دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/29
49 بازدید

نژاد آیریش ستر

نژاد آیریش ستر

آیریش ستر ها در سرزمین مادریشان ایرلند به عنوان سگ شکاری شناخته میشوند، محبوبیت آنها بخاطر پوشش ماهاگونی رنگ زیبایشان،شور و شوق و عزم و اراده قویشان است. آنها رفتاری دوستانه، بازیگوش، کنجکاو و سطح انرژی بالایی دارند. سگ شکاری ستر یک دوست خانواده جسور، خشن و بی ادب با پتانسیل بسیار خوب برای انجام فعالیتهای سگها و فعالیتهای ورزشی است.

نژاد آیریش ستر

آمار حیاتی نژاد آیریش ستر | Irish Setter

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۶۳ تا ۶۹ سانتی متر

وزن: ۲۷ تا ۳۲ کیلوگرم

طول عمر: ۱۱ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد ایریش ستر | Irish Setter

 • آیریش سترها در زندگیشان خیلی زیاد به مردم وابسته شده اند و ممکن است دچار اضطراب جدایی شوند. اگر آنها برای چند ساعت تنها بگذارید بسیار ناراضی میشوند و این نارضایتی را در رفتار خرابکارانه شان نشان میدهند. این سگها در بیرون از خانه خوب نیستند و احیتاج دارند که درون خانه و نزدیک به افراد خانواده باشند.
 • آیریش سترها پر انرژی هستند و احتیاج به یک فضای بزرگ برای دویدن دارند، که بهترین مکان برای آنها یک حیاط حصار کشی شده است.
 • آیریش سترها احتیاج به فعالیت زیادی دارند و باید حداقل ۲ بار در روز به مدت نیم ساعت برای هربار فعالیت و ورزش داشته باشند.
 • آیریش سترها به لحاظ طبیعت بازیگوش و لجوجانه ای که دارند باید تحت آموزشهای فرمانبرداری و اطاعت قرار گیرند.
 • آیریش سترها با کودکان و حیوانات دیگر به خوبی کنار می آیند. شما ممکن است کودک یا حیوانات خانگی دیگری نداشته باشید، اما اگر داشته باشید ممکن است رفتار آنها تغییر کند. عدم اجتماعی شدن ممکن است مشکلاتی را بوجود بیاورد.
 • آیریش سترها نیاز به پیرایش روزانه دارند و یا برای اینکه پوشش ابریشمیشان درهم نشود باید هرروز او را نظافت کنید. آنها از لحاظ ریزش مو در حد متوسطی هستند، بنابراین شما موهای آنها را بخصوص در طول فصول ریزش مو خواهید دید.
 • آیریش سترها به سرعت بالغ نمی شوند. بعضی از آنها بعد از ۲ سالگی بالغ میشوند، اما برخی در تمام طول عمرشان در همان حالتهای توله بودن باقی می مانند.
 • آیریش سترها بطور طبیعی کنجکاو هستند و به هر چیزی که پیدا کنند یا دسترسی داشته باشند دست میزنند. این خصلت آنها میتواند آموزش را سخت کند چراکه آنها بطور کلی برای تمرکز کردن زمان میخواهند. اگر بتوانید آنها را به آموزش علاقه مند کنید به سرعت یاد میگیرند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

نژاد آیریش ستر

وزن و اندازه نژاد آیریش ستر | Irish Setter

وزن در نرها: (۳۲) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۷) کیلوگرم.

قد در نرها: (۶۹) سانتی متر، قد در ماده ها: (۶۴) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد آیریش ستر | Irish Setter

سگ ایریش ستر سرگرم کننده، بازیگوش، مهربان است و همیشه بدنبال فرصتی برای جست و خیز کردن است. او خیلی بازیگوش است و ممکن است روی کشوهای دراور بپرد و روی دو پایش بایستند حتی زمانی که مهمان در خانه هست.

