دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/01
38 بازدید

نژاد بردد کالی

نژاد بردد کالی

در اسکاتلند از بردد کالی برای نگهبانی از گوسفندان و گاو ها در هر شرایط آب و هوایی استفاده میکنند. امروزه آنها به عنوان یک سگ خانواده دوست، محافظ و سگ کاری و یا حتی هر سه مورد استفاده قرار میگیرند. آنها انرژی و سرعت خوبی برای رقابت در اطاعت کردن، چابکی و ورزش های دیگر دارند. بردد کولی ها همراه بسیار خوبی برای کودکان هستند آنها میتوانند ساعت ها با کودکان بازی کنند اما چون غیر قابل کنترل هستند باید حتما زمانی که با کودک است بر اعمال آنها نظارت داشته باشید تا از هر گونه آسیبی که ممکن است به هم وارد کنند جلوگیری کنید.

بردد کالی

آمار حیاتی نژاد بردد کولی | Bearded Collie

دسته بندی نژاد: سگهای نگهداری

قد: بین ۵۴ تا ۶۰ سانتی متر

وزن: بین ۲۲ تا ۲۸ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۲ تا ۱۴ سال

 

نکات برجسته نژاد بردد کالی | Bearded Collie

 • بردد کالی دوست ندارد محدود شود اما اگر به تنهایی رها شود ممکن است پارس کردن های او باعث مزاحمت دیگران شود.
 • سگهای این نژاد نیاز دارند تا روزی یک ساعت در یک محیط بسته ورزش های خود را انجام دهند.
 • بردد کالی ها ممکن است در هنگام آموزش دیدن لجباز باشند به همین دلیل باید آموزش های او را از همان سنین اولیه شروع کنید.
 • این سگها زمانی که شخص ناشناسی به آنها نزدیک میشود شروع به پارس کردن میکنند اما این پارس کردن برای محافظت از شما نیست.
 • اگر آنها را آزاد کنید خیلی به راحتی فرار میکنند.
 • برخی از بردد کالی ها نسبت به معاینه پیشگیرانه ماهیانه واکنش نشان میدهند شما میتوانید این موضوع را با دامپزشک مطرح کنید و پیشنهاد دهید که هر روز این معاینات را انجام دهد.
 • برای خرید یک سگ سالم هرگز آن از از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاه حیوانات خانگی نخرید باید به دنبال توله سگی باشید که آن را از نظر بیماری های ژنتیکی که ممکن است به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

 

وزن و ارتفاع بردد کالی | Bearded Collie

وزن در نرها: (۲۳-۲۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۳-۲۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۳-۶۶) سانتی متر، در ماده ها: (۶۰-۶۳) سانتی متر.

بردد کالی

مشکلات و سلامتی نژاد بردد کالی | Bearded Collie

بردد کالی ها به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند سایر سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند، همه آنها بیمار نمیشوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی های لازم را داشته باشید.

 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در بین سگها است. اگر این آلرژی از مصرف مواد غذایی به وجود آید که بدن سگ هنگام مصرف آنها واکنش نشان میدهد میتوان با حذف این مواد از رژیم غذایی سگ بیماری را درمان کرد. آلرژی تماسی توسط چیزهایی که بدن سگ آنها را لمس میکند و به آنها حساسیت نشان میدهد به وجود می آید مانند: تماس با رخت خواب، پودرکک، شامپو سگ یا دیگر مواد شیمایی، شما میتوانید این عوامل آلرژی زا را شناسایی کنید و با حذف آنها سگ خود را درمان کنید. آلرژی استنشاقی، این نوع آلرژی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار و کپک ایجاد میشود که داروی مناسب برای این نوع آلرژی به میزان شدت آن بستگی دارد، عفونت گوش یکی از عوارض شایع آلرژی استنشاقی است.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگهای این نژاد نیز رخ میدهد. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به این بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود و باعث لندگیدن یک یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ را دارید باید مطمن شود آزمایشات لازم برای این بیماری را روی پدر و مادر توله سگ انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری ارثی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطح صاف و نرم میتواند در رشد سریع آن تاثیر گذار باشد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود. سگ بیمار اگر تحت درمان قرار گیرد میتواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی(PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم دچار نابینایی میشود. قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود حواس دیگر خود را بکار بگیرند و زندگی کامل و سالمی داشته باشند.پرورش دهنده ی معتبر باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • غشاء مردمک و فرآیندهای غشایی (PPM): غشاء و فرآیندهای غشایی مردمک، رشته هایی از بافتهایی هستند که در چشم قرار دارند که باقی مانده ی غشای جنینی است که همراه با لنزهای چشم قبل از تولد تغذیه میشوند. این رشته ها به طور معمول در سن ۴ یا ۵ هفتگی سگ از بین میروند اما گاهی اوقات باقی میمانند. برای بسیاری از سگ ها وجود این رشته ها مشکلی ایجاد نمیکند و به طور کلی در سن ۸ هفتگی از بین میروند. اما اگر این رشته ها رو به پایین پاره شوند میتواند موجب آب مروارید شود که باعث میشود سگ همه چیز را تار ببیند. برای از بین رفتن این تاری میتوان از قطره های چشمی که دامپزشگ تجویز میکند استفاده کرد.

