دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/08
41 بازدید

نژاد باکسر

نژاد باکسر

نژاد باکسر به دلیل شکل بدنی و رفتار خاصشان به عنوان محافظ و نگهبان در خانه نگه داری میشوند. بهترین نوع باکسر ها دارای اندازه متوسط، بدن قوی، موهای کوتاه و عضلات پرورش یافته هستند و قدم های محکمی دارند. باکسر های ماده نسبت به سایر سگهای ماده ی نژاد های دیگر حالت سلطه گری و تهاجمی بیشتری دارند. نام این نژاد بخاطر نحوه ی جنگیدن آنها انتخاب کرده اند. سر باکسرها نباید دارای چین های عمیق باشد. موهای این سگ ها کوتاه، براق، نرم و به بدن آنها چسبیده است.

سگ باکسر اصیل سگهایی نترس، باذکاوت، سرزنده، بازیگوش و پرانرژی هستند و علاقه ی زیادی به آموزش دیدن دارند. آنها نسبت به اعضای خانواده بسیار مهربان و با وفا هستند اما گاهی اوقات لجباز میشوند. باکسر به مهربان بودن با کودکان مشهور است. باید به خوبی مهارت اجتماعی شدن را یاد بگیرد تا بتواند با سایر حیوانات خانگی سازگاری خوبی داشته باشد. این سگها در هنگام جنگیدن درست مانند ورزش بوکس و مشت زنی در انسان از پنجه های جلویی خود استفاده میکند. باکسر به همراهی صاحبش نیاز دارد و چون آنها علاقه دارند تا بر روی افراد بپرند باید از همان سنین کم به او یاد دهید که از این کار اجتناب کند. باکسر محافظ و سگ پلیس عالی است هم چنین نگهبان خوبی بوده و از ورود مزاحمین جلوگیری میکند.

باکسر

آمار حیاتی نژاد باکسر | Boxer

دسته بندی نژاد: سگ کارگر

قد: بین ۵۳.۵ تا ۶۴ سانتی متر

وزن: بین ۲۷ تا ۳۲ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۲ سال

باکسر

نکات برجسته نژاد باکسر | Boxer

باکسرها سگهای پرانرژی هستند و به انجام دادن ورزش زیادی نیاز دارند هم چنین پربرکت هستند و برای شما نهایت خوشبختی را میاورند. باید از همان سنین کم آموزش دادن به او را آغاز کنید زیرا وقتی که بیش از حد بزرگ شود مسولیتش دشوار میشود.

اگر چه آنها سگ های درشت هیکلی هستند اما نمیتوانند در فضای باز بمانند. آنها دارای بینی و موهای کوتاهی هستند به همین دلیل هوای سرد یا گرم آنها را ناراحت میکند، آنها باید به عنوان سگ خانگی نگهداری شوند. باکسر ها باید در نزدیک خانواده ی خود و یا همراه با مردم بزرگ شوند زیرا اگر تنها بمانند به یک سگ بدخلق و مخرب تبدیل میشوند. نژاد باکسر ها با صدای بلند پارس میکنند هم چنین با صدای بلند نیز خرو پف میکنند. اگر چه آنها موهای کوتاهی دارند اما دچار ریزش مو میشوند مخصوصا در فصل بهار. باکسر ها وظایف امنیتی خود را کمی بیش از حد جدی میگیرند.

اگر شما قصد خرید توله باکسر را دارید هرگز آن را از پدورش دهنده های غیر قانونی و فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید هم چنین به دنبال توله سگی باشید که او را از نظر بیماری های ژنتیکی آزمایش کرده باشند. برای اطلاع از قیمت سگ باکسر به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

باکسر

وزن و ارتفاع نژاد باکسر |  Boxer

وزن در نرها: (۳۲) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۷) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۷-۶۳.۵) سانتی متر، در ماده ها: (۵۳-۶۰) سانتی متر.

