دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/12
69 بازدید

نژاد پمبروک ولش کرگی

نژاد پمبروک ولش کرگی

پمبروک ولش کرگی یک نژاد سگ فعال و باهوش است، که در اصل برای جمع کردن گله گاوها، گوسفندان و اسبها پرورش یافته است. او براحتی آموزش می بیند و برای یادگیری بسیار مشتاق است. پمبروک ها با کودکان و دیگر حیوانات خانگی بسیار سازگار هستند وآنها را می توانید در چهار رنگ و نشانه ببینید.

عکس پمبروک ولش کرگی

آمار حیاتی نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

دسته بندی نژاد: سگهای گله

قد: ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر

وزن: ۱۴ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال

عکس پمبروک ولش کرگی

نکات برجسته نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

 • پمبروک ها سگهای با سرو صدایی هستند که در برابر هر چیزی پارس می کنند.

 • درحالیکه سگهای باهوشی هستند، همچنین ممکن است بسیار لجباز و خیره باشند. برای خانگی و رام شدن این یک مشکل است، که استفاده از جعبه آموزشی توصیه می شود.

 • غریزه گله داری قوی سگ پمبروک ولش کرگی ممکن است در بچگی زمانی که در حال بازی کردن باعث درد در قسمت پاشنه شود.
 • پمبروک ها به پرخوری تمایل دارند، بنابراین باید نظارت زیادی برروی مصرف مواد غذایی داشته باشید.
 • با اینکه سگهای کوچکی هستند، اما سطح انرژی بالایی دارند و برای سالم ماندن به فعالیت روزانه نیاز دارند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس پمبروک ولش کرگی

وزن و اندازه نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

وزن در نرها: (۱۴) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۴) کیلوگرم.

قد در نرها: (۲۵-۳۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۲۵-۳۰) سانتی متر.

 

شخصیت پمبروک ورک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

اگرچه پمبروک ها هنوز هم بعنوان سگهای کاری استفاده می شوند، اما امروز حیوانات خانگی برای خانواده ها هم به حساب می آیند.

آنها بعنوان سگهای شاد، دوست داشتنی و باهوش و در عین حال با رگه ای از خیره سری و استقلال شناخته می شوند. آنها بسیار راحت و آسان آموزش می بینند، اما انتظار نداشته باشید که کاملا تابع شما باشند. آنها دوست دارند که برای خودشان فکر کنند.

اگرچه آنها می خواهند که از صاحبشان قدر دانی کنند، اما غذا یک محرک فوق العاده است برای زمانی که به آنها آموزش می دهید. احتیاط کنید، پمبروک ها عاشق غذا هستند و ممکن است دچار چاقی شوند، بنابراین مراقب حفظ تعادل غذایشان باشید.

پمبروک ها ناظران فوق العاده ای هستند. آنها به غریبه ها مشکوک هستند و زمانی که به هرچیزی یا هر کسی مشکوک شوند یا او را تهدیدی برای خانه و خانواده ببینند با پارس کردن به شما هشدار خواهند داد.

مانندهر سگ دیگری پمبروک هم نیاز دارد که در سنین اولیه اجتماعی شود و در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجارت گوناگون قرار بگیرد. اجتماعی شدن به شما کمک می کنید تا مطمئن شوید که او در جهت تبدیل شدن به یک سگ گردشی خوب رشد کرده و بزرگ می شود.

