دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/29
60 بازدید

نژاد ایتالین گریهاند

نژاد ایتالین گریهاند

سگ ایتالین گریهاند به عنوان همدم و همراه نژاد مورد علاقه زنان اشراف قرون وسطی بخصوص در ایتالیا بوده است. اما این سگ شکاری کوچک بیشتر از اینکه آرام در گوشه ای نشسته باشد با داشتن سرعت بالا، استقامت و عزم و اراده در مسابقات شکاری کوچک شرکت میکرده است. امروزه او یک سگ خانواده زیبا، مطیع، چابک و تحسین برانگیز است.

ایتالین گریهاند

آمارحیاتی نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۳۳ تا ۳۹ سانتی متر

وزن: ۳ تا ۹ کیلوگرم

طول عمر: ۱۴ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

 • ایتالین گریهاند ها برای شکار پرورش یافته اند و هنوز هم این غریزه شکار در آنها وجود دارد. آنها هر چیز در حال حرکت، مثل ماشینها را تعقیب میکنند، بنابراین باید مادامی که در بیرون از منزل هستند با قلاده بسته باشند یا درون یک حیاط محصور باشند.
 • این نژاد حساسی است و به داروهایی مثل داروهای بیهوشی، حشره کشها و مواد مخدر حساسیت دارد. اطمینان حاصل کنید که دامپزشک شما از این حساسیتها آگاهی کامل دارد و از محصولات ارگانوفسفر برای کک در خانه و حیاط استفاده نکنید.
 • توله سگ ایتالین گریهاند بسیار بی باک است و فکر میکند که میتواند پرواز کند. شکستگی استخوان در توله های بین سن ۴ تا ۱۲ ماهه بسیار رایج است، بخصوص در استخوانهای پاهای جلویی.
 • اگرچه باهوش هستند، اما دامنه توجهشان بسیار کوتاه است. جلسات آموزش کوتاه و مثبت باشد. با استفاده از بازی، رفتار، ستایش برای گری هوند ایجاده انگیزه کنید.
 • این نژاد ممکن است به سختی اهلی و خانگی شود.
 • ایتالین گریهاند به عشق و توجه زیادی احتیاج دارد و اگر اینها را ازسمت شما دریافت نکند ممکن است بیش از حد خجالتی شود.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

ایتالین گریهاند

وزن و اندازه نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

وزن در نرها: (۳-۷) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۳-۷) کیلوگرم.

قد در نرها: (۳۳-۳۸) سانتی متر، قد در ماده ها: (۳۳-۳۸) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

ایتالین گریهاند حساس، زیرک، باهوش و بازیگوش است. او با خانواده مهربان است و عاشق این است که در جمع شما باشد و تمام طول روز را دور و بر شما بچرخد. با دیدن غریبه ها ممکن است کمی خجالتی یا محافظه کار شود.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است. همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

زمانی که تحت درمان قرار میگیرد، ممکن است کمی ترسو شود. در زمینه آموزش مانند سایر سگها ممکن است سوال "اون تو چی مال من است" برای ایتالین گریهاند هم پیش بیاید، بنابراین بهترین راه برای ایجاد انگیزه در سگ استفاده از روشهایی مثل بازی، رفتار، به جای مجازات او است.

