دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/28
66 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 11 دقيقه

نژاد کووزا

نژاد کووزا

کووزا یک سگ گله بزرگ سفید است که از مجارستان آمده است. سگ خانواده است، که از افراد خانواده محافظت کرده ونسبت به غریبه ها بد گمان است. کووزا طبق افکار خودش عمل میکند و آموزشش می تواند چالش برانگیز باشد.

 

آمار حیاتی نژاد کووزا | Kuvasz

دسته بندی نژاد: سگهای کاری

قد: ۶۶ تا ۷۶ سانتی متر

وزن: ۳۸ تا ۵۲ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

عکس کووزا

نکات برجسته نژاد کووزا | Kuvasz

 • سگ کووزا نیاز به یک صاحب با تجربه و با اعتماد نفس دارد، کسی که بتواند احترام او را بدست آورده و طبیعت مستقل او را درک کند.
 • کوواز بخصوص در فصل بهار و پاییز ریزش موی زیادی دارد. حداقل یک بار در هفته البته توصیه میشود که هر دو یا سه روز یکبار او را شانه بزنید.
 • مانند بسیاری از نژادهای بزرگ، کووزا هم ممکن است زمانی که هنوز در حال رشد است زیاد فعالیت کند مشکلات مشترکی را بوجود بیاورد.
 • تا زمانیکه سن دو سالگی را رد نکرده است، نباید او را مجبور به فعالیت زیاد، پرش بیش از حد، یا بالا و پایین رفتن از پله ها کنید.
 • کووزاها نسبت به غریبه ها مشکوک و بد گمان هستند و قدرت حفاظت زیادی دارند. زمانی که شما صاحب یک سگ نگهبان بزرگ مثل کووزا هستید، آموزش اطاعت یک ضرورت است.
 • اگرچه کووزا بسیار خودکفا است، اما اصلا دوست ندارد که جدا از خانواده نگه داشته شود. بهتر است که حداقل زمانی را با او صرف کنید، تا اینکه در حیاط پشتی خانه تنها بماند. واقعا چیزی به عنوان یک حیاط خلوت خوب برای سگ وجود ندارد.
 • اگر کووزا را در لانه نگه دارید، با افسار یا زنجیر او را ببندید، ممکن است پرخاشگر و نا امید شود. این نژادی است که به دویدن احتیاج دارد. او به یک حیاط بزرگ محصور بعلاوه پیاده روی های روزانه طولانی مدت یا دویدن زمانی که از لحاظ جسمی بالغ شده است نیاز دارد.
 • کووزاها باهوش هستند و مانند بسیاری از سگهای امنیتی، برای خودشان فکر می کنند. آموزش آنها می تواند مشکل باشد و نیاز به مقدار زیادی صبر، زمان و پیگیری دارد.
 • اگر بطور همزمان با بچه ها بزرگ شوند بسیار با آنان سازگار خواهند بود، توله سگهای کووزا می توانند غیر قابل کنترل باشند و بصورت تصادفی به کودکان ضربه و صدمه بزنند.
 • کووزا ممکن است به غیر از کودکان خانواده خودش بچه های دیگران را بعنوان تهدید در نظر بگیرد. قبل از پشیمانی امنیت را انتخاب کنید و هنگامی که بچه های دیگر برای بازی یا تماشای کووزا می آیند مراقب باشید و یا اینکه او را در یک منطقه امن نگه دارید.
 • هرگز به کسی اجازه ندهید که کووزای شما را توبیخ کنید، اگر او احساس کند که شخص توبیخ کننده این ارزش را ندارد، خشمگین خواهد شد.

عکس کووزا

وزن و اندازه نژاد کووزا | Kuvasz

وزن در نرها: (۴۵-۵۲) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۳۲-۴۱) کیلوگرم.

