دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/17
62 بازدید

نژاد جک راسل تریر

نژاد جک راسل تریر

در حدود ۲۰۰ سال پیش در انگلستان سگهای فوکس هوند پرورش داده شدند، جک راسل تریر با عنوان پارسون راسل تریر هم شناخته میشود، او سگی کوچک، پر جنب و جوش، مستقل و باهوش است. او جذاب و مهربان است، اما همچنین برای آموزش و مدیریت تعدادشان انگشت شمار است. تنها برای صاحبان سگ باتجربه مناسب هستند.

 

آمار حیاتی نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

دسته بندی نژاد: سگهای تریر

قد: ۳۸ تا ۵۶ سانتی متر

وزن: ۶ تا ۸ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال

عکس جک راسل تریر

نکات برجسته نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

 • جک راسل تریر، مانند اکثر تریرها از کندن و حفاری کردن لذت میبرد و میتواند در طول زمان کوتاهی سوراخی بزرگ را حفر کند. آموزش به او برای حفر کردن یک محدوده خاص به مراتب آسانتر از این است که بخواهید به او یاد دهید این عادت را ترک کند.
 • جک راسل تریرها باید یک حیاط امن محصور و فضایی برای بازی و سوزاندن انرژیشان داشته باشند. نرده زیرزمینی الکترونیکی مانعی برای آنها نیست. آنها برای فرار به بالا رفتن از درخت و حصارهای زنجیره ای شهرت دارند، بنابراین بهترین راه این است که ساعاتی را بیرون از خانه تحت نظارت شما باشند.
 • صاحبانی که بار اولشان است یا کمی ترسو هستند بهتر است که نوع دیگری از سگ را برای نگهداری انتخاب کنند. این نژاد میتواند حتی برای صاحبان با تجربه هم یک چالش باشد.
 • آنها میتوانند برای تفریح هم پارس کنند، بنابراین برای زندگی آپارتمانی مناسب نیستند.
 • پرخاشگری با سگهای دیگر میتواند مشکلی جدی با این نژاد باشد، اگر از سنین پائین همراه با سگهای دیگر آموزش نبینند.
 • جک راسل تریر زمانی که همراه با خانواده باشد رشد خواهد کرد و نباید بیرون از منزل یا در یک لانه او را نگه دارید. زمانی که خانه را ترک میکنید سعی کنید برای جلوگیری از اضطراب جدایی رادیو را روشن بگذارید.
 • جکها جهنده هستند و روی مردم و اشیاء می پرند. آنها قادرند بیشتر از ۱ متر و نیم بپرند.
 • جک راسل تریرها دارای غریزه قوی شکار هستند و هر جانور کوچکتر از خودشان را تعقیب میکنند. آنها هرگز بدون قلاده نگه ندارید مگر در اماکن محصور.
 • آنها از سطح انرژی بالایی برخوردارند و چه در خانه و چه در بیرون خانه فعال هستند. آنها به چندین بار پیاده روی در روز یا انجام بازیهای مختلفی در حیاط نیاز دارند. آنها همراهان فوق العاده ای هستند.
 • برای داشتن یک توله جک راسل تریر سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس جک راسل تریر

وزن و اندازه نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

وزن در نرها: (۶-۸) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۶-۸) کیلوگرم.

قد در نرها: (۲۵-۳۸) سانتی متر، قد در ماده ها: (۲۵-۳۸) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

سگهای جک راسل تریر پر انرژی و با روحیه هستند که جنبه های شخصیتی زیادی در بدن کوچکشان دارند. دوست داشتنی اند، بی وقفه سرگرم کننده هستند، او از زندگی لذت میبرد. اگر کمی شانس به او بدهید او دلخوشیهایش را فراتر از نرده ها و خیابانها دنبال خواهد کرد. او فوق العاده هوشمند است، اما بدلیل طبیعتی که دارد آموزش برایش مشکل و سخت است. او با مردم صمیمانه است ولی نسبت به سگهای دیگر و هر چیزی که برایش شبیه به طعمه باشد مانند گربه ها رفتاری تهاجمی دارد. طبیعت بی باکش، زمانی که تصمیم میگیرد تا در برابر سگی بزرگتر از خودش بایستند در معرض خطر قرار میدهد.

