دسته بندی سگ ها
1397/12/18
66 بازدید

چرا سگ‌ها پشت همدیگر را بو می‌کشند؟

چرا سگ‌ها پشت همدیگر را بو می‌کشند؟

همۀ کسانی که سگ دارند یا سگ‌ها را از نزدیک دیده‌اند، حتماً متوجه شده‌اند آن‌ها به‌محض دیدن سگ یا حیوانی جدید، پشت او را بو می‌کشند. گفته می‌شود سگ‌ها با بو‌کشیدن پشت هم با هم ارتباط برقرار می‌کنند. دلیل علمی این کار سگ‌ها چیست؟
سگ‌ها مانند همۀ حیوانات با استفاده از حواس خود ارتباط برقرار می‌کنند: بینایی، شنوایی، لامسه و البته بویایی برای افرادی که دوستشان دارند. ما انسان‌ها دربارۀ حس بویایی در برقراری ارتباط چیز زیادی نمی‌دانیم؛ اما سگ‌ها از این توانایی استفادۀ زیادی می‌کنند؛ مثلاً می‌توانند سلول‌های سرطانی را از طریق بویایی خود تشخیص دهند.
با وجود این حس بویایی فراقوی، گاهی به بوهای شدید نیز علاقۀ خاصی نشان می‌دهند. بوی مدفوع یکی از بوهایی است که توجه سگ‌ها را بسیار به خود جلب می‌کند. اما واقعاً چه چیز باعث می‌شود سگ‌ها مقعد یکدیگر را بو بکشند؟
برای درک بهتر این رفتار، باید محیط و بافتی که سگ‌‌ها این کار را انجام می‌دهند، بررسی کنیم.
دلیل این رفتار چیست؟
به نظر می‌رسد این رفتار بیشتر در مواقعی دیده می‌شود که سگ‌ها با سگ یا انسان جدیدی ملاقات می‌کنند. پس این کار در محیطی دارای تبادل صورت می‌گیرد؛ مانند همۀ روابط دیگری که میان افراد برقرار می‌شود. با این کار اطلاعات لازم دربارۀ وضعیت احساسی و قصد و تمایل دیگری را به دست می‌آورند. حیوانات برای برقراری ارتباط از زبان استفاده نمی‌کنند و برای ابراز احساسات و تفکرات واژه‌ای به زبان نمی‌آورند. هر حرکت، صدا و بویی می‌تواند اطلاعات لازم را دربارۀ احساس و تفکر دیگری به آن‌ها انتقال دهد و این همان چیزی است که حیوانات از آن برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند.
در‌نتیجه، ملاقات دو سگ رسوم خاص خود را دارد. قبل از هر چیز از قوۀ بینایی خود و صداها استفاده می‌کنند تا اطلاعات کافی به دست آورند. اگر ظاهراً طرف مقابل رفتاری دوستانه داشته باشد، یکی از سگ‌ها برای برقراری ارتباط فیزیکی جلو می‌رود. در این مرحله، سگ برای بو‌کشیدن بدن دیگری و دریافت اطلاعات جزئی به دیگری نزدیک می‌شود. به نظر می‌رسد اطراف مقعد محلی ایدئال برای این بو باشد. درواقع، در اطراف مقعد غده‌هایی وجود دارد که کیسه‌های مقعدی نامیده می‌شود. این غده‌ها سبوم ترشح می‌کنند که در زمان دفع مدفوع در اطراف مقعد و روی زمین قرار می‌گیرد. این غده‌ها اثر بوی سگ را به جا می‌گذارد. بسیاری از حیوانات از این طریق اطلاعات خود را به اطرافیان منتقل می‌کنند.
به‌این‌ترتیب، می‌توان گفت سگ‌ها از طریق بوکردن اطلاعات کافی به دست می‌آورند؛ اما هنوز از‌نظر علمی نمی‌توانیم بگوییم آیا مولکولی در این تبادل نقش دارد یا خیر.
درصورت مشاهدۀ این رفتار چه کنیم؟
بوکردن مقعد در دنیای سگ‌ها کاری کاملاً عادی و طبیعی است و آن‌ها اصلاً مشکلی در این نمی‌بینند که به غریبه‌ای نزدیک شوند و با بو‌کردن اطلاعات لازم را به دست آورند.
البته، برای ما انسان‌ها این کار چندان جالب نیست و ناراحتمان می‌کند؛ به‌خصوص اگر سگ مرتب این کار را انجام دهد. این رفتار باید مانند هر رفتار طبیعی دیگر سگ با استفاده از تکنیک‌های تربیت تصحیح شود: از هر گونه اجبار و بدرفتاری خودداری کنید و فقط با دادن تشویقی این رفتار را تصحیح کنید. آرام‌آرام این رفتار از بین می‌رود و سگ برای دریافت اطلاعات از روش دیگری استفاده می‌کند.