دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/12
39 بازدید

نژاد پتیت باست گریفون وندین

نژاد پتیت باست گریفون وندین

پتیت باست گریفون وندین (PBGV) رد پای کوچکی از سگهای شکاری است که قلب میلیونها نفر را بدست آورده است. هرچند در ظاهر این نژاد سگ بخاطر زیبایی طراحی شده، در واقع PBGV ها شکارچیان سرسختی هستند که برای هدفی خاصی پرورش داده شده اند: شکار حیوانات کوچک در زمینهای ناهموار ناحیه وندین فرانسه. این نژاد با یک شخصیت شادمان و دوست داشتنی شناخته شده است.

عکس پتیت باست گریفون وندین

آمار حیاتی نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

دسته بندی نژاد: سگهای شکاری

قد: ۳۳ تا ۳۸ سانتی متر

وزن : ۱۴ تا ۱۸ کیلوگرم

طول عمر: ۱۴ سال

عکس پتیت باست گریفون وندین

نکات برجسته نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

 • PBGV ها جذابند و سرهای قوی دارند. استوارند و برای آموزش آنها صبور بودن ضروری است.

 • PBGV ها لجبازند و مشکل خانگی و اهلی می شوند. استفاده از جعبه آموزشی برایشان توصیه می شود.
 • این نژاد پارس کردن را دوست دارد. شگفت زده نشوید.
 • پتیت باست گریفون وندین ها پرانرژی و با استقامت هستند. آنها به فعالیت روزانه نیاز دارند. از پیاده روی های طولانی لذت می برند، اما حتما باید با قلاده بسته شده باشند، زیرا شما هرگز نمی توانید بفهمید که چه موقعی غریزه شکارشان آنها را وادار به این کار می کند.
 • PBGV ها مهارت زیادی در فرار کردن دارند.
 • حس بویایی! مانند تمام سگهای شکاری، PBGV ها هم به دنبال بو کشیده می شوند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد، و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

 

وزن و اندازه نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

وزن در نرها: (۱۴-۱۸) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۴-۱۸) کیلوگرم.

قد در نرها: (۳۳-۳۸) سانتی متر، قد در ماده ها: (۳۳-۳۸) سانتی متر.

عکس پتیت باست گریفون وندین

شخصیت نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

سگ پتیت باست گریفون وندین بعنوان یک نژاد خوشحال شناخته شده است. این نژاد از زندگی و کنار انسانها بودن لذت میبرد. او مشتاق و مهربان است و طبیعت و ذات خوبی دارد.

پتیت باست گریفون وندین همچنین یک نژاد فعال است. برخلاف برخی از سگهای دیگر در این دسته (برای مثال سگهای دسته باست که نوعی سگ شکاری با پاهای کوتاه هستند) PBGV سگ شلوغی است، او به صاحب فعالی نیاز دارد که او را مشغول نگه دارد.

PBGV ها ممکن است بسیار خیره سر باشند، اما بقدری جذابند که می توانند شما را وادار کنند که به جای سرزنش کردنشان بخندید. اگر که خواهید او را به خوبی آموزش دهید نیاز به صبر زیادی دارید.

PBGV ها سگهای نگهبان خوبی اند، زیرا عاشق پارس کردن هستند. کار عاقلانه این است که برای آموزش آنها رفتاری دوستانه و آرام و دستوری داشته باشید.

پتیت باست گریفون وندین ها بسیا رکنجکاو هستند و هنرخاصی برای فرار کردن دارند. اگر بتوانند این کار را انجام دهند، یا از روی حصارها پریده اند یا اینکه زمین را حفر کرده اند. یک حصار بلند برای آنها توصیه می شود، بعلاوه اینکه حصار را بطور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید بوسیله حفر کردن تونل نتوانسته باشد فرار کند.

