دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/26
26 بازدید

نژاد فیلد اسپانیل

نژاد فیلد اسپانیل

فیلد اسپانیل نژادی است قوی و محکم با سایزی متوسط که برای آوردن شکار ازآب و خشکی پرورش یافته است. امروزه او با وجود حفظ مهارتهای شکاری خود عمدتا بعنوان همدم و همراه خوبی برای خانوده بوده و به ندرت در این زمینه (شکار) از آن استفاده میشود. او عاشق مردم است و دوستی وفادار برای خانواده است.

 

آمار حیاتی نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۴۱ تا ۴۸ سانتی متر

وزن: ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

سگ فیلد اسپانیل

نکات برجسته نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

 • فیلد اسپانیل ها نیاز به برقراری تماس منظم با مردم دارند، زیرا ممکن است اگر در لانه ای قفل شده یا درون حیاطی به دور از انسانها باشند عصبی شوند.
 • برای جلوگیری از ترسو شدن و بروز مشکلات با سگهای دیگر باید از سنین پایین در اجتماع باشند.
 • آنها سگهای فعالی هستند که نیاز به فعالیتهای منظمی دارند.
 • آنها به دنبال بو می روند بنابراین یک حیاط محصور برایشان ضروری است.
 • سگ فیلد اسپانیل عاشق آب و آب بازی هستند و هرجا آب پیدا میکنند، شروع به بازی می کنند، حتی کاسه آب خودشان. آنها شما را هم در آب بازی خود شریک میکنند.
 • آنها عاشق غذا خوردن هستند حتی در صورت امکان غذا می دزدند.
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان غیر مسئول و فروشگاههای حیوانات خانگی توله سگ نخرید. بدنبال پرورش دهنده معتبری باشید که آزمایشات لازم ازنظر عدم وجود بیماریهای ژنتیکی برروی سگ را انجام داده باشد و سگی را بگیرید که مزاج و خلق و خوی خوبی داشته باشد.

سگ فیلد اسپانیل

وزن و اندازه نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

وزن در نرها: (۲۰-۱۷) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۰-۱۷) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۳) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

فیلد اسپانیلها سگهای راحت، حساس، عاشق سرگرمی، مستقل و باهوشی هستند. آنها از بودن کنار مردم لذت میبرند، اگرچه زمانی که غریبه ای را برای اولین بار می بینند ممکن است کمی در خود فرو روند. فیلد اسپانیلها همیشه ترسو، خجالتی یا پرخاشگر نیستند.

خلق وخوی این نژاد تحت تاثیر عواملی مانند: وراثت، آموزش و اجتماع شکل میگیرد. توله سگهای خوب مزاج، کنجکاو و بازی گوش هستند و زمانی که درنزدیکی مردم باشند به آنها کمک هم خواهند کرد.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

سگ فیلد اسپانیل

مشکلات و سلامتی نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

فیلد اسپانیلها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه اسپرینگ اسپنیلها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • عفونت گوش: فیلد اسپانیلها بدلیل فلاپی گوششان مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. به همین دلیل میزان رطوبت گوش آنها باید بطور منظم بررسی شود.
 • دیسپلازی ران: یک بیماری دژنراتیو در مفصل ران است که با توجه به رشد غیر طبیعی موجب تضعیف مفصل ران میشود. این بیماری در اغلب نژادها دیده میشود. اگرچه این یک بیماری وراثتی است اما ممکن است در توله سگهایی که والدینشان سالم بوده اند هم دیده شود. از عوامل بروز این بیماری می توان به وراثت، عوامل محیطی مانند تغذیه نامناسب و افزایش وزن اشاره کرد.
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. ۳ نوع اصلی آلرژی وجود دارد: آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند :ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. درمان این نوع آلرژی بستگی به شدت آن دارد. نکته مهم این است که آلرژی استنشاقی معمولا همراه با عفونت گوش است.
 • کم خونی همولیتیک: کم خونی همو لیتیک AIHA یک بیماری خود ایمنی تهدیده کننده است که در آن خود بدن به گلبولهای قرمز خون حمله میکند. زردی، غش، رنگ پریدگی لثه ها، اطراف لبها و چشمها، ادرار تیره رنگ و بی حالی و تپش قلب از علائم این بیماری است. این بیماری با آزمایش خون قابل تشخیص است و اگر درمان نشود موجب مرگ حیوان میشود.
 • سرطان: سرطان در سگها هم مانند انسانها گستردگی زیادی دارد. ضریب موفقیت درمان سرطان برای هر کسی متفاوت است. در برخی از سرطاها، تومورها با عمل جراحی برداشته می شوند و در برخی دیگر با شیمی درمانی درمان می شوند، در برخی هم نیاز به هردو درمان یعنی هم جراحی و هم شیمی درمانی می باشد.
 • آب مروارید: کدر شدن عدسی چشم است که باعث بروز مشکل در دید سگ می گردد. در این صورت سگ بیمار دیدش همراه با یک لایه ابری است. این بیماری معمولا در سنین بالا رخ میدهد و با عمل جراحی قابل درمان است.
 • اکتروپیون: عدم حرکت یا ضعیف شدن پلک چشم است که باعث سوزش، عفونت و ورم میشود. این مشکل در موارد شدید با جراحی قابل درمان است، اما در مواد خفیف احتیاجی به درمان نیست.
 • صرع: یکی از مشکلات این نژاد میتواند صرع باشد که سگ مبتلا به صرع از تشنج رنج میبرد. صرع را میتوان با دارو تحت کنترل قرارداد، اما نمی توان بطور کامل درمان کرد. سگ مبتلا با یک مدیریت مناسب میتواند یک زندگی کامل و راحتی داشته باشد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری در صورت کمبود هورمون تولید شده از غده تیروئید ایجاد میشود. علامت خفیف این، بیماری ناباروری است. علائم بیشتر این بیماری، چاقی، کندی روانی، بی حالی، افتادگی پلکها، سطح پائین انرژی و چرخه حرارت نامنظم است. پوست سگ زمخت و زبر و شکننده میشود و شروع به ریختن میکند. درحالیکه پوست سیاه و زمخت میشود. این مشکل را میتوان با جایگزین کردن مصرف روزانه تیروئید در طول تمام عمر تحت درمان قرار داد. به این ترتیب سگ مبتلا زندگی کامل و خوشحالی را خواهد داشت.
 • پیشرو شبکیه آتروفی PRA: یک اختلال دژنراتیو چشم است. نابینایی ناشی از این بیماری یک فرآیند آهسته ناشی از، ازدست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. قبل از بروز نشانه های کوری این بیماری قابل تشخیص است. پرورش دهنده معتبر باید سالانه تاییدیه سلامت چشم را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.

