دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/30
31 بازدید

نژاد گلدن دودل

نژاد گلدن دودل

گلدن دودل یک سگ طراحی شده ترکیبی از نژاد سگ پشمالوی باهوش با یک سگ شکاری است. مانند تمام سگ های این چنینی گلدن دودل واقعا یک نژاد خاص است که محبوبیت رو به رشدی دارد.

 

آمار حیاتی نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

دسته بندی نژاد: سگ های ترکیبی
قد: ۵۱ تا ۶۱ سانتی متر
وزن: ۲۵ تا ۴۵ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال

سگ گلدن دودل

نکات برجسته نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

 • سگ های طراحی شده، همچنین هیبریدی نامیده می شوند، که تک نژادی نیستند. آنها تلاقی دو نژاد خاص هستند. اگر شما علاقه مند به یک توله سگ گلدن دودل هستید، درک کنید که اندازه و خلق و خوی قابل پیش بینی ندارند و ویژگی از هر دو نژاد را نشان می دهند.
 • گلدن دودل نتیجه ترکیب نوعی سگ پشمالوی باهوش با سگ شکاری است.
 • گلدن دودل تقریبا ریزش مو ندارد اما نیاز به نظافت منظمی دارد. اگر موی او کوتاه نگه داشته است، باید آن را هر شش تا هشت هفته کوتاه کرده و هر چند هفته یک بار برس بکشید. اگر موی او در حالت طبیعی خود است، آن را باید یک یا دو بار در هفته شانه کنید.
 • گلدن دودل سگ نگهبان نیست و به طور کلی پر سر و صدا شناخته نمی شود و از جمله سگ های مناسب برای آپارتمان است.
 • اگر چه او سطح انرژی متوسطی دارد اما برای آپارتمان توصیه نمی شود. او در یک خانه با حیاط حصاردار بسیار بهتر است.
 • گلدن دودل نیاز به حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش روزانه دارد.
 • اگر دنبال سگ های مناسب برای کودکان می گردید، بهتر است بدانید به عنوان یک همدم خانواده فوق العاده، گلدن دودل به طور کلی همراه با کودکان می شود و به خوبی با دیگر سگ و حیوانات خانگی همراهی می کند.
 • گلدن دودل یک سگ بسیار اجتماعی است که نباید به دور از خانواده خود زندگی کند. او برای زندگی در یک لانه خارج از خانه مناسب نیست. او می خواهد در خانه باشد.
 • گلدن دودل اگر برای مدت طولانی در یکحا تنها بماند از اضطراب جدایی رنج می برد.
 • گلدن دودل می تواند همدم بسیار خوبی برای افراد مبتلا به آلرژی باشد.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

سگ گلدن دودل

وزن و اندازه نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

وزن در نرها: (۲۵-۴۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۵-۴۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۱-۶۱) سانتی متر، در ماده ها: (۵۱-۶۱) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

گلدن دودل به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • در رفتگی کشکک: این بیماری یک مشکل شایع در سگ های کوچک است. این بیماری هنگامی ایجاد میشود که کشکک، که دارای سه بخش است – استخوان ران (استخوان ران)، پاتلا (کشکک) و درشت نی – به درستی شکل نگرفته باشد که باعث لنگش در پا یا راه رفتن غیر طبیعی می شود، نوعی که مانند جست و خیز یا هاپ بنظر برسد. این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد، اگر چه بی نظمی فعلی یا در رفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی شود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش می تواند به ورم مفاصل یا بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. در رفتگی شدید کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.
 • عفونت گوش: این می تواند یک مشکل برای گلدن دودل به دلیل گوش فلاپی باشد، که رطوبت را در خود نگه می دارد. بررسی و تمیز کردن گوش به طور منظم لازم است.
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی آرنج: این یک بیماری ارثی شایع در سگ بزرگ نژاد است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل یا دارو برای کنترل درد توصیه کند. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد تورم می شود.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. PRA چند سال قبل از اینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستدریافت می کنند.
 • بیماری فون ویلبراند: این یک اختلال ارثی است که می تواند باعث خونریزی خفیف تا نسبتا شدید و طولانی مدت شود. اگر شما گمان میبرید سگتان بیماری فون ویلبراند دارد، از دامپزشک خود بخواهید یک آزمایش خون و اقدامات احتیاطی لازم را قبل از هر عمل جراحی انجام دهد. این اختلال معمولا بین سه تا پنج سال سن تشخیص داده شده و می توان آن را درمان کرد. با این حال، می توان آن را با درمان که شامل سوزاندن یا بخیه زدن جراحات، انتقال قبل از عمل و اجتناب از داروهای خاص کنترل کرد.
 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و با حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی است که توسط چیزی که سگ لمس می کند واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ، یا دیگر مواد شیمیایی. آلرژی می تواند با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان شود. آلرژی استنشاقی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار و کپک ایجاد می شود. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت از آلرژی دارد. عفونت گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی استنشاقی است.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ یا چرخش معده است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز غذا داده شود، یا به سرعت غذا خوردنشان، نوشیدن حجم زیادی آب خوردن بعد از غذا و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که همچنین برخی غذاها و نوع مواد غذایی ممکن است عامل نفخ باشد. GDV در میان سگ های مسن تر شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد. فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرد. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که در اسرع وقت سگ خود را به دامپزشک برسانید. برخی GDV ها نشانه های ارثی دارد، بنابراین توصیه می شود که سگ دچار این وضعیت عقیم باشد.
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستیشود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.

سگ گلدن دودل

تغذیه نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

توصیه می شود روزانه از ۱ به ۴ پیمانه (بسته به اندازه بزرگسالان) به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

سگ گلدن دودل

آراستن نژاد گلدن دودل | Goldendoodle

گلدن دودل باید مویی موجی و فرفری با حدود دو تا سه اینچ طول داشته باشد. او دارای موهای کوتاه تری در دم، بدن، گوش ها و پاها (پا ممکن است کمی پر)؛ بر روی سر و پوزه است.

موی او می تواند سیاه و سفید، مسی، سفید، کرم، خاکستری، طلایی یا قرمز باشد اگر چه طلایی به نظر می رسد رنگ غالب است.

اگر چه او به کم ریزش معروف است اما نیاز به برخی از نظافت ها برای حفظ مو در بهترین شکل دارد.

گلدن دودل نیاز به حمام تنها زمانی دارد که ضروری باشد، یا پوست و مویش روغن و رطوبت لازم را از دست بدهند.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل د یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

سگ گلدن دودل

میزان سازگاری نژاد گلدن دودل | Goldendoodle با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

گلدن دودل یک حیوان خانگی خانواده فوق العاده، به خصوص ملایم و همراه با کودکان در تمام سنین است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

سگ گلدن دودل

محل نگهداری گلدن دودل | Goldendoodle

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.