دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/27
52 بازدید

نژاد انگلیش اسپرینگر

نژاد انگلیش اسپرینگر

نژاد انگلیش اسپرینگر بعنوان یک سگ شکاری یا یک جانور پر جست و خیز و یا جانور شکاری مرغزار پرورش یافته است، اما در عین حال بعنوان یک همراه و همدم نیز شناخته شده است. این سگ ورزشی زیرک برای شکار، ردیابی و اطاعت کردن شناخته شده است. این نژاد همراه خوبی برای پیاده روی کردن و یا کمپینگ رفتن می باشد.

انگلیش اسپرینگر

آمار حیاتی نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۳۳ تا ۵۶ سانتی متر

وزن: ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم

طول عمر: ۹ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد انگلیش اسپرینگر اسپانیل  English Springer Spaniel |

 • سگ اسپرینگر اسپنیل تنهایی را دوست ندارد و ممکن است اگر تنها بماند یا حوصله اش سر برود با پارس کردن برای دیگران ایجاد مزاحمت کند.
 •  در سالهای اخیر گزارشهای از این نژاد مبنی بر اینکه آنها پرخاشگر یا بیش از حد مطیع هستند دریافت شده است. شما برای اطمینان حاصل کردن از سلامتی و خلق و خوی سگ باید او را از پرورش دهنده ای بگیرید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را انجام داده باشد.
 • در واقع دو گونه از این نژاد وجود دارد؛ یکی برای کار در مزرعه و یکی هم برای اجرای شو و نمایش در نظر گرفته شده است.
 • شما باید تفاوت این دو گونه را بشناسید و با توجه به نیازتان آن را انتخاب کنید.
 • از اسپرینگر اسپنیل انتظار نداشته باشید که یک سگ نگهبان خوب باشد. آنها زمانی که صدایی می شنوند یا غریبه ای می بینند شروع به پارس کردن میکنند اما خیلی زود آرام و رام می شوند.
 • مطمئن باشید که با انجام ورزشهای کافی او می تواند یا یک سگ با استقامت و پر انرژی یا یک سگ عصبی و مخرب شود.
 • بعضی از سگهای این نژاد برای دفع ادرارشان حیوانات مطیعی هستند به این معنی که زمانی که شما وارد خانه می شوید او براثر ادرار دچار اضطراب و هیجان شده است. بهترین راه مقابله با این موضوع این است که زمانی که برای چند دقیقه در منزل هستید یا وقتی که وارد منزل میشوید برای دفع ادرار بدنبال نباشید و توجه زیادی به این موضوع نکنید.
 • زمانی که اسپرینگر اسپنیل را به مناطق حفاظت نشده می برید حتما باید او را با قلاده ببندید زیرا او وقتی پرنده ای ببیند نمی تواند بر غریزه خود غلبه کند، بدنبالش میدود و میرود و شما متوجه نخواهید شد.
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز از یک پرورش دهنده غیر مسئول یا فروشگاههای فروش حیوانات خانگی، توله سگ نخرید. بدنبال یک پرورش دهنده مطمئن باشید؛ کسی که آزمایشات مختلف مربوط به نژادهای سگ را از نظر مبتلا نبودن به بیماریهای ژنتیکی و سلامت مزاج انجام داده باشد.

انگلیش اسپرینگر

وزن و اندازه نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

وزن در نرها: (۲۰-۲۵) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۰-۲۵) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶-۵۶) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۶-۵۶) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

اسپرینگر اسپنیلها معمولا دوستداشتنی، مشتاق، با قدرت یادگیری سریع و حیوانات مطیعی هستند. او هرگز پرخاشگر یا ترسو نیست. اینها صفات خوبی نیستند و می توانند نشان دهنده یک نژاد ضعیف باشند. مانند هر نژاد دیگری از سگها این بسیار مهم است که پرورش دهنده ای را پیدا کنید که سگ را نه تنها از لحاظ بیماریهای ژنتیکی بلکه از لحاظ خلق و خو و مزاج هم آزمایش کرده باشد.

خلق و خو متاثر از عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماع است. توله سگهای با خلق وخوی خوب، کنجکاو و بازیگوش و همراه مردم هستند. یک توله سگ متعادل انتخاب کنید نه توله سگی که پرخاشگر باشد؛ نه توله سگی که گوشه گیر باشد. همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد و بزرگ شد از لحاظ خوی و خصلت چه جور سگی خواهد بود.

اسپرینگر اسپنیلها نیازمند این هستند که خیلی زود وارد اجتماع شوند و تحت آموزش قرار بگیرند. مانند هر سگ دیگری ممکن است اسپرینگها هم اگر خوب اجتماعی نشوند حیوانات ترسویی بار بیایند. آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. اجتماعی شدن در سالهای اولیه سنشان کمک میکند تا مطمئن شوید که توله سگتان خوب رشد میکند.

