دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/25
50 بازدید

نژاد شیبا اینو

نژاد شیبا اینو

نژاد سگ شیبا اینو برای شکارهای کوچک و برای اینکه پرندگان را موقع شکار مجبور به پرواز کند پروش داده شده بوده، البته گاهی اوقات هم برای شکار گراز وحشی مورد استفاده قرار می گرفته است. او یکی از نژادهای شش گانه ژاپن است. این نژادها شامل نژاد آکیتای بزرگ، کیشو، هوکایدو، کای، شیکوکو متوسط و شیبای کوچک است. او خصوصیاتی دارد که با آنها مشهور شده است، مانند سرزنده و فعال بودن، گوشهایش که بصورت عمودی روی سرش قرار گرفته اند و چالاکی و چابکی که مانند گربه هاست. امروزه از او در درجه اول بعنوان یک سگ همدم در ژاپن و ایالات متحده استفاده می شود.

 

آمار حیاتی نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۳۳ تا ۴۳ سانتی متر

وزن: ۸ تا ۱۰ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

عکس شیبا اینو

نکات برجسته نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

 • شیبا اینو به میزان بسیار کمی آراستگی و نظافت نیاز دارد، هرچند که دو بار در سال ریزش موی بسیار زیادی دارد.
 • شیبا اینو نژاد باهوشی است که سرعت یادگیری بالایی دارد. با اینحال، اوست که انتخاب کند چیزی را که می خواهید انجام بدهد یا خیر. کسانی که تجربه اولشان است که سگ نگه می دارند یا صاحبانی که ترسو هستند ممکن با توجه به چالش هایی که برای آموزش این نژاد با آنها روبرو هستند ناامید شوند.
 • شیبا اینو سگ کوچکی است، اما به یک فضا برای اینکه بتواند براحتی با جیغ و داد در آنجا بازی کند نیاز دارد. او به خانه ای با یک حیاط حصار کشی شده نیاز دارد.
 • شیبا اینو ممکن است نسبت به سگهای دیگر حالتی تهاجمی داشته باشد و ممکن است حیوانات کوچک را بعنوان طعمه تعقیب و شکار کند.
 • شیبا اینو نسبت به اسباب بازی، غذا و چمنی که روی آن بازی می کند در واقع قلمرواش احساس مالکیت دارد.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

 

وزن و اندازه نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

وزن در نرها: (۱۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۸) کیلوگرم.

قد در نرها: (۳۷-۴۳) سانتی متر، در ماده ها: (۳۴-۳۹) سانتی متر.

عکس شیبا اینو

شخصیت نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینو بخوبی بعنوان یک سگ خوشخو، هوشیار و جسور پرورش یافته است. او با اراده و با اعتماد به نفس است و اغلب در مورد هر چیزی ایده های خودش را دارد. او در برابر خانواده بسیار مهربان و وفادار است، اما نسبت به غریبه ها مشکوک است.

شیبا اینو با دیگران چیزی را شریک نمی شود. و گاهی اوقات بشدت تمایل دارد که از غذا، اسباب بازی و قلمرواش حفاظت کند. او همیشه میانه خوبی با سگهای دیگر ندارد. او برای شکار کردن حیوانات کوچکی که به نظر یک طعمه هستند لحظه ای تردید نمی کند.

این یک نژاد باهوش است، اما آموزش شیبا اینو مانند آموزش دادن یک گلدن رتریور نیست. درحالیکه یک گلدن زمانی که صدایش می کنند خوشحال می شود، شیبا اینو هر زمانی خودش بخواهد می آید و منتظر صدا شدن نمی ماند. او بعنوان یک سگ سرسخت و لجباز توصیف می شود.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

