دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/07
41 بازدید

نژاد بردر تریر

نژاد بردر تریر

بردر تریر ها جثه ی کوچک، پوشش خارجی زبر و موهایی به شکل سیم و مضاعف، چشمهایی به رنگ جگری تیره، گوشهایی کوچک، بینی به رنگ سیاه، دندانهایی منظم و دم کوتاه و صافی دارند و اغلب در رنگ های قرمز، آبی، قهوه ای تیره یا روشن دیده میشوند.

بردر تریرها سگهایی شاداب، سرزنده، سرسخت، با کودکان بسیار مهربان و هنگام آموزش دیدن خیلی با استعداد هستند. این سگ ها باید در همان سنین اولیه به خوبی اجتماعی شود و به شنیدن صداهای بلند عادت کنند تا وقتی که بزرگ شدند دچار مشکل نشوند. بردر تریر ها زمانی که شخص غریبه ای را میبینند شروع به پارس کردن میکند ولی در مقابل او پرخاشگر رفتار نمیکند حتی ممکن است زمانی که دزد می آید همراه او وارد خانه شود. سگ بردر تریر در تولگی بسیار بازیگوش و در بزرگسالی آرام هستند. آنها به کندن زمین علاقه دارند به همین دلیل ممکن است خود را در گودال های کوچک گیر بیندازند. از تنها ماندن بیزار هستند به همین دلیل پیشنهاد میشود یک جفت همراه آنها باشد.

بردر تریر

آمار حیاتی نژاد بردر تریر |  Border Terrier

دسته بندی نژاد: سگ تریر

قد: بین ۲۵.۵ تا ۲۸ سانتی متر

وزن: بین ۵ تا ۷ کیلو گرم

طول عمر: بین ۱۲ تا ۱۵ سال

بردر تریر

نکات برجسته نژاد بردر تریر | Border Terrier

 • بردر تریر خیلی به آسانی دچار اضافه وزن میشود به همین دلیل لازم است هر روز به مدت حداقل یک ساعت و نیم ورزش کند.
 • این سگ ها زمانی که با صاحب خود به بیرون میروند با مردم رفتار خوبی ندارند این به این معنی نیست که سگ باید در خارج از خانه نگهداری شود بلکه اگر آنها را به حال خود رها کنید بسیار پر سر و صدا و آزاردهنده میشوند.
 • اگر به سگ زمان و فرصت داده شود خیلی به آسانی فرار میکند و راه خروجی حیاط را با کندن زمین در زیر نرده ها پیدا کند.
 • بردر ها تحمل زیادی در هنگام درد کشیدن دارند به همین دلیل زمانی که آنها بیمار میشوند تنها نشانه ای که میتوان در آنها دید تبدیل شدنشان به سگی بد خلق است.
 • برتر ها به طور غریزی مهارت خوبی در کندن زمین و ایجاد حفار دارند به همین دلیل به جای سرکوب کردن او اجازه دهید تا با انجام دادن این کار خود را سرگرم کند.
 • این سگ ها بسیار فعال و عاشق پریدن برای خوش آمد گویی به مردم هستند
 • آنها عاشق جویدن هستند به همین دلیل به جای آنکه مبلمان و یا کفشهایتان را بجوند و خسارت زیادی را وارد کنند بهتر است اسباب بازی های جویدنی را برای آنها فراهم کنید.
 • بردر تریرها علاقه زیادی به تعقیب کردن شکار خود دارند به همین دلیل مطمن شوید که حیاط شما به طور امن حصار کشیده شده باشد و زمانی که در یک منطقه ی باز قرار دارد او را با قلاده ببندید.
 • بردر تریر ها رابطه خوبی با دیگر سگ ها و گربه های خانگی دارند هم چنین میتوانند دوست بسیار خوبی برای کودکان باشند اما آنها به خصوص زمانی که جوان هستند غیر قابل کنترل هستند و ممکن است به بچه های کوچک آسیب بزنند.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی و یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید و به دنبال توله سگی باشید که آزمایش های لازم برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود روی توله سگ انجام شده باشد. برای اطلاع از قیمت سگ بردر تریر به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

بردر تریر

وزن و ارتفاع نژاد بردر تریر | Border Terrier

وزن در نرها: (۶-۷) کیلوگرم، در ماده ها: (۵-۶.۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۵.۵-۲۸) سانتی متر، در ماده ها: (۲۵.۵-۲۸) سانتی متر.

