دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/03
40 بازدید

نژاد ویزلا

نژاد ویزلا

در مجارستان، ویزلا به عنوان یک سگ شکاری و کاری، مورد استفاده قرار می گیرند. باید او را دست داشته باشید. همراه و همدم خوبی برای افراد خانواده است و شما میتوانید با بازی یا ورزش کردن خوشحال شود.

 

آمار حیاتی نژاد ویزلا | Vizsla

دسته بندی نژاد: سگ های ورزشی

قد: ۳۵  سانتی متر

وزن: بین ۲۳ تا ۳۳ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ الی ۱۴ سال

سگ ویزلا

نکات برجسته نژاد ویزلا | Vizsla

 • ویزلا سگی فعال است که هر روز باید حدود ۶۰ دقیقه ورزش کند، هم چنین از پیاده روی های طولانی مدت، آهسته دویدن، بازی های واکشی و هم چنین ورزش های مخصوص سگ، لذت می برند.

 • آنها ریزش موی کمی دارند و تنها لازم است هفته ای یکبار آن ها را برس بزنید و خیلی کم به حمام کردن نیاز دارند.

 • آنها باید همراه با مردم بزرگ شوند.
 • ویزلا برای افرادی که ساعت های زیادی کار دارند و بیرون از خانه هستند توصیه نمی شود زیرا آنها زمانی که مدت طولانی تنها می مانند مضطرب می شوند و ممکن است رفتارهای مخربی داشته باشند.
 • یک خانه که دارای حیاطی حصار دار است برای آنها مناسب است.
 • ویزلا باید در داخل خانه و همراه با افرا خانواده زندگی کند.
 • آنها با کودکان بسیار مهربان و همدم خوبی برای آنها هستند اما باز هم برای خانواده هایی که بچه ی نو پا دارند توصیه نمی شود.
 • این سگ ها باید به خوبی اجتماعی شوند، در غیر این صورت خجالتی و ترسو بار می آیند.
 • ویزلا اگر همراه با دیگر سگ ها و گربه ها بزرگ شود می تواند دوست خوبی برای آنها باشد اما با حیوانات خانگی کوچک مانند خرگوش، جوندگان، خوکچه هندی و یا پرنده کنار نمی آید.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

سگ ویزلا

وزن و اندازه نژاد ویزلا | Vizsla

وزن در نرها: (۲۳-۳۳) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۳-۳۳) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۵-۶۰) سانتی متر، در ماده ها: (۵۲.۵-۵۷.۵) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد ویزلا | Vizsla

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.

سگ ویزلا

تغذیه نژاد ویزلا | Vizsla

توصیه می شود روزانه ۳ تا ۴ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ ویزلا

آراستن نژاد ویزلا | Vizsla

موهای سگ ویزلا کوتاه، صاف و به رنگ طلایی یکدست و چشم و بینی او به رنگ های مختلف قهوه ای است.

 بدن او بو نمی گیرد و زیاد به حمام کردن نیازی ندارد اما باید هفته ای یکبار موهای او را با قلم موی لاستیکی برس بزنید و با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید.

 

میزان سازگاری نژاد ویزلا | Vizsla با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

ویزلا یک سگ دوست داشتنی است که رفتار خوبی با کودکان دارد اما زمانی که هیجانی میشود ممکن است برای بچه های زیر ۶ سال خطرناک باشد.

شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود. آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند. اما با حیوانات خزدار مانند: همستر، خرگوش و یا جوندگان کنار نمی آید.

سگ ویزلا

محل نگهداری نژاد ویزلا | Vizsla

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.