دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/15
48 بازدید

نژاد تیبتن ماستیف

نژاد تیبتن ماستیف

این سگ در اصل به عنوان سگ نگهبان برای دام و اموال استفاده می شود. تیبتن ماستیف هنوز هم می تواند برای انجام این نقش یافت شود اما به عنوان یک همدم خانواده نیز استفاده می شوند.

 

آمار حیاتی نژاد ماستیف تبتی | Tibetan Mastiff

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۶۱ تا ۶۶ سانتی متر
وزن: ۳۸ تا ۸۰ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۴ سال

عکس تیبتن ماستیف

نکات برجسته نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

 • اندازه او باعث می شود برای زندگی آپارتمانی مناسب باشد.
 • تیبتن ماستیف معمولا در صبح و عصر فعال است. اگر برنامه شما اجازه نمی دهد که شما آنها را در طول این زمان، همراهی کنید، ممکن است این نژاد برای شما مناسب نباشد.
 • آنها به طور کلی در داخل خانه آرام اند.
 • تیبتان نباید به تنهایی رها شود. او یک سگ همدم است و رشد او در حضور خانواده اش صورت می گیرد.
 • به دلیل ماهیت محافظ، یک تیبتن ماستیف هرگز نباید در پیاده روی بدون محافظ باشد.
 • تیبتن ماستیف بسیار باهوش، مستقل، لجوج و حساس به حالات انسان است. آنها از فریاد زدن ناراحت خواهند شد.
 • موی تیبتن ماستیف به جز یک بار در سال کم می ریزد. آنها نیاز به مسواک زدن هفتگی دارند.
 • تیبتن ماستیف نیاز به اجتماعی شدن اولیه دارد که باید در طول زندگی اش ادامه یابد. بدون آن، او می تواند ننسبت به سگ های دیگر و مردم حالت تهاجمی داشته باشد.
 • تیبتن ماستیف می تواند با کودکان، اگر با آنها بزرگ شده باشد، به خوبی رفتار کند. اما ممکن است به بچه های کوچک آسیب برساند. آنها برای خانه با فرزندان کوچک توصیه نمی شوند.

برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند. قیمت سگ تیبتن ماستیف بسته به اصیل بودن نژاد تا ۱۲۰ میلیون تومان هم می باشد! برای فهمیدن اصیل بودن نژاد و قیمت سگ ماستیف تبتی به کارشناس دامپزشکی مراجعه کنید. سگ ماستیف تبتی در ایران برای خرید وجود دارد.

 

وزن و اندازه نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

وزن در نرها: (۵۰-۸۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۸-۶۳) کیلوگرم .

ارتفاع در نرها: (۶۵) سانتی متر، در ماده ها: (۶۰) سانتی متر.

عکس تیبتن ماستیف

مشکلات و سلامتی نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

تیبتن ماستیف به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا و رم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی آرنج: این یک بیماری ارثی شایع در سگ بزرگ نژاد است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل و یا دارو برای کنترل درد توصیه کند. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد-تورمی می شود.
 • لنگش گذرا و یا سرگردان به نام Panosteitis: این یک بیماری نادری است که گاهی اوقات در سگهای جوان دیده می شود. علامت اصلی آن لنگش ناگهانی است و توله سگ معمولا آن را با بزرگ تر شدن به صورت طولانی مدت همراه دارد. لنگش می تواند خفیف و یا شدید باشد. بسیاری از دامپزشکان از این مشکل در سگها آگاه نیستند و ممکن است آن را به عنوان دیسپلازی آرنج، دیسپلازی مفصل ران، در رفتگی کشکک و یا حتی اختلالات جدی تر اشتباه تشخیص دهند. اگر دامپزشک اشتباه تشخیص دهد، ممکن است بخواهد عمل جراحی بر روی سگ انجام دهد که نیاز نیست. اگر این علائم رخ داد، از او بخواهید برای بررسی دوم از یک متخصص ارتوپدی قبل از انجام عمل جراحی مشورت بگیرد.
 • کوندریت OCD: این وضعیت ارتوپدی، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل، معمولا در آرنج اتفاق می افتد اما گاهی شده است که در شانه ها نیز دیده شود که باعث می شود یک عارضه دردناک مفاصل اتفاق بیافتد، به گونه ای که سگ قادر به خم کردن آرنج خود نباشد. می توان آن را در این سگ از اوایل چهار تا نه ماهگی شناسایی کرد. زیاده روی در مواد "رشد افزا" در غذاهای توله سگ یا غذاهایی با پروتئین بالا ممکن است به پیشروی آن کمک کند.
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی شود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.

عکس تیبتن ماستیف

تغذیه نژاد ماستیف تبتی | Tibetan Mastiff

توصیه می شود روزانه ۴ تا ۶ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

 

آراستن نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

تیبتن ماستیف موی بلند و ضخیم، به عنوان لایه رویی و زیر لایه نرم و پشمی دارد. زیر لایه در طول ماه های گرم نازک تر است. موی او سخت و صاف است و هرگز مجعد، مواج و یا ابریشمی نیست.

گردن و شانه و دم یال سنگینی دارد. نر ها به طور کلی موی بیشتری نسبت به ماده ها دارند. از جمله یال ضخیم تر در اطراف گردن و شانه.

موی او در رنگ های مشکی، قهوه ای، طلایی و آبی، با یا بدون خال قهوه ای مایل به زرد در بالا و اطراف چشم ها، در کنار پوزه، در گلو است و در بخش داخلی پایینی پاهای جلویی و قسمت داخلی پاهای عقب و قسمت زیرین دم مو کوتاه است.

برخی تیبتن ماستیف ها خال های کوچک سفید در قفسه سینه و پا دارند اما هیچ جای دیگری در بدن این خال ها وجود ندارد. زیر لایه ممکن است سایه روشنی از رنگ غالب و یا خاکستری و خرمایی و سیاه و سفید و قهوه ای مایل به زرد باشد.

موی تیبتن ماستیف کمی میریزد و ممکن بسته به آب و هوایی که در آن زندگی می کند در برخی فصول سال نریزد. برس زدن او یک تا سه بار در هفته برای حذف موی مرده و یا سست شده لازم است. استحمام در صورت لزوم مورد نیاز است. این نژاد دارای بوی کم است، بنابراین معمولا او نیازی به حمام بیش از یک بار در ماه ندارد.

نیازهای نظافت دیگر عبارتند از بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخن.

 مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس تیبتن ماستیف

میزان سازگاری نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

تیبتن ماستیف برای خانواده هایی با کودکان بزرگتر مناسب است چرا که ممکن است ناخواسته در حین بازی دست کودک نوپا را بکشد یا پای او را لگد کند.

این یک قانون است که کودکان هرگز در حضور تیبتن ماستیف داد و فریاد نکنند. سر و صدا و فعالیت می تواند او را تحریک کرده و او به سادگی به تعقیب کودکان بپردازد.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود. 

عکس تیبتن ماستیف

محل نگهداری نژاد تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.