 

مشکلات سلامتی نژاد بردر تریر | Border Terrier

بردر تریر ها معمولا سگهای سالمی هستند اما مانند سایر سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند، همه آنها دچار بیماری نمیشوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

از آنجایی که علائم بیماری در تریر ها تا زمانی که به بلوغ میرسند نمایان نمیشود گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگ های کمتر از ۲ سال صادر نمیشود.

مشکلات زیر در بین این سگ ها شایع است و ممکن است برخی از آنها به این بیماری ها دچار شوند:

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین بردر تریر ها شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به این بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود و باعث لنگیدن یک یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمیبینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل می شود. اگر شما قصد خرید توله سگ را دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری را روی پدر و مادر توله سگ انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری ارثی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن برروی سطح صاف و نرم میتواند در رشد سریع آن تاثیر گذار باشد.
 • نقص قلبی: یکی از شایع ترین بیماری ها در بین بردر تریر ها است که باعث تنگ شدن ریه ها و دریچه ی راست قلب میشود. اگر سگ شما دچار سوفل قلب  شود نشانه ی آن سگ که سگ به یک بیماری قلبی مبتلا شده است و باید درمان شود. سوفل قلب یک اختلال در جریان خون است که از طریق دریچه قلب ایجاد میشود که صدای آن در سه حالت بسیار نرم، بلند و بسیار بلند ایجاد میشود.
 • مال اکلوژن: مال اکلوژن به این معنی است که فک سگ به درستی شکل نمیگیرد. این بیماری در سه نوع نمایان میشود، نیش آمدگی، که در آن فک بالا جلوتر از فک پایین قرار دارد و باعث میشود که دندان های پایین به سقف دهان نیش بزنند و باعث آسیب های جدی شود. اگر چه این نیش آمدگی در برخی نژاد ها استاندارد است اما در بردر تریر ها مشکلاتی را به وجود می آورد و ممکن است که سگ به عمل جراحی نیاز داشته باشد. اگر این بیماری در توله سگ ۱۰ ماهه رخ دهد و به عمل جراحی نیاز داشته باشد صب کنید تا سگ به سن بلوغ برسد. جراحی ممکن است کشیدن دندان، کاهش ارتفاع تاج و یا استفاده از جدا کننده باشد.
 • تشنج: تشنج میتواند در هر زمانی رخ دهد که نشانه های آن عبارتند از لرزش ناگهانی، تکان دادن سر، ادرار کردن ناگهانی، سفتی، خیرگز چشم، انقباض عضلات یا از دست دادن هوشیاری. تشنج قابل درمان نیست اما میتوان آن را به کمک دارو کنترل کرد.
 • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه در بین نژاد بردر تریر شایع است و زمانی رخ میدهد که کشکک (که دارای سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن یک یا هردو پا و یک راه رفتن غیر طبیعی در سگ میشود. اگر چه این در رفتگی در هنگام تولد رخ میدهد اما علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمی شود. مالش ناشی از در رفتگی کشکک میتواند منجر به بیماری آرتریت شود. این بیماری در ۴ درجه رخ میدهد، در درجه ی یک آن سگ دچار در رفتگی گاه به گاه مفصل و لنگیدن موقت میشود، در درجه IV  ساق پا به خوبی به مفصل متصل نمیشود و کشکک نمیتواند به درستی عمل کند، در رفتگی شدید تر ممکن است سگ به جراحی نیاز داشته باشد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • بیضه: در این بیماری یک یا هر دو بیضه می افتد و معمولا در بین سگ های کوچک شایع است. به طور معمول در سن ۲ ماهگی باید بیضه ها کامل بیافتند اگر باقی بمانند غیر طبیعی است و میتواند تبدیل به سرطان شود.