ایتالین گریهاند

مشکلات و سلامتی نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

ایتالین گریهاند عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه ولفهاندهای ایرلندی همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • بیماری ون ویلبراند: این بیماری ممکن است هم در سگ و هم در انسان دیده شود. در این فرآیند طی کاهش فاکتور ون ویلبراند در خون، لختگی ایجاد میشود. سگهای مبتلا به این بیماری نشانه هایی مانند، خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی های طولانی مدت بعد از عمل جراحی یا خونریزی طولانی مدت بعد از زایمان را دارند. گاهی اوقات خون در مدفوع دیده میشود. این اختلال معمولا در سگهای بین ۳ تا ۵ ساله قابل تشخیص است و قابل درمان نیست. با این حال میتوان آن را با سوزاندن یا بخیه زدن محل آسیب دیده یا تزرق فاکتور ون ویلبراند به خون قبل از عمل جراحی یا حذف برخی از داروها کنترل کرد.
 • انحطاط زجاجیه: زجاجیه بخش ژله ای روشن چشم است که بزرگترین ساختار چشم را تشکیل میدهد. زجاجیه سالم برای دید طبیعی ضروری است. اگر زجاجیه ابری، مایع و یا اگر از جای خودش حرکت کند ممکن است منجر به اختلال دید یا ازدست دادن دید شود. تصور بر این است که این بیماری ارثی باشد، اما بطور دقیق معلوم نیست.
 • پیشرو شبکیه آتروفی PRA: یک اختلال دژنراتیو چشم است. نابینایی ناشی از این بیماری یک فرآیند آهسته ناشی از، ازدست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. قبل از بروز نشانه های کوری این بیماری قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها میتوانند با استفاده از حواس دیگرشان نابینایی را جبران کنند.پرورش دهنده معتبر باید سالانه تاییدیه سلامت چشم را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری در صورت کمبود هورمون تولید شده از غده تیروئید ایجاد میشود. علامت خفیف این، بیماری ناباروری است. علائم بیشتر این بیماری، چاقی، کندی روانی، بی حالی، افتادگی پلکها، سطح پائین انرژی و چرخه حرارت نامنظم است. پوست سگ زمخت و زبر و شکننده میشود و شروع به ریختن میکند. درحالیکه پوست سیاه و زمخت میشود. این مشکل را میتوان با جایگزین کردن مصرف روزانه تیروئید در طول تمام عمر تحت درمان قرار داد. به این ترتیب سگ مبتلا زندگی کامل و خوشحالی را خواهد داشت.
 • بیماری لگ – کالو – پرتس: این بیماری بطور کلی در نژادهای کوچک دیده میشود، در این بیماری مفصل ران به شکل یک توپ دچار تغییر شکل میشود، که ممکن است با دیسپلازی مفصل ران اشتباه گرفته شود. ممکن است باعث ورم مفاصل شود. آن را میتوان با عمل جراحی ترمیمی درمان کرد. پیش آگهی همراه با درمانهای توانبخشی بعد از آن کمک خوبی است.
 • در رفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. این بیماری زمانی رخ میدهد که کاسه زانو که شامل سه بخش استخوان ران، کشکک زانو و ساق پا است، بدرستی تنظیم نباشد. این موضوع باعث لنگیدن یک پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ میشود. این بیماری است که در هنگام تولد پیش می آید. سایش ناشی از در رفتگی کشکک می تواند باعث آرتروز یا ورم مفاصل که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است، بشود. این بیماری دارای ۴ درجه متفاوت است، که در درجه اول ممکن است باعث لنگیدن گاه و بیگاه حیوان شود ودر درجات بالا میتواند منجر به عمل جراحی شود.
 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید.
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند: ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت آلرژی دارد.
 • صرع: سگهای این نژاد ممکن است که از صرع رنج ببرند، اختلالی است که باعث تشنج در سگ میشود. صرع را میتوان با دارو تحت کنترل قرار داد اما بطور کامل نمیتوان درمان کرد. سگ مبتلا به این اختلال ارثی میتواند با یک مدیریت مناسب زندگی کامل و سالمی داشته باشد.
 • مشکل بیضه: این بیماری زمانی رخ میدهد که یک یا هردو بیضه سگ عقیم میشود؛ که البته در سگهای کوچک شایع است. بیضه ها باید بطور کامل در سن ۲ ماهگی توله سگ فروکش کنند و اگر حفظ بشوند معمولا کارایی ندارند و اگر با دارو درمان نشوند ممکن است باعث سرطان شوند. عقیم کردن سگ یک پیشنهاد درمانی است. در عمل عقیم سازی با یک برش کوچک بیضه ها حذف نشده را از بین میبرند. بیضه طبیعی طبق یک شیوه منظم خودش حذف خواهد شد.
 • شنت پرتوسیستمیک (PSS): یک جریان خوب غیر طبیعی بین کبد و بدن است. این یک مشکل است، چرا که کار کبد زدودن سموم از بدن، سوخت و ساز مواد مغذی و از بین بردن مواد مخدر است. علائم آن میتواند شامل اختلالات عصبی رفتاری، عدم اشتها، هیپوگلسیمی (کاهش قند خون)، مسائل متناوب دستگاه گوارش، مشکلات ادراری، عدم تحمل دارو و توقف رشد باشد که البته به اینها هم محدود نمی شود. علائم معمولا قبل از دو سالگی بروز میکنند. جراحی اصلاحی و یک رژیم غذایی خاص میتواند کمک مفیدی باشد.

ایتالین گریهاند

مراقبت از نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

ایتالین گری هند ها (که با عنوان IGS هم شناخته میشوند) موهای کوتاهی دارند و به راحتی دچار لرز میشوند، بنابراین نژادی هستند که نباید در فضای باز قرار بگیرند. آنها نیاز دارند که در داخل خانه همراه با افراد خانواده باشند، بخصوصا در آب و هوای بد. برای اینکه در زمان پیاده روی بیرون از منزل احساس راحتی کند او را با یک ژاکت بپوشانید. در آب و هوای گرم با استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوص سگ پوستش را در برابر آفتاب محافظت کنید. بسیاری از سگهای این نژاد دچار سرطان پوست میشوند، شاید به این دلیل که آنها عاشق این هستند که در آفتاب دراز بکشند، بنابراین اجازه ندهید که برای چندین ساعت این کار را بکنند.

