دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/01
49 بازدید

نژاد آیریش تریر

نژاد آیریش تریر

نژاد آیریش تریر یکبار بعنوان نگهبان مرد فقیر، دوست کشاورز و مورد علاقه مرد مودب شرح داده شده است. شجاع و نیرومند است و از مزایای او اندازه مناسب، دارا بودن تمامی تواناییهای یک همدم، دیده بان، دورکننده حشرات موذی و توانایی بالای آموزشش است.

 آیریش تریر

آمار حیاتی نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

دسته بندی نژاد: سگهای تریر

قد: ۴۶ تا ۵۱ سانتی متر

وزن: ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

 

نکات برجسته نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

  • سگ آیریش تریر لزوما با سگهای دیگر میانه خوبی ندارد. اگر توسط سگهای دیگر به چالش کشیده شود با آنها مبارزه میکند و عقب نخواهد کشید.
  • آیریش تریر میتواند لجوج و خیره باشد.
  • اگر حیاط شما موش کور یا سایر جوندگان را داشته باشد آیریش تریر آنجا را حفاری خواهد کرد.
  • آیریش تریر میتواند زیاد پارس کند.
  • آیریش تریر باید فرصتهای منظمی برای سوزاندن انرژی داشته باشد.
  • آیریش تریر به چالشهای روانی مانند آموزش و بازی برای رشد نیاز دارد.
  • آموزشهای اطاعتی بسیار توصیه میشود. فرمان آمدن ممکن است برای تدریس مشکل باشد.
  • آنها میتوانند برای اهلی شدن مقاومت کنند، شما باید برای آموزش دادن به آنها مقاوم و ثابت قدم باشید.
  • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

 آیریش تریر

وزن و اندازه نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

وزن در نرها: (۱۲) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۱) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶-۵۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۶-۵۰) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

آیریش تریر به عنوان یک همراه و همدم، سگ نگهبان و شکارچی پرورش یافته است. به این ترتیب او خلق وخوی خوب، با روحیه، هوشیار و سازگار است. او همچنین دلیر، بی پروا، کنجکاو و فداکار است. تمامی این ویژگیها عالی به نظر میرسند، اما همه آنها همیشه هم برای زندگی آسان نیستند. این یک سگ باهوش، مستقل و با اراده قوی است که از سگهای دیگر متمایز میشود. اوبه چالشهای روانی در قالب آموزش، بازی و ورزش البته با نظم و ترتیب نیاز دارد. از طرفی دیگر، آنهاعاشق مردم هستند و نسبت به غریبه ها هم رفتاری دوستانه دارند. آنها سگی مختص به یک نفر نیستند.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

 

مشکلات و سلامتی نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

آیریش تریرها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه آیریش تریرها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 آیریش تریر

مراقبت از نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

برخی از آیریش تریرها هنرمندان دیرینه ای در زمینه فرار هستند، بنابراین حصارهایی بلندتر از آنچه شما برای سگی به این اندازه فکر میکنید نیاز است. ارتفاع مناسب بین ۱.۵ تا ۲ متر است. مانند همه تریرها، آنهاهم حفرکننده های خوبی هستند، بنابراین پایین حصارها باید برای فرار بسته شده باشد. شما ممکن است نیاز داشته باشید که پایین را با سیمان یا سیمهای مرغداری ببندید. حصار الکترونیکی زیر زمینی مانعی برای تریر نیست.

آیریش تریر پر انرژی نیاز به فعالیتهایی در حد متوسط دارد. دو تا سه بار پیاده روی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز داشته باشد. فرصتی برای سرو صدا کردن در یک حیاط محصور امن نیز برایش خوش آیند است. او نژاد خوبی برای مسابقات دو نیست، اما همراه و همدم خوبی برای راه رفتنهایی با سرعت متوسط است. او یک دونده یا سگی با گامهای پر سرعت نیست. برای دویدن باید صبر کنید تا بطور کامل رشد کند.

اگر بتوانید تمایلش به پارس کردن را کنترل کنید، به خوبی میتواند در آپارتمان زندگی کند. او باید در داخل خانه همراه با افراد خانواده زندگی کند، اگر فعالیت کافی داشته باشد بسیار مودب و آرام است. اگر او را به تنهایی در حیاط پشتی نگه دارید ممکن است با ایجاد تعدادی سوراخ اقدام به فرار کند.

