دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/18
39 بازدید

نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر

نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر

این سگ که در اوایل ۱۹ و اواخر قرن ۲۰ پرورش داده شده بود به نژاد سگ همه کاره در شکار، معروف بود. او می تواند هر موجودی را شکار کند و از هر نقطه از زمین یا آب عبور کند. بینی بسیار عالی و استقامت او توسط شکارچیان در سراسر جهان مورد قدردانی است. جرمن وایرهیرد پوینتر هم چنین یک همدم بسیار خوب برای خانواده های فعال است.

 

آمار حیاتی نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی
قد: ۵۶ تا ۶۶ سانتی متر
وزن: ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال
عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

نکات برجسته نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

 • جرمن وایرد هرد پوینتر می تواند مستقل عمل کند.
 • او می تواند مشکوک و عجیب باشد اما نه هنگامی که با خانواده اش است.
 • اگر به تنهایی بیش از حد رها شود می تواند دچار اضطراب جدایی شود.
 • می تواند آهسته آهسته آموزش اهلی شدن ببیند.
 • جرمن وایرهیرد پوینتر گاهی حالت تهاجمی را به سگ های دیگر، به خصوص نر به نر دارد.
 • غریزه قوی نسبت به تعقیب گربه ها و به دست گرفتن گربه ها و دیگر حیوانات خانگی کوچک دارد.
 • وایر هیر جوان (تا حدود ۲ سال) جیغ وداد بازی کردن و پرش با قدرت را دوست دارد.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

وزن و اندازه نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

وزن در نرها: (۳۰-۳۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۰-۳۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۰-۶۵) سانتی متر، در ماده ها: (۵۵-۶۰) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

 • این نژاد به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما  اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند . دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • آنتروپیون: این یک بیماری است که مژه در اثر مالش چشم داخل آن فرو می رود که باعث سوزش است و گاهی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. این امر باعث از دست دادن بینایی و سوزش شده و عموما در یک سگ رخ می دهد. جراحی اصلاحی زمانی که سگ بزرگسال می شود یک درمان موثر است.
 • آب مروارید: آب مروارید گاهی اوقات درسگ های نسبتا جوان (کمتر از شش سال) رخ می دهد. این بیماری تصور می شود که ارثی است. هنگام خرید یک توله سگ، حتما بپرسید اگر مادر او تاییدیه چشم پزشکی دارد و از آنها بخواهید گواهی سلامت او را به شما نشان دهند. سگ اصلاح نژاد و پرورش داده شده باید توسط یک چشم پزشک دامپزشکی هیئت مدیره گواهی بیماری های چشم ارثی داشته باشد. آب مروارید معمولا می تواند با جراحی نتایج خوبی در برداشته باشد.
 • بیماری فون ویلبراند: این یک اختلال ارثی است که می تواند باعث خونریزی خفیف تا نسبتا شدید یا خونریزی طولانی مدت شود. اگر شما گمان می برید سگ بیماری فون ویلبراند دارد، از دامپزشک خود بخواهید یک آزمایش خون و اقدامات احتیاطی لازم را قبل از هر عمل جراحی انجام دهد.

عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

تغذیه نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

توصیه می شود روزانه ۲.۵ تا ۳ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمراز او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

آراستن نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

جرمن وایرد هیرد پوینتر یک مو با دو کاربری که دارد او را از شرایط مرطوب و سرد و همچنین خشن یا سنگین محافظت می کند. موی او درشت، بلند و نازک و ۲ تا ۵ سانتی متر طول دارد. موی بیرونی صاف و سخت است.

در زمستان زیر لایه متراکم عایق موثری در برابر سرما است اما در تابستان به سختی قابل مشاهده است. وایر هیر ریش و ابروی پر پشت دارد که به او جنبه تزیین می دهد. این مو صورت و چشم سگ را از خراش و پارگی محافظت می کند.

برخی از ژرمن وایر هیرها با موی بلند، نرم، ابریشمی یا پشمی به دنیا می آیند. آنها خواص موی سیمی ندارند و زمان و تلاش برای مراقبت از آنها مقدار قابل توجهی بیشتر طول می کشد.

موی ژرمن وایر هیر در الگوهای مختلف ترکیب رنگی جگری و سفید می آید: خال خالی، جگری (ترکیبی از موهای قهوه ای قرمز و سفید)، خال خالی های کوچک (کوچک، مناطق جدا شده از موهای سیاه و سفید بر روی زمینه سفید) یا جگری یکدست، که به عنوان یک قهوه ای تیره یا قرمز است. سر جگری رنگ گاهی اوقات رگه های سفید دارد اما  گوش ها همیشه جگری رنگ هستند.

برای مطابقت با مو او یک بینی جگری رنگ، لب ها و لکه های جگری روی بینی یا در اطراف دهان دارد. ژنتیکی، یک سگ جگری نمی تواند یک نقطه سیاه و سفید و یک سگ سیاه و سفید بینی قهوه ای داشته باشد. اگر شما یک ژرمن پوینتر وایر هیر با موی سیاه و سفید دارید، شما یک نژاد اصلی را دریافت کرده اید.

موی متراکم، بلند و نازک ژرمن وایر هیر نیاز به حداقل نظافت دارد. نباید آن را به طور منظم و تمیز برس کشید. موی او به آرامی در طول سال می ریزد. استحمام او تنها در مواقع ضروری مورد نیاز است. با تشکر از طبیعت ضد آب او، به سرعت پس از حمام یا شنا خشک می شود.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

میزان سازگاری نژاد جرمن وایرهیرد پوینتر ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

جرمن پوینتر وایر هیرد یک همدم بسیار خوب برای بچه های بزرگی است که می توانند به اندازه و سطح انرژی او فعالیت کنند اما  او ممکن است برای کودکان نوپا خسته کننده باشد.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

عکس جرمن وایرهیرد پوینتر

محل نگهداری نژاد ژرمن پوینتر وایر هیرد ( مو سیمی ) | German Wirehaired Pointer

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.