1398/02/06
55 بازدید

عقیم سازی گربه چه فوایدی دارد؟

عقیم سازی گربه چه فوایدی دارد؟

بسیاری از صاحبان گربه ها، از عقیم سازی و بیهوشی پت خود هراس دارند اما اگر از فواید عقیم سازی گربه مطلع باشند، زودتر از اینکه سلامت بدنی حیوان خود را در خطر بیندازند، اقدام به عقیم سازی می کنند. بعد از عمل عقیم سازی باید به تغذیه گربه خانگیتان اهمیت بسیاری بدهید زیرا بیشتر اوقات بعد از عمل، اشتها گربه ی شما افزایش می یابد و باعث افزایش وزن می شود. عقیم سازی گربه ماده شامل برداشتن تخمدان ها و گربه های نر شامل برداشتن بیضه ها می شود. بعد از عمل عقیم سازی باید به گردن گربه، گردنبند الیزابت نصب شود تا مانع از لیسیدن محل جراحی و باز شدن زخم شود.

گربه بالغ در زمان فحل، صداهایی از خود درمی آورد که ممکن است آرامش خانه را بر هم بزند. گربه ها تا زمانی که بالغ نشوند، حیواناتی آرام هستند و رفتار دلنشینی دارند. آن ها در زمان تولگی بسیار شیرین و بازیگوش هستند اما در زمان بالغی قلمرو تعیین می کنند، ریزش مو می گیرند، مدفوع خود را به صورت نامنظم در گوشه و کنار خانه انجام می دهند و پرخاشگر می شوند.

 

۶ فایده برای عقیم سازی گربه

  1. کاهش تومور سینه در گربه های ماده
  2. کاهش نسل بی رویه گربه ها به خصوص نژادهای خیابانی
  3. افزایش طول عمر گربه
  4. عقیم سازی گربه را آرام تر می کند
  5. کاهش سروصدای گربه های ماده در زمان فحل
  6. کاهش جنب و جوش گربه های نر در زمان فحل

 

بهترین زمان عقیم سازی گربه نر و ماده

بلوغ جنسی گربه در ۶ یا ۷ ماهگی صورت می گیرد بنابراین بهترین زمان عقیم سازی قبل از ۱ سالگی می باشد.

 

زمان فحل گربه

فحل زمانی رخ می دهد که میل جنسی حیوان افزایش پیدا کند. گربه های ماده زمانی که روی زمین به طور غیرمعمول غلت می زنند و بسیار پر سروصدا می شوند و بیش از اندازه آلت تناسلی خود را لیس می زنند، نشان از شروع دوران فحل دارند. مدت فحل گربه بین ۷ تا ۱۰ روز می باشد. زمانی که جفت گیری انجام نشود، بعد از دو هفته مجدد حیوان فحل می شود.

 

نکات مهم برای عقیم سازی گربه ها

مهم ترین نکته برای عقیم سازی انتخاب دامپزشک مناسب است. عقیم سازی گربه از بسیاری از مشکلات تناسلی جلوگیری می کند. از شب قبل از عمل، گربه نباید غذایی بخورد. بهترین سن عقیم سازی گربه نر و ماده، قبل از شروع بلوغ و فحل حیوان است. بهتر است قبل از عقیم سازی حداقل یکبار تجربه مادر شدن را به گربه خودتان بدهید. زایمان برای سلامت گربه مفید می باشد. رابطه جنسی حیوانات یک غریزه طبیعی است و نیروی زندگی از مرکز جنسی سرچشمه می گیرد.