دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/05
43 بازدید

نژاد برنس مانتن داگ

نژاد برنس مانتن داگ

برنس مانتن داگ سگی قوی هیکل، خوش بنیه و سنگین وزن میباشد و دارای موهای بسیار بلند و زیبا، صاف و یا موجدار و ضد آب است که در سه رنگ مشکی، سفید و قهوه ای دیده میشود. پوشش او در قسمت های سینه، سر، نوک پاها، بالای چشم، چانه، زیر دم و پشت پاها به رنگ سفید میباشد. دارای گوشهای مثلثی شکل، چشم های مهربان، بینی به رنگ مشکی، دندان های منظم، بدن پهن و دم بلند و پشمالویی می باشد. این سگها آرام و شاداب و عاشق کودکان هستند هم چنین باهوش و در یادگیری آموزش ها  بسیار با استعداد هستند او سگ نگهبان خوبی است و میتواند در تمام طول عمرش یک دوست باوفا برای شما باشد به همین دلیل وقتی در سن ۱۸ ماهگی خیلی به سختی میتواند به صاحب جدیدش عادت کند. با غریبه ها رفتار دوستانه ای دارد و معمولا با سایر سگ ها و حیوانات خانگی سازگار بوده و در جمع بودن را دوست دارد. هرگز نباید او را در یک حیاط خلوت و یا مکان های پرورش سگ تنها رها کنید. برنس مانتن داگ سگ بسیار حساسی است.

برنس مانتن داگ

آمار حیاتی نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog

دسته بندی نژاد: سگ گروهی

قد: ۵۸.۵ تا ۶۳.۵ سانتی متر

وزن: ۳۱ تا ۵۲ کیلوگرم

طول عمر: ۶ تا ۸ سال

 

نکات برجسته نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog

 • این سگ ها مشکلات سلامتی زیادی دارند که ممکن است دلیل آن ژنتیک و یا کشف نشدن این مشکلات باشد. در حال حضر طول عمر برنس ها کوتاه، حدود ۶ تا ۸ سال است.
 • این سگ ها به دلیل اینکه طرفداران زیادی دارند بعضی از مردم برنس هایی با کیفیت پایین را به خریدارانی که آگاهی لازم در مورد آنها ندارند را به فروش میرسانند. به خصوص شما باید مراقب خرید سگ های وارداتی باشید زیرا اغلب این سگ ها را از هراجی ها میخرند و در مورد تاریخچه سلامتی آنان اطلاعات کافی ندارند 
 • این سگ ها چون مشکلات بهداشتی زیادی دارند مراقب های دامپزشکی آنان پرهزینه است.
 • موهای سگ برنس مانتن داگ به خصوص در بهار و پاییز به شدت میریزد به همین دلیل اگر شما از ریزش مو بیزار هستید ممکن است سگ های این نژاد انتخاب مناسبی برای شما نباشد.
 • برنس ها دوست دارند همیشه با افراد خانواده همراه باشند اگر او تنها بماند و یا فعالیت های روزانه اش را انجام ندهد ممکن است رفتارهای آزار دهنده ای مانند پارس کردن یا جویدن اشیاء داشته باشد.
 • اگر چه آنها رفتار ملایمی با کودکان دارند اما گاهی اوقات به طور تصادفی دست یا پای کودک را بیش از حد میکشند.
 • اگر قصد خرید توله سگ دارید هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید هم چنین دنبال توله سگی باشید که آزمایش های مربوط به  بیماری های ژنتیکی که ممکن است به آن مبتلا شود بر روی سگ انجام شده باشد.

برنس مانتن داگ

وزن و ارتفاع نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog

وزن در نرها: (۳۶-۵۲) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۲-۴۳) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۳.۵-۶۷) سانتی متر، در ماده ها: (۵۸-۶۶) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد برنس مانتن داگ  | Bernese Mountain Dog