قد در نرها: (۷۱-۷۶) سانتی متر، قد در ماده ها: (۶۶-۷۱) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد کووزا | Kuvasz

کووزا یک سگ سرزنده، باهوش، با اراده، شجاع، کنجکاو و نسبت به ستایش و سرزنش حساس است. او فداکار و محافظ خانواده بخصوص کودکان است و نسبت به غریبه ها بدگمان و مشکوک است. اگر به نظر برسد که یکی از اعضای خانواده در معرض خطر است، او با قریحه خودش عمل خواهد کرد. کووزا بالغ با بچه ها رفتاری ملایم و صبورانه دارند، اما توله ها ممکن است دربرابر بچه های کوچک غیر قابل کنترل باشند.

این یک سگ جسور و مستقل است که برای آموزش به کسی نیاز دارد که صبور و با اعتماد به نفس باشد. این نژاد برای افرادی که بار اولشان است سگ نگه میدارند یا اینکه ترسو هستند مناسب نیست.

عکس کووزا

مشکلات و سلامتی نژاد کووزا | Kuvasz

کووزاها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه کووزاها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

از آنجائیکه بسیاری از مشکلات سلامتی این نژاد تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسد بروز نمی کنند، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگهای کمتر از ۲ سال صادر نمی شود. پرورش دهنده ای را پیدا کنید که توله سگ را قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد.

 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. درمانهای جدید بسیاری برای سگهای مبتلا به دیسپلازی ران وجود دارد.
 • کوندریت استئوکوندریتیس (OCD): انحطاط یک لایه از استخوان زیر غضروف مفصل است. این اغلب در سگهای جوان نژادهای بزرگ که به سرعت در حال رشد هستند دیده میشود. OCD معمولا در طول رشد بر سگهای جوان (شش تا نه ماه) ظاهر میشود و میتواند برروی شانه، مچ پا و یا مفصل آرنج تاثیر بگذارد. بدلیل دردناک بودن، سگ دچار لنگیدن میشود. پریدن از روی مبلمان و بالا رفتن وزن میتواند بخشی از این مشکل باشد. دامپزشک شما ممکن است استراحت مطلق و محدود کردن بازی را برایش چندین هفته توصیه کند یا عمل جراحی را برای برداشتن غضروف تکه تکه شده انجام دهد.
 • بیماری ون ویلبراند: یک بیماری ارثی خونی است که از کمبود آنتی ژن فاکتور ون ویلبراند که برای لخته شدن خون ضروری است ناشی میشود. از نشانه های اولیه آن خونریزی بیش از حد پس از جراحی یا آسیب است. نشانه دیگر آن خون دماغ، خونریزی لثه، خونریزی پا، معده یا روده است. اکثر سگهای مبتلا به این بیماری زندگی عادی خود را ادامه میدهند.
 • ولولوس اتساع معده: همچین بعنوان پیچ خوردگی معده و یا نفخ شناخته می شود. یک بیماری تهدید کننده برای زندگی است که بر روی سگهای بزرگ تاثیر می گذارد، به خصوص آنها ئیکه یک وعده غذایی حجیم در روز می خورند، سریع غذا می خورند، مقادیرزیادی آب را با سرعت می نوشند یا وبعد از غذا خوردن جست و خیز و فعالیت می کنند. برخی فکر میکنند که بعضی از ظروف خاص یا ماده غذایی خاصی ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود. این بیماری در سگهای مسن تر شایع تر است. زمانی که معده از گاز و هوا پر میشود نفخ صورت میگیرد و سپس پیچ می خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ کردن نیست و نمی تواند از شر هوای اضافی معده اش خلاص شود و مانع از رسیدن خون به قلب میشود. سگ دچار افت فشار خون وشوک میشود. بدون فوریتهای پزشکی سگ می میرد. اگر سگ شما یک شکم متسع دارد یا آب دهانش بیش از حد سرازیر است و یا اینکه بدون تهوع اوق میزند مشکوک به این بیماری است. او همچنین ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف شود و تپش قلب نیز داشته باشد. اگر شما متوجه این علائم شدید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. برخی نشانه ها حاکی از آن است که این بیماری ممکن است ارثی باشد، بنابراین توصیه میشود سگی با این شرایط عقیم شود.

