دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/07
44 بازدید

نژاد برزوی

نژاد برزوی

برزوی سگی قد بلند، اشرافی، دارای سر لاغر و باریک است هم چنین گردنی قدرتمند، بینی به رنگ سیاه و چشم هایی  تیره رنگ دارند. گوشهای آنها بر روی گردن خم شده است و دارای موهای بلندی است که گاهی فرهای درشتی دارد. این سگ در رنگ های سفید، طلایی، سرخ و طوسی به همراه لکه های سیاه و چند رنگ دیده می شود.

برزوی سگی شیرین، باهوش، مهربان، مغرور و نسبت به اعضای خانواده بسیار با وفا است، او دارای هوش بالایی است و استعداد خوبی در آموختن دارد اما باید آموزشهای او را با ملایمت و مهربانی به او بیاموزید. نظافت کردن برزوی شبیه به گربه هاست. نژاد ساکتی هستند و خیلی کم پارس میکنند. حواستان باشد که در مکانهای عمومی قلاده ی او باز نشود، معمولا با سایر سگ ها سازگار است اما نباید با حیوانات خانگی کوچک مانند خرگوش ها تنها بماند. رابطه ی خوبی با کودکان دارد. لازم است در سنینی که سگ در حال رشد کردن است توجه زیادی به رژیم غذایی او داشته باشید.

برزوی

آمار حیاتی نژاد برزوی | Borzoi

دسته بندی نژاد: سگ تازی

قد: بین ۶۶ تا ۸۱ سانتی متر

وزن: بین ۲۵ تا ۴۷.۵ کیلو گرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۲ سال

برزوی

نکات برجسته نژاد برزی | Borzoi

این سگ ها هر چیزی که در حال حرکت باشد را تعقیب میکنند. هرگز به آنها اجازه ندهید که بدوند مگر زمانی که در یک منطقه ی امن باشند.

برزوی ها در بدن خود چربی ندارند به همین دلیل نسبت به بعضی مواد دارویی به خصوص دارو های بیهوشی حساس هستند وشما باید این موضوع را با دامپزشک مطرح کنید. هرگز داروی زایلازین را برای برزوی ها استفاده نکنید هم چنین  سگ خود را از چمن هایی که تازه با کود، حشره کش ها، علف کش و یا مواد شیمایی دیگر سم پاشی شده اند دور کنید. آنها زمانی که گرسنه میشوند داد و بیداد میکنند.

سگ برزوی ممکن است دچار نفخ شکم شود به همین دلیل باید مکرر به او میان وعده هایی با حجم کم بدهید و او را از ورزش های سنگین بعد از خوردن غذا منع کنید.

آنها گاهی در مقابل کودکان عصبی میشود به همین دلیل اگر قرار است مدام با کودکان در ارتباط باشد باید از همان سنین کم به خوبی آموزش داده شوند.

پوست سگ برزویی پوستی کم یاب است و سیستم دفاعی قوی ندارد. آنها وقتی شخص غریبه ای را میبینند اگر رفتار خوبی از او نبینند نسبت به او بی اعتماد میشوند.

برزوی میتواند به خوبی با گربه ها و سایر حیوانات خانگی زندگی کند البته اگر در سنین پایین با آنها آشنا شده باشد. آنها داخل خانه به دنبال هیچ چیزی نمیروند اما اگر در محیط باز قرار بگیرند به تعقیب گربه ها می پردازند. برزوی یک سگ معمولی نیست به همین دلیل برای پیدا کردن یک پرورش دهنده ی قانونی که بتوانید سگ را از او بخرید صبور باشید.

اگر شما قصد خرید برزوی را دارید هرگز آن را از مرورش دهنده های غیر قانونی و یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید دنبال توله سگی باشید که او را از نظر بیماریهای ژنتیکی که ممکن است به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

برزوی

وزن و ارتفاع نژاد برزوی | Borzoi

وزن در نرها: (۳۴-۴۷.۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۵-۳۴) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۷۱) سانتی متر، در ماده ها: (۶۶) سانتی متر.

برزوی

مشکلات و سلامتی نژاد برزوی | Borzoi

برزوی ها معمولا سگ های سالمی هستند اما مانند سایر سگها آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شود همه آنها دچار بیماری نمی شوند اما اگر شما از این نژاد نگهداری می کنید باید آگاهی لازم  نسبت به آنها داشته باشید.

  • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود  قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
  • معده اتساع و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا چرخش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز، به سرعت غذا خوردن، نوشیدن حجم زیادی آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن با شور و نشاط رخ بدهد، هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با گاز یا هوای داخل معده همراه است که باعث میشود تا در این حالت به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد و باعث میشود که بازگشت خون به قلب به کندی صورت بگیرد و فشار خون پایین بیاید و سگ دچار شوک شود در این حالت اگر به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود. هنگامی که سگ شما دچار این بیماری می شود باید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.
  • استشندرسس کوندریت (OCD): این وضعیت ناشی از رشد نامناسب غضروف مفاصل بوده و معمولا در ناحیه آرنج اتفاق می افتد اما گاهی نیز در شانه ها دیده میشود. این بیماری باعث درد خیلی زیادی در مفاصل میشود به گونه ای که سگ حتی قادر به خم کردن آرنج خود نیست و معمولا در سن ۴ تا ۹ ماهگی رخ میدهد که استفاده از غذاهایی با پروتئین بالا به درمان آن کمک میکند.

برزوی

تغذیه نژاد برزوی | Borzoi

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به اندازه سن، ساختار، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگها هم مانند انسانها رفتارهای واقعی دارند و نیازهای غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است، بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پرکنید، غذای مغذی تری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگ به جای ترک غذای او در تمام وقت دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد می توانید او را با چشمان و دستتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست های خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

برزوی

آراستن نژاد برزوی | Borzoi

برزوی دارای پوست ابریشمی است که میتواند در هر رنگ و یا ترکیبی از چند رنگ دیده شود هم چنین پوست او میتواند مسطح، موج دار و دارای موهای فر باشد. این موهای فردار در اشکال مختلفی روی بدن سگ وجود دارند که زیبایی خاصی به او میبخشد. پوشش او در قسمت های دم و پاها ضخیم است. گردو خاک به آسانی روی پوشش ابریشمی او نمی نشیند به همین دلیل میتوان به آسانی او را همیشه تمیز نگه داشت. برای از بین بردن هر گونه آلودگی در پشت گوش ها و یا بین پاهای عقب لازم است هفته ای یک بار او را با یک قلم مو برس بزنید. شما نباید از برس های سیمی استفاده کنید زیرا پوست او را خراب میکند. برای جلوگیری از تجمع باکتری راخل دهان باید هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان هایش را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما دچار بیماری های لثه و یا بوی بد دهان نشود باید این کار را هر روز انجام دهید. لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیدن ناخن هایش روی زمین را می شنوید یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با شور و اشتیاق برای خوش آمد گویی به سمت شما می پرد به شما آسیبی وارد نشود. هنگام نظافت کردن سگ او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و بر روی پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی و یا ترشحاتی باشد. اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

 

میزان سازگاری نژاد برزوی | Borzoi با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

برزوی به دلیل اینکه سگی با جثه ی بزرگی است نمیتواند دوست خوبی برای اعضای خانواده مخصوصا کودکان خردسال باشد. آن ها سگ های غول پیکری هستند و تحمل گریه نوزادان را ندارند. همیشه به کودکان خود نحوه ی برخورد با سگ و چگونگی لمس کردن آنها را بیاموزید و هر گاه که با سگ ها همراه میشوند بر اعمال آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به همدیگر آسیب برسانند. هرگز نگذارید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است کودک شما برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود. سگ هر چقدر هم که اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید او را بسته باشد. به طور کلی این سگ ها رفتار پرخاشگری در مقابل سگ های دیگر ندارند اما اگر آنها در یک محیط باز همراه با سگ های کوچک در حال بازی باشند ممکن است رفتار خوبی با آنها نداشته باشد. اگر این سگ از همان سنین اولیه به خوبی آموزش ببیند میتواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شوند.

برزوی

محل نگهداری نژاد برزوی | Borzoi

این سگها برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند اما لازم است هر روز فعالیت های بدنی خود را انجام دهند. انها معمولا داخل خانه آرام هستند اما باید مواظب باشید که فرار نکند. برزوی باید فضای کافی برای راه رفتن و دویدن داشته باشد به همین دلیل حداقل به یک حیاط متوسط نیاز دارد. او همراه خوبی برای دویدن به دنبال دوچرخه و گرفتن اشیاء ی که سمت او پرت میکنید می باشد.