دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/12
39 بازدید

نژاد پلات

نژاد پلات

این نژاد سگ شکاری بیش از ۲۰۰ سال پیش در کارولینای شمالی برای شکار خرس و گراز وحشی پرورش داده شده است. امروزه هنوز هم از نژاد پلات بعنوان سگهای شکاری استفاده می شود و آنها توانسته اند ارزش خود را برای شکارچیان ثابت کنند. آنها همچینن در ردیابی و ورزشهای دیگر سگها نیز شرکت می کنند. پلات ها بهترین گزینه برای زندگی در روستاها هستند، جائیکه اتاقهای زیادی برای پرسه زدن داشته باشند.

عکس پلات

آمار حیاتی نژاد پلات | Plott

دسته بندی نژاد: سگهای شکاری

قد: ۵۱ تا ۶۹ سانتی متر

وزن : ۱۸ تا ۳۴ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال

عکس پلات

نکات برجسته نژاد پلات هاند | Plott

 • از آنجائیکه پلات ها یک نژاد بسته هستند میانه خوبی با سگهای دیگر دارند و در خانه هایی که یک سگ تنها نباشد بهترین عملکرد را دارند.
 • اجتماعی شدن برای این نژاد یک ضرورت است. آنها بسیار مسلط هستند و باید برای جلوگیری از پرخاشگری در بیرون از خانه اجتماعی شوند.
 • پلات هوندها باید در سنین پایین آموزش ببینند. آنها بطور کلی بسیار پر اشتیاق هستند، اما بدون آموزشهای مسلط ممکن با پرخشاگری و مشکلات تجاوزی بزرگ شوند.
 • اگرچه آنها با بچه های بزرگتری که درک خوبی از رفتار با سگها دارند، سازگارند، اما برای خانه هایی که بچه های کوچک دارند توصیه نمی شوند. آنها ممکن نسبت به ظرف غذایشان و چیزهای دیگر بسیار حس مالکیت داشته باشند. حتی سگهایی که به خوبی آموزش دیده اند و اجتماعی شده اند هم نباید با بچه های کوچک تنها بمانند.
 • سگ پلات هوند یک نژاد نادر است و ممکن است برای خرید یک توله سگ از این نژاد مدتها در لیست انتظار بمانید. اگر نمی خواهید که یک سگ مسن داشته باشید باید تحمل انتظار کشیدن را داشته باشید، ولی برای انتظار نکشیدن به سمت پرورش دهندگان غیرمسئول نروید.
 • نژاد سگ پلات هوند به حداقل یک ساعت پیاده روی یا فعالیت های دیگر در روز نیاز دارد. آنها گزینه مناسبی برای زندگی در آپارتمانها نیستند.
 • پلات هوند ها به برس زدن هفتگی منظم بعلاوه دیگر مراقبتهای نظافتی مانند کوتاه کردن ناخن ها و مسواک زدن نیاز دارند.
 • پلات ها نژاد مناسبی برای صاحبان بی تجربه یا ترسو نیستند. اگرچه بسیار راحت آموزش می بینند، اما شخصیت سلطه جویی دارند و ممکن است صاحب خود را نادیده بگیرند.
 • پلات ها را باید در یک حیاط حصار کشی شده یا همراه با قلاده نگه داشت زیرا تمایل زیادی دارند که بدنبال یک بو یا رایحه سرگردان شوند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد، و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس پلات

 

وزن و اندازه نژاد پلات | Plott

 

وزن در نرها: (۲۳-۳۴) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۸-۲۹) کیلوگرم.

قد در نرها: (۵۱-۶۹) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۱-۶۴) سانتی متر.

عکس پلات

شخصیت نژاد پلات | Plott

پلات با عناوینی مثل باهوش، مهربان، با اعتماد به نفس و شجاع توصیف می شود. او نسبت به خانواده وفادار است و با غریبه ها کمی محتاط است هرچند خیلی زود با آنها هم گرم می گیرد. او با سگهای دیگر میانه خوبی دارد، اما نسبت به سگهای شکاری نژادهای دیگر خیلی رفتار خوبی ندارد.

