دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/02
42 بازدید

نژاد مات

نژاد مات

مات سگی با نژاد مختلط و متعهد به طبیعت است. او در تمام اندازه ها، اشکال و رنگ ها موجود است و ممکن است یک پوزه بلند یا بینی کوتاه داشته باشد. این سگ ممکن است گوش دراز یا فلاپی داشته باشد. او به عنوان سگ خانواده، از نژاد مخلوطی است که برتری در اصالت ندارد. وفاداری، خوش طبعی و تمایل زیاد به شاد کردن، او را به سگی تبدیل می کند که می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.
 

آمار حیاتی نژاد مات | Mutt

دسته بندی نژاد: قلاده سگ هایی با نژاد مخلوط
طول عمر: ۸ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد مات | Mutt

سگ مات مانند تمام سگ ها، یک سگ منحصر به خود است. از او انتظار نداشته باشید سگی باشد که وقتی بسیار کوچک بود دیدید. او را در هر شرایطی دوست بداریدکه عشق شما بهترین پاداش برای او خواهد بود.

سگ مات

وزن و اندازه نژاد مات | Mutt

دامنه وسیعی از قد و وزن از بسیار کوچک تا بزرگ برای این نژاد وجود دارد.

 

مشکلات و سلامتی نژاد مات | Mutt

نژاد سگ مات، سگی با نژاد مخلوط به طور کلی سالم تر از سگ های اصیل در نظر گرفته شده است چرا که آنها از یک ترکیب ژن گسترده به منظور تولید یک نژاد مخلوط در مقابل همخونی به دست آمده اند. اما شما نمی توانید فرض کنید که نژاد مخلوط شما سالم خواهد بود. این سگ مثل همه سگ هایی با نژاد مخلوط در معرض ابتلا به شرایط و بیماری خاصی است.

  • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و با حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی است که توسط چیزی که سگ لمس می کند واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ، یا دیگر مواد شیمیایی که می تواند با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان شود. آلرژی استنشاقی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار و کپک ایجاد می شود. دارو مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت از آلرژی دارد. عفونت گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی استنشاقی است.
  • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
  • سرطان: علائم سرطان سگ شامل تورم غیر طبیعی از یک درد یا زخم هایی است که التیام نمی یابد و با خونریزی از هر قسمت بدن و مشکل در تنفس همراه می شود. درمان سرطان شامل شیمی درمانی، جراحی و دارو می باشد.
  • عفونت گوش: از آنجا که گوش دراز این سگ انجام گردش هوای کافی را به داخل گوش ممکن نمی سازد، گوش به راحتی می تواند دچارعفونت شود. گوش سگ خود را با پنبه هر هفته تمیز کنید و اگر گوش او بوی بد گرفت یا ملتهب به نظر رسید او را به دامپزشک ببرید. این در سگ هایی با گوش هایی بلند رایج است.

سگ مات

تغذیه نژاد مات | Mutt

اینکه سگ بالغ چقدر می خورد بستگی به اندازه، سن، ساخت، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت او دارد. سگ ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این تقریبا نیاز به گفتن ندارد که که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا دارد.

سگ خود را با میزان مناسب مواد غذایی در شکل خوب نگه دارید و او را دو بار در روز تغذیه کنید به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد. به عنوان یک قانون کلی، شما می توانید هر روز بر اساس میزان وزن او ببینید چقدر غذا روزانه نیاز دارد.

کمتر از ۵ کیلوگرم ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه
۵ تا ۷ کیلوگرم ۱/۲ تا ۱ پیمانه
۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم ۳/۴ تا ۱.۵ پیمانه
۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم ۱.۵ تا ۲ پیمانه
۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه
۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم ۲.۵ تا ۳ پیمانه
۴۰ تا ۴۵ کیلوگرم ۳ تا ۴ پیمانه
۵۰ تا ۷۵ کیلوگرم ۴ تا ۵ پیمانه
بیش از ۷۵ کیلوگرم ۴.۵ تا ۶ پیمانه

اگر شما مطمئن نیستید که آیا سگ نژاد مات اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از او بگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

سگ مات

آراستن نژاد مات | Mutt

نژادهای مختلف در تمام رنگ های رنگین کمانی سگ آمده است و نیازهای نظافتی او به نوع مو بستگی دارد. حمام کردن باید برای تمام نژادهای سگ در صورت نیاز انجام شود.

  • موی بلند، کم ریزش: این مو، نیمی خز است، مگر اینکه شما آن را کوتاه کنید. برس زدن چند بار در هفته با یک قلم موی پین و تر و تمیز و نظافت سگ هر پنج تا هشت هفته یا بیشتر نیاز است.
  • موی بلند، پر ریزش: این مو تمام خز است و به همین دلیل میریزد. برس زدن هفتگی، ایده آل است.
  • موی کوتاه: در هفته برس در جهتی که مو رشد می کند لازم است. دالماسی، باکسر و دوبرمن مخلوط بیشتر این مدل مو را دارند.
  • موی فرفری: باز هم، این مو، نیمی خز است و باید به طور منظم کوتاه شود.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

 

میزان سازگاری نژاد مات | Mutt با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

برخی از نژادهای مخلوط با بچه ها و حیوانات خانگی جور هستند و برخی دیگر نه. بسیاری از رابطه های سگ با کودکان و حیوانات بستگی به قرار گرفتن اولیه در معرض آنها  و اجتماعی شدنشان دارد.

وراثت بخشی دیگر از این خصلت است. اگر مات عمدتا تریر است، باید تلاش کنید که به صلح و دوستی با پستانداران کوچک مانند موش و جوندگان عادت کند.

اما حتی اگر سگ شما از نوع شکاری طلایی رنگ دورگه است، این بدان معنا نیست که او به طور خودکار هر کس و هر سگ دیگری را دوست دارد و فقط به خاطر اینکه ترکیبی از نژاد های بزرگ است، تهدید آمیز است. بنابراین همیشه او را در فضای باز با افسار و بسته به خود نگه دارید.

سگ مات

محل نگهداری نژاد مات | Mutt

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.