دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/15
69 بازدید

نژاد تیبتان اسپانیل

نژاد تیبتان اسپانیل

تیبتان اسپانیل کوچک اما فعال و هوشیار است. او نوعی سگ کوهستانی است که به عنوان همدم و دیده بان استفاده می شده است. او برای هوش بالا، مراقبت آسان مو و تمایل به خانواده در خانه شناخته شده است. فروش تیبتن اسپانیل در مراکز فروش حیوان خانگی رواج دارد.

 

آمار حیاتی نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

دسته بندی نژاد: سگ همدم
قد: ۲۵ سانتی متر
وزن: ۵ تا ۸ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال
عکس تیبتان اسپانیل

نکات برجسته نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

 • اگر چه تیبتان اسپانیل به سرعت می تواند آموزش ببیند، اما گاهی ممکن است در اطاعت سمج باشد.
 •  موی تیبتان اسپانیل مقدار کمی در طول سال ریخته و به برس زدن هفتگی برای خلاصی از موی مرده نیاز دارید.
 • اگر چه تیبتان اسپانیل به کودکان علاقه دارد و از آنها محافظ می کند، اما برای خانه هایی با بچه های بزرگتر بهتر است.
 • تیبتان اسپانیل به طور کلی همراه خوبی با دیگر سگ ها و حیوانات خانگی است. آنها به خوبی در خانه با سگ های متعدد زندگی می کنند.
 •  تیبتان اسپانیل زمانی که با خانواده خود است، رشد می کند. آنها برای خانه هایی که آنها را مورد توجه قرار نمی دهند و یا به تنهایی برای مدت طولانی باقی خواهند ماند توصیه نمی شوند.
 • اگر خسته شود، پارس کردن می تواند تبدیل به یک سرگرمی مورد علاقه برای تیبتان اسپانیل شود. آنها همچنین زمانی که مردم به درب خانه می آیند و یا وقتی که چیز مشکوکی بشنوند، پارس می کنند.
 •  تیبتان اسپانیل نیاز متوسط به ورزش و یا یک پیاده روی روزانه و یا بازی آزاد در حیاط حصاردار دارد.
 • نوع سگ تیبتان اسپانیل نسبتا نادر است، بنابراین اگر شما در حال خرید یک توله سگ از این نژاد هستید، ممکن است دچار اشتباه شوید.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

 

وزن و اندازه نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

وزن در نرها: (۵-۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۵-۸) کیلوگرم .

ارتفاع در نرها: (۲۵) سانتی متر، در ماده ها: (۲۵) سانتی متر.

عکس تیبتان اسپانیل

مشکلات و سلامتی نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

تیبتان اسپانیل به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند، امااگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستند دریافت می کنند.
 • در رفتگی کشکک: این بیماری یک مشکل شایع در سگ های کوچک است. این بیماری هنگامی ایجاد میشود که کشکک، که دارای سه بخش است – استخوان ران (استخوان ران)، پاتلا (کشکک) و درشت نی – به درستی شکل نگرفته باشد که باعث لنگش در پا و یا راه رفتن غیر طبیعی می شود، نوعی که مانند جست و خیز و یا هاپ بنظر برسد. این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد، اگر چه بی نظمی فعلی و یا در رفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی شود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش می تواند به ورم مفاصل یا بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. در رفتگی شدید کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.

عکس تیبتان اسپانیل

تغذیه نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

توصیه می شود روزانه ۳/۴ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس تیبتان اسپانیل

آراستن نژاد تیبتن اسپانیل | Tibetan Spaniel

سگ تیبتان اسپانیلی ابریشمی است و موی صافی روی صورت و جلوی پاها و نسبتا بلندی در بقیه بدن دارد. گوش، دم و پشت پاهای جلویی و باسن موی بلند دارد. یک یال از موهای بلند (گاهی اوقات به عنوان یک شال نامیده می شود) گردنش را احاطه کرده است.

برس زدن هفتگی موی سست او را حذف می کند. موی او ریزش کمی در طول سال دارد و یک بار یا گاهی دو بار در سال ریزش زیاد دارد. استحمام آنها در صورت لزوم و معمولا هر ۶ تا ۸ هفته نیاز است.

دیگر نظافت نیازها عبارتند از بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخن.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

عکس تیبتان اسپانیل

میزان سازگاری نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

 تیبتان اسپانیل مهربان و محافظ کودکان می باشد، اما از آنجا که کوچک است، می تواند به راحتی با دست زدن آسیب ببیند. بنابر این برای آنها بهترین خانه، جایی با کودکانی بالای ۶ سال است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، نژاد سگ اسپانیل تبتی حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود. 

عکس تیبتان اسپانیل

محل نگهداری نژاد تیبتان اسپانیل | Tibetan Spaniel

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.