دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/20
55 بازدید

نژاد داشهوند

نژاد داشهوند

این سگ تازی از نژاد سگ های شکاری برای شکار حیوانات تونل زن، خرگوش و روباه پرورش داده شده است. امروزه تطبیق پذیری نژاد داشهوند باعث می شود که دوستان عالی خانواده بوده و شکارچیان کوچک و هم بازی های خوبی باشند.

 

آمار حیاتی نژاد داشهوند | Dachshund

دسته بندی نژاد: سگ تازی
قد: ۲۰ تا ۲۳ سانتی متر
وزن: ۸ تا ۱۲ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال
عکس داشهوند

نکات برجسته نژاد داشهوند | Dachshund

 • برای آموزش او جعبه آموزش توصیه می شود.
 • از جمله خصوصیات سگ داشهوند این است که این سگ ها موجوداتی بسیار با هوش، با طبیعتی مستقل و روحیه بازیگوش هستند. به همین دلیل، می توان آنها را بازیگوش نامید. در آموزش آنها صبوربوده و با آنها سازگار باشید.
 • از آنجایی که آنها برای شکار پرورش داده شده اند، می توانند برخی رفتارهایی که به آن مربوط است از خود نشان دهند. آنها برای حفاری لانه گورکن طراحی شده بودند و این غریزه ممکن است آنها را به حفاری تشویق کند. آنها به سر سختی در شکار پرورش داده شدند و این غریزه ممکن است برای آنها دردسر ساز باشد. آنها علاوه بر شکار به کشتن طعمه خود علاقه دارند. در خانه طعمه داشهوند اسباب بازی های اوست و بعد از گرفتن آنها اقدام به کشتن آن خواهد کرد.
 • داشهوند نسبت به اندازه خود صدای بسیار بلندی دارد و پارس کردن را دوست دارد.
 • اگر شما مراقب تغذیه او نباشید، داشهوند می تواند بسیار چاق و تنبل شود، که فشار بیشتر بر روی مهره های شکننده کمر او می آورد. مطمئن باشید که بر مصرف مواد غذایی داشهوند نظارت کرده و او را در یک وزن سالم نگه دارید.
 • آنها در معرض ابتلا به داشتن دیسک کمر، که می تواند به فلجی ناقص یا کامل منجر شود، هستند. اجازه ندهید که آنها از مکان های بلند بپرند و هنگامی که می خواهند بپرند شما آنها را از پشت نگه دارید.
 • داشهوند شما احتمالا یک سگ منزوی خواهد بود که این از طبیعت اوست. بنابراین مهم است به او معاشرت را زمانی که یک توله سگ است آموزش دهید.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند. برای فهمیدن قیمت سگ داشهوند باید از مراکز مختلف خرید حیوان خانگی پرس و جو کنید زیرا قیمت داشهوند به نکات مختلفی بستگی دارد. هم چنین درصورتی که داشهوند فروشی داشته باشید، این مراکز خریدار هستند.

عکس داشهوند

وزن و اندازه نژاد داشهوند | Dachshund

وزن در نرها: (۶-۱۶) کیلوگرم، در ماده ها: (۶-۱۶) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۷-۶۷) سانتی متر، در ماده ها: (۵۲-۶۲) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد داشهوند | Dachshund

