دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/19
42 بازدید

نژاد چاینیز شارپی

نژاد چاینیز شارپی

چاینیز شارپی سگی سنگین وزن است به همراه پوست چروک و سری بزرگ وبزرگ جثه. این نژاد دارای سه نوع پوشش متفاوت است: ۱- پوشش اسب مانند، ۲- پوشش فرچه مانند،۳ – پوشش زبر و زمخت. رنگ موهای این نژاد متنوع است و تقریباً شامل هر رنگی می شود. همچنین دارای لکه های تیره وموهای دو رنگ می باشد. مقدار چروک بر روی پوست توله ها بیشتر است که با مرور زمان و بزرگ شدن آنها این چروک ها کمتر می شود.

شارپِی نسبت به صاحبش بسیار وفادار میباشد. بسیار باهوش اما همیشه مثل یک برده همه فرمانها را پیروی نمی کند. بازیگوش، فعال، سلطه جو و شجاع می باشد. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود به آنها عادت کرده و در بزرگسالی با آنها به مشکلی برخورد نمی کند. شارپِی به صاحبی مسلط نیاز دارد. اگر به چشم او شما ضعیف جلوه کنید هرگز از شما اطاعت نمی کند.

عکس چاینیز شارپی

آمار حیاتی نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۴۶ تا ۵۱ سانتی متر

وزن: ۱۸ تا ۲۵ کیلو گرم

طول عمر: ۸ تا ۱۲ سال

 

نکات برجسته نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

 • شارپی در جزیره پرنس ادوارد، یک سگ نگهبان و جنگنده بود. امروز او در درجه اول یک همراه و همدم، هر چند او مبارز خوبی است و می تواند تهاجمی به سمت سگ های دیگر و یا مردم حمله کند، پس ضروری است که از سنین تولگی آموزش ببیند و اجتماعی شود .
 • با توجه به بینی کوتاه او، باید از تهویه مطبوع در طول ماه های گرم تابستان، در داخل خانه استفاده کنید. مانند سایر نژادهای کوتاه بینی، او تمایل به خروپف و خس خس دارد .
 • سگ چاینیز شارپی نیاز به حمام مکرر ندارد، اما هنگامی که او را حمام میکنید، او را کاملا خشک کنید. چین و چروک و چین پوست یک زمین پرورش ایده آل برای عفونت های قارچی است .
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از فروشگاه حیوان خانگی نخرید. توله ایی را بخرید که مادر آن آموزش های لازم را دیده باشد و مشکل ژنتیکی نداشته باشد .
 • .برای فروش سگ چاینیز شارپی به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید 

 

تاریخچه نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

چاینیز شارپی، در استان های جنوبی چین که در آن او به عنوان یک شکارچی، سرپرست و جنگنده ارزش داشت، سرچشمه گرفته است. برخی از مورخان بر این باورند که نژاد شارپی باستانی است، هر چند که هیچ شواهد قطعی برای اثبات این وجود دارد.

به دنبال ایجاد جمهوری خلق چین، جمعیت سگ در کشورعملا نابود شد. با این حال، درهنگ کنگ و تایوان پرورش داده شدند. در سال ۱۹۹۱ به رسمیت شناخته شد .

عکس چاینیز شارپی

وزن و اندازه نژاد چاینیزشارپی | Chinese Shar-Pei

وزن در نرها: (۱۸-۲۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۸-۲۵) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶-۵۱) سانتی متر، در ماده ها: (۴۶-۵۱) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

شارپی، یک سگ با هوش و مستقل است او علاقه زیادی به بودن در کنار خانواده دارد. سگ آرام و با اعتماد به نفس، او محافظ خانواده اش است و برای یک سگ نگهبان بسیار عالی وبه تهدیدات پاسخ خواهد داد. از آنجا که او یک بار به عنوان یک سگ گودال مبارزه مورد استفاده قرار گرفت، او می تواند تهاجمی به سمت دیگر دندان نیش نشان دهد .

مانند هر سگ، چاینیز شارپی نیاز دارد تا از تولگی اجتماعی شود و آموزش ببیند .

عکس چاینیز شارپی

مشکلات و سلامتی نژاد چاینیزشارپی | Chinese Shar-Pei

   چاینیز شارپی، مستعد ابتلا به برخی بیماری ها به ویژه بیماری های پوستی می باشد.

