دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/30
26 بازدید

نژاد کمندور

نژاد کمندور

ظاهر آن ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که او را برای پاک کردن سطوح پرورش داده اند، اما کمندور دارای یک میراث طولانی و اصیل است که در سرزمین مادری اش مجارستان بعنوان سگ امنیت گله بوده است. او هنوز هم دارای یک غریزه محافظت قوی نسبت به خانواده و اموال و هرچیزی که با آنها زندگی میکند است.

 

آمار حیاتی نژاد کمندور | Komondor

دسته بندی نژاد: سگهای کاری

قد: ۶۴ تا ۶۹ سانتی متر

وزن: ۳۶ تا ۴۵ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

سگ کمندور

نکات برجسته نژاد کمندور | Komondor

 • سگ کمندور یک نژاد نادر است، اما یک سری افراد سود جو آنها را بی رویه پرورش میدهند. این نکته مهمی است که شما پرورش دهنده ای را پیدا کنید که توله سگ را بدون مشکلات سلامتی یا رفتاری پرورش داده باشد.
 • اگرچه آپارتمان فضای ایده آلی برای زندگی کمندور نیست، اما اگر فعالیت روزانه داشته باشد و برای پارس نکردن بیش از حد هم آموزش دیده باشد میتواند زندگی اش را با این شیوه تنظیم کند.
 • این سگ با اراده به صاحبی احتیاج دارد که با اعتماد به نفس بتواند او را رهبری کند. برای کسانی که بار اولشان است سگ نگه میدارند این نژاد گزینه مناسبی نیست.
 • اگرچه کمندور نباید شانه زده بشود، اما پوشش او برای سفید بودن و اینکه عاری از گرد و خاک و انگل باشد به مراقبت گسترده ای نیاز دارد. اگر میخواهید پوشش اورا تمیز نگه دارید، باید در داخل خانه بخوابد.
 • کمندورها به اغلب چیزهایی که مبی بینند یا می شنوند مشکوک می شوند و زیاد پارس می کنند. این نژاد یک سگ نگهبان فوق العاده هم برای خانه و هم برای دام است، و در اصل برای همین منظور پرورش یافته است.
 • کمندور نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارد.
 • کمندورها پر انرژی نیستند، و زمانی که در حال تماشا کردن باشند یا اینکه دنبال شما دور خانه بگردند خوشحالند. اما آنها هنوز هم برای اینکه سالم باشند و وزن مناسبی داشته باشند حداقل به چند پیاده روی در روز نیاز دارد.
 • یک حصار بلند برای کمندور به منظور مانع شدن برای گسترش قلمرواش ضروری است، این یک عادت شایعی است که سگهای نگهبان دارند.
 • کمندور زمانی که کار میکند شادترین است. ایده آل ترین کار برای او نگهبانی از گله است، اما هر کاری که نیاز به فعالیت ذهنی داشته باشد هم برایش ضروری است.
 • اگرچه در گذشته کمندور وقت خود را صرف نگهبانی و محافظت از گله می کردند، اما نیاز داشتند که زمانی را هم در داخل خانه و کنار خانواده باشند. مثل هر سگ دیگری، کمندور هم اگر با انسانها مشارکت نداشته باشد ممکن است تهاجمی، ترسو و یا منزوی شود.

سگ کمندور

وزن و اندازه نژاد کمندور | Komondor

وزن در نرها: (۴۵) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۳۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۷۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۶۵) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد کمندور | Komondor

زمان زیادی طول می کشد تا توله سگهای کمندور بالغ شوند– سه سال یا بیشتر– اما زمانی که به سن بلوغ برسند، شخصیتی فداکارانه و آرام دارند. آنها باهوش، مستقل، به شدت محافظ کار و تمایل شدیدی به حفاظت از خانه و خانواده دارند. کمندورها با غریبه ها با احتیاط رفتار می کنند و نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارند.

تمامی این صفات بعلاوه اندازه بزرگشان باعث میشود تا مورد مناسبی برای کسانی که بار اولشان است سگ نگه می دارند یا ترسو هستند نباشد.

کمندور نیاز دارد که خیلی زود و بطور گسترده وارد اجتماع شود– قرار گرفتن در معرض بسیاری از افراد مختلف، مناظر، صداها و تجارب– از دوران تولگی خیلی زود شروع کنید.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

سگ کمندور

مشکلات و سلامتی نژاد کمندور | Komondor

کمندورها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه کمندورها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

برای کمندور شما باید انتظار دریافت گواهی عدم سوء پیشینه سلامت از بنیاد ارتوپدی برای حیوانات و یا گواهی عدم سوء پیشینه PennHIP برای ران را داشته باشید.

از آنجائیکه بسیاری از مشکلات سلامتی این نژاد تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسد بروز نمی کنند، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگهای کمتر از ۲ سال صادر نمی شود. پرورش دهنده ای را پیدا کنید که توله سگ را قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد.

 • دیسپلازی ران: این بیماری دژنراتیو زمانی رخ می دهد که مفصل ران با توجه به رشد و توسعه غیر طبیعی ضعیف میشود و در بسیاری از نژادهای سگ دیده میشود.
 • آنتروپیون: برگشتن پلک چشم به سمت داخل است، معمولا در پلک پایین اتفاق می افتد، و برای هر دو چشم ممکن است پیش بیاید. این امر باعث از دست دادن بینایی و سوزش میشود، و معمولا بعد از شش ماهگی سگ اتفاق می افتد. زمانی که سگ بالغ میشود جراحی اصلاحی یک درمان موثر است.
 • پیچ خوردگی معده (نفخ): نفخ بعلت تجمع گاز و هوا در معده ایجاد میشود. این باعث میشود که معده متورم شود و پیچ بخورد که اگر درمان نشود ممکن است باعث مرگ سگ شود.