 

مشکلات و سلامتی نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

اسپرینگ اسپنیلها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه اسپرینگ اسپنیلها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
 • دیسپلازی شبکیه: این مشکل یک ناهنجاری در رشد شبکیه چشم است که مادرزادی است. در بیشتر موارد خفیف است و با دیدن قابل تشخیص نیست. چشم پزشکاان دامپزشک برای توله سگهای مبتلا در زمانی که سنشان بین ۷ تا ۱۲ هفته است می توانند آزمایشاتی را تعیین کنند.
 • آنتروپیون: در این بیماری پلک پایینی چشم به سمت داخل تا میشود که باعث تحریک سطح چشم شده ولی می توان آن را با یک عمل جراحی اصلاح کرد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی :(PRA)انحطاط لایه های شبکیه چشم است. این یک بیماری پیشرونده چشم است که در نهایت منجر به کوری میشود. این بیماری در این نژاد معمولا بین ۲ تا ۶ سالگی دیده میشود. این یک بیماری نادر ولی در حال شیوع است. درمانی برای آن وجود ندارد اما شرایطی را هم ایجاد نمی کند که باعث درد یا ناراحتی شود. سگی که چشم خود را از دست میدهد به خوبی می تواند از حواس دیگرش استفاده کند.
 • اختلالات پوستی: از نشانه های معمول بیماریهای پوستی، جرم گرفتگی، چربی، خارش، عفونتهای پوستی و گاها ریزش م می باشد. ژنتیک از دیگر عوامل این بیماری است مانند آلرژیها که در توسعه بیماریها ی پوستی دخالت دارند. اگر شما متوجه هر گونه از موارد ذکر شده در توله سگتان شدید حتما با دامپزشک آنها را بررسی کنید.
 • عفونت گوش: بدلیل اینکه فلپهای گوش این نژاد آویزان است عفونت گوش در آنها زیاد است. شما میتوانید با تمیز کردن و خشک نگه داشتن گوشهای آنها از عفونت گوش جلوگیری کنید؛ اما اگر به هر دلیلی عفونت گوش رخ داد تحت نظر دامپزشک این بیماری را درمان کنید.
 • کمبود فسفوفروکتوکیناز :(PFK)آنزیمی ضروری برای بدن است که قند را تبدیل به انرژی میکند. این بیماری بصورت ارثی دراین نژاد دیده میشود. علائم آن ممکن است انقدر خفیف باشد که اصلا برای سالها تشخیص داده نشود. اما در موارد شدید علائمی مانند تنفسهای عمیق و سریع، تحلیل رفتن عضله ها و تب دیده میشود. دامپزشک می تواند از طریق آزمایش خون این بیماری را تشخیص دهد.

انگلیش اسپرینگر

مراقبت از نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

انگلیش اسپرینگر ها سگهای دوست داشتنی هستند و می توانند در اکثر خانه ها تا زمانی که فعالیت روزانه منظم و کافی داشته باشند به راحتی زندگی کنند. میزان فعالیت آنها بستگی به نیازشان دارد؛ سگهای مزرعه بیشتر از سگهای نمایشی احتیاج به ورزش و فعالیت دارند. اگر شما یک حیاط محصور یا چند جریب زمین داشته باشید که توله سگ بتواند در آن بازی کند ای ازینکه بیرون از خانه باشد لذت میبرد. فقط با توجه به اینکه او ذاتا یک سگ شکاری است هر چند دقیقه اورا چک کنید. یک یا دو بار پیاده روی به مسافت چند مایل در روز می تواند به سوزاندن کالری سگ کمک کند. این نژاد شنا کردن را خیلی دوست دارند و اگر شما یک استخر داشته باشید یا امکان دسترسی به دریاچه برایتان فراهم باشد راه خوبی برای ورزش و فعالیت روزانه اوست.

 • سن ۹ هفتگی تا ۴ ماهگی: بردن توله سگ به محل نگهداری سگها یک یا ۲ بار در هفته بعلاوه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بازی در حیاط صبحها و عصرها راه بسیار خوبی برای ورزش، آموزش و اجتماعی شدن است. پرتاب یک توپ برای بازیهای واکشی آنها هم راه خوبی است.
 • سن ۴ تا ۶ ماهگی: کلاسهای مطیع سازی هفتگی و روزانه نیم مایل پیاده روی بعلاوه زمانی برای بازی کردن در حیاط نیازهای اورا در این سن تامین میکند.
 • سن ۶ ماهگی تا ۱ سالگی: انجام بازیهای واکشی با یک توپ یا بازی فریزبی به مدت ۴۰ دقیقه در صبحهای خنک وشبها نه در طول روز که هوا گرم است. پیاده روی را تا مسافت یک مایل ونیم ادامه دهید.
 • بالاتر از ۱ سالگی: توله سگ اسپرینگر اسپنیل میتواند با حفظ فاصله کمتر از یک مایل همراه شما بدود. البته باید مکررا در طول مسیر به او استراحت بدهید. همزمان با اینکه او رشد میکند و بالغ میشود می توانید فاصله خودتان با او و همچنین زمان دویدن را افزایش دهید. این ورزشهای منظم می تواند به رشد استخوانها و مفاصل و حفاظت از آنها کمک کند.