سگهای کوچک انرژی زیادی دارند، بخصوص توله ها و سگهای جوان، اما در سالهای طلایی عمرشان آنها اغلب خود را با سطح انرژی صاحبانشان تطبیق میدهند. به لحاظ غریزه شکاری آنها هر چیزی را که بدود مانند، سنجاب و خرگوش را تعقیب میکنند. در بیرون منزل حتما با قلاده او را ببندید.

غریزه شکار به این معنی است که شما در حیاط نیاز به یک فضای امن محصور دارید. ایتالین گری هند پرش کاری افسانه ای است، بنابراین فکر نکنید دیواری کمتر از یک متر و بیست سانتی متر برای آنها کافی است. از حصار الکترونیکی زیرزمینی استفاده نکنید، یک شوک لحظه ای هم مانعی از تعقیب برای آنها نمی شود.

او باهوش است و اگر شما روش و فتار درستی با او داشته باشید براحتی آموزش می بیند. مانند تمای سگهای کوچک یک جنبه از آموزش در آنها وجود دارد: خانگی شدن. حتی با صبر و استقامت هم ممکن است بطور کامل موفق نشوید. اولین دلیلی که مردم از ایتالین گریهاند دست بر نمی دارند استفاده از آنها برای گروههای نجات و پناهگاههای سگ است زیرا آنها را نمی توان خانگی و رام کرد.

تنبیهات خشن نتیجه عکس دارد، اغلب باعث ترسو شدن سگ میشود. آنها همچنین می توانند استفاده از جعبه بستر را یاد بگیرند، هر چند که این هم همیشه به خوبی کار نمی کند، اگر شما بیشتر از یک گری هوند داشته باشید اغلب وقتتان صرف تمیز کردن میشود.

 

تغذیه نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

میزان توصیه شده روزانه: ۱/۲ تا ۳/۴ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم میشود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

ایتالین گریهاند

آراستن نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

ایتالین گریهاند پوششی کوتاه و براق مانند ساتن دارد که موقع لمس کردن احساس نرمی می کنید. شما میتوانید او را در تمام سایه رنگهای حنایی، کرم، قرمز، آبی، سیاه حتی بطور خالص با لکه های سفید ببینید.

یکی از مزایای زندگی با یک ایتالین گریهاند این است که آنها خیلی ریزش مو ندارند و میتوانید براحتی از آن مراقبت کنید. زمانی که گرد و خاک دارند باید آنها برس بزنید و هر زمان که بوی بدی بدهند باید به حمام بروند.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. ناخنهای سگ به رگهای خونی متصل هستند و ممکن است اگر بیش از حد کوتاه کنید خونریزی کند – و ممکن است سگ برای دفعات بعدی با شما همکاری نکند. بنابراین اگر شما تابحال این کار را تجربه نکرده اید بهتر است از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

گوش را باید هر هفته برای قرمزی یا بوی بد که از علائم عفونت هستند بررسی کنید. گوش سگ را با یک تکه پنبه مرطوب و ملایم با PH متعادل برای جلوگیری از عفونت گوش تمیز کنید. هرگز چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

نظافت را از زمانی که یک توله است شروع کنید. سگها در مورد پاهایشان حساس هستند، پنجه ها را بطور مرتب بررسی کنید.

همانطور که شما سگ را آراسته و نظافت میکنید او را از لحاظ زخم، خارش یا علائم عفونت میل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب بر روی پوست، بینی، دهان و چشم بررسی کنید، که قرمزی یا هیچ گونه ترحشی نداشته باشد.

ایتالین گریهاند

میزان سازگاری نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

ایتالین گریهاند ها با بچه ها سازگاری خوبی دارند، اما بدلیل اینکه کوچک و ظریف هستند باید به کودکان آموزش دهید که آنها موجود زنده هستند نه یک اسباب بازی و به آنها یاد دهید که با علاقه و احترام با آنها رفتار کنند. بسیار از پرورش دهندگان توله سگها را به خانواده هایی که بچه های کمتر از ۱۰ سال دارند نمی فروشند.

همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست چقدر دوستانه هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

ایتالین گریهاند با دیگر حیوانات خانگی میانه خوبی دارند، هرچند ضروری است در موقعی که آنها با سگهای بزرگتر از خودشان در تماس هستند برروی آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است در حین بازی بطور تصادفی به آنها صدمه بزنند.

ایتالین گریهاند

محل نگهداری نژاد ایتالین گریهاند | Italian Greyhound

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.