دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/27
22 بازدید

نژاد کنعان داگ

نژاد کنعان داگ

کنعان داگ موهای صاف و دم پر پشت، مانند پیشینیان خود دارد و بدون شک به همان اندازه هوشیار، وفادار، مهربان، مراقب وکنجکاو است که او را به یک سگ گله خوبی تبدیل کرده است این سگ چالاک می تواند درحرکت یورتمه بسیار سریع باشد.

سگ کنعان اگر بدرستی اجتماعی شود با خانواده سازگار است. زندگی در یک آپارتمان با کمی پیاده روی های کوتاه روزانه برایش مناسب است در حالی که این نژاد فعال است، سطح انرژی آن بیش از حد است و او باید در یک حیاط محصور شده فعالیت کند .

او هوشمند و سریع است و آموزش ها را خیلی سریع یاد میگیرد. با اعتماد به نفس و به کمک یک مربی خوب می توان براحتی او را آموزش داد. این سگ هوشمند بهترین پاسخ به تکنیک های انگیزشی مانند پاداش غذا، ستایش و بازی را میدهد. او به راحتی با آموزش های تکراری خسته شده و نیاز به یک محیط یادگیری خلاق دارد.

 

آمار حیاتی نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

دسته بندی نژاد: سگ گله

قد: ۴۸ تا ۶۱ سانتی متر

وزن: ۱۶ تا ۲۴ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

عکس کنعان داگ

نکات برجسته نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

 • سگ، بهترین انتخاب برای صاحبان سگ برای اولین بار است.
 • این سگ نیاز به اجتماعی شدن در تولگی دارد .
 • کنعان را می توان سگ تهاجمی نامید. طوری که گاهی با همنوع خود نیز نمی تواند زندگی کند.
 • کنعان  با غریبه ها حالت تهاجمی دارد.
 • او، سگ نگهبان خوبی است .
 • سگ کنعان داگ نیاز به یک حیاط ایمن شده از حصار دارد.
 • کنعان علاقه زیادی به حفاری دارد.
 • کنعان باهوش و تربیت شدنی است، اما ماهیت مستقلی دارد .
 • موهای کنعان دو بار در سال ریزش زیادی دارد و ریزش در بقیه سال کم است.
 • این سگ یک گونه نادر است، تنها در حدود ۱۶۰۰ سگ در جهان وجود دارد.
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از فروشگاه حیوان خانگی نخرید. توله ای را بخرید که مادر آن آموزش های لازم را دیده باشد و مشکل ژنتیکی نداشته باشد.

عکس کنعان داگ

تاریخچه نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

در کتاب مقدس، کتاب خروج خواستار کنعان داگ – فلسطین باستان و فینیقیه از حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد- سرزمینی وجود داشت که گله گوسفند و بز پررونقی داشت ودر آن گله، سگی بود به نام کنعان داگ. این احتمال وجود دارد که کنعان داگ از نوادگان امروزی خود، کمی متفاوت تر است.

سگ کنعان، سگ گله بود اما در طول قرن ها، با حمله به فاتحان رومی و پراکندگی ساکنان زمین به گوشه های دور از زمین، سگ کنعان داگ بیکار شد. او به بیابان پر از تپه در جنوب اسرائیل عقب نشینی کرد. او در عشایر زندگی خود را ادامه داد.

برای قرن ها، سگ کنعان داگ زندگی بی قید و بند خود در صحرا را ادامه داد، اما در سال ۱۹۳۵، در جنگ جهانی دوم به عنوان سگ نگهبان استفاده شد.

از دکتر Rudolphina استاد حیوانات و روانشناسی تطبیقی در دانشگاه تل آویو، خواسته شد یک سگ پرورش دهد که این نیازها را برآورده کند.

 دکتر و شوهرش چند سگ صحرا به دست آوردند و شروع به پرورش و پالایش ارثی آنها کردند. آنها برای کار نگهبانی، تشخیص معدن و با نیروهای شرق میانه در طول جنگ جهانی دوم فعال بودند. پس از جنگ، برخی از سگ ها به عنوان سگ راهنما فعالیت کردند. در سال ۱۹۴۸، فلسطین نام کنعان داگ را ثبت کرد.

 کنعان داگ در سال ۱۹۹۷ در آمریکا به رسمیت شناخته شد اما اوهمچنان یک نژاد نادر، رتبه بندی ۱۵۰ در میان ۱۵۵ نژاد و گونه های ثبت شده توسط AKC است .