مانند همه سگهای شکاری پلات هم یک ذهنیت از صاحب خود دارد،  نیاز دارد که کنار او باشد و هدایت شود از سمت او، اما بطور کلی نسبت به مردم اشتیاق دارد. او از خانه و خانواده اش محافظت می کند و یک سگ نگهبان فوق العاده است.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

عکس پلات

مشکلات و سلامتی نژاد پلات | Plott

پلات ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه پلات ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • پیچ خوردگی معده (نفخ): نفخ توسط هجوم ناگهانی گاز و هوا در معده ایجاد می شود. این وضع ممکن است معده به بادکنکی در حال و پیچ و تاب تبدیل شود که اگر درمان نشود ممکن است منجر به مرگ شود.

 

مراقبت از نژاد پلات | Plott

اگرچه پلات هوندها انرژی پائینی در داخل خانه دارند، اما در بیرون از خانه فعال هستند. اگر شما فضای کافی ندارید که پلات بتواند در آن براحتی گردش کند و بو بکشد، انتظار می رود امکانی برایش فراهم کنید تا درروز حداقل یک ساعت ورزش و فعالیت داشته باشد. شما می توانید به دو یا سه بار پیاده روی یا زمانی برای بازی بدهید. پلات همراهی برای پیاه روی است نه برای آهسته دویدن. او دوست دارد که گردش کند و در مسیرهای جالب پیاده روی برود.

زمانی که در مکانهای حصار کشی نشده هستند باید همراه قلاده باشند، و همچنین اگر بیرون از خانه در حیاط هستند باید حیاط حصار داشته باشد. آنها ممکن است سرگردان شوند. پلات ها هر چیز جالبی را مانند مسیر ماشین دنبال می کنند. هرچند که برای در امان بودن زمانی که در حیاط است باید حصار وجود داشته باشد، اما او یک سگ حیاطی نیست. زمانی که شما در خانه هستید، او باید در کنار شما باشد.

پلات ها مشتاق و باهوش هستند و آموزش برایشان کار آسانی است. آنها رگه ای سلطه جویی دارند و برای صاحبان کم تجربه و ترسویی که نمی توانند قوانین را بررویشان اعمال کنند و به آنها دستور بدهند توصیه نمی شوند. آنها به خوبی با استفاده از تکنیکهای تقویتی مثبت آموزش می بینند، از رفتارهای خشن و بی رحمانه خودداری کنید.

برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات تجاورزی آنها باید به خوبی اجتماعی شوند. بسیاری از مدارس اطاعتی کلاسهای اجتماعی را برای توله سگها ارائه می دهند که شروع بسیار خوبی است. به یاد داشته باشید که بتدریج توله سگ را در معرض محرکهای مختلف در داخل اجتماع و درون خانه قرار دهید.

پلات ها نسبت به ظرف غذایشان حس مالکیت دارند، و ممکن است به سگها یا حیوانات دیگری که به سمت غذایشان بیایند حمله کنند. آموزش دادن به پلات به این منظور که به افراد اجازه دهند که به ظرف غذایشان دست بزنند بسیار مهم است.

استفاده از جعبه آموزشی برای پلات کمک خوبی برای رام کردن اوست و به حفاظت اموال شما در برابر نابودی کمک خواهد کرد.

جعبه آموزشی راهی است برای اینکه مطمئن شوید پلات شما وارد کارهایی که نباید نمی شود. همچنین فضایی است برای چرت زدن. این جعبه های آموزشی در سنین کم به آنها یاد می دهد که اگر زمانی برای حمل و نقل نیاز به این بود که در داخل یک محفظه باشند یا اگر در بیمارستان بستری شدند، چطور این مسئله را قبول کنند.