توله سگ یا سگ بالغ آیریش تریر بازیگوش است، اما ایده های او برای بازی ممکن است با شما تفاوت داشته باشد. او از جویدن مجلات وکاغذها واژگون کردن زباله ها یا سبد لباسها شسته شده، گشت و گذار در آشپزخانه و میزناهارخوری برای پیدا کردن خوراکی و البته، پارس کردن برای ماشینهای در حال عبور، دوچرخه و سگ لذت میبرد. باید به او یاد دهید که چه رفتاری قابل قبول است و چه رفتاری نیست، زمانیکه نمی توانید بر او نظارت داشته باشید در جعبه قرارش دهید، بخصوص که او رفتار کنجکاوانه ای در زمان توله بودن دارد. یک جعبه از بوجود آمدن مشکلات و خرابکاری جلوگیری می کند و از اموال هم حفاظت میکند.

 

تغذیه نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

میزان توصیه شده روزانه: ۱ تا ۱.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم میشود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 آیریش تریر

آراستن نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

آیریش تریر پوششی متراکم با موهای بلند و نازک ودوجداره دارد. موهای او بسیار نزدیک به هم رشد میکنند، بطوریکه حتی اگر با انگشتتان موهایش را کنار بزنید هم به سختی قادر به دیدن پوستش خواهید بود. موهایش به اندازه کافی کوتاه است که شما بتوانید طرح کلی بدنش را ببینید. در پایه پوشش سفت بیرونی برخی موهای نرم و ظریف با رنگی روشن تر در زیر لایه وجود دارد.پوشش دولایه ای تریر ایرلندی از او در برابر بوته های خشن، آب وهوای سرد و مرطوب در زمانی که بیرون از خانه کار یا بازی میکند محافظت میکند.

پوشش او به رنگ قرمز روشن، قرمز طلائی، قرمز گندمی یا گندم گون (زرد کم رنگ یا حنائی) است. او ممکن است یک لک سفید برروی قفسه سینه داشته باشد. توله سگها گاهی اوقات با موهای سیاه متولد میشوند، که بعد از رشد کردن ناپدید میشوند.

برس زدن هفتگی بایک قلم موی طبیعی به سالم و تمیز نگه داشته شدن پوشش آنها کمک میکند. اگر میخواهید پوشش سختش رنگ روشن خود را حفظ کند یا برنامه ای برای نمایش دادن تریر ایرلندی دارید باید دو بار در سال موهای او را با دست بزنید.

آیریش تریر ریزش موهای کمی دارد و گاهی اوقات ضد حساسیت نامیده میشود. در واقع هیچ نژاد ضد حساسیتی وجود ندارد. هر سگی برخی موادی که باعث آلرژی می شوند را از طریق شوره پوست نه مو، بزاق دهان و ادرار تولید میکند. سگها از لحاظ آلرژی حتی در درون یک نژاد هم متفاوت هستند، بنابراین بهترین کار این است که سگهای زیادی را ببنید و ببینید که چه واکنشی برابر درکنار آنها بودن دارید.

نیازهای نظافتی او عبارتند از بهداشت دهان و دندان و ناخنها. دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

این دقیقا یک مسئله نظافتی نیست، اما ممکن است برای اینکه گوش سگ شکل V مانند به خود بگیرد شما نیاز داشته باشید که سر گوش او را با یک نوار چسب ببندید، این حالت در سن ۴ تا ۸ ماهگی بوجود می آید.

 آیریش تریر

میزان سازگاری نژاد آیریش تریر | Irish Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

مردم کمی آیریش تریر را برای همبازی با کودکانشان می گیرند. اندازه و سطح انرژی آنها مناسب با بچه های بزرگ فعال است، اما مثل همیشه، آنها باید تحت نظارتی دو طرفه باشند، بخصوص اگر بچه ها خیلی جوان هستند. هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند.

آیریش تریرها سگهای غریبه را دوست ندارند و می توانند رفتاری تهاجمی با هم جنس خود داشته باشند. اجتماعی شدن در سنین اولیه با سگهای دیگر میتواند راهی برای کاهش رفتار تهاجمی آنها باشد، البته این هم تضمین کننده نیست.

اگر شما یک تریر ایرلندی دارید احتمالا او میتواند یاد بگیرد که چگونه با گربه ها زندگی کند. البته اگر زود اجتماعی شده باشد.

 آیریش تریر

محل نگهداری نژاد آیریش تریر | Irish Terrier

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.