دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/19
56 بازدید

نژاد چاینیز کرستد

نژاد چاینیز کرستد

چاینیز کرستد عجیب و غریب است دارای دو نوع متفاوت: یک نوع بی مو می باشد که فقط در نواحی سر، پاها و دم دارای مو است که آن را Hairless می نامند و دیگری دارای موهای بلند ونرمی است که به آن Powder Puff می گویند. هر دو نوع در رنگهای متنوع دیده می شوند. دارای چشم های سیاه و گوشهای بر افراشته هستند.

در نژاد چاینیز کرستد، نوع بی موی آن کم یاب است. این سگ، شیرین، سر زنده، بازیگوش و با نمک است. آنها عاشق بقل شدن و لبخند زدن هستند. با کودکان مهربانند اما باید به کودکان اخطار داد که در هنگام بازی با آنها خشن برخورد نکنند چرا که این نژاد به دلیل نداشتن مو می تواند بسیار آسیب پذیر باشد. باهوش و حواس جمع. باید از تولگی آنها را اجتماعی کرد و به صداهای بلند عادت داد تا در بزرگسالی مشکلی پیش نیاید. با سایر حیوانات سازگار است، معمولا پارس نمی کند و عاشق پریدن و کندن زمین است. خیلی به صاحب خود وابسته می شود و خو می گیرد آنقدر که به سختی می تواند صاحب جدیدی را قبول کند.

عکس چاینیز کرستد

آمار حیاتی نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested 

دسته بندی نژاد: سگ همنشین، سگ عروسکی
ارتفاع: ۲۸ تا ۳۰ سانتی متر
وزن: ۵ کیلو گرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۴ سال

 

نکات برجسته نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

 • کرستد چینی یک گونه کوچک مناسب برای آپارتمان است .
 • نژاد سگ چاینیز کرستد نباید در حیاط تنها بماند، سگ های بزرگ می تواند او را به عنوان طعمه قرار می دهند. او می تواند از طریق نرده ها براحتی فرار کند و حتی پرش به بالا انجام دهد .
 • اگر چه کرستد چینی به خوبی با فرزندان رفتار میکند، ولی باید کودکان مواظب رفتار خود با آنها باشند زیرا به دلیل اندازه کوچک براحتی صدمه میبینند.
 • کرستد چینی پارس می کند و رفتار مانند سگ نگهبان مینیاتوری دارد.
 • کرستد چینی ترجیح می دهند با صاحبان و خانواده ها باشد. آنها همچنین از جدایی رنج میبرند، اگر مدت زمان طولانی تنها بمانند مخرب می شوند .
 • سگ چاینیز کرستد باید اجتماعی شود در غیر اینصورت ترسو میشود.
 • Cresteds چینی نسبتا تمیز هستند.
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از فروشگاه حیوان خانگی نخرید. توله ایی را بخرید که مادر آن آموزش های لازم را دیده باشد و مشکل ژنتیکی نداشته باشد .

عکس چاینیز کرستد

تاریخچه نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

چاینیز کرستد واقعا از چین آمده است. آنها از آفریقا یا مکزیک (هیچ کس مطمئن نیست) تکامل یافته اند.

اعتقاد بر این است که چاینیز کرستد را ملوانان چینی در دریاهای آزاد به همراه داشته اند، برای شکار حشرات موذی ( در طول سفر از طاعون). در اواسط قرن ۱۹، کرستد در نقاشی های اروپایی کشیده شد .

این معلوم نیست که نژاد رسما از شمال امریکا وارد شده اند یا نه، اما اولین بار در سال ۱۹۷۴ در چین تاسیس شد و به نژاد نادر تبدیل شده است.

 

وزن و اندازه نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

وزن در نرها: (۴-۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۴-۵) کیلوگرم.

قد در نرها: ۳۰ سانتی متر، در ماده ها: ۳۰ سانتی متر.

 

شخصیت نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

چاینیز کرستد هوشیار و شاد و عاشق مردم است او یک همدم بسیار عالی و بسیار هوشمند است. به شدت اجتماعی، می باشد. واقعا دوستانه رفتار مانند هر سگ، کرستد نیازبه اجتماعی شدن در تولگی دارد قرار گرفتن در معرض بسیاری از افراد مختلف، مناظر، صداها و تجارب .

عکس چاینیز کرستد

مشکلات و سلامتی نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژاد، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هستند.

نیاز به مراقبت ویژه دارد تا از مشکلات و حساسیت های پوستی در امان باشند. نباید به مدت طولانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. بسیاری از آنها نسبت به پشم و نایلون حساسیت دارند. دندانهای آنها باید مرتبا تمیز شود. نوع بی موی آن حتی در سنین جوانی امکان از دست دادن دندانهایش را دارد. از دادن استخوان به آنها جدا خودداری کنید چرا که دندانهای نا منظمی خصوصاً در نوع Hairless دارند. نوع Powder Puff دندانهای سالمی دارد که پرورش دهنده گان سعی در رشد و انتقال این خصوصیت به نوع بی مو را دارند. از غذا دادن زیاد به آن پرهیز کنید زیرا که استعداد زیادی در چاق شدن دارد.