او طبق یک ساختار و طبق روال رشد خواهد کرد، جلسات آموزشی باید کوتاه و شیرین باشد تا علاقه اش به آموزش را از دست ندهد. تکرار او را خسته میکند. او دوستانه و مهربان است، و هرگز خجالتی نمیشود.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند و با افراد گوناگون صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

عکس جک راسل تریر

مشکلات و سلامتی نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

سگ جک راسل ترییر عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه ولفهاندهای ایرلندی همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

در مورد جک راسل تریرها شما باید گواهی عدم سوء پیشینه سلامت سگ را از بنیاد ارتوپدی حیوانات برای زانو و از بنیاد رجیستری چشم گواهی سلامت چشم سگ را که نشان دهد چشم سالم و طبیعی است دریافت کنید.

از آنجائیکه برخی از مشکلات تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسد بروز نمی کنند، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگ زیر ۲ سال صادر نمی شود.

باشگاه جک راسل تریر آمریکا هیچ سگی را نواقص ارثی ثبت نام نمی کند. سگها باید آزمون خاص دامپزشکی را قبل از ثبت نام انجام داده باشند.

 • بیماری لگ– کالو– پرتس: این بیماری بطور کلی در نژادهای کوچک دیده میشود، در این بیماری مفصل ران به شکل یک توپ دچار تغییر شکل میشود، که ممکن است با دیسپلازی مفصل ران اشتباه گرفته شود. ممکن است باعث ورم مفاصل شود. آن را میتوان با عمل جراحی ترمیمی درمان کرد. پیش آگهی همراه با درمانهای توانبخشی بعد از آن کمک خوبی است.
 • ناشنوایی: این وضعیت در سگهای با پوشش سفید بوجود می آید وگاهی هم در بعضی از سگهای این نژاد دیده میشود.
 • در رفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. این بیماری زمانی رخ میدهد که کاسه زانو که شامل سه بخش استخوان ران، کشکک زانو و ساق پا است، بدرستی تنظیم نباشد. این موضوع باعث لنگیدن یک پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ میشود. این بیماری است که در هنگام تولد پیش می آید. سایش ناشی از در رفتگی کشکک می تواند باعث آرتروز یا ورم مفاصل که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است، بشود. این بیماری دارای ۴ درجه متفاوت است، که در درجه اول ممکن است باعث لنگیدن گاه و بیگاه حیوان شود ودر درجات بالا میتواند منجر به عمل جراحی شود.
 • آب سیاه: یک بیماری دردناک است که در آن فشار چشم بطور غیر طبیعی بالاست. چشم ها بطور مداوم در حال تولید و تخلیه مایعی بنام زلالیه هستند. اگر مایع بدرستی تخلیه نشود فشار چشم بالا میرود. این فشار بالا باعث آسیب دیدگی عصب چشم میشود که در نهایت منجر به نابینایی می گردد. این بیماری دو نوع دارد. نوع اول ارثی است، زمانی رخ میدهد که مشکلی در منطقه ای که مایع خارج میشود وجود داشته باشد. نوع دیگر پیامد بیماری دیگری مانند التهاب، تومور یا آسیب در چشم است. آب سیاه بطور کلی فقط بر روی یک چشم تاثیر میگذارد. چشم آسیب دیده قرمز، پر از اشک و اصطلاحا چپ میشود و دردناک خواهد شد. به نور واکنش نشان نمی دهد و جلوی چشم را یک هاله ابری مانند سفید یا آبی رنگ می پوشاند. بسته به مورد درمان میتواند عمل جراحی یا استفاده از دارو باشد.
 • جابجایی لنز: این بیماری زمانی رخ میدهد که عدسی چشم جابجا میشود. آن را میتوان با عمل جراحی یا دارو درمان کرد، البته در موارد شدید ممکن است نیاز باشد که چشم تخلیه شود.