 • تب: این وضعیت آشکار در تورم مفصل تارس (گاهی هر دو مفاصل) و در نتیجه عدم تمایل به حرکت، درد شکم، استفراغ، اسهال و تنفس کم عمق است. این وضعیت معمولا در ۱۸ ماهگی شروع می شود.
 • کم کاری تیروئید: این یک اختلال غده تیروئید است. این بیماری باعث صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی. این با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
 • سرطان: علائم این بیماری شامل تورم غیر طبیعی گاهی همراه با درد، زخم هایی که التیام نمی یابد، خونریزی از هر قسمت باز بدن و مشکل تنفس. درمان سرطان شامل شیمی درمانی، جراحی و دارو می باشد.
 • آرنج دیسپلازی: شبیه به دیسپلازی مفصل ران، یک بیماری دژنراتیو است. اعتقاد بر این است بخاطر رشد غیر طبیعی در یک مفصل ناقص و weakned ایجاد می شود. این بیماری در شدت متفاوت است: سگ simpy براثر پیشرفت ورم مفاصل، لنگ می شود. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضدتورمی می باشد.
 • مرض جرب Demodectic: همچنین به عنوان بیماریهای پوستی، شناخته می شود که توسط کنه های دمودکس، که از یک سگ مادر به نوزادان منتقل می شود. این کرم می تواند به انسان یا سگ های دیگر منتقل شود. کنه دمودکس در فولیکول های مو زندگی می کنند و معمولا مشکلی ایجاد نمی کند جرب  demodectic پیشرفته در شکل موضعی آن، تکه های قرمز، پوسته پوسته، طاسی پوست ظاهر می شوند، این بیماری بر روی سر، گردن و پاهای جلویی ایجاد می شود .
 • سبوره: این یک بیماری است که با پوسته پوسته شدن پوست و عطر و بوی متعفن همراه است. معمولا یک بیماری ثانویه به آلرژی، عفونت یا بیماری های دیگر است. درمان شامل حمام کردن با شامپو دارویی می باشد.
 • پوستی: این یک عفونت باکتریایی پوست است و در چاینیز شارپی نسبتا شایع است. این می تواند یک عفونت اولیه یا ثانویه باشد. نتایج دومی از یک بیماری زمینه ای مانند آلرژی یا کم کاری تیروئید باشد. پوستی با آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک زانو است، باعث درد می شود. این می تواند فلج کننده باشد، اگر چه بسیاری از سگ ها زندگی نسبتا عادی با این وضعیت دارند.
 • دیسپلازی مفصل ران: این یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران را به مفصل ران متناسب نیست به صورت چسبیده است. شما ممکن است هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران را متوجه نشوید. با غربالگری اشعه ایکس این بیماری تشخیص داده می شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، باید مطمئن شوید که پدر و مادر برای دیسپلازی مفصل ران تست شده و عاری از مشکلات هستند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما همچنین می تواند توسط عوامل محیطی، مانند رشد سریع از یک رژیم غذایی با کالری بالا و یا صدمات وارده از پریدن یا سقوط ایجاد شود .
 • پیچ خوردگی معده: همچنین به نام نفخ، این یک بیماری تهدید کننده زندگی است. اگر آنها ورزش با شور و نشاط بعد از خوردن یک وعده غذا تغذیه بزرگ در روز داشته باشند و یا به سرعت غذا بخورند و یا نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از غذا خوردن ایجاد نفخ میکند ونفخ در میان سگ مسن تر شایع تر است.
 • أستشندرسس کوندریت: این وضعیت ارتوپدی، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل است، معمولا در آرنج اتفاق می افتد، اما گاهی در شانه ها دیده می شود. این باعث می شودمفاصل سفت دردناک شود، طوری که سگ قادر به خم کردن آرنج خود نیست.
 • جلدیMucinosis : موسین ماده ایی در پوست است که باعث ایجاد چین و چروک می شود. این ممکن است با آلرژی درارتباط باشد و با درمان استروئید درمان می شود.
 • گلوکوم: گلوکوم، افزایش فشار در چشم است و می تواند به دو شکل پیدا شود: اولیه که ارثی می باشد و ثانویه که توسط ، کاهش مایع چشم بوجود می آید. علائم این بیماری شامل از دست دادن بینایی و درد است و درمان و پیش آگهی بسته به نوع گلوکوم می باشد که جراحی یا با قطره ها درمان شود.
 • آنتروپیون: این آلیاژها به سمت داخل پلک است. این امر باعث از دست دادن بینایی و سوزش و عموما قبل یک سالگی رخ می دهد. جراحی اصلاحی در بزرگسالی یک درمان موثر است.

