دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/01
46 بازدید

نژاد اولد انگلیش شیپ داگ

نژاد اولد انگلیش شیپ داگ

اولد انگلیش شیپ داگ بزرگ، سگی ورزشی با موی کرکی است. اولد انگلیش شیپ داگ در طول تاریخ، به کشاورزان در هدایت گاو و گوسفندان کمک می کرده است. امروزه، اولد انگلیش شیپ داگ خوشخو از زندگی راحت در خانه لذت می برد و هنوز هم در اطاعت و چابکی حرف اول را می زند. او سگی هوشمند و سازگار است.

 اولد انگلیش شیپ داگ

آمار حیاتی نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

دسته بندی نژاد: سگ های محافظ
قد: ۵۳ سانتی متر
طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

 

نکات برجسته نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

  • آموزش و اجتماعی شدن برای این سگ ضروری است. آنها سگ های بزرگ و مشتاق هستند اما زمانی که جوان هستند بسیار سر و صدا می کنند. تربیت و آموزش مداوم ضروری است.
  • اولد انگلیش شیپ داگ خیلی تمیز نیست. موی آنها زیاد می ریزد و در همه جای منزل و روی مبل می توانید موی آنها را ببینید.
  • این سگ نژادی فعال است که نیاز به مقدار زیادی ورزش روزانه دارد.
  •  اولد انگلیش شیپ داگ نگهداری سختی دارد. تمیز نگه داشتن آن و مرتب کردن مویش وقت گیر و گران است.
  • اضطراب از جدایی در این سگ شایع است. آنها باید با خانواده زندگی کنند و اگر بیش از حد تنها رها شوند خرابکار می شوند.
  • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول، و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

 اولد انگلیش شیپ داگ

وزن و اندازه نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

وزن در نرها: (۴۰-۵۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۰-۴۲) کیلوگرم .

ارتفاع در نرها: (۵۵) سانتی متر، در ماده ها: (۵۳) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

اولد انگلیش شیپ داگ به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

  • آب مروارید: آب مروارید گاهی اوقات درسگ های نسبتا جوان (کمتر از شش سال) رخ می دهد. معمولا ارثی است.
  • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند، و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستند دریافت می کنند.
  • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی باشد که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
  • ناشنوایی: در سگ سفید در یک یا هر دو گوش بروز می کند که برخی از سگ ها می توانند در یک گوش ناشنوا باشند. همه توله سگ های این نژاد باید برای اطمینان حاصل از شنوایی طبیعی تحت BAER (پاسخ شنوایی ساقه مغز) تست می شوند. یک دامپزشک می تواند به شما در پیدا کردن نزدیک ترین مرکز تست BAER کمک کند. سگ هایی که در یک گوش ناشنوا هستند می تواند زندگی نسبتا عادی داشته باشند. اما توله سگ که در هر دو گوش ناشنوا باشد نیاز به تکنیک های آموزشی ویژه ای دارد.

 اولد انگلیش شیپ داگ

تغذیه نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

توصیه می شود روزانه ۲.۵ تا ۴.۵ فنجان غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با او بگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

 اولد انگلیش شیپ داگ

آراستن نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

اگر شما می خواهید یک سگ با موهای بلند داشته باشید، اولد انگلیش شیپ داگ برای شما مناسب است. موی این نژاد دو ویژگی دارد: ریزش آن شدید است و موی کرکی در اشکال مختلف ندارد. این نژاد مویی با یک پوشش بیرونی و زیر لایه نرم دارد. رنگ های آن عبارتند از خاکستری،، آبی تیره یا آبی-قهوه ای و حنایی معمولا با خال های سفید.

شما حداقل سه تا چهار ساعت در هفته باید صرف نظافت او کنید. اگر شما تازه به جهان سگ وارد شده اید، باید چگونه برس زدن و شانه زدن موی این نژاد را آموزش ببینید.

ریزش موی این سگ زیاد است و شما نیاز به برس زدن روزانه برای حذف موی مرده و عاری نگه داشتن آن از ریزش، دارید.

برخی اولد انگلیش شیپ داگ ها آب ریزش بسیاری دارند که باعث می شود موی اطراف دهانشان زرد شود. در این صورت، نیاز به شستشوی منظم، به خصوص بعد از غذا، خواهید داشت. روش دیگر این است که آرد ذرت به ریش او بمالید. هنگامی که آرد ذرت به طور کامل خشک شد، آن را با قلم مو جدا کنید. این کار به خوبی مخصوصا زمانی که سگ شما اسهال دارد، جواب می دهد.

مانند تمام نژادها، نظافت توله سگ را در سنین پایین شروع کنید. تبدیل نظافت به یک تجربه مثبت و آرامش بخش انجام آن را آسانتر را خواهد کرد.

برس زدن باید یک فرایند ملایم برای جلوگیری از کشیده شدن و صدمه زدن به سگ باشد. این مهم است که همیشه برس را لایه لایه روی مو بکشید، نه اینکه فقط لایه رویی را شانه کنید.

گاهی ریزش موی شدی می تواند به مشکلات پوستی منجر شود. در موارد شدید مو خوره و تجمع موی مرده، سگ نیاز به تراشیده شدن مویش دارد.

علاوه بر مسواک زدن اولد شیپداگ نیاز به حمام کردن هر شش تا هشت هفته دارد. کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

 اولد انگلیش شیپ داگ

میزان سازگاری نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

اولد انگلیش شیپ داگ اگر به خوبی پرورش داده شده و اجتماعی شود همدم قابل اعتمادی برای کودکان است. بعضی می گویند او بر کودکان خردسال نظارت خواهد کرد و دیگران می گویند که این سگ به عنوان وسیله ای برای حمایت از کودک نو پا در یادگیری راه رفتن عمل می کند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود. 

 اولد انگلیش شیپ داگ

محل نگهداری نژاد اولد انگلیش شیپ داگ | Old English Sheepdog

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.