آیریش سترها عاشق مردم هستند. آنها واقعا سگهای نگهبان خوبی هستند، درهر حال به حفاظت از مردمی که به آنها نیاز دارند شناخته شده اند. آنها ناظران خیلی خوبی هم هستند و شما را با پارس کردن از وجود مزاحمان آگاه میکنند. آنها دیر به بلوغ میرسند و شور و شوق توله ها را تا چندین سال و یا در تمام طول عمر با خود دارند.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

نژاد آیریش ستر

مشکلات و سلامتی نژاد آیریش ستر | Irish Setter

آیریش سترها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه آیریش سترها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
 • استئوکوندرسیس کوندریت: این وضعیت ارتوپدی، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل است، که معمولا در آرنج اتفاق می افتد، اما در شانه هم دیده شده است. باعث یک سفتی دردناک میشود و تا جایی پیش میرود که سگ قادر به خم کردن آرنج خود نباشد. این بیماری را میتوان خیلی زود در سن ۴ تا ۹ ماهگی سگ تشخیص داد. بالا رفتن از رشد از میزان فرمول شد و غذاهایی با پروتئین بالا ممکن است به پیشرفت این بیماری کمک کنند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری در صورت کمبود هورمون تولید شده از غده تیروئید ایجاد میشود. علامت خفیف این، بیماری ناباروری است. علائم بیشتر این بیماری، چاقی، کندی روانی، بی حالی، افتادگی پلکها، سطح پائین انرژی و چرخه حرارت نامنظم است. پوست سگ زمخت و زبر و شکننده میشود و شروع به ریختن میکند. درحالیکه پوست سیاه و زمخت میشود. این مشکل را میتوان با جایگزین کردن مصرف روزانه تیروئید در طول تمام عمر تحت درمان قرار داد. به این ترتیب سگ مبتلا زندگی کامل و خوشحالی را خواهد داشت.
 • لکوسیتی سگ (CAD) : یک ناهنجاری ارثی است که برروی گلبولهای سفید خون که توانایی مبارزه با عفونت دارند را از آنها میگیرد. این بیماری باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن میشوند. سگ مبتلا به این بیماری از عوارض عدم ایمنی و عفونت رنج میبرد. پرورش دهندگان در حال حاضر سعی دارند با انجام تست DVA برروی سگها این بیماری را حذف کنند.
 • صرع: ایریش ستر ممکن است از صرع رنج ببرد، این اختلال با تشنج خفیف یا شدید همراه است. صرع ممکن است ارثی باشد. صرع ممکن است براثر حوادثی مانند اختلالات متابولیکی، بیماریهای عفونی مغز، تومورها، قرار گرفتن در معرض سموم یا صدمات شدید وارده، ایجاد شود. علت آن ممکن است ناشناخته (مراجعه شود به صرع بعنوان ایدیویاتیک) باشد. تشنج ممکن است با رفتاری غیر معمول و ترسناک همراه باشد. پیش آگهی دراز مدت از سگ مبتلا به صرع بسیار خوب است. صرع را میتوان با دارو کنترل کرد، اما درمان ندارد. سگ مبتلا با یک مدیریت مناسب میتواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد. اگر سگ شما مبتلا به این بیماری است باید تحت نظر دامپزشک باشد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی PRA: یک اختلال دژنراتیو چشم است. نابینایی ناشی از این بیماری یک فرآیند آهسته ناشی از، ازدست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. قبل از بروز نشانه های کوری این بیماری قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها میتوانند با استفاده از حواس دیگرشان نابینایی را جبران کنند.پرورش دهنده معتبر باید سالانه تاییدیه سلامت چشم را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند. آزمایش DNA به کاهش این بیماری در این نژاد کمک خواهد کرد.
 • هایپرتروفیک استئو دیستروفی (HOD): این بیماری باعث لنگیدن میشود به بالا بودن پروتئین و کلسیم در رژیم غذایی مربوط میشود؛ که ممکن است بر روی توله سگهای بین ۴ تا ۸ ماه تاثیر بگذارد. علاوه بر لنگیدن، علائم دیگری مانند تب، از دست دادن اشتها، تورم مفاصل، بی حالی و بی میلی به راه رفتن دارد. این بیماری ممکن است گاهی کشنده باشد. تشخیص این بیماری دشوار است. بنابراین مطمئن شوید که دامپزشک شما از شرایط این بیماری آگاهی کامل دارد. آنرا میتوان با یک دوره استروئید، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد درمان کرد.
 • پیچ خوردگی معده (نفخ): یک بیماری تهدید کننده برای زندگی است که بر روی سگهای بزرگ تاثیر می گذارد، به خصوص آنها ئیکه یک وعده غذایی حجیم در روز می خورند، سریع غذا می خورند، مقادیرزیادی آب را با سرعت می نوشند یا وبعد از غذا خوردن جست و خیز و فعالیت می کنند. زمانی که معده از گاز و هوا پر میشود نفخ صورت میگیرد و سپس پیچ می خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ کردن نیست و نمی تواند از شر هوای اضافی معده اش خلاص شود و مانع از رسیدن خون به قلب میشود. سگ دچار افت فشار خون وشوک میشود. بدون فوریتهای پزشکی سگ می میرد. اگر سگ شما یک شکم متسع دارد یا آب دهانش بیش از حد سرازیر است و یا اینکه بدون تهوع اوق میزند مشکوک به این بیماری است. او همچنین ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف شود و تپش قلب نیز داشته باشد. اگر شما متوجه این علائم شدید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.
 • پانوستتیس:  بیماری است که برروی استخوانها بویژه استخوانهای دست و پا تاثیر میگذارد و در درجه اول برروی سگهای جوان نژادهای بزرگ تاثیر میگذارد. التهاب در استخوان باعث لنگیدن در یک یا چند پا میشود. این بیماری بین ۱ تا ۶ ماه طول میکشد ودر دوره هایی سگ مبتلا درد میکشد و در دروه هایی خوب است. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما با داروهای ضد درد و ضد التهاب میتوان آنرا مدیریت کرد.