عکس پمبروک ولش کرگی

مشکلات و سلامتی نژاد پمبروک ولش کورگی | Pembroke Welsh Corgi

پمبروک عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه پمبروک ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • دیسپلازی ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران بصورت نامتناسب به مفصل ران چسبیده است. بعضی از سگها ممکن است دچار درد یا لنگیدن در یک یا هردو پای عقب خود شوند، اما برخی دیگر علائم ظاهری از ناراحتی را نشان نمی دهند. (غربالگری اشعه ایکس روش خاصی برای تشخیص این بیماری است) در هر صورت، ورم مفاصل میتواند با سن سگ توسعه پیدا کند. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، از پرورش دهنده بخواهید که آزمایشات مربوطه را برای نشان دادن اینکه پدرو مادر عاری از این مشکل بوده اند را انجام داده باشد.
 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • سستی و ضعف پوستی: همچنین به عنوان سندرم اهلرز – دانلوس، درماتوسپارکسیس، یا دیسپلازی کلاژن غالب شناخته می شود. این بیماری باعث معیوب شدن بافت همبند در پوست شده و باعث شکنندگی، سستی و چسبناکی پوست می شود. رگهای خونی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند، که باعث کبودی و ایجاد تاولهای خونی می شود.
 • سیستینوری: این بیماری زمانی رخ می دهند که سطح بالایی از پروتئینی به نام سیستین از طریق ادرار دفع می شود، که ممکن است باعث ایجاد سنگ شود. این مشکل معمولا تنها در نرها دیده می شود.
 • دژنراتیو ملیوپاتی (DM): انحطاط پیشرونده بافت عصبی است که در منطقه کمر کار حفاظت از نخاع را انجام می دهند. این بیماری باعث لنگیدن پای عقب، ضعف و فلج نهایی می شود. این بیماری اغلب با دیسک کمر اشتباه گرفته می شود.
 • صرع: یک بیماری ارثی است که اغلب نه همیشه ممکن ارثی باشد. ممکن است باعث تشنج خفیف یا شدید شود و همراه با رفتارهای غیر معمول (مانند دویدن دیوانه وار یا حالت تعقیب کردن یا پنهان شدن)، ویا حتی سقوط و افتادن، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و تشنج ترسناک باشد، اما پیش آگهی دراز مدت برای سگ مبتلا به صرع ایدیوپاتیک بسیار خوب است. مهم است که سگ را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید. (بخصوص که تشنج میتواند علل دیگری هم داشته باشد)
 • بیماری دیسک بین مهره ای: از آنجائیکه آنها پشت بلندی دارند، مستعد ابتلا به پارگی دیسک ستون فقرات هستند. علائم این بیماری بی ثباتی، مشکل در راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها و مبلمان، ضعف و فلج است.
 • گشاد شدن مجرای شریانی با افزایش فشار شریان ریوی (PDA): این بیماری نقص مادرزادی سیستم عروقی است که اجازه نمی دهد خون ریه ها را دور بزند. این بیماری در توله سگها معمولا در زمان معاینه تشخیص داده می شود. فشار خون ریوی فشار خون بالای ریه هاست که بخشی نادری از این بیماری است. PDA را میتوان با جراحی درمان کرد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): یک مشکل از خانواده بیماریهای چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم است. در اوایل بیماری، سگ بیمار دچار شب کوری میشود. با پیشرفت بیماری آنها در طول روز هم بینایی خود را از دست میدهند. بسیاری از سگهایی که افق دیده شان محدود میشود و یا کاملا از بین میرود، بخوبی خود را با شرایط سازگار می کنند.
 • دیسپلازی شبکیه: رشد غیر طبیعی شبکیه چشم است. گاهی اوقات ممکن است شبکیه جدا شده و باعث کوری شود.
 • بیماری ون ویلبراند: این بیماری ممکن است هم در سگ و هم در انسان دیده شود. در این فرآیند طی کاهش فاکتور ون ویلبراند در خون، لختگی ایجاد میشود. سگهای مبتلا به این بیماری نشانه هایی مانند، خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی های طولانی مدت بعد از عمل جراحی یا خونریزی طولانی مدت بعد از زایمان را دارند. گاهی اوقات خون در مدفوع دیده میشود. این اختلال معمولا در سگهای بین ۳ تا ۵ ساله قابل تشخیص است و قابل درمان نیست. با این حال میتوان آن را با سوزاندن یا بخیه زدن محل آسیب دیده یا تزرق فاکتور ون ویلبراند به خون قبل از عمل جراحی یا حذف برخی از داروها کنترل کرد.

عکس پمبروک ولش کرگی

مراقبت از نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

قوی بودن و سرعت شگفت آورشان باعث شده تا برای نگهداری گله پرورش داده شوند و به همین دلیل به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارند . همانطور که گفته آنها سگهای آپارتمانی خوبی هستند، البته تا زمانی که نیازهای فیزیکیشان برآورده شود.

با توجه به پاهای کوچک و پشت بلندی که دارند نباید از آنها انتظار جست زدن یا پائین پریدن از روی نیمکت یا هر ارتفاع متوسط دیگری را داشته باشید. شکستگی در بین آنها شایع است.

پمبروک ها براحتی می توانند در شهر یا روستا زندگی کنند. پوشش آنها عایقی است در برابر آب و هوا و در اغلب اقلیمها عملکرد خوبی دارد. پمبورکها بسیار مردم گرا هستند و نیاز دارند که در تمام اوقات بخشی از خانواده باشند، نه اینکه در حیاط پشتی خانه به تنهایی رها شوند.

 

تغذیه نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

میزان توصیه شده روزانه: ۳/۴  تا ۱.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

پمبروک ها عاشق غذا خوردن هستند و اگر فرصتی داشته باشند در خوردن غذا زیاده روی می کنند. سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس پمبروک ولش کرگی

آراستن نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

پمبروک ها دو لایه دارند، یکی لایه زیرین ضخیم ویک لایه بیرونی بلندتر. آنها بطور مداوم ریزش مو دارند و حداقل دوبار در سال ریزش موی سنگین تر و بیشتری دارند. شما می توانیدآنها را در رنگهای قرمز، سموری، سیاه، سه رنگه یا حنایی ببینید با لکه های سفید.

اندازه طول موهای روی بدنشان متفاوت است. برخی از آنها یک پوشش کرکی بلند دارند که پوششی پر مانند روی گوشها، سینه و پاها را پوشانده است.

بسیاری از پمبروک ها چیزی به نام زین پری روی پشت خود دارند. این نشانه توسط تغییر و جهت مو ایجاد می شود.

پمبروک ها براحتی آراسته می شوند، اما ریزش مو بخصوص در فصول ریزش که مقدار آن زیاد می شود ممکن است ایجاد مشکل کند. در زمان ریزش مو برس زدن روزانه توصیه می شود. در صورت نیاز او را حمام کنید، اما استحمام منظم به کنترل ریزش مو کمک خوبی می کند.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخنهایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید. ناخنهای پای سگ به رگهای خونی متصل است و اگر بیش از اندازه کوتاه کنید ممکن است خونریزی کند و سگ ممکن است برای دفعه بعد که ناخن گیر را می بیند با شما همکاری نکند. بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

گوش او را باید هرهفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پمبروک ها میل قابل توجهی به بچه ها دارند، اما به لطف غریزه گله داریشان ممکن است گاهی اوقات به پاها و پاشنه ها بچه ها ضربه بزنند. آنها اشتیاق زیاد به یاد گیری دارند و ممکن است با آموزش در سنین کم این رفتار و عادت را ترک کنند.

بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. مهم نیست چقدر دوستانه ،هرگز کودک را با سگ تنها نگذارید.

آنها معمولا با حیوانات خانگی دیگر به خوبی رفتار می کنند، البته اگر در سنین پایین و به درستی اجتماعی شده باشند.

عکس پمبروک ولش کرگی

محل نگهداری نژاد پمبروک ولش کرگی | Pembroke Welsh Corgi

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.