دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/28
46 بازدید

نژاد ابیزن هاند

نژاد ابیزن هاند

ابیزن هاند نژادی است که برای شکار خرگوش و مسابقات کوچک در جزیره بالئاریک در ایبیزا پرورش یافته است. امروزه از این نژاد در اسپانیا و جاهای دیگر هنوز هم برای شکار استفاده میشود. سگهای این نژاد همچنین در سگدوانی، چابکی، اطاعت، ردیابی و همراهی برای خانواده با سگهای دیگر در رقابتند.

 

آمار حیاتی نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

دسته بندی نژاد: سگهای شکاری

قد: ۵۶ تا ۶۶ سانتی متر

وزن: ۲۰ تا ۲۳ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۴ سال

 ابیزن هاند

نکات برجسته نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

 • سگ ابیزن هاند به خوبی در آپارتمان زندگی میکند، اگر فعالیتهای مناسبی داشته باشد.
 • ابیزن هر زمانی که در یک مکان امن حصار کشی نشده باشد باید با قلاده بسته باشد. او دارای یک غریزه قوی شکار است و بی محبا بدنبال هر چیزی که حرکت کند میرود و از دستورات شما سرپیچی میکند.
 • سگهای این نژاد پرشهای فوق العاده ای دارند. حصاری حداقل به طول ۲ متر برای حیاط لازم است. نرده های الکترونیکی برای آنها توصیه نمی شود.
 • ابیزن هاند ها نیاز به ورزش و فعالیت روزانه دارند. اگر نیازهای روزانه شان برآورده نشود ممکن است خسته و خرابکار شوند.
 • ابیزن های نر زمانی که نوجوان هستند ممکن اشتهای کمی داشته باشند. آنها را با وعده های غذایی استادانه یا بوسیله با دست غذا دادن تشویق به خوردن کنید. بصورت ناخنک زدن خردخرد به او غذا بدهید.
 • ابیزن ها براحتی سرما میخورند. اگر شما در یک آب و هوی سرد و مرطوب زندگی مکنید برای سگ یک ژاکت بخرید.
 • ابیزن ها با کودکان میانه خوبی دارند، اما در مورد همه سگها باید زمانی که با کودکان هستند نظارت کافی وجود داشته باشد.
 • این سگها در داخل خانه بطور کلی آرام هستند اما به یک پیاده روی یا دویدن روزانه نیاز دارند.
 • آنها غذا خوردن را ترک نمی کنند، حتی زمانی که شما فکر میکنید غذایی در دسترسشان نیست.
 • آنها بطور کلی تهاجمی نیستند، اما بدلیل غریزه قوی شکاری که دارند گزینه مناسبی برای خانه هایی که حیوانات کوچک دارند نیستند. آنها میتوانند یاد بگیرند که با گربه ها زندگی کنند، اگر باهم بزرگ شده باشند اما گربه های بیرون از خانه و جانواران دیگر برایشان بازی خوبی هستند.
 • ابیزن  ها یک نژاد نادر هستند. اگر تمایل به داشتن یکی از آنها دارید باید زمان زیادی را در لیست انتظار بمانید.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

 

وزن و اندازه نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

وزن در نرها: (۲۳) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۰) کیلوگرم.

قد در نرها: (۶۰-۷۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۷-۶۶) سانتی متر.

 ابیزن هاند

شخصیت نژاد ابیزن هوند | Ibizan Hound

ابیزن ها پر جنب و جوش هستند و هر چیزی که حرکت کند مانند گربه ها ،خرگوشها و یا هر چیزی که به نظرشان جالب باشد آنها را جذب کرده و به تعقیبش میروند. در سنین بالاتر گوشهای بسیار حساس شنوایی دارند که از آنها یک سگ نگهبان فوق العاده میسازد. او ممکن است برای هشدار دادن پارس نکند، اما زمانی که شما ببینید گوشهایش را بهم فشرده و چسبانده متوجه میشوید که کسی یا چیزی در اطراف است. او حتی با خانواده خودش هم مهربان و وفادار است. ممکن است نسبت به غریبه ها در ابتدا خجالت بکشد اما هرگز نباید خجالتی یا تهاجمی باشد.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