آیریش ستر

مراقبت از نژاد آیریش ستر | Irish Setter

بهترین خانه برای آیریش ستر خانه ای با یک حیاط بزرگ محصور یا خانه ای با چند جریب زمین است. این نژاد به فضایی برای دویدن احتیاج دارد. اویک سگ شکاری است، بنابراین باید توسط حصار یا قلاده محدود شود. او باید در داخل خانه و کنار خانواده باشد، هرگز او را در یک لانه در حیاط پشتی نگه ندارید.

او حداقل به یک ساعت ورزش در روز نیاز دارد. این نیاز را میتوان با روشهای مختلفی برآورده کرد، اما بهتری روش این است که به او اجازه دویدن بدهید. او همدم خوبی برای آهسته دویدنهای شماست و از اینکه در هنگام دوچرخه سواری کنار شما باشد لذت میبرد. پیاده روی های طولانی، بازی واکشی، شنا کردن و شکار کردن روشهای عالی برای فعالیتهای ایریش ستر است.

سن ۸ هفتگی تا ۴ ماهگی بردن توله سگ به محل نگهداری سگها یک یا ۲ بار در هفته بعلاوه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بازی در حیاط صبحها و عصرها راه بسیار خوبی برای ورزش، آموزش و اجتماعی شدن است. سن ۴ تا ۶ ماهگی  کلاسهای مطیع سازی هفتگی و روزانه نیم مایل پیاده روی بعلاوه زمانی برای بازی کردن در حیاط نیازهای اورا در این سن تامین میکند.

سن ۶ ماهگی تا ۱ سالگی انجام بازیهای واکشی با یک توپ یا بازی فریزبی به مدت ۴۰ دقیقه در صبحهای خنک وشبها نه در طول روز که هوا گرم است. پیاده روی را تا مسافت یک مایل ونیم ادامه دهید. بالاتر از ۱ سالگی  توله سگ ایریش ستر میتواند با حفظ فاصله کمتر از یک مایل همراه شما بدود. البته باید مکررا در طول مسیر به او استراحت بدهید. همزمان با اینکه او رشد میکند و بالغ میشود می توانید فاصله خودتان با او و همچنین زمان دویدن را افزایش دهید. این ورزشهای منظم می تواند به رشد استخوانها و مفاصل و حفاظت از آنها کمک کند.

