دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/01
46 بازدید

نژاد آلاسکن کلی کای

نژاد آلاسکن کلی کای

سگ آلاسکن کلی کای یک نژاد نسبتا جدید است، او سگی است کوچک، باهوش و پرانرژی که ظاهری شبیه به نوع کوچکتر سیبرین هاسکی دارد و حتی نام کلی کای هم از اصطلاح Inuit که کلمه ای در زبان آلاسکایی است می آید، کلمه در واقع به معنی سگ کوچک است. در حالیکه ممکن است به نژاد بزرگتر هاسکی شباهت زیادی داشته باشد، اما در واقع تفاوت های کلیدی بخصوص در خلق و خو دارند که بوسیله آن از سگ های اجدادی شان که سگ های کار در شمال بودند تشخیص داده می شوند. این نژاد برای زندگی جمعی مناسب است و همدم و همراه خوبی است، اگرچه که آلاسکن کلی کای مانند هاسکی ها انرژی زیادی دارد و به یک برنامه ورزشی منظم و زیاد نیاز دارد. آنها در مواجه با افراد غریبه سگ های خجالتی هستند و احساساتشان را بیشتر با پارس کردن یا زوزه کشیدن ابراز می کنند. یک صاحب بی تجربه در مراقبت از این نژاد با چالش های سختی روبرو می شود، اما برای کسی که آموزش و فعالیت های بدنی او را تامین می کند یک سگ شیرین، وفادار و مهربان است.

 آلاسکن کلی کای

آمار حیاتی نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

دسته بندی نژاد: سگ های همراه

قد: ۳۳ تا ۴۳ سانتی متر

وزن: ۵ تا ۷ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

 

نکات برجسته نژاد آلاسکن کلیی کایی | Alaskan Klee Kai

 • کلمه کلی کای از اصطلاح Inuit به معنی سگ کوچک می آید که برای این نژاد که نوع کوچک اجدادشان یعنی هاسکی ها هستند، می باشد.
 • این نژاد از آلاسکا در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بعنوان یک سگ همراه بجای سگ سورتمه ران پرورش داده شد.
 • اگرچه این نژاد توسط AKC ثبت نشده است، اما توسط UKC و انجمن نژادهای نادر آمریکا به رسمیت شناخته شده است.
 • با اینکه آلاسکن کلی کای به رنگ سفید یکدست هم وجود دارد، اما نوع استاندارد این نژاد شامل این رنگ نمی شود.
 • با اینکه نژاد آلاسکن کلی کای ریزش موی زیادی دارد، اما به نظافت زیادی احتیاج ندارد و بیشتر خودش بدنش را تمیز می کند.
 • بدلیل اینکه از افراد غریبه می ترسند برای اینکه نسبت به چهره های نا آشنا رفتاری دوستانه داشته باشند باید از سنین پایین و خیلی زود اجتماعی شوند و آموزش ببینند.
 • بدلیل اینکه غریزه شکاری قوی دارند، احتمالا برای خانه هایی که حیوانات خانگی کوچکتر مثل گربه، خرگوش، همستر و غیره دارند زیاد مناسب نیستند. اگرچه آلاسکن کلی کای اعضای خانواده را دوست دارد اما ممکن است بچه های کوچک چگونگی رفتار با سگ ها را یاد نگرفته اند در حین بازی باعث صدمه و آسیب شوند.
 • برای خرید آلاسکن کلی کای یا فروش سگ آلاسکن کلی کای باید به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

 آلاسکن کلی کای

تاریخچه نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

آلاسکن کلی کای از واسیلا در آلاسکا می آید، جایی که در آنجا توسط زنی بنام لیندا اس اسپورلین و خانواده اش پرورش یافت. او قصد داشت نوعی کوچکتر از سگ هاسکی را بعنوان یک سگ همراه پرورش دهد، سپس نوع کوچکتری از سگ سیبرین هاسکی را در اوکلاهاما دید و زمانی که به آلاسکا برگشت نژادی را پرورش داد که ما امروزه به عنوان آلاسکن کلی کای می شناسیم. برخلاف برخی از پرورش دهندگان که ترجیح می دهند نژادهای کوچکتر را ایجاد و پرورش دهند، اسپورلین نمی خواست نژادی را پرورش دهد که کوتوله باشد. در عوض او برای کاهش اندازه توله سگ ها نژاد سیبرین و آلاسکن هاسکی را با نژادهایی مانند شیپرک و آلاسکن اسکیمو داگ پرورش داد. در حدود ده سال بعد آلاسکن کلی کای به عموم مردم معرفی شد و بعد از آن اسپورلین از این کار بازنشسته شد، در حالیکه پرورش دهندگان دیگر به تولید این نژاد ادامه دادند. با این حال تعدادشان کم است و نژاد نادری هستند. بعنوان یک نژاد جدید هنوز توسط برخی انجمن ها از جمله AKC بعنوان یک نژاد خالص ثبت نشده است، هر چند توسط انجمن نژاد نادر آمریکا در سال ۱۹۹۵ و توسط UKC در سال ۱۹۹۷ ثبت شده است.

 آلاسکن کلی کای

وزن و اندازه نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

نژاد آلاسکن کلی کای در سه اندازه توی، مینیاتور و استاندارد دیده می شود، هر چند تفاوت زیادی به این اندازه ها وجود ندارد.

وزن در نرها: (۵-۷) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۵-۷) کیلوگرم.

 • قد در توی آلاسکن کلی کای: (۳۳) سانتی متر.
 • قد در مینیاتور آلاسکن کلی کای: (۳۳-۳۸) سانتی متر.
 • قد در استاندارد آلاسکن کلی کای: (۳۸-۴۳) سانتی متر.