سگ فیلد اسپانیل

مراقبت از نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

فیلد اسپانیلها در داخل خانه معمولا فعال هستند، آنها برای زندگی در آپارتمان توصیه نمی شوند. برای آنها بهتر است در خانه هایی باشند که حیاط بزرگ دارند و بدلیل داشتن غریزه شکار باید در یک محیط محصور باشند تاهم پرسه نزنند و هم ایجاد مشکل نکنند.

قفل کردن در لانه و یا با زنجیر بستنش و به حداقل رساندن تماس او با انسان او را عصبی میکند. بهترین عمل برای او فعالیت و ورزش زیاد است. آگاه باشید که او بدنبال بو کشیده میشود و می رود. از پیاده روی با قلاده لذت می برد.

 

تغذیه نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

توصیه روزانه: ۱.۵ تا ۲ پیمانه مواد غذایی خشک با کیفیت بالا که به دو وعده تقسیم شده باشد در روز.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

فیلد اسپانیل خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه فیلد اسپانیل خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

سگ فیلد اسپانیل

آراستن نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

پوشش فیلد اسپانیل پرپشت و متراکم است و یک پوشش ضد آب تک لایه ای دارد، به این معنی که هیچ لایه ای در زیر پوستش وجود ندارد. موهای نسبتا بلند صاف یا مواج دارد. قفسه سینه، پشت ساقها و پشت و زیر بدن با پوشش پر مانند اما نه بصورت توده ای از خز زینت داده شده است. مانند آنرا ممکن است در سگ نژاد انگلیش کوکر دیده باشید.

پوشش این نژاد در رنگهای سیاه، جگری، جگری – طلایی، سرخ تیره است و هر کدام از این رنگها میتواند با لکه های قهوه ای مایل به زرد دیده شود. برخی از سگهای این نژاد کمی رنگ سفید بر روی سینه یا گلویشان دارند.

خوشحال باشید، این نژاد از سگ نسبت به دیگر سگهای نژاد اسپنیل نیاز به آراستگی و نظافت کمتری دارد. برس زدن منظم و حمام کردن نیاز دارد.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. اگر بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و برای مرتبه بعدی سگ با شما همکاری نمی کند. بنابراین اگر تجربه ای در این زمینه ندارید این کاررا بدست دامپزشک یا آرایشگر سگتان بسپارید.

هر هفته گوش را برای قرمزی یا بوی بد که نشانه ای عفونت است بررسی کنید. داخل گوش را با یک پنبه مرطوب یا گوش پاک کن با   PHمتعادل تمیز کنید و هرگز چیزی را در داخل کانال گوش فرو نبرید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید. 

همانطور که شما سگ را آراسته و نظافت میکنید او را از لحاظ زخم، خارش یا علائم عفونت میل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب بر روی پوست، بینی، دهان و چشم بررسی کنید، که قرمزی یا هیچ گونه ترحشی نداشته باشد.

 

میزان سازگاری نژاد فیلد اسپانیل |Field Spaniel  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

فیلد اسپانیل ها به کودکان علاقه مندند، اما سروصداهای زیاد با سبک زندگی آنها همخوانی ندارد. مانند هر نژاد دیگری باید بر روی تعامل بین هردو طرف یعنی هم سگ و هم کودکان نظارت کافی وجود داشته باشد، تا از هرگونه کشیدن گوش ودم جلوگیری شود.

سگ فیلد اسپانیل

محل نگهداری نژاد فیلد اسپانیل | Field Spaniel

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.