عکس شیبا اینو

مشکلات و سلامتی نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینوها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه شیبا اینوها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله شیبا اینو خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند :ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. درمان بستگی ب علت آلرژی شامل محدودیت های رژیم غذایی، دارو و تغییرات محیطی است.
 • شیلوتوراکس:  بیماری است که موجب تجمع مایع در حفره قفسه سینه می شود. این تجمع باعث بروز اختلال در تنفس، کاهش اشتها، سرفه و بی حالی می شود. شیلوتوراکس ممکن است از یک بیماری دیگری ناشی شده باشد. درمان آن شامل از بین بردن مایعات، رژیم غذایی کم چرب و یا در موارد شدید جراحی است.
 • گلوکوم:  یک بیماری مشترک بین سگ و انسان است. این بیماری بر اثر بالا رفتن فشار داخلی چشم بوجود می آید، که به دوصورت است: گلوکوم اولیه، که  یک بیماری ارثی است و گلوکوم ثانویه که بر اثر کاهش مایع داخل چشم که از دیگر بیماریهای چشمی ناشی می شود بوجود می آید. علائم آن شامل از دست دادن بینایی و درد است. درمان این بیماری بستگی به نوع آن دارد. گلوکوم با استفاده کردن قطره های چشمی و جراحی درمان می شود.
 • سرطان: علائمی که وجود سرطان را در سگ نشان می دهد شامل تورم غیر طبیعی بر اثر زخم یا ضربه، زخمهایی که خوب نمی شوند، خونریزی از قسمتهای باز بدن و تنگی نفس است. سرطان را می توان با شیمی درمانی، جراحی و دارو درمان کرد.
 • صرع: این اختلال باعث تشنج شدید یا خفیف میشود. صرع ممکن است ارثی باشد. تشنج ممکن است براثر حوادثی مانند اختلالات متابولیکی، بیماریهای عفونی مغز، تومورها، قرار گرفتن در معرض سموم یا صدمات شدید وارده، ایجاد شود. علت آن ممکن است ناشناخته (مراجعه شود به صرع بعنوان ایدیویاتیک) باشد. تشنج ممکن است با رفتاری غیر معمول و ترسناک همراه باشد. پیش آگهی دراز مدت از سگ مبتلا به صرع بسیار خوب است. صرع را میتوان با دارو کنترل کرد، اما درمان ندارد. سگ مبتلا با یک مدیریت مناسب میتواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد. اگر سگ شما مبتلا به این بیماری است باید تحت نظر دامپزشک باشد.
 • دررفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. در رفتن به معنی از جا خارج شدن بخشی از استخوان یک مفصل است. اغلب در پای عقبی است که باعث درد میشود. این مشکل ممکن است فلج کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگها با این وضعیت زندگی نسبتا عادی دارند.
 • کم کاری تیروئید: اختلال در عملکرد غده تروئید است، که تصور می شود باعث شرایطی مانند صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، وجود تکه های تیره رنگ روی پوست و دیگر بیماریهای پوستی می شود. این بیماری را می توان با دارو و رژیم غذایی درمان کرد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): یک مشکل از خانواده بیماریهای چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم است. در اوایل بیماری، سگ بیمار دچار شب کوری میشود. با پیشرفت بیماری آنها در طول روز هم بینایی خود را از دست میدهند. بسیاری از سگهایی که افق دیده شان محدود میشود و یا کاملا از بین میرود، بخوبی خود را با شرایط سازگار می کنند.
 • دیسپلازی ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید.
 • چرخش دم: این بیماری یک اختلال غیر عادی است که هنوز بخوبی درباره آن چیزی نمی دانند. این حالت معمولا در سن ۶ ماهگی بوجود می آید. سگ مبتلا تمایلش به آب و غذا را از دست می دهد. تمامی تلاشها برای اینکه این اختلال را متوقف کنند با شکست مواجه شده است. گاهی اوقات سگ زوزه می کشد در حالیکه می چرخد و ممکن است که باعث تشنج شود.بعضی از سگها به درمان با فنوباربیتال به تنهایی یا به ترکیب با داروهای دیگر پاسخ داده اند.

عکس شیبا اینو

مراقبت از نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینو بهترین گزینه برای خانه هایی است که یک حیاط محصور دارند. او یک نژاد فعال است که علاقه زیادی به بازی کردن، پیاده روی و آهسته دویدن به همراه صاحبش دارد.

اجتماعی شدن برای این نژاد بسیار مهم است. مانندهر سگی شیبا اینو هم اگر بدرستی اجتماعی نشود ممکن است ترسو یا ستیزه گر شود. آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند زیرا که او نسبت به سگهای دیگر مشکوک است و حالتی تهاجمی نسبت به آنها دارد.