داشهوند به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • بیماری مهره ای دیسک: به ویژه سگهای این سگ در معرض ابتلابه این بیماری هستند. این ممکن است به علت ژنتیکی، یا در حرکت اشتباه یا پریدن بالا و پایین پریدن روی مبلمان رخ دهد. نشانه هایی از این مشکل شامل ناتوانی در بالا بردن پاهای عقب، فلجی و از دست دادن روده و گاهی اوقات عدم کنترل مثانه است. این مهم است که همیشه سگها شکاری خود را هنگام پریدن نگه داشته و او را حمایت کنید. اگر مشکلی رخ دهد، درمان ممکن است با هر چیزی از جمله با داروهای ضد التهاب تا عمل جراحی برای برداشتن دیسک که باعث مشکل شده وسعت داشته باشد یا حتی سگ را محدود به استفاده از یک صندلی چرخدار کند. برخی از صاحبان دریافتند که می توانند برای رفع مشکلات، سگ خود را به کایروپراتیک برده و به حل مشکل کمک کنند.
 • صرع: این یک بیماری عصبی است که اغلب اما نه همیشه به ارث برده می شود. صرع می تواند تشنج خفیف یا شدید داشته باشد یا ممکن است خود را با رفتار غیر معمول نشان دهد(مانند تعقیب دیوانه وار به صورت  متناوب، یا پنهانی) و یا حتی اندام سفت و سخت، و از دست دادن هوشیاری. تشنج ها ترسناک هستند، اما پیش آگاهی دراز مدت برای سگ مبتلا به صرع ایدیوپاتیک به طور کلی بسیار خوب است. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک برای تشخیص و درمان مناسب ببرید (به خصوص که تشنج می تواند علل دیگری داشته باشد).
 •  پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیست دریافت می کنند.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ و یا چرخش معده. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه  داده شود ، یا به سرعت غذا خوردن، نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از غذا خوردن و ورزش با شور و نشاط  رخ بدهد. برخی فکر می کنند که تغذیه غذاهای مطرح شده و نوع مواد غذایی همچنین ممکن است عوامل در نفخ باشد. GDVدر میان سگ مسن تر شایع تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد.  GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست، و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد فشار خون پایین می آید  و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرند. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع  است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال، و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک در اسرع وقت برسانید.
 • دیابت سگ DM: دیابت گاهی اوقات در این سگ دیده می شود، به خصوص اگر آنها اضافه وزن داشته باشند. دیابت را می توان با رژیم غذایی و تزریق انسولین درمان کرد. علائم شامل ادرار کردن بیش از حد و تشنگی و کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد سگ است.
 • ناشنوایی: در یک یا هر دو گوش در سگ سفید است و برخی از داشهوند ها می توانند در یک گوش ناشنوا باشند. همه توله سگ های داشهوند باید برای اطمینان حاصل از شنوایی طبیعی تحت BAER تست شود. یک دامپزشک داشهوند می تواند به شما در پیدا کردن نزدیک ترین مرکز تست BAER کمک کند. داشهوند هایی که در یک گوش ناشنوا هستند می توانند زندگی نسبتا عادی داشته باشند. اما توله سگی که در هر دو گوش ناشنوا هستند نیاز به تکنیک های آموزش ویژه دارند.

عکس داشهوند

تغذیه نژاد داشهوند | Dachshund

توصیه می شود روزانه ۱/۲ تا ۱ و ۱/۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ چقدر می خورد بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت او دارد. سگ ها، درست مثل انسان، به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این تقریبا نیاز به گفتن ندارد که که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهائی دارد – هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگ خود را با میزان مناسب مواد غذایی در شکل خوب نگه دارید و او را دو بار در روز تغذیه کنید به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد.

 

آراستن نژاد داشهوند | Dachshund

پوست این سگ پاکوتاه صاف، مویش کوتاه و براق است. آنها اغلب تک رنگ قرمز یا کرم شاید با برخی از موهای سیاه و سفید هستند. سگ دو رنگ صاف معمولا سیاه و سفید یا شکلاتی یا خاکستری (آبی) یا حنایی با خال های قهوه ای مایل به زرد یا کرم است. چشمان تیره دارد و کم یا هیچ موی سفیدی روی قفسه سینه در تک رنگ ها وجود ندارد. جنس موی آنها کوتاه، ضخیم و سخت با یک زیر لایه نرم تر است. موی رویی سخت است و در همه جای بدن به جز فک، ابرو و گوش وجود دارد.

هزینه چنین نژادی در نگهداری کم است. موی آنها میریزد اما نه بیش از حد. لکه های بدن آنها را می توان با یک پارچه مرطوب از بین برد. اگر شما در مکانی سرد زندگی می کنید یا در زمستان های سرد داشهوند وقتی خارج می رود ممکن است یک ژاکت نیاز داشته باشد.

موی زبر داشهوند برای جلوگیری از ریزش زیاد باید به طور منظم خار شود.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله داشهوند است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس داشهوند

میزان سازگاری نژاد داشهوند | Dachshund با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

آنها دوستان خوبی برای فرزندان در خانواده هستند اگر از اوایل به یکدیگر معرفی شوند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد.

عکس داشهوند

محل نگهداری نژاد داشهوند | Dachshund

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.