دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/24
117 بازدید

نژاد سیبرین هاسکی

نژاد سیبرین هاسکی

سگ هاسکی (سیبرین هاسکی) ، سگی نیرومند، درشت هیکل، زیبا و دارای یک پوشش ضخیم است که در رنگ های مختلف و خال دار دیده میشود. دارای چشمانی آبی رنگ و و صورتی خاص است. مراقبت از او بسیار آسان است اما باید توجه کنید کع او یک نوع سگ ورزشکار باهوش است که گاهی سرسخت است به همین دلیل برای افرادی که تجربه ای در نگه داری از سگ ندارند توصیه نمی شود. او میتواند راهی برای فرار پیدا کنید پس باید در حیاطی حصار دار نگهداری شود.

 

آمار حیاتی نژاد سگ هاسکی سیبرین هاسکی | Siberian Husky

دسته بندی نژاد: سگ کاری

قد: بین ۵۰ تا ۵۸ سانتی متر

وزن: بین ۱۸ الی ۳۰ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۲ الی ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky

  • ریزش موهی سیبرین هایکی بستگی به شرایط آب و هوایی دارد که در آن قرار میگیرد اما به طور معمول سالی ۱ بار به مدت ۱ الی ۳ هفته دچار ریزش موی خیلی شدید میشود.

  • آنها در صورتی میتوانند در آپارتمان زندگی کنند که به خوبی آموزش دیده باشند.

  • آنها به زوزه کشیدن علاقه زیادی دارند و خیلی کم پارس میکنند.

  • آنها خیلی کم به غذا خوردن و کالری نیاز دارند.
  • آنها به تعقیب حیوانات کوچک می روند به همین دلیل هنگام پیاده روی هرگز افسار او را رها نکنید.
  • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.
  • سگ هاسکی قیمت های متفاوتی دارد. اگر شما سیبرین هاسکی فروشی دارید و می خواهید قیمت سیبرین هاسکی در ایران و قیمت توله سگ هاسکی را بدانید، باید به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

عکس سیبرین هاسکی

وزن و اندازه نژاد سگ هاسکی سیبرین هاسکی | Siberian Husky

وزن در نرها: (۲۳-۳۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۸-۲۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۲.۵-۵۹) سانتی متر، در ماده ها: (۵۰-۵۵) سانتی متر.

عکس سیبرین هاسکی

مشکلات و سلامتی نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

  • دیستروفی قرنیه: یک بیماری غیر التهابی و ارثی است که چند لایه از قرنیه چشم را تحت تاثیر قرار میدهد. معمولا مرکز قرینه یا نزدیک حاشیه چشم سگ مبتلا به این بیماری به صورت مات دیده میشود که دردناک نیست مگر اینکه قرنیه دچار زخم شود.
  • آب مروارید: آب مروارید گاهی اوقات در سگ های کمتر از شش سال سن، رخ می دهد و یک بیماری ارثی است. هنگام خرید توله سگ هاسکی حتما از پرورش دهنده ی او بخواهید که گواهی سلامت چشم پزشکی مادر توله سگ را به شما نشان دهد.
  • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.

عکس سیبرین هاسکی

تغذیه نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

عکس سیبرین هاسکی

آراستن نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky

 این سگ ها دارای موهای صاف و زیر لایه نرم و متراکمی هستند.

در فصل بهار و پاییز، ریزش مویشان شدید میشود به همین دلیل در این زمان بهتر است هر روز موهایش را برس بزنید اما در فصل های دیگر فقط کافیست هفته یکبار شانه کنید. نظافت کردن آنها کار آسانی است و اگر در هوای خنک نگهداری شوند ریزش موی خیلی کمی دارند. آن ها تمام رنگ ها، از سیاه تا سفید یکدست همراه با خال های به رنگ قرمز و حنایی دیده میشوند و چشمانی به رنگ قهوه ای یا آبی و یا ترکیبی دارد.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

 

میزان سازگاری نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سیبرین هاسکی سگی خانگی و دارای جثه ی بزرگی هستند و با کودکان بسیار مهربان است اما شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

عکس سیبرین هاسکی

محل نگهداری نژاد سیبرین هاسکی | Siberian Husky

شرایط نگهداری هاسکی کمی خاص است و این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.