دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/09
45 بازدید

نژاد بریارد

نژاد بریارد

بریارد سگی با جثه ی بزرگ و عضلانی و دارای موهای موجدار و مضاعف است و بیشتر در رنگ های مشکی، خاکستری و قهوه ای دیده میشود. اندازه ی موهای بریارد حدودا ۱۶ سانتی متر است و ظاهری زیبا و پشمالو دارد. گوشهای گردی دارد که میتوانید آنها را جراحی کنید و یا به همان حالت خود آویزان است رها کنید. او دارای دمی پرپشت است که انتهای آن به شکل قلاب خم شده است. او هنگام راه رفتن به قدر سبک قدم بر میدارد که فکر میکنی بر روی زمین راه نمی رود. بریارد ها را معمولا برای کار در مزرعه پرورش میدهند. آنها قدرت شنوایی خوبی دارند، مهربان است اگا به طور غریزی زمانی که احساس خطر کند از خود دفاع میکند. بریارد سگ نگهبان باهوش و فوق العاده ای است هم چنین بسیار حساس، بازیگوش، شجاع، با وفا، مطیع و فرمانبردار و حافظه ی طولانی مدت خوبی دارند.

بهتر است برای آموزش دادن او از یک مربی باتجربه کمک بگیرید زیرا بسیار لجباز است و اگر خوب آموزش نبیند به موجودی ترسو، خشمگین و یا هر دو تبدیل میشود. انجام دادن فعالیت های روزانه به او حس خوشایندی میدهد. آنها اگر با کودکان از همان سنین کم آشنا شوند میتوانند دوست خوبی برایشان باشند. هرگز بریارد را تمام طول روز تنها نگذارید زیرا او عاشق خانواده اش است و باید بیشتر وقت خود را با آنها بگذراند.

عکس بریارد

آمار حیاتی نژاد بریارد | Briard

دسته بندی نژاد: سگ های نگهداری

قد: بین ۵۵ تا ۷۰ سانتی متر

وزن: بین ۳۲ تا ۴۵ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۲ سال

عکس بریارد

نکات برجسته نژاد بریارد | Briard

 • بریارد را باید هر روز نظافت کنید، اگر چه موهای او خیلی کم میریزد اما زود کثیف میشود به همین دلیل اگر شما وقت و حوصله نظافت کردن را ندارید این سگ مناسب شما نیست.
 • این سگها به طور طبیعی شخصیت مستقلی دارند و اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتواند یک سگ مستقل عالی باشد اما اگر آموزش نبیند به یک سگ غیر قابل کنترل تبدیل میشود.
 • برای اینکه بریارد هنگام برخورد با دیگر حیوانات و افراد رفتار پرخاشگری نداشته باشد لازم است از همان سنین کم با آنها آشنا شود. این سگ ها را به عنوان سگ نگهبان پرورش می دهند. آنها از وقت گذراندن با صاحب خود لذت میبرند و زمانی که با افرادی که دوست دارند همراه میشوند بهترین رفتار را دارند.
 • اگر قصد خرید توله سگ دارید هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید و مطمن شوید که آزمایشات مربوط به بیماری های ژنتیکی که ممکن است به آنها دچار شود روی سگ انجام شده باشد.

عکس بریارد

وزن و ارتفاع نژاد بریارد | Briard

وزن در نرها: (۳۲-۴۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۲-۴۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۳-۵۸) سانتی متر، در ماده ها: (۵۵-۵۹) سانتی متر.

عکس بریارد

مشکلات و سلامتی نژاد بریارد | Briard

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • شب کوری مادر زادی ثابت (CSNB):  این بیماری در چند درجه نمایان میشود  درجه ی اول آن باعث میشود که سگ دید خود را در مکانهایی که نور کم است از دست بدهد و درجه ی پیشرفته تر باعث نابینایی کامل سگ میشود.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • فون ویلبراند: یک بیماری ارثی است که باعث خون ریزی خفیف یا شدید و طولانی مدت میشود. اگر شما احتمال میدهیوگد که سگتان به این بیماری دچار شده است از دامپزشک خود بخواهید آزمایش خون و اقدامات لازم برای این بیماری را روی سگ انجام دهد.
 • سرطان: تورم غیر طبیعی ناشی از درد در یک ناحیه، زخم هایی که التیام نمی یابند، خونریزی در هر قسمت از بدن و مشکل در تنفس از علائم سرطان هستند. این بیماری را میتوان با شیمی درمانی، جراحی یا دارو درمان کرد.
 •  اتساع (گشایش) معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا پیچش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن رخ بدهد. هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در بین سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه است که باعث میشود در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت میگیرد و فشار خون پایین می آید که باعث میشود سگ دچار شوک شود و اگر در این حالت به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.

عکس بریارد

تغذیه نژاد بریارد |  Briard

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید

عکس بریارد

آراستن نژاد بریارد | Briard

سگ های نژاد بریارد کمترین ریزش مو را در  میان تمام سگ ها دارند. آنان یک پوشش بیرونی و یک لایه درونی دارند که پوشش بیرونی دارای بافت درشت، مواج و موهایی به طول ۶ اینج است در حالی که لایه ی زیرین نرم و خوب است و در رنگ های سیاه و سفید با لکه های خاکستری و سبز دیده میشود.

اگر شما وقت کافی برای نظافت کردن سگ ندارید بریارد انتخاب مناسبی برای شما نیست. هر روز باید دندان هایش را مسواک بزنید و حتما باید ۶ یا ۸ هفته یکبار او را حمام دهید زیرا موهای او خیلی زود کثیف، پنجه هایش گل آلود و ریشش مرطوب و کثیف می شود. اگر نظافت کردن بریارد برای شما کار سختی است میتوانید او را نزد آرایشگر حرفه ای مخصوص سگ ها ببرید. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید. حداقل هفته ای دو بار داخل گوش سگ را از نظر عدم وجود علایمی مانند عفونت و یا تجمع میکروب بررسی کنید و اگر متوجه شدید که سگ زیادی سرش را تکان میدهد و داخل گوش او دچار خارش شده است حتما داخل گوش او را نگاه کنید و هرگز اجازه ندهید که آب یا روغن وارد گوشش شود.

 

میزان سازگاری نژاد بریارد | Briard  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بریارد یک همدم دوست داشتنی، بازیگوش و خانواده دوست است و میتواند یک محافظ خوب برای کودکان باشد. مانند هر نژادی شما باید زمانی که بریارد با کودکتان هم بازی میشود بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم  آسیب برسانند هم چنین به کودک خود چگونگی برخورد و لمس کردن سگ را آموزش دهید و به او اجازه ندهید تا زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است به او نزدیک شود و یا برای او غذا ببرد. سگ هر چقدر هم که اهلی باشد باید هنگامی که با بچه ها بازی میکند بسته باشد. بریارد هرگز دوست ندارد تنها رها شود. این سگ ها معمولا رفتار خوبی در مقابل سایر سگ ها دارند اما اگر در یک حیاط سر باز با آنها به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است رفتاری پرخاشگر داشته باشند. اگر آنها به خوبی آموزش ببینند میتوانند با دیگر حیوانات حتی گربه ها هم هم بازی شوند.

عکس بریارد

محل نگهداری نژاد بریارد | Briard

سگهای این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند اما باید فعالیت ها و ورزش های روزانه اش را منظم انجام دهد. آنها در داخل خانه بسیار پرجنب و جوش هستند و یک حیاط متوسط برای انجام دادن فعالیت هایش کافی است.