باکسر

مشکلات و سلامتی نژاد باکسر | Boxer

باکسرها به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی آنها دچار بیماری نمیشوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

  • سرطان: علامت های این بیماری عبارتند از تورم غیر طبیعی که از درد یا  زخم هایی که التیام نمیابند تشکیل میشود، خونریزی از هر قسمت بدن و مشکل در تنفس. سرطان را میتوان با شیمی درمانی، جراحی و دارو درمان کرد.
  • کاردیومیوپاتی باکسر(BCM): این بیماری ارثی است که باعث میشود که به دلیل اختلال هدایت الکتریکی، قلب سگ گاهی اوقات نامنظم بتپد. این بیماری میتواند باعث ضعف، سقوط و یا باعث مرگ ناگهانی سگ شود. از آنجا که تشخیص دادن این بیماری دشوار است میتواند باعث مرگ غیر منتظره سگ شود. سگهایی که به این بیماری مبتلا میشوند نباید پرورش داده شوند.
  • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین باکسرها رخ میدهد. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی به تغیر شکل مفصل ران کمک میکند. سگهای مبتلا به این بیماری اگر چه زندگی عادی و سالمی دارند اما ممکن است برخی از آنها ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند. این یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود و باعث لنگیدن در یک پا یا هر دو پای سگ میشود. ممکن است شما هیچ علامتی از درد یا ناراحتی در سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران مشاهده نکنید. در سگهای سن بالا این بیماری باعث ورم مفاصل میشود. از طریق اشعه ایکس و غربالگری میتوان دیسپلازی مفصل ران را تشخیص داد و باید آن را درمان کرد. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمن شوید که تستهای مربوط به این بیماری روی پدر و مادر توله سگ انجام شده است. اگر چه این یک بیماری ارثی است اما میتواند در اثر عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری و صدمات ناشی از پریدن یا در حال سقوط در طبقه نرم و صاف، سریعتر رشد کند.
  • کم کاری تیروئید: باعث اختلال غده تیروئید میشود که باعث صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپبگمانتاسیون و  دیگر بیماری های پوستی شود و با دارو و رژیم غذایی درمان میشود.
  • دیستروفی قرنیه: یک بیماری غیر التهابی و ارثی است که چند لایه از قرنیه چشم را تحت تاثیر قرار میدهد. معمولا مرکز قرینه یا نزدیک حاشیه چشم سگ مبتلا به این بیماری به صورت مات دیده میشود که دردناک نیست مگر اینکه قرنیه دچار زخم شود.
  • مرض جرب Demodectic: یک بیماری پوستی است. در بدن همه سگ ها کرمی به نام دمودکس وجود دارد که سگ مادر آن را به نوزاد منتقل میکند، این کرم نمیتواند به انسان یا سگ های دیگر سرایت کند.کنه های دمودکس در فولیکول های مو زندگی میکنند و معمولا هیچ مشکلی به وجود نمی آورند. این بیماری میتواند قسمتی از بدن یا تمام بدن را در بر بگیرد که شامل تکه های قرمز، پوست پوست شدن و ریزش مو در سر قسمت های سر گردن و پاهای جلویی است.
  • معده اتساع و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا چرخش شکم میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای  پرحجم در روز، به سرعت غذا خوردن، نوشیدن حجم زیادی آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن با شور و نشاط رخ بدهد، هم چنین برخی افراد فکر میکنند که نوع مواد غذایی نیز ممکن است یکی از عوامل نفخ سگ باشد. این بیماری در سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با گاز یا هوای معده همراه است و باعثدر این حالت سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نیست و باعث میشود تا بازگشت خون به قلب به کندی صورت بگیرد و فشار خون پایین آید و سگ دچار شوک شود در این حالت اگر به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف یا دچار تپش قلب شود. هنگامی که سگ شما دچار این بیماری میشود باید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.
  • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در بین سگها است. اگر این آلرژی از مصرف مواد غذایی به وجود می آید که بدن سگ هنگام مصرف آنها واکنش نشان میدهد و میتوان با حذف آن مواد از رژیم غذایی سگ این بیماری را درمان کرد. آلرژی های تماسی توسط چیزهای که بدن سگ هنگام لمس آنها واکنش نشان میدهد به وجود می آید مانند: تماس با رخت خواب، پودر کک، شامپو سگ یا دیگر مواد شیمیایی. شما نیتوانید این عوامل آلرژی زا را شناسایی کرده و با حذف آنها بیماری سگ خود را درمان کنید.
  • ناشنوایی: معمولا باکسرهای سفید بیشتر به ناشنوایی دچار میشوند. علاوه بر آنها باکسرهایی که حامل ژن لکه ی سفید هستند بروز ناشنوایی در این نژاد را افزایش میدهند.

