دسته بندی سگ ها
1397/12/18
59 بازدید

نکات پایه‌ای برای تربیت سگ

نکات پایه‌ای برای تربیت سگ

تربیت سگ برای ایجاد ارتباط مناسب و صحیح میان سگ و صاحبش ضروری است. در این زمینه، نکات کلی و پایه‌ای وجود دارد که کار تربیت را راحت‌تر می‌کند. بنابراین، با ما در این مطلب همراه باشید.
کار گروهی
سگ بی‌تربیت یا وحشی وجود ندارد و این حیوان فقط طبق چیزهایی که به آن یاد داده‌ایم، کار می‌کند. تنها مشکلی که وجود دارد، نامفهومی بعضی دستورات صاحب سگ برای سگ است. برای اینکه کار گروهی خوبی داشته باشید، علاوه بر اینکه سگ باید به صاحبش احترام بگذارد، صاحبش هم باید به‌درستی با او ارتباط برقرار کند و پیام‌هایش واضح باشد. فاکتورهای زیر برای تربیت مناسب سگ ضروری است:
تربیت باید منسجم باشد
رفتارهای مناسب، عقلانی و منسجم کلید تربیت موفق سگ است. برای مثال، یاددادن اینکه سگ موقع غذاخوردن سر میز شما نیاید یا روی کاناپه نخوابد، کار آسانی است. اما اگر این قوانین همیشگی نباشد و برای آن استثنا بگذارید و خودتان قوانین را بشکنید، سگ نیز حدوحدود را فراموش خواهد کرد.
او را تشویق کنید
با دادن تشویقی، نوازش‌کردن و بازی‌کردن، سگ را تشویق کنید تا یادگیری او سریع‌تر شود. این روش مثبت باید محور اصلی تربیت سگ باشد. اگر فقط ابراز نارضایتی کنید، سگ متوجه نمی‌شود واقعاً چه انتظاری از او دارید.
انتخاب لحظۀ مناسب
آموزش و اصلاح رفتار سگ برای او در همان لحظه پیام‌های مهمی دارد. گاهی اگر لحظۀ مناسب تشویق و آموزش را ندانید، سگ پیامی نادرست دریافت می‌کند. گاهی اگر سگ از فرمان شما به‌درستی اطاعت کرد، باید همان لحظه و بلافاصله او را تشویق کنید. فقط چند ثانیه فرصت دارید تا به دلیل رفتار صحیح سگ او را تشویق کنید. تنبیه نیز به همین صورت است. اگر سگ کار اشتباهی کرده باشد و بعد از چند دقیقه، نارضایتی خود را اعلام کنید، برای او هیچ معنایی ندارد.
با حرکات دست و صورت با سگ ارتباط برقرار کنید
سگ‌ها صدای شما را می‌شنوند، اما متوجه نمی‌شوند چه می‌گویید. اگر مدام با آن‌ها صحبت کنید، ابتدا سعی می‌کنند حرف‌های شما را کدگشایی کنند. البته، اکثر آن‌ها خیلی زود خسته می‌شوند و دیگر گوش نمی‌کنند. سعی کنید بیشتر با حرکات دست و صورت به سگ آموزش دهید. اگر سگ را عادت دهید با نگاه‌کردن متوجه منظور شما شود، توجه آن‌ها هم بیشتر خواهد شد.