دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/01
39 بازدید

نژاد منچستر تریر

نژاد منچستر تریر

این سگ ها بسیار پر جنب و جوش و روحیه ای مانند سگ های نژاد تریر را دارند. در انگلستان آنها را برای مسابقات ورزشی پرورش میدهند، آنها مبارزه کردن را دوست ندارند اما به تعقیب کردن و گریز علاقه دارند. منچستر تریر یک سگ وفادار، دلچسب و محافظ فوق العاده ای است. آنها به عنوان سگ هایی خوش رفتار شهرت دارند و می توانند همدم خوبی برای خانواده هستند.

 

آمار حیاتی نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

دسته بندی نژاد: سگ تریر

قد: بین ۳۸ تا ۴۰ سانتی متر

وزن: بین ۶ تا ۱۱ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۴ تا ۱۶ سال

سگ منچستر تریر

نکات برجسته نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

  • این سگ ها میتوانند تا ۱۵ سال عمر کنند.
  • آنها خیلی زود چاق میشوند.
  • دارای جثه ی کوچکی هستند.
  • در ورزش و اطاعت کردن بسیار حرفه ای عمل می کنند.
  • ممکن است آموزش دادن به آنها سخت باشد به همین دلیل آموزش جعبه برای او توصیه میشود.
  • این سگ ها پرانرژی و به پیاده روی علاقه زیادی دارند. آن ها به شدت دوست دارند به دنبال طعمه ی خود بروند به همین دلیل هنگامی که بدون افسار است، مراقب او باشید.
  • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

سگ منچستر تریر

وزن و اندازه نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

وزن در نرها: (۶-۱۱) کیلوگرم، در ماده ها: (۶-۱۱) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۳۸-۴۰) سانتی متر، در ماده ها: (۳۸-۴۰) سانتی متر. 

 

مشکلات و سلامتی نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

  • گلوکوم: سگ های این نژاد در معرض ابتلا به بیماری گلوکوم است که باعث میشود فشار داخل چشم بالا رود و اگر به موقع تشخیص داده نشود و اقدامات لازم برای درمان او انجام نشود منجر به کوری چشم سگ می شود. اگر متوجه شدید که سگ دچار دوبینی، قرمزی چشم و یا مدام چشم خود را مالش میدهد او را نزد دامپزشک ببرید. گلوکوم میتواند به شبکیه و عصب بینایی چشم آسیب برساند و سگ برای مدت چند ساعت دچار نابینایی شود در متوجه این موضوع شدید در اسرع وقت نزد او را دامپزشک ببرید.
  • فون ویلبراند: یک بیماری ارثی است که باعث خون ریزی خفیف یا شدید و طولانی مدت میشود. اگر شما احتمال میدهیوگد که سگتان به این بیماری دچار شده است از دامپزشک خود بخواهید آزمایش خون و اقدامات لازم برای این بیماری را روی سگ انجام دهد.

سگ منچستر تریر

تغذیه نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ منچستر تریر

آراستن نژاد نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

این سگ ها دارای موهای کوتاه و به رنگ سیاه و سفید و قهوه ای مایل به زرد هستند. برای حذف موهای مرده و جلوگیری از موخوره لازم است که هفته ای ۱ بار آنها را برس بزنید. موهای آنها کم میریزد اما دو بار در سال معمولا در فصل بهار و پاییز دچار ریزش موی شدید می شود. حمام کردن آنها تنها  زمانی که کثیف می شوند، لازم است و برای  پوست سگ خشک و موهایش خراب نشود باید از یک شامپوی مناسب استفاده کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خو نریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد ان را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

سگ منچستر تریر

میزان سازگاری نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

این سگ ها با کودکان و حیوانات خانگی سازگاری خوبی دارند و با کودکان البته نه بچه های خیلی کوچک، هم بازی می شوند اما باز هم این نژاد برای خانواده هایی که کودک نو پا دارند توصیه نمی شود. شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

سگ منچستر تریر

محل نگهداری نژاد منچستر تریر | Manchester Terrier

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر روز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند به همین دلیل شما میتوانید به راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.