دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/07
43 بازدید

نژاد بردر کالی

نژاد بردر کالی

بردر کالی یکی از قدیمی ترن نژادهایی است که در اسکاتلند از آنها برای محافظت از گله استفاده میکنند. آنها دارای سری پهن، گوشهایی افتاده، بدن بلند و دم افتاده ای هستند. موهای بدن آنها صاف، خشن، ضخیم، کمی موج دار و گاهی کمی فردار است و به رنگهای خاکستری روشن، بلوطی متمایل به قرمز، سیاه، آبی، قهوه ای شنی دیده میشود.

بردر کالی

آمار حیاتی نژاد بردر کالی | Border Collie

دسته بندی نژاد: سگهای نگهداری کننده

قد: بین ۵۱ تا ۵۶ سانتی متر

وزن: بین ۱۳ تا ۵۶ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۲ تا ۱۵ سال

بردر کالی

نکات برجسته نژاد بردر کالی | Border Collie

 • بردر کالی بسیار حساس است و میتواند خواسته های صاحب خود را پیش بینی کند و به نامفهوم ترین دستورات او پاسخ دهد. شما باید بهترین روش را برای تبدیل کردن او به یک سگ محافظ به او آموزش دهید در غیر این صورت او به دنبال اختراع بازی های جدید میرود که ممکن است برایش دردسر ساز شود.
 • زمانی که بردر کالی را در یک مکان باز رها میکنید ممکن است به تعقیب کودکان، اتومبیل ها، دوچرخه، گربه، سنجاب و … برود به همین باید او را در یک حیاط حصار کشیده شده و امن نگهداری کنید. این سگها به طور غریزی مکان های پر سرو صدا را دوست ندارند و ممکن است زمانی که در این محیط ها قرار میگیرند شروع به پارس کردن، گاز گرفتن و لگد انداختن کنند.
 • بردر کالی باید به خوبی اجتماعی شود تا کم رو بار نیاید.
 • این سگ ها معمولا پرسه نمیزنند اما چون هوش بالایی دارند ممکن است زمانی که آنها را تنها میگذارید فرار کنند.
 • اگر شما قصد خرید یک توله سگ سالم را دارید هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری کنید شما باید به دنبال توله سگی باشید که آزمایشات لازم در مورد سلامتی او روی سگ انجام شده باشد.
 • بردر کولی قیمت های متفاوتی دارد. قیمت سگ border collie در فروشگاه های مختلف برحسب میزان سلامتی و اصلیت نژاد تفاوت می کند. اگر شما سگ بردر کولی فروشی دارید، برای فروش سگ بردر کالی یا فروش توله سگ بردر کالی می توانید از مکان های مختلف قیمت بگیرید و در نهایت یکی از آن ها را برای فروش سگ خود انتخاب کنید.

بردر کالی

وزن و ارتفاع نژاد بردر کالی | Border Collie

وزن در نرها: (۱۵-۲۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۳-۱۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۴۸-۵۶) سانتی متر، در ماده ها: (۴۶-۵۵) سانتی متر.

بردر کالی

مشکلات سلامتی نژاد بردر کالی | Border Collie

مانند تمام سگهای دیگر بردر کالی ها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند، همه آنها بیمار نمیشوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید آگاهی لازم در مورد آنها داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای مادر و هم برای پدر سگ را به شما نشان دهند. پرورش دهنده های قانونی سگ هایی که کمتر از ۲ سال سن دارند را نمیفروشند زیرا علائم بیماری در سن بلوغ سگ نمایان میشود.

 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم دچار نابینایی میشود. قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای نیاز هایشان حواس دیگر خود را بکار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند، با اینکه سگ مبتلا به این بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود و باعث لنگیدن یک یا هر دو پای عقب سگ می شود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او می شود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله سگ انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطح صاف و نرم میتواند در رشد سریع آن تاثیر گذار باشد.
 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • چشم ناهنجاری: یک بیماری ارثی است که باعث تغییرات و اختلالاتی در چشم سگ شده که گاهی اوقات منجر به کوری او میشود. این تغییرات میتواند رشد غیر طبیعی مشمیه، نقص در دیسک نوری، نازک شدن صلبیه و یا جدا شدن شبکیه چشم باشد. این تغییرات معمولا در سن ۲ سالگی رخ میدهد که قابل درمان هم نیست.
 • آلرژی: بردر کالی از طریق عوامل مختلفی میتواند دچار آلرژی شود یکی از این عوامل میتواند مواد غذایی باشد هم چنین آنها به نیش کک نیز بسیار حساس هستند. اگر سگ شما مدام در حال خاراندن خود، لیس زدن پنجه ها و یا مالش صورتش است ممکن است دچار آلرژی شده باشد و باید او را نزد دامپزشک ببرید.
 • استشندرسس کوندریت (OCD): این وضعیت در اثر رشد نامناسب غضروف مفاصل و اغلب در آرنج اتفاق می افتد اما گاهی نیز در شانه ها دیده میشود. این بیماری باعث درد خیلی زیادی در مفاصل میشود به گونه ای که سگ حتی قادر به خم کردن آرنج خود نیست و معمولا در سن ۴ تا ۹ ماهگی رخ میدهد که استفاده از غذاهایی با پروتئین بالا به درمان آن کمک میکند.

