دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/24
53 بازدید

نژاد اسچیپرکی

نژاد اسچیپرکی

نژاد اسچیپرکی سگی کنجکاو و باهوش است که اغلب با نام مستعار LBD شناخته می شود. این نام از یک ترکیب لاتینی به معنای شیطان سیاه کوچک گرفته شده است. او نترس و فداکار است و همیشه آماده حفاظت از افراد خانواده در برابر آسیب است. از مزایای این نژاد اندازه کوچک و پوشش اوست که نیاز زیادی به مراقبت ندارد، اما هوش و کنجکاویش ممکن است برایش دردسرآفرین شود.

 

آمار حیاتی نژاد اسچیپرکی | Schipperke

دسته بندی نژاد: سگهای همراه          

قد: ۲۵ تا ۳۸ سانتی متر

وزن: ۵ تا ۸ کیلوگرم

طول عمر: ۱۳ تا ۱۵ سال

اسچیپرکی

نکات برجسته نژاد اسچیپرکی | Schipperke

 • نژاد اسچیپرکی ها طول عمر خوبی دارند. نکته مهم این است که شما این مطلب را بخوبی درک کنید و مطمئن باشید که می توانید خودتان را برای فراهم کردن یک زندگی خوب به مدت ۱۵ سال یا بیشتر برای سگتان متعهد کنید.
 • سگ اسچیپرکی بسیار مستقل است، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای کسانی که تجربه اولشان در نگهداری سگ است توصیه نمی شوند.
 • اینها سگهای سازگاری هستند؛ آنها قادرند در هر محیطی از قایق گرفته تا آپارتمان زندگی کنند. البته به شرطی که شرایط برای انجام فعالیتهای روزانه کافی برایشان فراهم باشد و همسایگان هم تحمل پارس کردن را داشته باشند. اگر جایی برای دویدن داشته باشند مانند یک حیاط کوچک محصور، در بهترین شرایط زندگی خواهند کرد.
 • اسچیپرکی ها سطح انرژی بالایی دارند و به فعالیت روزانه بمدت حداقل نیم ساعت نیاز دارند. اگر این مدت زمان بیشتر هم باشد برایشان بسیار خوب است.
 • اسچیپرکی ها ریزش موی کمی دارند، بجز دو بار در سال که ریزش مویشان زیاد می شود. برس زدن هفتگی پوشش آنها را تمیز نگه می دارد. آنها بطور مرتب به حمام کردن نیاز ندارند.
 • آموزش او ممکن است چالش برانگیز باشد، اگر صبر، اراده و تکنیکهای مثبت در کار نباشد. شما می توانید با یک رفتار خوش مآبانه به تمامی اهدافتان برسید.
 • اسچیپرکی ها ذاتا نسبت به غریبه ها مشکوک هستند. آنها نسبت به افراد خانواده و سگهای دیگر احساس مالکیت دارند. سگهای نگهبان فوق العاده خوبی اند.
 • دوست داشتنی و فداکار است. اسچیپرکی یک انتخاب ایده آل برای خانواده است، او عاشق بچه هاست. آنها میانه خوبی با سگهای دیگر و گربه ها دارند، بخصوص اگر بدرستی اجتماعی شده باشند.
 • اسچیپرکی ها سگهای پر سروصدایی هستند، آنها چه برای سرگرمی چه برای هشدار دادن به شما پارس می کنند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

 

وزن و اندازه نژاد اسچیپرکی | Schipperke

وزن در نرها: (۷-۸) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۵-۷) کیلوگرم.

قد در نرها: (۲۸-۳۳) سانتی متر، قد در ماده ها: (۲۵-۳۰) سانتی متر.

اسچیپرکی

شخصیت نژاد اسچیپرکی | Schipperke

اسچیپرکی بیانگر این ضرب المثل "سگ بزرگ در بدن سگ کوچک" است. او فعال، با اعتماد به نفس و کنجکاو است.

اسچیپرکی رفتارهای زمانی توله بودنشان مانند مزاحمت را تا دوران ۴ یا ۵ سالگی حفظ می کند.

اسچیپرکی عاشق مردم است و دوست دارد که آنها را راضی نگه دارد، اما در عین حال هم می خواهد راه و روشهای خودش را داشته باشد. اگر به او این اجازه را بدهید خیلی زود خانگی خواهد شد. حفاظت، شجاعت و مشکوک بودنش بطور غریزی نسبت به غریبه ها از او یک سگ نگهبان فوق العاده می سازد.