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند، همه ی آنها بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید پرورش دهنده گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • سرطان: علائم سرطان عبارتند از تورم غیره طبیعی هنگام درد در یک قسمت از بدن، زخم هایی که التیام نمی یاب, خونریزی از هر قسمت بدن و مشکل در تنفس. سرطان از طریق شیما درمانی، جراحی و دارو درمان میشود.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • آرنج دیسپلازی: یک بیماری ارثیو در بین سگها شایع است. این بیماری باعث میشود شه استخوان آرنج هماهنگ با هم رشد نکنند و باعث سستی مفاصل شوند که باعث لنگیدن همراه با درد در سگ شود. ممکن است دامپزشک برای آن جراحی انجام دهد و یا با کمک دارو، کنترل وزن، مدیریت پزشکی، دارو هاب ضد تورومی آن را درمان کند.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • (portosystemic (PSS: این بیماری باعث میشود که رگ های خون دور کبد بچرخد و کبد نتواند خون را پاکسازی کند. علائم آن شامل اختلالات عصبی رفتاری، عدم اشتها، کاهش قند خون،مسائل متناوب دستگاه گوارش، مشکلات ادراری، عدم تحمل دارو و توقف رشد است و این علائم در ۲ سالگی نمایان میشود. بهترین راه برای درمان این بیماری جراحی است.
 • بیماری فون ویلبراند: این بیماری باعث خونریزی خفیف یا شدید و طولانی مدت میشود. اگر شما احتمال میدهید که سگتان به بیماری فون ویبلراند دچار شده است از دامپزشک خود بخواهید که قبل از عمل جراحی یک آزمایش خون روی آن انجام دهد.
 • لنگش گذرا و یا سرگردان به نام Panosteitis: این یک بیماری کم یاب است اما گاهی در سگ های جوان دیده میشود. یکی از علائم اصلی آن لنگیدن ناگهانی سگ است که او میتواند با وجود این بیماری به طور عادی تا ۲ سال زندگی کند. لنگش میتواند خفیف و یا شدید باشد. بسیاری از دامپزشکان از وجود این بیماری آگاه نیستند به همین دلیل ممکن است آن را به عنوان دیسپلازی آرنج، دیسپلازی مفصل ران، در رفتگی کشکک و یا حتی مشکلات جدی تری تشخیص دهند و اگر دامپزشک آن را اشتباه تشخیص دهد ممکن است عمل جراحی انجام دهد که به آن نیازی نیست به همین دلیل اگر این علائم در سگ رخ داد از دامپزشک بخواهید که قبل از عمل جراحی با یک مختصص اتوپدی نیز مشورت کند.
 • اتساع (گشایش) معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا پیچش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن رخ بدهد. هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در بین سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه است که باعث میشود در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت میگیرد و فشار خون پایین می آید که باعث میشود سگ دچار شوک شود و اگر در این حالت به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.

برنس مانتن داگ

تغذیه نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog

توصیه می شود روزانه ۳ تا ۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید. شما میتوانید از غذاهایی با کیفیت بالا که ۲۲ تا ۲۴ درصد آن پروتئین و ۱۲ تا ۱۵ درصد آن چربی است استفاده کنید.

برنس مانتن داگ

آراستن نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Moun tain

نژاد سگ برنس مانتن داگ دارای پوستی زرق و برق دار که دارای دو لایه است لایه ی بالای سخت و لایه ی زیرن پشمی است. بیشتر بدن سگ را موهایی به رنگ سیاه و سفید با خال های روشن و سفید پوشانده است. معمولای سینه، بین چشم ها و روی نوک دم وجود دارد.

زیبایی برای او یک ارزش است اگر چه موهای او در تمام طول سال به خصوص در بهار و پاییز به شدت میریزد. موهای اینکه این موهای زائد در داخل خانه نریزد بهتر است هفته ای چند بار موهای او را برس بزنید تا پوستی مرتب و تمیز داشته باشد. برای اینکه ظاهر تمیزی داشته باشد میتوانید سه ماه یک بار او را حمام دهید. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید. لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با شور و اشتیاق برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی کا ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

برنس مانتن داگ

میزان سازگاری نژاد برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

برنس مانتن داگ یک حیوان خانگی است که همراه خوبی برای خانواده است او معمولا آرام، مهربان و با کودکان و حیوانات سازگاری خوبی دارد. شما باید به کودک خود چگونگی برخورد با سگ و لمس کردن او را آموزش دهید و زمانی که آنها با هم هم بازی میشوند بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است هرگز به کودک خود اجازه ندهید که برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود. سگ هر چقدر هم که اهلی باشد باید زمانی که در کنار کودک است او راببندید. سگ های این نژاد هرگز دوست ندارند تنها رها شود و اگر او را از همان سنین کم به خوبی آموزش دهید میتواند به راحتی با حیوانات دیگر و حتی گربه ها هم بازی شود.

برنس مانتن داگ

محل نگهداری نژاد برنس مانت داگ | Bernes Mountain Dog 

نگهداری از این سگ ها در داخل خانه مناسب نیست و حداقل به یک حیاط بزرگ برای انجام فعالیت ها و ورزش های روزانه اش نیاز دارد. این سگ ها به دلیل داشتن پوست کلفت  نگهداری از آنها در شرایط آب و هوایی گرم توصیه نمیشود.