دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/06
48 بازدید

نژاد بلاد هاند

نژاد بلاد هاند

بلاد هاند سگی شکاری، قدرتمند و درشت هیکل است که دارای عضلاتی بلند و کشیده می باشد وهمچنین گوش هایی افتاده و پوست چروکیده ای دارد.این نژاد دارای گردنی عضلانی است و ستون فقراتش در مقایسه با جثه ی او بسیار قدرتمند است. شانه های محکمی دارد که باعث میشود توانایی انجام کارهای سخت و طولانی مدت را داشته باشد. پاهای جلویی صاف، عضلانی و قوی دارد و دارای موهای کوتاه و زبر می باشد اما در ناحیه جمجمه و روی گوشها این زبری نرم تر میشود.این نژاد در رنگ های سیاه و قهوه ای، سرخ و قهوه ای دیده می شوند.

بلاد هوند سگی مهربان، نجیب، اشرافی و دوست داشتنی است و با کودکان بسیار مهربان و پرمحبت است، آنها خیلی آرام در گوشه ای دراز میکشند و به کودکان اجازه می دهند تا از سرو کولش بالا روند و از محبتی که از آنها دریافت می کنند لذت می ببرند. اگر چه سگی آرام است اما افکاری که در سر دارد که آن افکار را به جای دستورات صاحبش انجام می دهد. باید آنها را در یک محیط بسته نگه دارید زیرا ممکن است بخاطر حس شکارچی بودن، خطر ساز باشند. ۹۰ درصد آنها را نباید حتی از قلاده آزاد کرد.

بلاد هاند

آمار حیاتی نژاد بلاد هوند | Bloodhound

دسته بندی نژاد: گروه سگ تازی

قد: بین ۵۸.۵ تا ۶۸.۵ سانتی متر

وزن: بین ۳۶ تا ۵۰ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۱ تا ۱۵ سال

بلاد هاند

نکات برجسته نژاد بلاد هاند | Bloodhound

 • سگ های این نژاد جنب و جوش زیادی ندارند به همین دلیل به یک  پیاده روی طولانی در طول روز نیاز دارند.
 • آنها برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند، بهترین مکان برای آنها یک خانه با حیاطی بزرگ که دور تادورش حصار کشیده شده باشد است.
 • بلادهاندها از بودن کنار سگ های دیگر لذت میبرند.
 • آب دهانش روان است و همیشه میریزد به همین دلیل بهتر است دستمال مرطوب یا حوله در همه جای خانه در دسترس داشته باشید و هفته ای یکبار و در صورت نیاز بیشتر باید دندانهایش را مسواک بزنید.
 • به کودکان خود یاد دهید که چگونه با سگ بلاد هاند برخورد کنند و همیشه بر اعمال آنها وقتی که هم بازی میشوند نظارت داشته باشید. بلاند هوند ممکن است برای همراه بودن با کودک خیلی بزرگ باشد.
 • اگر آنها بوی عطر و یا بویی را استشمام کنند که برایشان جالب است سر خود را پایین می اندازند و بدن توجه به مردم و ترافیک به دنبال آن می روند به همین دلیل باید آنها را در یک حیاط بزرگ که حصار کشیده شده است نگهداری کنید و همیشه هنگام پیاده روی افسار آنها را در دست داشته باشید.
 • آنها از نظر سرسخت بودن سگ های شناخته شده ای هستند. بلاد هاند ها به یک صاحب مهربان، دوست داشتنی و سازگار نیاز دارند، اگر با بدرفتاری با آنها برخورد کنید اخم میکنند و خود را در گوشه ای پنهان میکنند.
 • آنها ممکن است به عفونت گوش دچار شوند به همین دلیل باید به طور منظم گوش هایش را چک کرده و تمیز کنید.
 • بلاد هاندها به جویدن و بلع چیزهای غیر قابل تصوری مانند سنگ ها، گیاهان، باتری کنترل تلویزیون و غیره علاقه دارند.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده های غئر قانونی و یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید و به دنبال توله سگی باشید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی آزمایش کرده باشند. برای فروش سگ بلاد هاند به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

 

وزن و ارتفاع نژاد بلاند هاند | Bloodhound

وزن در نرها: (۴۵-۵۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۴۰-۵۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۳.۵-۶۸) سانتی متر، در ماده ها: (۵۸-۶۳) سانتی متر.

بلاد هاند

مشکلات و سلامتی نژاد بلاد هاند | Bloodhound

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از نژاد بلادهاند مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ بلاد هوند مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله بلادهاند دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • دیسپلازی آرنج: یک بیماری است که در بین سگها شایع است. این بیماری باعث میشود شه استخوان آرنج هماهنگ با هم رشد نکنند و باعث سستی مفاصل شوند که باعث لنگیدن همراه با درد در سگ شود. ممکن است دامپزشک برای آن جراحی انجام دهد و یا با کمک دارو، کنترل وزن، مدیریت پزشکی، دارو هاب ضد تورومی آن را درمان کند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • انتر پیون: این بیماری در اثر مالش چشم به وجود می آید که مژه به داخل چشم فرو میرود و باعث سوزش میشود که گاهی نیز ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد.
 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • اتساع (گشایش) معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا پیچش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن رخ بدهد. هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در بین سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه است که باعث میشود در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت میگیرد و فشار خون پایین می آید که باعث میشود سگ دچار شوک شود و اگر در این حالت به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.
 • ریختن (فولد) درماتیت: یک عفونت پوستی است که در اثر اصطکاک و یا رطوبتی که وارد پوست میشود به وجود می آید و نشانه های آن عبارتند از قرمزی، زخم و بو، که معمولا هم در قسمت های دم، صورت، لب و قسمت هایی از بدن که چین خورده است به وجود می آید. درمان این بیماری بستگی به منطقه ای دارد که سگ در آنجا زندگی میکند اما به طور کلی میتوان با استفاده از عمل جراحی، قسمت آلوده به بیماری را از بین برد گاهی نیز لازم است عضوی از بدن که دچار بیماری شده است را قطع کرد هم چنین میتوان از پمادهای موضعی یا آنتی بیوتیک نیز برای درمان استفاده کرد اما بهترین راه این است که به خوبی از پوست سگ محافظت کرده تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