 • مسائل مربوط به دندانپزشکی .
 • پیشرو شبکیه آتروفی(PRA) : بیماری چشمی است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم می شود. در اوایل بیماری، سگ شب کوری دارد. با پیشرفت بیماری در روز نیز بینایی خود را از دست میدهد .
 • بیماری لگ-زاییدن-پرتس: باعث بدشکلی توپ مفصل ران می شود. این بیماری با کاهش جریان خون به سر استخوان ران شروع می شود، تا زمانی که استخوان در نهایت می میرد و فرو می ریزد و تغییر شکل میدهد. نتیجه آرتریت یا التهاب مفصل ران است. این معلوم نیست چه چیزی باعث لگ-پرتس می شود، اما ممکن است به ارث برده و یا مربوط به آسیب دیدگی باشد. درمان شامل استراحت، فیزیوتراپی و جراحی و برداشتن سر استخوان ران تغییر شکل داده و گردن است.
 • التهاب و خشکی چشم: خشکی چشم به عنوان "چشم خشک" شناخته شده است این دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست. درمان معمولا از قطره های چشمی و پماد تشکیل شده است.

عکس چاینیز کرستد

مراقبت از نژاد چاینیزکرستد | Chinese Crested

چاینیز کرستد نیاز به ورزش دارد اما تحریک ذهنی مهم است. بسیاری از اسباب بازی ها و پازل طراحی شده برای سگ در بازار وجود دارد و او می تواند بسیاری از آنها لذت ببرد.

کرستد آموزشش آسان است اما بسیار لجوج است بدان معنی که شما نیاز به صبر دارید تشویق تنها راه است.

اجتماعی شدن از تولگی برایش ضروری است تا ترسو نشود. هرگز اورا به مدت طولانی تنها نگذارید که تبدیل به سگی مخرب می شود.

 

تغذیه نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

توصیه می شود روزانه: ۱/۴ تا ۱ پیمانه از مواد غذایی خشک با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده های غذایی تقسیم شده به او داده شود .

توجه: میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمئن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد .

آراستن نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested

چاینیز کرستد کمتر به کک وشپش آلوده می شود، زیرا سگ بسیار تمیزی است. نوع Powder Puff آن نیاز به مراقبت و شانه کردن روزانه دارد. بعد از استحمام نوع بی مو، بهتر است برای جلو گیری از خشک شدن پوستش کمی روغن یا کرم به پوست آن مالیده شود. در کل سگ مناسبی برای افرادی است که به موی حیوانات حساسیت دارند.

چاینیز کرستد در همه رنگ ها و در ترکیبی از چوب ماهون، آبی، اسطوخودوس، یا مس دیده می شود. آنها می تواند ساده یا خال خال باشند. رنگ پوست در بی مو صورتی و سیاه و سفید است.

چاینیز بی مو، مو بر روی سر، پا و دم دارد. برای محافظت از پوست مو بر روی بدن باید تراشیده شود. نوع بی مو باید به طور مرتب با شامپو با کیفیت بالا شسته شود. از آنجا که او می تواند مستعد ابتلا به مشکلات پوستی شود، مانند آکنه، بهتر است هر دانه های سرسیاه را بررسی کنید.

به مسواک زدن دو یا سه بار در هفته نیاز دارد برای جلو گیری از رشد باکتری های دهان. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان پیشنهاد می شود .

ناخن او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید اگر شما می توانید صدای ناخن را بر روی زمین بشنوید، آنها بیش از حد بلند است. ناخن پا سگ رگ های خونی دارد و اگر شما بیش از حد ناخن ها را کوتاه کنید باعث خونریزی می شوید.

گوش او را باید هفته ای یک بار برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند باعث عفونت شود چک کنید. گوش اورا با یک پنبه توپی شکل مرطوب با ph ملایم تمیز کنید .

شما باید زخم، خارش یا علائم عفونت مثل قرمزی یا التهاب بر روی پوست را بررسی کنید، باید گوش، بینی، دهان و چشم هم چک شود که بدون هیچ قرمزی یا ترشحی باشند و دهان بوی بدی ندهد.

عکس چاینیز کرستد

میزان سازگاری نژاد چاینیز کرستد | Chinese Crested با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

چاینیز کرستد با کودکان مهربان است. کودکان باید درک کنند که مراقب این سگ کوچک باشند. مثل همه سگ ها، باید به درستی اجتماعی شود وفعالیتش با کودکان خردسال باید تحت نظارت باشد.

چاینیز کرستد، عاشق حیوانات خانگی دیگراست و با آنها بازی میکند.

 

محل نگهداری چاینیز کرستد | Chinese Crested

مناسب برای نگهداری در آپارتمان است و نیازی به حیاط ندارد. در هوای سرد باید لباس گرم بپوشد. برای آنها همان فعالیت های روزانه کافی است وعلاقه زیادی به پیاده روی دارند