نکته: ممکن است بعضی از سگ های این نژاد در کمترین وزن به ۲ کیلوگرم و در بیشترین وزن به ۱۰ کیلوگرم هم برسند.

 

شخصیت نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

آلاسکن کلی کای ها باهوش، پرانرژی و عاشق اعضای خانواده هستند. برای اینکه نسبت به افراد جدید رفتاری دوستانه داشته باشند به آموزش های اجتماعی طولانی مدت نیاز دارند. با اینحال احتیاطی که در مواجه با چهره های جدید دارند باعث می شود که یک سگ نگهبان فوق العاده باشند. در زمان آموزش فرمان های اساسی را با سرعت زیاد و به خوبی یاد می گیرند. توانایی زیادی در انجام تمرین های چابکی دارند، نسبت به غذا مشتاق هستند و با دادن غذا انگیزه هایشان برانگیخته می شود. با انجام تمرین در طول روز می توانند انرژی شان را بسوزانند. در طول روز باید یک بار پیاده روی طولانی و خوب یا یک جلسه بازی سالم داشته باشند و بقیه روز را می توانند براحتی استراحت کنند، اما اگر نیازهای فعالیتی آنها را نادیده بگیرید ممکن است خسته، مضطرب و خرابکار شوند. در هنگام پیاده روی باید مراقبت زیادی از آنها داشته باشید، زیرا به سبب غریزه شکار قوی که دارند ممکن است اگر یک حیوان غیر اهلی ببینند به سمتش خیز بردارند. آلاسکن کلی کای ها عاشق این هستند که مرکز توجه اعضای خانواده باشند. زمانی که نیازهایشان نادیده گرفته شود سروصدا می کنند. اگرچه نسبت به اجداد هاسکی شان سگ های آرامتری هستند، اما زمانیکه ناراحت و ناراضی باشند با پارس کردن و ناله کردن احساساتشان را بروز می دهند و ممکن است سگ های حساسی شوند.

 آلاسکن کلی کای

مشکلات و سلامتی نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

آلاسکن کلی کای به عنوان یک نژاد سالم با مشکلات کم ژنتیکی شناخته می شود. با اینحال صاحبان این نژاد باید نسبت به شرایط خاصی آگاه باشند که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد و این شرایط شامل دررفتگی کشک، بیماری های تیروئید، بیماری های قلبی، بیماری کبدی، کمبود فاکتور VII و آب مروارید است. آنها همچنین ممکن است زمانی که دندان های رشد می کنند هنوز دندان هایش سنین پایین را حفظ کرده باشند که در این شرایط باید این دندان ها را بکشید.

مراقبت از نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

شما باید نیازهای جسمانی و فعالیت های حرکتی آلاسکن کلی کای را حتما برآورده کنید، زیرا اگر این نیازها رفع نشود و او نتواند انرژی خود را به روشی مناسب بسوزاند ممکن است دچار دردسر شود. مانند همه نژادها آلاسکن کلی کای هم به مسواک زدن مرتب، کوتاه کردن ناخن و نظافت گوش نیاز دارند. شما باید از دامپزشک در مورد نیازهای خاص سگ آلاسکن کلی کای سوال کنید.

 

تغذیه نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

آلاسکن کلی کای یک سگ پرانرژی است و به یک رژیم غذایی نیاز دارد که نیازهای کل یک روز را فراهم کند. با توجه به اینکه سگ پرانرژی است پتانسیل اضافه وزن در او کم می شود، با اینحال برای سالم ماندن نیاز به یک تغذیه مناسب دارد. شما باید با یک دامپزشک یا یک متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی مناسب آلاسکن کلی کای مشورت کنید.

 آلاسکن کلی کای

آراستن نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

سه نوع رنگ پوشش برای نژاد آلاسکن کلی کای استاندارد وجود دارد. این سه رنگ شامل قرمز و سفید، سیاه و سفید و خاکستری و سفید است، هرچند سفید یک دست هم برای این سگ دیده شده است. این سگ پوششی دو لایه دارد به این معنی که یک لایه زیرین کوتاه و نرم و یک لایه رویی بلندتر و زبرتر دارد که از سگ در برابر آب و هوای سخت محافظت می کند. برخلاف بسیار از نژادها، آلاسکن کلی کای خیلی بو نمی دهد، بنابراین به حمام مکرر نیاز ندارد علاوه بر این او دوست دارد بیشتر خودش خودش را تمیز کنید. ممکن است در طول فصل هایی که دچار ریزش مو می شوند به شانه زدن مرتب نیاز داشته باشند که این وضعیت معمولا قبل از تابستان و زمستان اتفاق می افتد. در غیر از این مواقع آنها ریزش موی خیلی کمی دارند.

 

میزان سازگاری نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

نژاد آلاسکن کلی کای بطور خاص یک سگ خانواده است که عاشق انسان ها حتی کودکان هستند. با اینحال آنها سگ های کوچکی هستند و بچه های خیلی کوچک همیشه یاد نگرفته اند که چگونه با حیوانات برخورد و تعامل داشته باشند. آنها ممکن است با ضربه زدن باعث تحریک یا صدمه دیدن آلاسکن کلی کای شوند. زمان بازی سگ ها با بچه ها حتما باید تحت نظارت باشند و آلاسکن کلی کای هم از این قاعده مستثنی نیست. آلاسکن کلی کای با سگ های دیگر میانه خوبی دارد بخصوص اگر از سنین پایین اجتماعی شده باشد، با این حال بدلیل غریزه شکار قوی که دارد برای خانه هایی که حیوانات خانگی کوچکتر دارند زیاد مناسب نیستف بخصوص اگر یاد نگرفته باشد که چطور کنار آنها زندگی کند.

 

محل نگهداری نژاد آلاسکن کلی کای | Alaskan Klee Kai

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.