بلاد هاند

تغذیه نژاد بلاد هاند | Bloodhound

توصیه می شود روزانه ۴ تا ۸ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید. بلاند هاندها هنگام غذا خوردن خیلی خود را کثیف میکنند به همین دلیل بهتر است کمتر غذاهای آبکی به او بدهید.

بلاندها ممکن است به نفخ شکم مبتلا شوند که بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا یا استرس و یا ورزش کردن رخ میدهد شما باید این نکات را هنگام غذا دادن به سگ در نظر داشته باشید.

بلاد هاند

آراستن نژاد بلاد هاند | Bloodhound

پوست آنها شل و حساس است و در اطراف گردن و سر، چین های عمیقی به صورت آویزان وجود دارد.او دارای پوستی با چین و چروک های زیاد و شل و متراکم در قسمت های صورت، گردن و گلو است هم چنین گوش هایی تیز و حس بویایی قوی دارند.

بلاد هاند ها را در رنگ های سیاه و قهوه ای مایل به زرد، جگری و قهوه ای مایل به زرد و قرمز میتوان دید. در قسمت هایی از بدن که تیره رنگ است میتوان لکه هایی روشنتر یا مخلوطی از رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای، سیاه و سفید دید هم چنین ممکن است قسمت های قفسه سینه، پاها و نوک دم به رنگ سفید باشد.

موهای بلاد هاندها در بعضی فصل ها میریزد، بهتر است موهای او را با یک برس پلاستیکی شانه کنید و گاهی نیز ممکن است مجبور شوید موهای او را با تیغ بزنید اما دقت کنید که پوست او نازک است.

چین چروک های روی پوست او را هر روز برای جلوگیری از عفونت تمیز کنید میتوانید برای این کار از یک لیف حمام مرطوب استفاده کنید که البته باید بعد از تمیز کردن کاملا پوست را خشک کنید. همچنین لازم است قسمت بالای لب او را بعد از خوردن هر وعده غذا تمیز کنید.

گوش های بلادهاند به گونه ای است که خاک و باکتری به راحتی به داخل آن نفوذ میکند و زود دچار عفونت میشود به همین دلیل لازم است هفته ای یکبار و یا بیشتر آنها را تمیز کنید میتوانید برای این کار از دامپزشک کمک بگیرید. اگر میخواهید خود گوشهای سگ را تمیز کنید اول گوش ها را بگیرید طوری که شما بتوانید داخل گوش را به راحتی ببینید سپس با یک توپ پنبه ای قسمت های بیرونی آن تمیز کنید، این کار را تا زمانی که پنبه دیگر کثیف نمیشود ادامه دهید، هرگز نباید کناره های گوش را با یک سواب فشار دهید و یا چیزی را داخل گوش سگ کنید این کار به راحتی می تواند به سگ آسیب برساند.

اگر گوش دچار عفونت شود باید او را نزد دامپزشک ببرید تا در صورت نیاز آنتی بیوتیک تجویز کند. پاک کردن گوش ها یکی از مشکلاتی است که نگهداری از او را برای علاقه مندان به این نژاد سخت میکند.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید همچنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. در ناخن های پای سگ رگ های خونی زیادی وجود دارد، اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید ممکن است خون ریزی می شود و ممکن است که سگ دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر شما در این کار تجربه ای ندارید از یک آرایشگر مخصوص سگ کمک بگیرید.  کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید

بلاد هاند

میزان سازگاری نژاد بلاد هاند | Bloodhund با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بلاد هاندها کودکان را دوست دارند اما لازم است به کودکان خود نحوه ی برخورد با سگ و چگونگی لمس کردن آنها را بیاموزید و هر گاه که با سگ ها همراه میشوند بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به همدیگر آسیب برسانند. هرگز نگذارید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است کودک شما برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود. سگ ها هر چقدر هم که اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید  بسته باشند. به طور کلی این سگ ها رفتار پرخاشگری در مقابل سگ های دیگر ندارند اما اگر آنها در یک محیط باز همراه با سگ های کوچک در حال بازی باشند ممکن است رفتار خوبی با آنها نداشته باشد. اگر این سگ از همان سنین اولیه به خوبی آموزش ببیند میتواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها نیزهم بازی شوند.

 

محل نگهداری نژاد بلاد هاند | Bloodhound

سگ های این نژاد را میتوانید در آپارتمان نگه داری کنید به شرطی که ورزش ها و فعالیت های روزانه شان را هر روز انجام دهید. آنها معمولا در داخل خانه آرام هستند و علاقه زیادی به دویدن در فضای باز دارند. به دلیل پاهای قوی این نژاد، بدنشان دارای استقامت زیادی است و میتواند برای ساعات طولانی پیاده روی کند. بلاد هاند سگی با جثه ی بزرگ است که به سرعت رشد میکند و برای شکل گیری مناسب استخوانها و ماهیچه هایش به فعالیت بدنی و ورزش نیاز دارد.