بردر تریر

تغذیه نژاد بردر تریر | Border Terrier

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به اندازه سن، ساختار، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگها هم مانند انسانها رفتارهای واقعی دارند و نیازهای غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پرکنید، غذای مغذی تری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگ به جای ترک غذای او در تمام وقت دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد میتوانید او را با چشمان و دستتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست های خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

بردر تریر

آراستن نژاد بردر تریر | Berder Terrier

سگهای بردر تریر دارای پوستی ضخیم و موهای کوتاه و متراکمی هستند که این پوشش او را هنگام شکار کردن روباه از گزش او محافظت میکند.

پوست بردر تریر ها به رنگ های قرمز، آبی و قهوه ای مایل به زرد، خاکستری و قهوه ای مایل به زرد یا زرد کم رنگ دیده میشود هم چنین برخی از آنها در قفسه سینه قسمت کوچکی به رنگ سفید دارند. نظافت کردن بردر تریر ها باید هفته ای یکبار انجام شود، شما برای نظافت کردن او به یک شانه خوب، یک قلم موی طبیعی و یک چاقو سلب نیاز دارید. شما میتوانید موهای اضافه ی سگ را با استفاده از چاقو کوتاه و یا از بین ببرید اما این کار باعث میشود که دیگر سگ در مقابل آب و هوا مقاوم نباشد، اگر نامرتب بودن موهای سگ برای شما مهم نیست میتوانید فقط آنها را شانه کنید. گرد و خاکی که روی پوست سگ میشیند را میتوانید با برس زدن و در صورت نیاز با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. هنگامی که او را به حمام میبرید برای حفظ بافت های بدن او بهتر است از شامپوهای مخصوص پوست سخت استفاده کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری در داخل دهان بهتر است هفته ی ۲ یا ۳ بار دندان های او را مسواک بزنید اما اگر نمیخواهید که سگ شما دچا بیماری های لثه یا بود بد دهان شود لازم است هر روز این کار را انجام دهید.

ماهی ۱ یا دوبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر در هنگام راه رفتن شما صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه کردن ناخن ها از گیر کردن آنها در فرش و پاره کردن آن جلوگیری میکند.

بردر تریر

میزان سازگاری نژاد بردر تریر | Border Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بردر تریر ها عاشق بچه ها هستند و میتوانند تمام طول روز با انرژی بالایی با خانواده و کودکان همراه شوند. لازم است زمانی که سگ با کودک شما همبازی میشود بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب بزنند هم چنین به کودک خود یاد دهید که چگونه با سگ رفتار و او را لمس کند، هرگز اجازه ندهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است کودک شما برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودکان هم بازی میشود او را ببندید.

به طور کلی برور تریر ها رفتار خوبی با سگ های دیگر دارند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر (به خصوص سگ های کوچک) هم بازی شود پرخاشگر رفتار میکند. اگر سگ از همان سنین کم آموزش ببینید میتواند با دیگر حیوانات خانگی سازگاری خوبی داشته باشد.

بردر تریر ها میتوانند با سنجاب، پرندگان خانگی و کوچک، حیوانات خانگی پشمالو مانند خرگوش، همستر و جوندگان نیز همراه شوند.

بردر تریر

محل نگهداری نژاد بردر تریر | Border Terrier

این نوع سگ ها برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند به شرطی که بتوانند در طول روز به میزان کافی فعالیت های بدنی خود را انجام دهند. این سگها در داخل خانه بسیار آرام هستند و فقط یک حیاط کوچک برای آنها کافی است. بردر تریر هایی که برای شکار آموزش میبینند به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارند.