دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/04
61 بازدید

نژاد یورکی پو

نژاد یورکی پو

یورکی پو سگی سرگرم کننده، دوست داشتنی، باهوش، مهربان و دارای رفتاری ملایم است که در نتیجه ی جفتگیری نژاد یورکشایر با نوعی سگ پشمالوی مینیاتوری به وجود می آید. خیلی راحت میتوانید او را داخل آپارتمان نگهداری کنید بخصوص اگر به دنبال سگی هستید که زیاد پارس نمی کند. او انرژی زیادی دارد و همیشه دوست دارد که بازی کند. این سگ هم چنین توانایی زیادی برای حرکات سریع و پرش دارد.

 

آمار حیاتی نژاد یورکی پو | Yorkipoo

دسته بندی نژاد: سگ های ترکیبی

قد: بین ۱۷.۵ تا ۳۷.۵ سانتی متر

وزن: بین ۱.۵ تا ۷ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۵ سال

سگ یورکی پو

نکات برجسته نژاد یورکی پو | Yorkipoo

 • سگ یورکی پو در نتیجه ی جفت گیری نژاد یورکشایر با نوعی سگ پشمالوی باهوش مینیاتوری به وجود می آید.

 • این سگ ها فعال و پرانرژی هستند و به انجام دادن ورزش های روزانه نیاز دارند و هم چنین میتواند با پیاده روی کردن و یا سرو صدا کردن در حیاط، انرژی اش را تخلیه کند.

 • پارس کردن برای او یک سرگرمی است، گاهی اوقات کمتر پارس می کند اما با شنیدن سرو صدا و زمانی که شخصی را ببیند که به طرف خانه می آید شروع به پارس کردن می کنند.
 • موهای او ریزش کمی دارد به همین دلیل برای افرادی که آلرژی دارند انتخاب مناسبی است.
 • برای مرتب نگه داشتن او هر روز موهایش را برس بزنید.
 • سگ هایی دوست داشتنی و آرام هستند که میتوانند یک همراه عالی برای کودکان باشند اما برخی از آنها برای هم بازی شدن با بچه توصیه نمی شوند.
 • اگر آموزش ها را هدف دار به او یاد بدهید عملکرد بهتری از آنها می بینید.
 • یورکی پو بسیار شاد و سرحال در داخل آپارتمان زندگی می کند.
 • او خیلی زود با سگ ها و دیگر حیوانات خانگی کنار می آید.
 • اگر به مدت زمان طولانی در یک جا تمها بمانند دچار اضطراب میشوند.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند. 

سگ یورکی پو

وزن و ارتفاع نژاد یورکی پو | Yorkipoo

وزن در نرها: (۱.۵-۷) کیلوگرم، در ماده ها: (۱.۵-۷) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۱۷.۵-۳۷.۵) سانتی متر، در ماده ها: (۱۷.۵-۳۷.۵) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد یورکی پو | Yorkipoo

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه در بین این نژاد شایع است و زمانی رخ میدهد که کشکک (که شامل سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن یک یا هر دو پا یا غیر طبیعی راه رفتن سگ میشود. اگر چه این در رفتگی در هنگام تولد رخ می دهد اما علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمی شود. مالش ناشی از در رفتگی کشکک میتواند منجر به بیماری دژنراتیو مفصل شود. این بیماری در ۴ درجه رخ می دهد در درجه یک آن سگ دچار در رفتگی گاه به کاه مفصل و لنگیدن موقت می شود، در درجه IV ساق پا به خوبی به مفصل متصل نمیشود و کشکک نمیتواند به درستی عمل کند، در نوع پیشرفته تر آن ممکن است سگ به عمل جراحی نیاز داشته باشد.
 • (portosystemic (PSS: این بیماری باعث میشود که رگ های خون دور کبد بچرخد و کبد نتواند خون را پاکسازی کند. علائم آن شامل اختلالات عصبی رفتاری، عدم اشتها، کاهش قند خون،مسائل متناوب دستگاه گوارش، مشکلات ادراری، عدم تحمل دارو و توقف رشد است و این علائم در ۲ سالگی نمایان میشود. بهترین راه برای درمان این بیماری جراحی است.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • بیماری آدیسون:این یکی از مشکلات ناشی از تولید هورمون های آدرنال توسط غده ی آدرنال است که عل ائم آن استفراغ، بی اشتهایی و بی حالی است و از آنجا که این علائم میتواند با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود ممکن است تا بیماری به مراحل پیشرفته نرسد نتوان آن را تشخیص داد. علائم مرحله ی پیشرفته ی این بیماری زمانی رخ می دهد که سطح پتاسیم بالا رود که این موضوع باعث تداخل در عملکرد قلب میشود و سگ دچار شوک شدید و نهایتا مرگ او می شود.
 • درماتیت: یک عفونت پوستی است که در اثر اصطکاک و یا رطوبتی که وارد پوست میشود به وجود می آید و نشانه های آن عبارتند از قرمزی، زخم و بو، که معمولا هم در قسمت های دم، صورت، لب و قسمت هایی از بدن که چین خورده است به وجود می آید. درمان این بیماری بستگی به منطقه ای دارد که سگ در آنجا زندگی میکند اما به طور کلی میتوان با استفاده از عمل جراحی، قسمت آلوده به بیماری را از بین برد گاهی نیز لازم است عضوی از بدن که دچار بیماری شده است را قطع کرد هم چنین میتوان از پمادهای موضعی یا آنتی بیوتیک نیز برای درمان استفاده کرد اما بهترین راه این است که به خوبی از پوست سگ محافظت کرده تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید. 

سگ یورکی پو

تغذیه نژاد یورکی پو | Yorkipoo

توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید. 

سگ یورکی پو

آراستن نژاد یورکی پو | Yorkipoo

موهای آنها به شکل های مختلفی روی بدن قرار میگیرد اما جنس آن نرم و ابریشمی است و  به رنگ های کرم، سیاه، سفید، قرمز، زرد، قهوه ای مایل به زرد، شکلاتی، خاکستری و نقره ای دیده میشوند. اگر چه ریزش موی کمی دارد اما باید از موهای او مراقبت کنید و هر روز آنها را برس بزنید، هم چنین مسواک زردن موهای دور چشم باعث میشود تا آنها داخل چشم فرو نروند. حمام دادن او موها را تمیز و نرم نگه می دارد اما فقط در مواقع ضروری لازم است.  برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید.

اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

 

میزان سازگاری نژاد یورکی پو | Yorkipoo با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

یورکی پو سگی دوست داشتنی و دارای رفتاری ملایم است و به خوبی میتواند با کودکان ارتباط برقرار کند اما برای خانواده هایی که کودک نوپا دارند توصیه نمی شود زیرا ممکن است به آنها آسیب بزند در حالی که میتوانند برای جوانان همدم بسیار عالی باشد.

شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند. 

سگ یورکی پو

محل نگهداری نژاد یورکی پو | Yorkipoo

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.