آیریش سترها سگهای باهوشی هستند که به آسانی یاد میگیرند. شما باید قادر باشید بدون استفاده از نیروی فیزیکی یا خشم او را رهبری کنید. او از کمبود توجه رنج میبرد. در آموزش او از روشهای تقویت مثبت مانند پاداش غذا، ستایش و بازی و اجتناب از بازیهای تکراری استفاده کنید.

جعبه های آموزشی برای توله سگهای ایریش ستر یک ضرورت است. آنها کنجکاو هستند و هر چیزی را با دهانشان بررسی  می کنند. این جعبه ها کمک میکنند تا شما از سگ و اموالتان زمانی که بر آنها نظارت ندارید محافظت کنید.

اکثر آیریش سترها با آموزشهای خانگی و اهلی شدن سازگار هستند. مهمترین مسئله این است که این آموزشها زمان طولانی را میطلبند. آنها ممکن است تا زمانی که به سن ۴ ماهگی یا بیشتر نرسیده اند کنترل مثانه شان را نداشته باشند.

آیریش ستر

تغذیه نژاد آیریش ستر | Irish Setter

میزان توصیه شده روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شده باشد.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 

آراستن نژاد آیریش ستر | Irish Setter

پوشش زیبای آیریش ستر یکی از ویژگیهای اوست که باعث شده است به عنوان یکی از زیباترین نژادها شناخته شود. موهایش کوتاه و ریز برروی سر و پاهای جلویی است و به رنگ ماهاگونی براق و قرمز شاه بلوطی نسبتا بلند و صاف برروی سایر نقاط بدن است. گوشها، رانها، پشت پاهای جلویی، دم، شکم و سینه با پوششی پر مانند ابریشمی پوشیده شده است.

برای براق نشان دادن و جلوگیری از درهم و برهم شدن موهایش هرروز او را شانه بزنید. تا زمانی که بوی بد ندهد و به خارش نیفتند احیتاجی به حمام ندارد، بیش از چندین بار در سال حمام احتیاج نیست. برای جلوگیری از خشک شدن پوست از شامپو استفاده کنید.

تمامی نژادهایی که گوشهای آویزان دارند مستعد ابتلا به عفونتهای گوشی هستند. گوش آیریش ستر را هر هفته بررسی و با یک تکه پنبه مرطوب تمیز کنید البته توصیه میشود این کار توسط دامپزشک انجام شود. سواب پنبه یا هر چیز دیگری را داخل گوش فرو نکنید. اگر داخل گوش قرمز باشد یا بوی بد بدهد یا سگ سر و گوشش را بخاراند ممکن است به عفونت گوش مبتلا شده باشد.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

نظافت را از زمانی که یک توله است شروع کنید. سگها در مورد پاهایشان حساس هستند، پنجه ها را بطور مرتب بررسی کنید.

همانطور که شما سگ را آراسته و نظافت میکنید او را از لحاظ زخم، خارش یا علائم عفونت میل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب بر روی پوست، بینی، دهان و چشم بررسی کنید، که قرمزی یا هیچ گونه ترحشی نداشته باشد.

آیریش ستر

میزان سازگاری نژاد آیریش ستر | Irish Setter با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

آیریش سترها با بچه های بزرگ و فعال سازگاری خوبی دارند، اما نسبت به کودکان نوپا غیر قابل کنترل هستند. ضربه زدنهای تصادفی به کودکان برای او بسیار آسان است.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست که چقدر رفتار آنها دوستانه باشد هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

آیریش ستر با سگهای دیگر همچنین گربه ها میانه خوبی دارد، بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشد، اما از آنجائیکه آنها برای شکار پرورش یافته اند ممکن است پرندگان را به چشم طعمه ببینند.

 

محل نگهداری نژاد آیریش ستر | Irish Setter

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.