سگ کمندور

مراقبت از نژاد کمندور | Komondor

زمانی که حیوان کوموندور جوان است، این نژاد هوشمندی است و بطرز شگفت آوری یادگیری سریعی دارد. کمندور مستقل و باهوش است.

نکته کلیدی آموزش کمندور زور یا تکرار نیست، اما این آموزش برای هر دو طرف یعنی هم سگ و هم صاحبش می تواند سرگرم کننده باشد. توانایی فکر کردنش به او این امکان را میدهد که تصمیم بگیرد بعضی از فرامین ارزش یادگیری دارند، بعضی ارزش تکرار را ندارند و برخی دیگر خوب هستند. او براحتی بی حوصله میشود، بنابراین مطمئن شوید که جلسات آموزشی متفاوت باشد.

کمندور نیاز ورزشی محدودی دارد دو یا سه بار پیاده روی کوتاه مدت در روز یا زمانی برای بازی در حیاط او را راضی میکند. برای آنها یک حیاط امن محصور از واجبات است تا کمکی شود برای اینکه قلمرو خود را معین کنند، بدلیل اینکه بسیار از قلمرو خود محافظت می کنند، مانع از ورود افراد و حیوانات دیگر به قلمرو خود میشوند.

سگ کمندور

تغذیه نژاد کوموندور | Komondor

میزان توصیه شده روزانه: ۳ تا ۴ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

کمندور مستعد ابتلا به نفخ هستند، بیماری که بالقوه کشنده است. دو یا سه وعده غذایی کم حجم به جای یک وعده غذایی حجیم کمک خوبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

برای اینکه او را در وزن مناسبی نگه دارید در زمانهای مخصوص و تعیین شده ای به او غذا دهید. مقدار غذا را با دقت اندازه گیری کنید، و اگر به نظرتان اضافه وزن دارد اندازه غذا را کاهش دهید. شما باید بتوانید کمر او را ببینید، و دنده هایش را احساس کنید نه اینکه دنده هایش نمایان باشد. اگر بدنشان را چربی گرفته باشد، به رژیم غذایی نیاز دارند.

سگ کمندور

آراستن نژاد کمندور | Komondor

کمندور یک پوشش زیبا و منحصر به فرد دارد. در زمان توله بودن او موهای فر نرمی دارد که تا وقتی که بالغ میشود این موها رشد کرده، سنگین، توپر، بلند، پشمی و شبیه به رشته هایی میگردد که برای گرد گیری از آنها استفاده میشود. پوشش زیرین نرم و پشمالو، و پوشش بالایی زبر است. رنگ پوشش توله سگها کرم یا سایه ای از چرم گاوی است، اما با رشد کردن این رنگ محو شده و سفید می شود.

پوشش کوموندور نیازی به شانه زدن ندارد، اما قطعا بی نیاز از نگهداری و مراقبت هم نیست. زمانی که این موهای رشته ای در سن ۸ تا ۱۲ ماهگی تشکیل میشوند – طی یک فرآیندی لایه زیرین نرم توسط لایه بالایی پوشیده میشود – تمیز و خشک نگه داشتن آنها برای جلوگیری از کثیف شدن و تغییر رنگ دادن ضروری است. موهای این نژاد به شکل رشته ای و شبیه به ریسمان است، این رشته ها ممکن است تا زمانی که سگ دو ساله نشود کامل نگردد.

این رشته ها برای جلوگیری از در هم پیچیده شدن و خاکی و کثیف شدن باید بطور منظم از هم جدا باشند. پیشنهاد میشود که اطراف دهانش را پیرایش کنید تا اثرات غذا باعث تغییر رنگ دادن اطراف دهانش نشود. حمام کردن و خشک کردن او کاری هرروزه است. پنکه برای خشک کردن او پس از حمام فوق العاده است، و بسیاری از کمندورها در جلو پنکه خیلی راحت و تنبل می شوند.

دیگر نیازهای نظافتی او عبارتند از بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخنها. دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.ناخنها را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید.

اغلب سگها در مورد پاهایشان حساس هستند. به پنجه ها رسیدگی کنید و داخل دهان و گوش را بررسی کنید. نظافت را برای او یک تجربه مثبت سرشار از ستایش و پاداش رقم بزنید.

 

میزان سازگاری نژاد کمندور | Komondor با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

کمندورمی تواند همراه خوبی برای بچه هایی باشد که در خانواده با آنها زندگی میکند، اما پذیرش بچه های دیگر برایش ممکن است سخت باشد. بهترین وضعیت برای آنها خانه هایی است که بچه های بزرگتری دارند که درک درستی از تعامل با سگها دارند. همیشه برروی رفتار آنها با کودکان نظارت داشته باشید، هرگز آنها را با کودکان تنها نگذارید. آنها نگهبان دام هستند، نه نگهبان کودکان.

کمندور بطور کلی علاقه ای به سگهای دیگر ندارند. بهتر است که تنها سگ خانه باشند، اما زندگی کردن همراه با گربه ها را هم می توانند یاد بگیرند. آنها همیشه از محافظت دامها خوشحال هستند. بعد از همه چیز این تنها هدفشان در زندگی است.

سگ کمندور

محل نگهداری نژاد کمندور | Komondor

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.