حیوانات کوچک مثل گربه ها، سنجابها و طعمه های دیگر که از دستش فرار می کنند او را برای تعقیب و شکار تحریک می کنند. زمانی که خارج از حیاط محصور است باید همراه با قلاده باشد.

او دوست ندارد که خودش را محدود کند، حتی اگر برای امنیت لازم باشد. او قلاده را دوست ندارد. آموزش استفاده از قلاده برای این نژاد زمان و صبوری زیادی لازم دارد، اما یک ضرورت است.

کلاسهای اطاعتی و کلاسهایی که مخصوص توله سگهاست برای شیبا اینو توصیه می شود. با مربی  کار کنید که بخوبی این نژاد را می شناسد. اگر شیبا اینو سرسختی و لجبازی کرد هرگز ناامید نشوید، زیرا این خصلت اوست.

سرقت از خانه با این نژاد کار آسانی است.  یکبار مفهوم رفتن به جایی را که باید برود درک کند، هر زمان که بتواند به آن مکان خواهد رفت.

جعبه آموزشی راهی برای اینکه مطمئن شوید شیبا اینو شما وارد کارهایی که نباید نمی شود. این جعبه های آموزشی در سنین کم به آنها یاد می دهد که اگر زمانی برای حمل و نقل نیاز به این بود که در داخل یک محفظه باشند یا اگر در بیمارستان بستری شدند، چطور این مسئله را قبول کنند.

هرگز شیبا اینو را برای تمام روز در جعبه نگه ندارید. او زندانی نیست و فقط چند ساعت در روز باید در جعبه باشد، البته به جز وقت خواب شبانه. آنها سگهای مردمی هستند و این بدین معنی نیست که طول زندگی خود را درون یک جعبه و یا لانه قفل شده سپری کنند.

عکس شیبا اینو

تغذیه نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

میزان توصیه شده روزانه: ۱/۲ تا ۱.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم بشود.

مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

غذای سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس شیبا اینو

آراستن نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینو یک پوشش دو لایه ای ضخیم دارد که به ظاهری شبیه به تدی (خرس عروسکی) میدهد. پوشش بیرونی مقاوم و صاف است و پوشش زیرین متراکم و نرم است.

شیبا اینو به رنگ نارنجی- قرمز، کرم رنگ و سیاه و سفید در یک پس زمینه قرمز پررنگ دیده می شود. گاهی لکه های سفید رنگی بر روی نوک دم، پاهای جلویی و پاهای عقبی نیز دیده می شود.

نظافت و آراستگی شیبا اینو به آسانی حفظ می شود. او سگی است که بطور طبیعی تمیز و بدون بو است. زمانی که ریزش موی سنگینی دارد باید برای حذف موهای مرده برس زده شود و هفته ای یکبار یا بیشتر روغن مالی شود. دراین زمان وپس از آن حمام ضروری است، اما حمام نباید زیاد باشد زیرا پوست و موها را خشک می کند. بسیاری از صاحبان شیبا اینو او را هر سه یا چهار ماه یکبار حمام می کنند.

گوش او را باید هرهفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند، ناخنهایش را بطور منظم کوتاه کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد شیبا اینو | Shiba Inu با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

شیبا اینو یک سگ خوب برای خانواده است، البته به شرطی که از سنین پایین بدرستی آموزش ببیند و اجتماعی شود. او میانه  و سازگاری خوبی با کودکانی دارد که با او به مهربانی و با احترام برخورد می کنند.

بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. یک سگ هر چقدر هم که مهربان باشد نباید با یک کودک خردسال تنها رها شود.

آموزش و اجتماعی شدن شیبا اینو راه طولانی است برای اینکه او میانه خوبی با سگها و حیوانات خانگی دیگر داشته باشد، اما هیچ ضمانتی نیست. او ممکن است نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی داشته باشد و یا حیوانات کوچکی را که به عنوان طعمه در نظر می گیرد شکار کند. آموزش و نگه داشتن شیبا اینو با قلاده راهی است برای مدیریت او در برابر سگها و حیوانات دیگر.

عکس شیبا اینو

محل نگهداری نژاد شیبا اینو | Shiba Inu

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است