بردد کالی

تغذیه نژاد بردد کالی | Bearded Collie

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به اندازه سن، ساختار، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد، سگها هم مانند انسانها رفتارهای واقعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذای مغذی تری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگ به جای ترک غذای او در تمام وقت، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد میتوانید او را با چشمان و دستتان آزمایش کنید، اول به او  نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست های خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ شما اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

بردد کالی

آراستن نژاد بردد کولی | Bearded Collie

بردد کالی ها دارای پوشش بیرونی تخت، خشن، قوی و کرک داری بوده و در زیر این لایه خزدار لایه ای نرم وجود دارد که او را در برابر آب و هوای اسکاتلند محافظت میکند. موهای بردد کالی بدون نیاز به مرتب کردن خود به هر دو طرف سگ می افتد. موهای بلندی به شکل ریش روی گونه ها، لب پایین و زیر چانه ی سگ وجود دارد. همه این سگ ها به رنگ سیاه و سفید، آبی، قهوه ای، حنایی و یا بدون وجودهیچ علامت سفیدی بر روی بدنشان به دنیا می آیند. توله سگ هایی که به رنگ سیاه و سفید به دنیا می آید وقتی بزرگ میشوند پوستشان به رنگ نقره ای با سایه های خاکستری و سیاه و سفید تغییر میکند. سگ هایی که قهوه ای به دنبا می آیند وقتی بزرگ میشوند به رنگ شنی و ماسه ای روشن تغییر میکنند. رنگ روشن فقط در قسمتی از صورت و گاهی بر روی سر، در نوک دم، روی قفسه سینه، پاها و اطراف گردن دیده میشود. گاهی اوقات روی ابرو بردد کولی ها به رنگ قهوه ای مایل به زرد است هم چنین ممکن است داخل گوش، روی گونه ها پایین ریش و دم که رنگ اصلی آنها سفید است به رنگ قهوه ای مایل به زرد دیده شوند. لازم از قبل از شانه کردن موهای سگ برای کاهش استاتیک و حفظ موها از شکستن موهای سگ را اسپری کنید. به طور کامل شانه زدن موی سگ نیم ساعت تا یک ساعت زمان نیاز دارد. شما میتوانید فقط در موارد ضروری سگ خود را به حمام ببرید. در سن ۹ تا ۱۸ ماهگی بردد کولی رشد موهای نرم شروع میشود و شما باید هفته ای دو یا سه بار برای از بین بردن موهای زائد و جلوگیری از فر شدن موها آنها را برس بزنید. موی بردد کولی یک بار در سال به مدت ۲ تا ۴ هفته به شدت دچار ریزش میشود. بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخن از نیاز های دیگر نظافت سگ است. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای دو یا سه بار دندانهایش را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگتان دچار بیماری لثه و بوی بد دهان نشود بهتر است هر روز این کار را انجام دهید. ناخن های بردد کولی را ماهی ۱ یا ۲ بار کوتاه کنید. اگر هنگام راه رفتن سگ شما صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را می شنوید یعنی ناخن ها بیش از حدبلند شده اند. کوتاه کردن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با شور و شوق برای خوش آمد گویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. در ناخن های پای سگ رگ های خونی زیادی وجود دارد به همین دلیل اگر آنها را بیش از اندازه کوتاه کنید باعث خونریزی میشود و ممکن است سگ دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن هایش با شما همکاری نکند بنابراین اگر شما در این کار تجربه ای ندارید او را نزد دامپزشک ببرید.

از همان سنین اولیه توله سگ خود را از همه نظر مورد بررسی قرار دهید. بردد کالی ها رو پاهای خود بسیار حساس هستند به همین دلیل لازم است که شما مدام به پنجه هایش رسیدگی کنید. داخل گوش و دهان او را نگاه کنید. برای اینکه هنگام نظافت سگ به خوبی با شما همکاری کند بهتر است نظافت کردن را برای او به یک تجربه ی خوشایند تبدیل کنید برای این کار میتوانید به او پاداش دهید. همانطور که او را نظافت میکنید سگ را از نظر علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست در بینی، دهان، چشم و بر روی پاها بررسی کنید. چشم های سگ باید هیچ قرمزی یا ترشحاتی نداشته باشد. اگر هفته ای ۱ بار سگ خود را از همه لحاظ بررسی کنید میتوانید از مشکلات جدی که ممکن از رخ دهد جلوگیری کنید. گوش های سگ را هفته ای یک بار از نظر قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید و آنها را با یک پنبه ی مرطوب به آرامی تمیز کنید این کار از عفونت گوش جلوگیری میکند، هیچ چیزی را داخل گوش سگ فرو نکنید فقط کافی است قسمت بیرونی گوش را تمیز کنید.

بردد کالی

میزان سازگاری نژاد بردد کالی | Bearded Collie با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

مانند تمام سگ های دیگر زمانی که بردد کولی ها با کودکان همراه میشوند شما باید بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند به کودکان خود نوع برخورد و لمس کردن سگ را آموزش دهید و هرگز  اجازه ندهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است کودک خردسالتان برای سگ غذا ببرد یا به او نزدیک شود. سگ ها هر چقدر هم اهلی باشند باید زمانی که با کودکان هستند آنها را ببندید. بردد کولی ها اصلا دوست ندارند که تنها رها شوند و اگر از همان سنین اولیه با دیگر سگ ها و گربه ها آشنا شود میتواند سازگاری خوبی با آنها داشته باشد. این سگ روی اسباب بازی های خود حس مالکیت  دارد و همیشه دوست دارد همه ی آنها فقط مال خودش باشد. برد کولی ها  از بازی تعقیب و گریز لذت میبرند به همین دلیل با گربه ای که زیاد این طرف و آن طرف میپرد دوست خوبی است.

بردد کالی

محل نگهداری نژاد بردد کالی | Bearded Collie

سگ های این نژاد برای زندگی آپارتمانی متاسب هستند اما باید فعالیت های روزانه شان را به طور منظم انجام دهند. بردد کولی در داخل خانه بسیار آرام است و شما میتوانید به راحتی آن را داخل خانه نگهداری کنید. برای انجام فعالیت های روزانه اش یه حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما کافی است.