 

تغذیه نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

میزان توصیه شده روزانه: ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که در طول روز به ۲ وعده غذایی تقسیم شود. توله سگها ممکن است تا ۴ پیمانه در روز هم غذا بخورند.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه اسپرینگراسپنیل خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

انگلیش اسپرینگر

آراستن نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

اسپرینگر اسپنیل ها یک پوشش دو لایه ای دارند به این معنی که آنها یک لایه عایق مانند همراه با یک روکش دارند. طول روکش، متوسط، صاف یا موجدار است و پوشش زیری آنها کوتاه، صاف و متراکم است. هردو لایه باهم ضد آب، مقاوم در برابر آب و هوا و مقاوم در برابر تیغ و خار هستند. آنها یک پوشش پر مانند در روی گوشها، سینه، پاها و شکم خود دارند. یک اسپرینگر اسپنیل سالم پوششی تمیز و براق دارد.

سگهای این نژاد در چندین رنگ دیده میشوند. شناخته شده ترین آنها سیاه یاجگری (قرمز مایل به قهوه ای) با لکه های سفید است؛ یا سفید و سیاه با لکه های جگری. بعضی از آنها به رنگ آبی یا سرخ تیره هستند. آبی مخلوطی است از پوشش سیاه و سفید و سرخ تیره مخلوط خوبی است از موهای رنگ شده با موهای سفید.

اسپرینگرهای سه رنگه، سیاه و سفید و جگری با لکه های قهوه ای مایل به زرد هستند. این لکه ها معمولا بر روی ابروها، گونه ها، داخل گوش و در زیر دم قرار دارند. گاهی اوقات بخش های سفید پوشش اسپرینگرها با رگه ها و خطوط کوچک از بخشهایی که موهای سیاه دارند جده شده اند. آنهایی که برای نمایش پرورش پیدا میکنند معمولا سفید هستند در حالیکه که شکارچیان تمایل بیشتری به سگهای شکاری سفید دارند زیرا به خوبی در محدوده شکار دیده میشوند.

برای جلوگیری از ریزش مو و تمیزی لباسها و مبلمان حداقل ۳ بار در هفته بدن سگ را برس بزنید. شما میتوانید موهای اطراف سر، گردن، گوشها، دم و پاها را برای آراستگی بیشتر کوتاه کنید.

بسیاری از صاحبان اسپرینگرها آنها را ۲ تا ۳ بار نزد آرایشگر می برند. از آنجاییکه فلپهای گوش آنها برای عبور هوا بسته است باید گوشهایشان بررسی شود.دامپزشکان توصیه میکنند آنها به صورت هفتگی از لحاظ تمیزی و عدم عفونت گوش بررسی شوند. گوشها را به آرامی با یک تکه پنبه مرطوب (تنها بخشی که میتوانید ببنید) را تمیز کنید. هرگز سواب پنبه یا هر چیز دیگری را داخل گوش فرو نکنید. اگر توله سگ شما داخل گوشش بوی بد میدهد یا قرمز به نظر میرسد یا مدام سر خود را تکان میدهد یا گوشش را میخاراند ممکن است دچار عفونت گوش شده باشد.

برای جلوگیری از جرم دندان و حذف باکتریها باید حداقل ۲ تا ۳ بار هفته دندانهای اورا مسواک بزنید. اگر می خواهید از بیماریهای لثه و بوی بد نفس سگ جلوگیری کنید بهتر است ک هرروز دندانهایش را مسواک بزنید. ناخنهای سگ را بطور منظم کوتاه کنید. این کار از صدمه خوردن شما هم هنگامی که سگ با شور و اشتیاق برای خوشامدگویی به سمتتان می آید نیز جلوگیری میکند.

 

میزان سازگاری نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

اسپرینگر اسپنیل ها معمولا تعامل خوبی با بچه ها دارند. اگردر خانه ای باشند که با افراد آنجا آشنا نباشند بهتر است که با بچه های بالغتر باشند. همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. اسپرینگرها به طور کلی رابطه خوبی با حیوانات خانگی دارند اما آنها ممکن است پرندگان خانگی را بعنوان طعمه ببینند. آنها را باید جدا ازهم نگه دارید.

انگلیش اسپرینگر

محل نگهداری نژاد انگلیش اسپرینگر | English Springer Spaniel

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.