باکسر

تغذیه نژاد باکسر | Boxer

توصیه می شود روزانه ۲ تا ۳ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به اندازه سن، ساختار، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگها هم مانند انسانها رفتارهای واقعی دارند و نیاز های غذایی همه آنهامانند هم نیست و هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. شما بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید غذای مغذی تری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی باکسر خود به جای ترک غذای او در تمام وقت، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد میتوانید او را با چشمان و دستتان آزمایش کنید،اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ خود را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست های خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید سپس انگشتان خود را به پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ شما اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

باکسر

آراستن نژاد باکسر | Boxer

باکسرها معمولا پوستی براق و سفت با موهای کوتاه بر بدن عضله ای خود دارند. آنها به دو رنگ حنایی یا راه راه و تماماسفید دیده میشود. حنایی محدوده ای نورهای قهوه ای مایل به زرد است، راه راه مانند پوست بدن ببر به صورت راه راه سیاه و سفید است، رنگ سفید معمولا بر روی قسمت شکم یا پا ظاهر میشود و بیشتر از یک سوم از پوست را پوشش نمیدهد. باکسرهایی که هیچ رنگ سفیدی روی پوست خود ندارند را باکسر ساده می نامند. معمولا این سگها یک نوع ژن را حمل مکنند که رنگ پوست را تایین میکند. در انگلستان باکسر حنایی معمولا بیشتر هستند و باکسرهایی که بیشتر از یک سوم بدن آنها به رنگ سفید است مورد تایید قرار نمیگیرند زیرا بیماری هایی مانند سرطان پوست و ناشنوایی در بین این نوع سگها شیوع بیشتری دارد. موی باکسر ها معمولا ریزش کمی دارد اما برای نظافت بیشتر بهتر است هفته ای یکبار را با قلم مویی زبر و سخت برس بزنید. نیاز های نظافت دیگر او عبارتند از بهداشت دهان و دندان، مراقبت از ناخن، مسواک زدن حداقل هفته ای دو یا سه بار. برای اینکه سگ شما به بیماری های لثه و بوی بد دهان دچار نشود بهتر است هر روز دندانهایش را مسواک بزنید. ماهی یک یا دو بار باید ناخن هایش را کوتاه کنید، اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه کردن ناخن های باکسر به طور منظم به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با شور و شوق برای خوش آمد گویی به سمتتان میپرد به شما آسیب نرساند. در ناخن های پای سگ رگ های خونی زیادی وجود دارد به همین دلیل اگر ناخن ها را بیش از حد کوتاه کنید باعث خونریزی میشود و ممکن است سگ دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن هایش با شما همکاری نکند بنابراین اگر این کار سختی برای شما است بهتر است او را برای کوتاه کردن ناخن هایش نزد دامپزشک ببرید.

از همان سنین اولیه سگ مدام او را مورد بررسی قرار دهید. لازم است که همیشه به پنجه های او رسیدگی کنید زیرا باکسرها روی پاهای خود حساس هستند. نظافت کردن را برای او به یک تجربه ی خوشایند تبدیل کنید.

باکسر

میزان سازگاری نژاد باکسر | Boxer با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

باکسرها عاشق کودکان هستند همچنین برای بزرگترها هم هم بازی خوبی میشوند. آنها برای نوزادان بیش از حد غیر قابل کنترل هستند با این حال به طور تصادفی ممکن است نوزاد را به زمین بکوبند. مانند سایر سگهای دیگر شما باید حتما زمانی که باکسر با کودک همراه است بر روی آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. شما باید به کودکان خود چگونه رفتار کردن با سگ و لمس کردن او را یاد بدهید،نگذارید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است کودکان برای او غذا بیاورد و یا به او نزدیک شود و یا مزاحم خواب او شود. سگ ها هر چقدر هم اهلی باشند باید هنگامی که با کودکان هم بازی میشوند باید آنها را با قلاده ببندید. لاکسر ها هرگز دوست ندارند که تنها رها شوند.

 

محل نگهداری نژاد باکسر |  Boxer

سگ های این نژاد فوق العاده فعال و پر جنب و جوش هستند و علاقه ی زیادی به پیاده روی کردن دارند. باکسر ها برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند اما باید فعالیت بدنی و ورزشی کافی داشته باشند. یک حیاط متوسط میتواند مکان ایده الی برای زندگی او باشد. باکسر معمولا خیلی زود احساس سرما میکند و هم چنین در هوای گرم نیز دچار مشکل میشود. باکسرها علاقه ی زیادی به آوردن اشیاء پرتاب شده دارند.