بردر کالی

تغذیه نژاد بردر کالی | Border Collie

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به اندازه سن، ساختار، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگها هم مانند انسانها رفتارهای واقعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پرکنید، غذای مغذی تری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگ به جای ترک غذای او در تمام وقت دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید.

بردر کالی

آراستن نژاد بردر کالی | Border Collie

بردر کالی ها دارای دو مدل هستند:

یکی خشن و دیگری صاف که هر دو مدل دارای یک پوشش بیرونی درشت و یک پوشش زیرین نرم هستند. نوع خشن آن دارای موهایی با طول متوسط بر روی پاها، سینه و شکم است. معمولا سگهایی که از نوع صاف هستند بیشتر پیدا میشوند و نوع خشن آن کم یاب است. پوست بردر کالی ها معمولا به رنگ سیاه و سفید با خال هایی سفید بر روی صورت، گردن، پا و نوک دم و یا قهوه ای مایل به زرد دیده می شود اما ممکن است آنها در هر دو رنگ، سه رنگ و یا در همه رنگ به جز سفید باشند.

این سگ ها سخت کوش نیستند و به نظافت زیادی نیاز ندارند. در برابر آب و هوا بسیار مقاوم هستند و لازم است که هفته ای یکبار پوستش را برس بزنید و با روغن های مخصوص پوست های سخت او را چرب کنید هم چنین میتوانید برای جلوگیری از ریختن موهای بردر کالی داخل خانه موهای او را مدام شانه کنید. این سگها تنها در مواقع ضروری به حمام کردن نیاز دارند. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۱ یا ۲ بار دندانهایش را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگتان دچار بیماری های لثه و یا بوی بد دهان نشود بهتر است این کار را هر روز انجام دهید.

 ماهی یک یا دو بار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید هم چنین هفته ای یک بار گوش های او را از نظر قرمزی و یا بوی بد چک کنید زیرا ممکن است دچار عفونت گوش شود سپس آنها را با یک چوب پنبه ای مرطوب با PH مناسب تمیز کنید.

شما میتوانید زمانی که در حال نظافت سگ خود هستید او را از نظر علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس و یا التهاب بر روی پوست بینی، دهان و بر روی پاها بررسی کنید. چشم های او باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. این بررسی هفتگی به شما کمک میکند تا از مشکلات جدی وه ممکن است اتفاق بیافتد جلوگیری کنید.

 

میزان سازگاری نژاد بردر کولی | Border Collie با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بردر کولی ها اگر از همان سنین کم خوب آموزش ببینند میتوانند دوست خوبی برای افراد خانواده باشند. او میتواند با کودکان و سایر حیوانات خانگی همراه شود اما چون به طور غریزی به گاز گرفتن و تعقیب کودکان علاقه مند است بهتر است از آنها دور بماند.

شما باید به کودکان خود چگونه برخورد کردن با سگ و لمس کردن او را آموزش دهید و همیشه زمانی که سگ با کودکان خردسال هم بازی میشود بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند هم چنین هرگز به فرزند خود اجازه ندهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود. سگ ها هر چقدر هم که اهلی باشند زمانی که با کودکان همراه میشوند باید آنها را ببندید. بردر کالی هرگز دوست ندارد تنها زها شود.

بردر کالی

محل نگهداری نژاد بردر کولی | Border Collie

این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب نیستند زیرا علاقه ی زیادی به جنب و جوش دارند. باید هر روز آنها را برس بزنید. بردر کولی سگی هوشیار، با اعتماد به نفس بالا و فعال می باشد .همچنین بسیار مهربان است و با کودکان و سایر حیوانات خانگی سازگاری خوبی دارد.