 

مراقبت از نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

جک راسل عاشق افرادی که در خانه با آنها زندگی میکند است. بهتر است که او برای سوزاندن انرژیش دسترسی به یک حیاط محصور داشته باشد. حصار باید طوری باشد که بالا رفتن، حفر کردن و پریدن را برای او غیر ممکن کند. حصار الکترونیکی زیر زمینی هم مانعی برای او نیست. یک شوک ناچیز در مقابل تمایل او به تعقیب هر چیزی که به چشمش طعمه به نظر برسد چیزی نیست.

جک راسل را همیشه با یک قلاده ببندید تا از تعقیب حیوانات دیگر، درگیری با سگهای بزرگتر یا دویدن جلوی اتومبیلها جلوگیری کنید. او روزانه به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیت شدید، یا بازی زیاد بدون قلاده نیاز دارد.

کسانی که با جک راسل زندگی میکنند باید در برابر انتظاراتی که از او دارند سرسخت و محکم باشند. آنها سگهای با اراده ای هستند و اگرچه به انگیزهای مثبت مانند ستایش، بازی و پاداش غذایی پاسخ میدهند، در برابر رفتارهای خشن خیره و لجباز میشوند. جک راسل با قوانین درست و منظم و میزان درستی از صبر و انگیزه به خوبی آموزش دیده میشوند. اگر با فردی مناسب زوج شوند هیچ محدودیتی برای یادگیری ندارند.

در زمان توله بودنشان به آنها فرصت مناسب برای تعامل با سگهای دیگر بدهید، زود اجتماعی شدن برای جلوگیری از پرخاش نسبت به سگهای دیگر کمک میکند.

عکس جک راسل تریر

تغذیه نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

میزان توصیه شده روزانه: ۱.۲۵ تا ۱.۷۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه جک راسل تریر خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

 

آراستن نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

جک راسل تریر دو نوع پوشش دارد: صاف و شکسته. هر دو نوع آن یک پوشش دو لایه با یک بافت درشت دارند. در نوع شکسته موهای ابرو و ریش کمی بلندتر هستند. برخی از جکها پوششی بلندتر دارند که خشن است آنها شکسته نامیده میشوند. در هرنوع آن پویشششان هرگز موجی و مجعد نیست.

جکها را میتوان به رنگهای سفید، سفید و سیاه، قهوه ای مایل به زرد یا ترکیب سه رنگ (سفید، سیاه و قهوه ای مایل به زرد) دید. رنگ سفید روی بدن به شکارچی کمک میکند تا او را در محوطه شکار ببیند.

در هر دو نوع نیاز است که برای حذف موهای مرده و ریخته شده هفته ای یکبار آنها را برس بزنید. اگر بطور منظم و درست او را برس بزنید بندرت نیاز به حمام پیدا میکند.

اگر میتوانید صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی کف بشنوید باید آنها را کوتاه کنید. یک یا دو بار در ماه این کار را انجام دهید. این کار هم او را در شرایط خوبی نگه میدارد هم زمانی که او با شور و شوق برای خوش آمد گویی به سمت شما می آید از آسیب خوردنتان جلوگیری میکند.

تنها نظافتی که او احتیاج دارد بهداشت دهان و دندان است.حداقل دو تا سه بار درهفته برای جلوگیری از تشکیل رسوب و بیماری پریودنتال دندانهایش را مسواک بزنید، البته برای نتایج بهتر مسواک زدن روزانه خوب است.

عکس جک راسل تریر

میزان سازگاری نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

جک راسل تریر سگی مهربان و دوست داشتنی که بخوبی میتواند در خانه هایی که بچه های بزرگری دارند که تعامل با سگها را درک میکنند زندگی کنند. آنها برای خانه هایی که فرزندان کوچک دارند مناسب نیستند.

شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. هرگز کودک را با سگ بدون نظارت تنها نگذارید.

برخی از جکها نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارند، بخصوص سگهایی از جنس خودشان. آنها غریزه قوی برای شکار و تعقیب گربه ها و حیوانات کوچکتر دارند.(حتی برای کشتن اگر فرصت مناسبی پیدا کنند)

 

محل نگهداری نژاد جک راسل تریر | Jack Russell Terrier

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است