1398/02/26
15 بازدید

غذای سگ هاسکی چیست؟

غذای سگ هاسکی چیست؟

آیا شما می دانید غذای سگ هاسکی چیست؟ در این مطلب می خواهیم با سگ های هاسکی و بخصوص غذای سگ هاسکی آشنا شویم. سگ هاسکی جزء حیوانات خانگی محسوب می شود اما باید در نوع غذای سگ هاسکی دقت خاصی داشت.

اغلب افرادی که به سگ ها علاقه دارند در زمان بازی کردن با سگ، برای تشویق، به آن ها غذا می دهند. در این بین غذای سگ هاسکی شرایط خاصی دارد چرا که عدم دقت در نوع تغذیه این نوع سگ ها باعث مرگ سگ می شود. اغلب سگ ها هر چیزی را روبه روی آن ها قرار دهید، به عنوان غذا می خورند ولی سگ های هاسکی در صورتی که گرسنه باشند یا فعالیت زیادی کرده باشند، به خوردن غذا تمایل دارند. البته میزان غذا را باید براساس وزن و فعالیتی که در طول روز داشته اند، تنظیم کنید.

 

آشنایی با نژاد سگ هاسکی

سگ های هاسگی از نسل گرگ خاکستری می باشند اما نسبت به گرگ خاکستری تفاوت های ظاهری دارند. سگ های هاسکی در حقیقت برای کشیدن سورتمه و دویدن مسافت های طولانی در محیط های سرد و یخبندان پرورش یافته اند. بارزترین ویژگی این نسل از سگ ها، مقاوم بودن در برابر سرما و سازگاری با انسان و سایر نژادهای سگ می باشد.

 

خلق و خوی سگ های هاسکی

سگ های هاسکی بسیار مهربان بوده به گونه ای که در شب های سرد کنار کودکان می خوابند و آنها را گرم نگه می دارند. همین ویژگی سبب شده است که این سگ ها تبدیل به حیواناتی دوست داشتنی شوند. البته لازم به ذکر می باشد که به دلیل علاقه ی این سگ ها به انسان، گزینه ی مناسبی برای سگ های نگهبان نمی باشند و جزو سگ های خانگی به شمار می آیند.

سگ های هاسکی جزء حیوانات اجتماعی و دارای روحیه ی کار گروهی می باشند که همین مسئله سبب شده است که اگر این سگ ها در محیطی تنها باشند، سر و صدای زیادی تولید کنند. البته این نسل از سگ ها به زوزه کشیدن نسبت به تا پارس کردنن بیشتر علاقه مند هستند.

 

به چه نکاتی برای غذاهای سگ هاسکی باید توجه کرد؟

در مورد غذای سگ هاسکی باید یک سری موارد مانند محیط زندگی سگ هاسکی، سن، وزن و وضعیت جسمانی سگ را در نظر داشت. غذای سگ هاسکی باید متشکل از گوشت و سبزیجات باشد تا بتواند تمامی ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی مورد نیاز سگ را تأمین نماید. نکته ی دوم در زمینه غذای سگ هاسکی این است که به سگ هاسکی باید چه میزان غذا داد. برای دانستن میزان غذای سگ هاسکی باید به سؤالاتی چون: آیا سگ پیر است یا جوان؟ سگ در منطقه گرمسیر زندگی می کند یا سردسیر؟ آیا سگ آبستن است یا نه؟ و اینکه سگ به چه میزان فعالیت بدنی داشته است، توجه کرد. مشخص است که سگ های کوچک و سگ هایی که فعالیت بدنی زیادی داشته اند نسبت به سگ های بزرگ و سگ هایی که در طول شبانه روز فعالیت زیادی ندارد، غذای بیشتری نیاز دارند.

اغلب افراد فکر می کنند بهترین گوشت برای غذای سگ هاسکی، گوشت چرخ کرده است که این غذا به دلیل بالا بودن میزان چربی در گوشت چرخ کرده، نامناسب ترین غذا می باشد. غذای سگ هاسکی باید دارای فیبر، چربی و پروتئین به میزان متعادل باشد. در واقع باید نسبت این سه با هم در تعادل باشد. 

 

غذای مناسب سگ های هاسکی

هنگام خرید غذای سگ هاسکی دقت کنید که بهترین غذای سگ هاسکی می تواند گوشت خام خرد شده به گونه ای که فاقد چربی باشد، انواع ماهی ها، هویج، نخود فرنگی، سیب زمینی، انواع میوه جات و بخصوص سیب باشد. در مواقعی که سگ هاسکی مشکل گوارشی داشته باشد، بهترین غذا برایش کته با کمی ماست است.

غذاهایی مانند گوشت چرخ کرده، جگر سفید گوسفند (به دلیل وجود بیماری در جگر)، پای مرغ (باعث یبوست) در زنجیره غذای سگ هاسکی مناسب می باشد. درصورت نگهداری سگ هاسکی در خانه، بهتر است بدانید سگ های هاسکی می توانند بسیاری از غذاهای انسان را بخورند. 

 

غذاهای نامناسب برای سگ هاسکی

مواد غذایی همچون کشمش، انگور، آلو و تمامی موادغذایی که در خانواده پیازها هستند، مناسب نمی باشد. سگ های هاسکی توانایی هضم لاکتوزها را ندارند پس در غذای سگ هاسکی لبنیات ممنوع می باشد.

 

علت نامناسب بودن برخی غذاها برای سگ هاسکی

  • قهوه و چای: مصرف بیش از اندازه چای و هر ماده ای که حاوی کافئین باشد برای سگ های هاسکی ضرر دارد زیرا سبب افزایش تپش قلب، نفس کشیدن سریع و پی در پی و نهایتاً خونریزی می گردد. باید دقت شود که کافئین در موادی چون شکلات، کاکائو و برخی از نوشیدنی های انرژی زا هست.
  • پیاز یا هر گونه ماده ای از خانواده سیر: این مواد به هر شکلی حتی به شکل پودر نباید در غذای سگ هاسکی وجود داشته باشد زیرا این خانواده از موادغذایی، سلول های خونی سگ را از بین برده و سبب مرگ سگ هاسکی می شود.
  • استخوان: وجود استخوان در گوشت باعث خفگی سگ می شود یا ممکن است باعث انسداد یا پارگی روده و در نهایت خونریزی داخلی و مرگ سگ هاسکی می شود.
  • لبنیات: تمامی سگ ها بخصوص سگ هاسکی توانایی هضم لاکتوز موجود در لبنیات را ندارند و اثرات ناگهانی روی سگ ایجاد می کنند که منجر به مرگ می شود. تنها در مواردی ماست کم چرب و برخی پنیرها برای غذای سگ هاسکی مناسب می باشد.