عکس کووزا

مراقبت از نژاد کووزا | Kuvasz

کووزاها سگهای فعالی هستند، که به فعالیت زیادی نیاز دارند و آنها را نباید در آپارتمان یا خانه هایی که به حیاط بزرگ محصور دسترسی ندارند نگه داشت. حتی با وجود یک حیاط، آنها باز هم به فعالیت هایی مانند پیاده روی های طولانی مدت یا دویدن نیاز دارند، البته زمانی که از لحاظ جسمی به بلوغ رسیده باشند. زمانی که برای مدت طولانی تنها بمانند، ممکن است خرابکار و تهاجمی شوند.

از آنجائیکه پوشش متراکمی دارند برای مدت زمانی طولانی میتوانند در دمای سرد بیرون از خانه مادامی که سرپناه و آب و غذا داشته باشند بمانند. مانند هر سگ دیگری آنها هم نیاز دارند که در خانه و نزدیک به افراد خانواده باشند. ممکن است آب و هوای گرم با رطوبت بالا برای آنها ناراحت کننده باشد.

عکس کووزا

تغذیه نژاد کووزا | Kuvasz

میزان توصیه شده روزانه ۲.۷۵ تا ۳.۷۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس کووزا

آراستن نژاد کووزا | Kuvasz

موهای سفید پوشش متراکم کووزا میتواند تا ۱۵ سانتی متر رشد کند و بلند شود. انتظار میرود که شانه زندن کووزا دو بار در هفته از در هم پیچیده شدن موهایش جلوگیری کند. از یک شانه آرایشگری برای مرتب کردن پوشش کووزا استفاده کنید. با استفاده از یک شانه با دندانه های بزرگ و اسپری نرم کننده و با انگشتانتان او را شانه بزنید. کووزا ها در فصل بهار و پاییز ریزش موی زیادی دارند و نیاز است که آنها در طول این مدت بطور منظم شانه بزنید.

پوشش کووزا بی بو است، مگر اینکه بیمار شده باشد یا در چیز بد بویی غلت زده باشد. از آنجائیکه پوشش او خاک و آب را به خود نمی گیرد اغلب نیازی به حمام ندارد. درحقیقت، حمام کردن بیش از اندازه او باعث میشود تا چربی طبیعی پوستش از بین برود و سریعتر کثیف شود. بسیاری از صاحبان کووزا آنها را با پاشیدن پودر تالک یا نشاسته ذرت و سپس شانه زدن تمیز نگه میدارند. تمیز کردن پوستی که بین انگشتان رشد میکند و تمیز کردناخنهایش یک ضرورت است.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اغلب سگها در مورد پاهایشان حساس هستند. به پنجه ها رسیدگی کنید و داخل دهان و گوش را بررسی کنید. نظافت را برای او از زمانی که یک توله است تجربه ای مثبت سرشار از ستایش و پاداش رقم بزنید.

 

میزان سازگاری نژاد کووزا | Kuvasz با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

کووزاها به بچه ها علاقه مند هستند و با آنها رفتار ملایمی دارند و می توانند از آنها محافظت کنند. اگر بچه های شما در حال بازی با دوستانشان هستند، در صورتی که کووزا نزدیکشان باشد باید بر او نظارت داشته باشید. او ممکن است بازی با بچه های دیگر را با تجاوزو اذیت اشتباه بگیرد و برای محافظت از فرزند شما به سمت آنها حرکت کند. توله کووزا در مقابل بچه ها ممکن است غیر قابل کنترل باشد.

همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید.

عکس کووزا

محل نگهداری نژاد کووزا | Kuvasz

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.