 ابیزن هاند

مشکلات و سلامتی نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

ابیزن ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه ابیزن ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • تشنج: تشنج ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی بروز کند. تشنج ممکن است ارثی باشد. تشنج ممکن است براثر حوادثی مانند اختلالات متابولیکی، بیماریهای عفونی مغز، تومورها، قرار گرفتن در معرض سموم یا صدمات شدید وارده، ایجاد شود. علت آن ممکن است ناشناخته (مراجعه شود به صرع بعنوان ایدیویاتیک) باشد. تشنج ممکن است با رفتاری غیر معمول و ترسناک همراه باشد. پیش آگهی دراز مدت از سگ مبتلا به صرع بسیار خوب است. صرع را میتوان با دارو کنترل کرد، اما درمان ندارد. سگ مبتلا با یک مدیریت مناسب میتواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد. اگر سگ شما مبتلا به این بیماری است باید تحت نظر دامپزشک باشد.
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. ۳ نوع اصلی آلرژی وجود دارد: آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند :ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. درمان بستگی به علت دارد و ممکن است شامل محدودیت های رژیم غذایی، داروها و تغییرات محیطی باشد.
 • اکسون دیستروفی: یک بیماری نادر عصبی است که گاهی در سگهای این نژاد دیده میشود. برروی توله سگهای جوان تاثیر میگذارد.
 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری وراثتی است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • ناشنوایی: ناشنوایی ممکن است یک یا هر دو گوش را تحت تاثیر قرار دهد. توله سگ یا سگ بالغ را میتوان برای سنجش میزان شنوایی مورد آزمایش قرار داد. اگر ایبیزان شنوایی خود را ازدست دهد به آموزشهای خاص و صبر زیادی نیاز است. ابزارهایی مانند حلقه های ارتعاشی کمک خوبی هستند.
 • دیسپلازی شبکیه: یک بیماری مادرزادی است که ناهنجاری در رشد شبکیه چشم است. اگر سگ در سن ۷ تا ۱۲ هفتگی باشد چشم پزشکان دامپزشک میتوانند آنرا تشخیص دهند. میزان آن میتواند خفیف یا شدید باشد. دیسپلازی شبکیه بر روی تواناییهای سگ بعنوان یک همدم وهمراه تاثیر نمی گذارد.

 

مراقبت از نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

با طبیعت آرام و نیازهای ورزشی متوسطی که دارند برای اکثر شرایط زندگی مناسب هستند، از آپارتمان گرفته تا خانه های حیاط دار تا زمانیکه شرایط پیاده روی و یا دویدن همراه با یک زوج برایشان فراهم باشد. آنها بدون قلاده قابل اعتماد نیستند، با این حال به جز مناطق امن محصور هرگز نباید به آنها اجازه دهید که آزادانه به هرجایی بدوند. ابیزن ها پرشهای خیلی خوبی دارند و باید با حصارهایی بطول حداقل ۲ متر محدود شوند. حصار های الکترونیکی زیرزمینی هم برایشان کافی نیست. تمایل زیادشان به تعقیب

اجسام در حال حرکت به شوک ضعیفی که این نرده ها به آنها وارد میکنند، غلبه می کند.

ابیزن ها برای راه رفتن یا دویدن با یک زوج همراهان خوبی هستند و از گردش روزانه به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه لذت میبرند.

مراقبت باشید تا زمانی که توله سگ به بلوغ نرسیده است بیش از حد فعالیت نداشته باشد. قاعده کلی ۵ دقیقه برای هر ماه از سن است. بعنوان مثال یک توله سگ ۵ ماهه باید به مدت ۲۵ دقیقه فعالیت در روز داشته باشد.

آموزش بیزر خود را با تکنیکهای تقویت مثبت مانند ستایش، بازی و پاداش مواد غذایی همراه کنید. سگهای شکاری بطور کلی برای همراهی های نزدیک با مردم ساخته نشده اند، به همین دلیل جلسات آموزشی را کوتاه و سرگرم کننده کنید تا علاقه اش به آموزش حفظ شود. سگهای این نژاد باهوش هستند و به سرعت یاد میگیرند، اما اگر آموزشها تکراری باشد حوصله شان سر میرود. اگر روشهای آموزشی شما خشن و خسته کننده باشد، از جواب دادن به شما سر باز میزند.

جعبه های آموزشی برای او توصیه میشود. به یاد داشته باشید که او بدنی بلند و باریک با کمی چربی دارد و ارائه یک کوسن برایش خوب است، در غیر اینصورت ممکن است اقامتگاهش برایش نامطلوب باشد.

 ابیزن هاند

تغذیه نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

میزان توصیه شده روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم میشود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه ابیزن هاند خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

 ابیزن هاند

آراستن نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

پوشش ابیزن هاند ممکن است با موهای کوتاه باشد یا با موهای سیمی شکل. پوشش سیمی شکل او بلندی بین ۳ تا ۸ سانتی متر دارد و در قسمتهای پشت، پشت ران و دم بلندتر است. او ممکن است یک سبیل بر روی پوزه اش داشته باشد.

ابیزن ها ممکن است به رنگ سفید، قرمز (اعم از قرمز- زرد که به رنگ شیری خوانده میشود تا قرمز پررنگ) یا قرمز و سفید دیده شوند. بینی و حاشیه چشمها به رنگ گوشت است نه سیاه.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

نظافت را از زمانی که یک توله است شروع کنید. سگها در مورد پاهایشان حساس هستند، پنجه ها را بطور مرتب بررسی کنید.

 

میزان سازگاری نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

از آنجائیکه آنها بازیگوش هستند و رفتاری بچه گانه دارند، سازگاری خوبی با کودکان دارند. آنها آرام هستند، اما ممکن بخواهند بچه های کوچک را که به اطراف میدوند شکار کنند. آنها برای خانه هایی که بچه های بزرگتر دارند و به تعامل با سگها آشنا هستند گزینه مناسبتری اند.

شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. هرگز کودک را با سگ بدون نظارت تنها نگذارید.

ایبیزانها از همراهی با سگهای دیگر لذت میبرند و میتوانند یاد بگیرند که با گربه هایی که در سنین پایین با آنها آشنا شده اند چگونه رفتار کنند.

 ابیزن هاند

محل نگهداری نژاد ابیزن هاند | Ibizan Hound

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.