اسچیپرکی یک سگ نمونه در مورد نشان دادن مهربانی اش است. البته این خصوصیت به افراد خانواده و کسانی که رابطه قوی با آنها ایجاد کند محدود می شود. زمان آموزش آنها شروع به شیطنت و خرابکاری می کنند، اما با استفاده از تکنیکهای تقویت مثبت سرعت یادگیریشان بالا می رود.

مانند هرسگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات گوناگون زمانی که خیلی جوان هستند مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

 

مشکلات و سلامتی نژاد اسچیپرکی | Schipperke

اسچیپرکی ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه اسچیپرکی ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

 • لگ-کالو-پرتس: دراین بیماری مفصل ران دچار تغییر شکل می شود، به این منوال که در ابتدا خون رسانی به سر استخوان کاهش می یابد و کم کم باعث مرگ استخوان و نهایتا تغیر شکل آن میشود. نتیجه این تغییر شکل آرتروز یا التهاب مفصل ران است. سگ مبتلا ممکن است دچار درد یا عدم رشد لگن یا نارسایی حرکتی یا تحریک پذیری شود. درمان این بیماری فیزیوتراپی یا عمل جراحی و برداشتن سر استخوان ران تغییر شکل یافته می تواند باشد.
 • بیماریهای خود ایمنی تیروئیدیت: شایع ترین علت کم کاری تیروئید در سگها است. این بیماری در سن ۲ تا ۵ سالگی بروز می کند. سگهای مبتلا ممکن است برای سالها از نظر بالینی سالم به نظر برسند. کم کاری تیروئید در صورت کمبود هورمون تولید شده از غده تیروئید ایجاد میشود. علامت خفیف این، بیماری ناباروری است. علائم بیشتر این بیماری، چاقی، کندی روانی، بی حالی، افتادگی پلکها، سطح پائین انرژی و چرخه حرارت نامنظم است. پوست سگ زمخت و زبر و شکننده میشود و شروع به ریختن میکند. درحالیکه پوست سیاه و زمخت میشود. این مشکل را میتوان با جایگزین کردن مصرف روزانه تیروئید در طول تمام عمر تحت درمان قرار داد. به این ترتیب سگ مبتلا زندگی کامل و خوشحالی را خواهد داشت.
 • صرع: اختلالی است که باعث تشنج می شود. صرع را می توان با دارو تحت کنترل گرفت اما نمی توان بطور کامل درمان کرد. سگ مبتلا می تواند با یک مدیریت مناسب از سوی شما زندگی سالم و کاملی داشته باشد. این اختلال ممکن است ارثی باشد یا دلایل ناشناخته ای داشته باشد.
 • در رفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. این بیماری زمانی رخ میدهد که کاسه زانو که شامل سه بخش استخوان ران، کشکک زانو و ساق پا است، بدرستی تنظیم نباشد. این موضوع باعث لنگیدن یک پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ میشود. این بیماری است که در هنگام تولد پیش می آید. سایش ناشی از در رفتگی کشکک می تواند باعث آرتروز یا ورم مفاصل که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است، بشود. این بیماری دارای ۴ درجه متفاوت است، که در درجه اول ممکن است باعث لنگیدن گاه و بیگاه حیوان شود ودر درجات بالا میتواند منجر به عمل جراحی شود.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

از آنجائیکه برخی مشکلات سلامتی با قبل از بلوغ کامل سگ بروز نمی کند، بنابراین برای سگهای کمتر از ۲ سال گواهی سلامتی صادر نمی شود. بنابراین شما باید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که سگ از قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد. در زیر برخی از مشکلات سلامتی که ممکن است اسچیپرکی به آنها دچار شود را می بینید.

 

مراقبت از نژاد اسچیپرکی | Schipperke

اسچیپرکی سگی سازگار است که باید داخل خانه به همراه افراد خانواده زندگی کند و مراقبت از او بسیار آسان است. آب و هوای گرم را بخوبی نمی تواند تحمل کند. در این شرایط دوست دارد که جلوی یک پنکه یا زیر پنکه سقفی بنشیند و لذت ببرد.

او بطور کلی در تمامی شرایط و محیطها می تواند زندگی کند، البته تا زمانی که فعالیتهای منظم روزانه و ورزش کردن در برنامه اش باشد و با یک فرد شوخ طبع نیز همراه باشد.