 

مراقبت از نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

چاینیز شارپی اگر به اندازه کافی ورزش انجام دهد براحتی در آپارتمان میتواند زندگی کند و به یک حیاط خلوت نیاز دارد. چاینیز شارپی باید آموزش ببیند و اجتماعی شود. او به طور طبیعی رفتار دوستانه با سگ های دیگر ندارد.

چاینیز شارپی، به عنوان یک نژاد کوتاه بینی و یا brachycephalic، شبیه به طبقه بندی بولداگ، باکسر است. بینی کوتاه آنها، بسیار به گرما حساس است. برای جلوگیری از سکته، این سگ باید در داخل و یا در آب و هوای گرم با تهویه مطبوع نگهداری شود.

عکس چاینیز شارپی

تغذیه نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه از مواد غذایی خشک با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده های غذایی تقسیم شده بخورد .

میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمئن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. اول به سگ خود نگاه کنید شما باید قادر به دیدن کمر او باشید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد.

 

آراستن نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

چاینیز شارپی را می توانید در بسیاری از رنگ، از جمله سیاه و سفید، کرم، حنایی، قرمزو آبی پیدا کنید .

شارپی یک سگ به طور طبیعی تمیز با بوی بسیار کمی است، او نیاز به نظافت کمی دارد. شانه زدن یک بار در هفته برای حذف مو مرده و گرد و خاک کافی است.

شانه زدن و حمام کردن شارپی آسان است. او بعد از یک حمام باید خشک شود. اگر چین و چروک کاملا خشک نشود، یک مخمر یا عفونت های قارچی بوجود می آید. پاک کردن به طور کامل بین لایه های چین خوردگی با یک حوله خشک ضروری است.

به مسواک زدن دو یا سه بار در هفته نیاز دارد برای جلو گیری از رشد باکتری های دهان. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان پیشنهاد می شود .

ناخن او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید اگر شما می توانید صدای ناخن را بر روی زمین بشنوید، آنها بیش از حد بلند است. ناخن پا سگ رگ های خونی دارد و اگر شما بیش از حد ناخن ها را کوتاه کنید باعث خونریزی می شوید.

گوش او را باید هفته ای یک بار برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند باعث عفونت شود چک کنید. گوش اورا با یک پنبه توپی شکل مرطوب با ph ملایم تمیز کنید .

شما باید زخم، خارش یا علائم عفونت مثل قرمزی یا التهاب بر روی پوست را بررسی کنید، باید گوش، بینی، دهان و چشم هم چک شود که بدون هیچ قرمزی یا ترشحی باشند و دهان بوی بدی ندهد.

میزان سازگاری نژاد چاینیز شارپی |Chinese Shar-Pei  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

چاینیز شارپی، یک سگ خانواده است که محافظ از خانواده اش می باشد، بهتر است که شارپی با کودکان بزرگ شود.

کودکان باید چگونگی رفتار با سگ را آموزش ببینند نظارت بر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال باید صورت بگیرد تا مانع هر گونه گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم شوید .چاینیز شارپی بهتر است از تولگی با حیوانات دیگر بزرگ شود. در اینصورت با آنها سازگار است.

عکس چاینیز شارپی

محل نگهداری نژاد چاینیز شارپی | Chinese Shar-Pei

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید درطول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. داخل خانه پر جنب و جوش و فعال است و نیازی به حیاط ندارد. نسبت به گرما بسیار حساس می باشد و همیشه باید دسترسی به سایه و آب در داشته باشد.

نیاز به فعالیت بدنی متوسط دارد. ولی در مکانهای عمومی باید ازقلاده استفاده کنید تا از حمله آن به سگهای دیگر جلوگیری شود. در هوای گرم نباید ورزش و فعالیت بدنی زیاد داشته باشد