 هرگز پلات را برای تمام روز در جعبه نگه ندارید. او زندانی نیست، و فقط چند ساعت در روز باید در جعبه باشد، البته به جز وقت خواب شبانه. آنها سگهای مردمی هستند، و این بدین معنی نیست که طول زندگی خود را درون یک جعبه و یا لانه قفل شده سپری کنند.

عکس پلات

تغذیه نژاد پلات | Plott

میزان توصیه شده روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم می شود.

مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

غذای سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

پلات ها یکی از نژادهای مستعد ابتلا به اتساع معده یا همان نفخ هستند. این مشکل را می توانید با دو یا سه بار تغذیه در روز بجای یک وعده حل کنید، همچنین نباید اجازه دهید تا بلافاصله بعد از وعده غذایی فعالیت داشته باشد.

عکس پلات

آراستن نژاد پلات | Plott

پلات هوند دارای پوششی صاف با موهایی خوب و کمی زبر است. پوشش دو لایه ضخیمش از او در برابر رطوبت و آب و هوای سرد حفاظت می کند که این برای سگ شکاری کوه های کارولینای شمالی یک ضرورت است.

پلات ها بیشتر به حالت سایه روشن و راه راه همراه با خالها و رگه های تیره و روشن دیده می شوند. آنها می توانند قهوه ای مایل به زرد، شکلاتی، زرد، پوست گوزنی، نارنجی، خاکستری، آبی، جگری، نقره ای، قهوه ای و سیاه باشند. همچنین ممکن است او را به رنگ سیاه یکدست یا یک رنگ غیر معمول که رنگ پوست گوزنی نامیده می شوند ببینید، که در طیف وسیعی از سایه های کرم روشن، قرمز شنی، زرد، حنایی قرمز، حنایی تیره یا قهوه ای مایل به زرد طلایی می آید. پلات به هررنگی که باشد ممکن است تکه کوچکی از رنگ سفید بر روی سینه و پاهایش مشاهده شود.

نظافت او بسیار آسان است. هفته ای یک بار او را با یک دستکش بلند شکاری یا یک برس لاستیکی شانه بزنید. او ریزش موی بیش از حدی ندارد اما شانه زدن منظم در هفته باعث می شود که موهایی مرده برروی لباس و مبلمان دیده نشوند.

پلات با حمام مکرر نیازی ندارد و با یک شامپوی خشک یا فوم تمیز می شود. در زمانی که او را حمام مکنید از شامپوهایی استفاده کنید که چربی طبیعی پوستش را از بین نبرد.

از آنجائیکه فلاپی گوش آنها آویزان است و راه جریان هوا را مسدود می کند، گوشها را هرهفته برای جلوگیری از عفونت بررسی کنید. تنها بخشی از گوش را که می توانید ببینید با یک تکه پنبه تمیز کنید، البته توصیه می شود که این کار را به دامپزشک بسپارید.

هرگز سواب پنبه یا هر چیز دیگری را به داخل کانال گوش فرو نکنید زیرا باعث آسیب می شود. زمانی که گوش بوی بدی بدهد یا قرمز شده باشد و یا اینکه او باتکان دادن سرش سعی کند گوشش را خراش دهد ممکن است که به عفونت دچار شده باشد.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند، ناخنهایش را بطور منظم کوتاه کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد پلات | Plott با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پلات هوند ها با بچه ها در خانه سازگاری خوبی دارند، اگرچه با بچه های بزرگتری که درک درست تری از زندگی با سگها دارند بهتر هستند. از آنجائیکه پلات نسبت به ظرف غدایش حس مالکیت دارد، اگر بچه های کوچک بخواهند به ظرفش دست بزنند ممکن است ایجاد مشکل کند.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست که چقدر رفتار آنها دوستانه باشد هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

پلاتها با سگهای دیگر اگر از سنین کم به آنها معرفی شده باشند براحتی زندگی می کنند. با گربه ها هم اگر باهم بزرگ شده باشند میانه خوبی دارند.

عکس پلات

محل نگهداری نژاد پلات | Plott

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.