وزن و اندازه نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

وزن در نرها: (۲۰-۲۵) کیلو گرم، در ماده ها: (۱۵-۲۰) کیلو گرم .

قد در نرها: (۵۰-۶۰) سانتی متر، در ماده ها: (۴۸-۵۸) سانتی متر .

عکس کنعان داگ

شخصیت نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

سگ کنعان یک سگ نگهبان عالی است و مطیع خانواده اش. او باید ازغریبه ها دور باشد، اگر چه او هرگز نباید خجالتی و یا تهاجمی، تربیت شود. شما باید قادر به یک رهبری قوی باشید زمانی که با کنعان داگ زندگی می کنید.

نژاد کنعان داگ نیاز به اجتماعی شدن در تولگی دارد قرار گرفتن در کنار مردم مختلف، مکان ها، مناظر، صداها و تجارب. برخی از سگ های کنعان داگ در ۹ تا ۱۲ ماهگی ترسو میشوند. در طی این مدت، آرام و با اعتماد به نفس، باشید.

عکس کنعان داگ

مشکلات و سلامتی نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

 کنعان داگ ممکن است دچار مشکلات ارثی شود.

اگر شما در حال خرید یک توله سگ، هستید باید از سلامت مادرش مطمئن شوید. شما باید از عدم بیماری های دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، کم کاری تیرویید و بیماری فون ویلبراند مطمئن شوید.

عکس کنعان داگ

مراقبت از نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

پوشش متراکم این سگ اجازه می دهد تا او در انواع آب و هوا، خارج ازمنزل سازگار باشد او نیاز به یک حیاط محصور شده دارد تا از مجادلات با سگ های دیگر محافظت شود.

این سگ عشق به حفاری دارد. او نیاز به ورزش زیاد ندارد معمولا به مقدار کمی پیاده روی در حیاط خلوت راضی است .

عکس کنعان داگ

تغذیه نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

توصیه می شود روزانه: ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه از مواد غذایی خشک با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده غذایی تقسیم شده به او داده شود.

توجه: میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. اول به سگ خود نگاه کنید شما باید قادر به دیدن کمر او باشید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد .

عکس کنعان داگ

آراستن نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

سگ کنعان داگ یک پوشش مضاعف دارد. پوشش بیرونی صاف و سخت است، پوشش زیرین کوتاه و نرم است. ضخامت لایه بسته به آب و هوا که در آن سگ زندگی می کند متفاوت است. دم پر پشت است.

کنعان داگ گاهی به رنگ سفید و یا سیاه و سفید به تمام سایه های قهوه ای، از جمله شن و ماسه، قرمز، دیده می شود. سگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به زرد گاهی اوقات سایه سیاه و سفید دارد.

کنعان داگ ریزش موی کمی دارد و شانه زدن کمی مورد نیاز است. شانه زدن هفته ایی یک بار پیشنهاد می شود. سگ کنعان داگ یک سگ نسبتا تمیز و بدون بو است و مکرر نیاز به حمام ندارد.

کنعان داگ به مسواک زدن دو یا سه بار در هفته نیاز دارد برای جلو گیری از رشد باکتری های دهان. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان پیشنهاد می شود .

ناخن او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید اگر شما می توانید صدای ناخن را بر روی زمین بشنوید، آنها بیش از حد بلند است. ناخن پا سگ رگ های خونی دارد و اگر شما بیش از حد ناخن ها را کوتاه کنید باعث خونریزی می شوید.

شما باید زخم، خارش یا علائم عفونت مثل قرمزی یا التهاب بر روی پوست را بررسی کنید، باید گوش، بینی، دهان وچشم هم چک شود که بدون هیچ قرمزی یا ترشحی باشند ودهان بوی بدی ندهد.

 

میزان سازگاری نژاد کنعان داگ |Canaan Dog  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

کنعان داگ با کودکان مهربان است و از آنها محافظت میکند کودکان باید چگونگی رفتار با سگ را آموزش ببینند نظارت بر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال باید صورت بگیرد تا مانع هر گونه گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم شوید.

او ممکن است حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر داشته باشد. این نژاد احتمالا یک انتخاب خوب برای خانواده ها با حیوانات خانگی مانند خرگوش، همستر و جوندگان است.

عکس کنعان داگ

محل نگهداری نژاد کنعان داگ | Canaan Dog

او برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. به فعالیت کمی نیاز دارد و یک حیاط محصور شده برایش کافی است