با توجه به سطح انرژی بالایی که دارد گزینه مناسبی برای خانه های است که یک حیاط کوچک امن دارند تا او بتواند در آنجا براحتی بدود و انرژی خود را تخلیه کند. به این نکته نیز دقت داشته باشید که آنها علاقه زیادی به حفاری و کندن دارند.

اسچیپرکی ها نیاز دارند که در روز حداقل نیم ساعت ورزش و فعالیت داشته باشند، اگر این زمان بیشتر باشد بهتر است. افرادی که آنها را همراهی می کنند اغلب قبل از اسچیپرکی خسته می شوند. آنها همیشه در حال دویدن و بازی کردن هستند و از خانه بعنوان یک مسیر مسابقه استفاده می کنند. برای اینکه در هنگام پیاده روی به دنبال شیء یا حیوان دیگری نرود از قلاده استفاده کنید.

دو بار پیاده روی در روز او را راضی و خوشحال نگه می دارد. او همچنین از نشستن داخل سبد دوچرخه یا سبد خرید در فروشگاه مواد غذایی لذت می برد.

آموزش اسچیپرکی را از سنین پایین شروع کنید و این آموزش را در طول زندگیش ادامه دهید. او برای آموزش به یک مربی صبور و با اراده نیاز دارد که از تکنیک های تقویت مثبت مانند غذای تشویقی، ستایش و بازی استفاده کند.

اسچیپرکی به لجبازی مشهور است. بعضی از آنها برای خانگی شدن دچار مشکل می شوند، در این گونه موارد استفاده از جعبه های آموزشی توصیه می شود.

 

تغذیه نژاد اسچیپرکی | Schipperke

میزان توصیه شده روزانه: ۱ و ۱/۸ تا ۱ و ۷/۸ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

اسچیپرکی ها غذا خوردن را دوست دارند و براحتی دچار اضافه وزن می شوند. برای اینکه او را از لحاظ ظاهری در وضعیت خوبی قرار دهید بهتر است غذایش را اندازه گیری کنید و در روز دو وعده غذایی به او بدهید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 

آراستن نژاد اسچیپرکی | Schipperke

اینطور به نظر می رسد که یک طراح مد اسچیپرکی را طراحی کرده باشد. او پوششی خاص با یک سیاهی منحصر بفرد دارد که با یک شیب از قسمت شانه به انتهای پشت بدنش کشیده می شود.

پوشش دو لایه او تنها به رنگ پایه سیاه است که در قسمت صورت، گوشها و جلوی پاها موهای کوتاهی دارد. موهای روی بدنش بلندی متوسطی دارند و در قسمتهای زیرین بدن موها بلند هستند. موهای پشت گوش ها بلند هستند و در اطراف گردن چین خورده اند. موهای بلند سراسر قفسه سینه و پاهای جلویی مانند دستمال گردن است. پوشش او در قسمت پشت چیزی شبیه به یک شورت است. پوشش کوتاه و متراکم اسچیپرکی او را در برابر حرارت زیاد محافظت می کند.

آراستگی اسچیپرکی بسیار آسان است. برس زدن هفتگی کمکی بسیار خوبی اس برای اینکه موهای او در همه جای خانه دیده نشود. او یک یا دو بار در سال ریزش موی زیادی دارد. در طول این مدت یک حمام گرم به شما برای حذف و از بین بردن موهای مرده و سست شده کمک خواهد کرد. حدود یک ماه طول می کشد تا این فرآیند ریزش مو کامل شود.

نیازهای نظافتی او عبارتند از بهداشت دهان و دندان و ناخنها. دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

 

میزان سازگاری نژاد اسچیپرکی | Schipperke با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

اسچیپرکی با استقامت و پرانرژی است، او می تواند همراهی وفادار و مهربان برای بچه ها باشد. آنها بطور کلی میانه خوبی با تمام بچه ها در هر سنی دارند و کودکان کوچکتر از خودشان به آرامی و با مهربانی بازی می کنند.

همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. هرگز کودک را با سگ تنها نگذارید.

اسچیپرکی با گربه هایی که خانه شان را با آنها به اشتراک می گذارند میانه خوبی دارد، او همچنین با سگهای دیگر هم میانه اش خوب است بخصوص اگر همراه آنها بزرگ شده باشد، اما نکته مهم این است که بدایند این نژاد احساس مالکیت دارد و از هرچیزی که متعلق به خود میداند در برابر سگها و افرادی که نمی شناسند حفاظت می کند.

 

محل نگهداری نژاد اسچیپرکی | Schipperke

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.