دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/01
38 بازدید

نژاد ماستیف

نژاد ماستیف

ماستیف، یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ است. جد او، ۵۰۰۰ سال پیش شناخته شده بود. سپس، او یک سگ جنگی وحشی، بسیار متفاوت از سگ امروزه بوده است. او یک همراه خوب برای کسی می شود که می تواند اندازه بزرگ سگ را دوست داشته باشد.

 

آمار حیاتی نژاد ماستیف | Mastiff

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۶۸ تا ۸۱ سانتی متر
وزن: ۶۵ تا ۱۱۰ کیلوگرم
طول عمر: ۶ تا ۱۰ سال

سگ ماستیف

نکات برجسته نژاد ماستیف | Mastiff

 • ماستیف نیاز به ورزش روزانه دارد اما به سن سگ و درجه حرارت او توجه کنید. ماستیف به راحتی می تواند بیش از حد گرمش شود.
 • بدون ورزش و تحریک، ماستیف می تواند بی حوصله شده و تبدیل به سگ خرابکار شود.
 • ماستیف یک نژاد با طول عمر کوتاه در نظر گرفته شده است اما برخی از ماستیف ها به ۱۸ سال سن هم می رسند. او یک سگ با تعهد مادام العمر است.
 • ماستیف زیاد پارس می کند و نسبتا تمیز است. اگر پارس سگ شما را به زحمت می اندارد، ممکن است این نژاد برای شما مناسب نباشد.
 • ماستیف ها بهترین انتخاب برای خانواده ها با کودکان نوپا نیستند. آنها به راحتی می توانند کودک را به زمین بکوبند.
 • ماستیف می تواند به خوبی در آپارتمان ها و خانه هایی با کارگاههای کوچک زندگی کند اما واقعا خانه های کوچک تر به دلیل اندازه آنها توصیه نمی شود. محیط زندگی ایده آل برای یک ماستیف یک خانه با حیاط بزرگ است.
 • ماستیف می تواند غریزه حمایت قوی داشته باشد و نیاز به درست اجتماعی شدن با هر دو مردم و حیوانات دارند. اگر آنها به درستی اجتماعی نشوند می توانند با ترس از موقعیت های جدید و خجالتی با غریبه ها، به گاز گرفتن منجر شوند.
 • از معاشرت ماستیف با دیگر حیوانات این اطمینان حاصل می شود که به او در داشتن یک زندگی شاد و سالم کمک خواهد کرد. اگر ماستیف به درستی آموزش نبیند و اجتماعی نشود ممکن است حالت پرخاشگری نسبت به دیگر حیوانات پیدا کند به خصوص زمانی که نداند چگونه به تعامل با آنها بپردازد.
 • ماستیف یک موی آسان به مراقبت دارد اما ریزش بالایی دارد.
 • هنگامی که ماستیف به بزرگسالی برسد و بتواند بر انرژی خود کنترل داشته باشد، دوستی فوق العاده آرام، ساکت و با ادب و مطمئنی می شود.
 • ماستیف برای صاحبان تازه کار یا ترسو توصیه نمی شود. آنها پاسخ مثبت به در آغوش گرفتن و ستایش می دهند.
 • ماستیف با صدای بلند خروپف و خر خر می کند.
 • ماستیف تمایل به تنبلی دارد و برای جلوگیری از وزن بیش از حد نیاز به ورزش روزانه دارد.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول، یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آن را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایش آزمایش کرده باشند.

سگ ماستیف

وزن و اندازه نژاد ماستیف | Mastiff

وزن در نرها: (۶۵-۱۱۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۶۵-۱۱۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۷۵) سانتی متر، در ماده ها: (۶۷) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد ماستیف | Mastiff

ماستیف به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو است که در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA چند سال قبل از اینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستدریافت می کنند.
 • تشنج: می تواند با تعدادی از عوامل ایجاد شود و می تواند در هر زمان رخ دهد. نشانه هایی از یک تشنج عبارتند از لرزش ناگهانی یا تکان دادن سر، ادرار کردن ناگهانی، سفتی، خیرگی چشم، اسپاسم های عضلانی خفیف، یا از دست دادن هوشیاری. تشنج قابل درمان نیست اما می توان آنها را با موفقیت با داروهاکنترل کرد.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ یا چرخش معده است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز غذا داده شود، یا به سرعت غذا خوردنشان، نوشیدن حجم زیادی آب خوردن بعد از غذا و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که همچنین برخی غذاها و نوع مواد غذایی ممکن است عامل نفخ باشد. GDV در میان سگ های مسن تر شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد. فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرد. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که در اسرع وقت سگ خود را به دامپزشک برسانید. برخی GDV ها نشانه های ارثی دارد، بنابراین توصیه می شود که سگ دچار این وضعیت عقیم باشد.
 • سرطان: علائم سرطان سگ شامل تورم غیر طبیعی از یک درد یا زخم هایی است که التیام نمی یابد، خونریزی از هر قسمت بدن و مشکل در تنفس همراه آن است. درمان سرطان شامل شیمی درمانی، جراحی و دارو می باشد.

سگ ماستیف

تغذیه نژاد ماستیف | Mastiff

توصیه می شود روزانه ۶ تا ۸ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

سگ ماستیف

آراستن نژاد ماستیف | Mastiff

موی پوشش بیرونی ماستیف کوتاه، صاف و متراکم است. رنگ موی او حنایی، زرد یا راه راه است. پوزه، بینی، گوش و حاشیه چشم تیره تر هستند. آنها ممکن است یک پیچ کوچک سفید در قفسه سینه داشته باشند.

برس زدن موی ماستیف در هفته لازم است. موی برخی از ماستیف ها در طول بهار و تابستان زیاد می ریزد، در حالی که دیگر ماستیف ها در طول سال ریزش یکسانی دارند.

چین و چروک پوست سگ را روزانه برای جلوگیری از عفونت باکتریایی تمیز کنید. آنها را با لیف حمام مرطوب پاک کنید و سپس آنها را کاملا خشک کنید. همین کار را برای قسمت آویزان شده لب بالای سگ (بخش حلق آویز لب بالا) پس از هر وعده غذا انجام دهید.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

 

میزان سازگاری نژاد ماستیف | Mastiff با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

ماستیف ایرانی کودکان را دوست دارد. آنها بهترین سگ برای خانه هایی با کودکان بزرگ هستند. ماستیف می تواند کودکان را مجروح کند اگر سعی کنند سوار او شوند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

سگ ماستیف

محل نگهداری نژاد ماستیف | Mastiff

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.