از تجمع باکتری و بوی بد دهان جلوگیری کند. البته برای جلوگیری از بیماریهای لثه مسواک زدن روزانه کار بهتری است.

اگر شما قادر به شنیدن صدای کشیده شدن ناخنهایش بر کف زمین هستید باید آنها را کوتاه کنید. سگها اغلب در مورد پنجه های خود حساس هستند، باید مراقب باشید و به آنها رسیدگی کنید.

همانطور که شما او را نظافت میکنید باید سگ را از نظر هرگونه زخم، خارش، عفونت، قرمزی، حساسیت به لمس و التهاب بر روی پوست بررسی کنید. چشمها باید روشن و بدون هیچ گونه قرمزی و یا ترشحی باشند.

 

میزان سازگاری نژاد انگلیش ستر | English Setter با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

انگلیش سترهای بالغ نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به کودکان هستند. از آنجائیکه توله سگها و کودکان نو پا هردو در روندی رو به رشد قرار دارند بهتر است که از لحاظ کشیدن گوش و یا دم از هر دو طرف تحت نظارت قرار داشته باشند. فروشندگان توله سگها ترجیح میدهند اغلب این نژاد را به خانه هایی که کودکان بالای ۶ سال دارند بفروشند.

شما باید به کودکانتان در مورد غذا خوردن سگ و اینکه دور ازغذای او باشند آموزش دهید وهیچگاه سگ را با کودک تنها نگذارید. ستر ها میتوانند تعامل خوبی با سگهای دیگر و حیوانات خانگی دیگر داشته باشند؛ بخصوص اگر همراه آنها بزرگ شده باشند. بعضی از سگها اما نه همه آنها می توانند یاد بگیرند که با حیوانات دیگر زندگی کنند شاید شما نیاز داشته باشید که آنها را دور از هم نگه دارید.

انگلیش ستر

محل نگهداری نژاد انگلیش ستر | English Setter

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.