عکس پتیت باست گریفون وندین

مشکلات و سلامتی نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

PBGV ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه PBGV ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • سندرم درد PBGV: این بیماری شرایط بسیار سختی است که بر روی سگهای بین ۶ تا ۱۸ ماهگی اثر می گذارد. علائم آن شامل تقلا کردن همراه با درد، تب، ویا بی حالی است. شدت درد در سگهای مختلف متفاوت است در برخی متعادل است و در برخی دیگر بسیار شدید. بعضی از سگها تنها یک قسمت از بدنشان درگیر این بیماری می شود، اما بسیاری از سگهای مبتلا چندین جای بدنشان از درد رنج می برد. یکی از چندین نوع آن نوعی است که ناحیه سرویکال گردن را تحت تاثیر قرار میدهد که بطور رسمی مننژیت واکنش استروئید است. اکثر سگهای مبتلا با این مشکل رشد می کنند، اما برخی از عوارض دائمی رنج می برند.
 • صرع: یک بیماری است که سبب گیجی سگ شده و تجربه نشان داده است که بدون هیچ دلیل روشنی حیوان دچار تشنج می شود. بعضی از سگها ممکن است که یک یا چند تشنج در طول عمر خود داشته باشند، در حالیکه بعضی از آنها تشنجهای منظم دارند. این وضعیت را معمولا می توان با دارو کنترل کرد.
 • گلوکوم و دررفتگی لنز: این بیماری مشکل چشمی است که به تازگی در سگهای PBGV شناخته شده است. درگلوکوم، فشار داخلی کره چشم بالا می رود و با آسیبی که به عصب بینائی وارد می کند درنهایت باعث کوری می شود. در رفتگی لنز، در این وضعیت لنز از جای طبیعی خود خارج شده که ممکن است باعث کوری شود. معمولا هر دو چشم تحت تاثیر قرار می گیرند. این شرایط معمولا در سن ۵ سالگی بوجود می آید، که عموما باهم اتفاق می افتد.
 • آلرژی: در پتیت باست گریفون وندین ها آلرژی در درجه اول خود را با التهاب مزمن گوش، قرمزی پا و یا زیر بغل نشان می دهد. علاوه بر این آلرژی غیر خاص، آنها ممکن است از آلرژی غذایی، آلرژی به نیش کک، تب یونجه و واکنش نسبت به واکسن هم رنج ببرند. بیشترین آلرژیها تنها سسب خارش می شوند، اما در بعضی موارد، سگها ممکن است از ناراحتی زیادی رنج ببرند. تا چند ساعت بعد از واکسن زدن باید از آنها بطور مخصوصی مراقبت کنید.
 • فتق ناف و مغبنی: نقصی در عضلات شکم است که باعث می شود اندامهای داخلی به شکل یک حباب در زیر پوست شکم (فتق ناف) و کشاله ران (فتق مغبنی) به بیرون زده شوند. این شرایط گاهی اوقات با رشد توله سگ خودش درست می شود اما گاهی هم ممکن است نیاز به جراحی باشد.
 • در رفتگی کشکک و دیسپلازی ران: در رفتگی کشکک (کاسه زانو) و دیسپلازی ران به ترتیب بر اثر رشد غیر طبیعی مفصل زانو و مفصل ران بوجود می آید. در PBGV ها در رفتگی کشکک از دیسپلازی ران شایع تر است. در هر دو مورد می تواند باعث لنگیدن و آرتروز در سنین بالا شود. ممکن است برای ارزیابی شرایط به اشعه ایکس نیاز باشد. درمان آن اغلب دادن مکملهای غذایی و در بعضی موارد جراحی است.
 • کم کاری تیروئید: بیماری است در غده تیروئید که در آن هورمون تیروئید به اندازه کافی تولید نمی شود. علائم این بیماری شامل چاقی، بی حالی، کیفیت ضعیف پوشش بدن، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست، عدم تحمل سرما و عده ای هم فکر می کنند پرخاشگری و تحریک پذیری می باشد. سگهای در سنین میانی و سن بالا ظاهرا بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند اما نشانه ها ممکن است در هر سنی ظاهر شوند.
 • غشاء مردمک مقاوم (PPM) و دیسپلازی چند شبکیه ای: این بیماری یک نقص مادرزادی در چشم است. خوشبختانه این بیماری معمولا دید سگ را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

عکس پتیت باست گریفون وندین

مراقبت از نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

بدلیل اندازه کوچک و اینکه عاشق در کنار مردم بودن هستند ساکنان خوبی برای آپارتمانها هستند بشرطی که تعهد کنید نیاز های ورزشی او را برآورده کنید. آنها بطور کلی در داخل خانه سگهای فعالی هستند، بنابراین بهتر است که تعداد زیادی اسباب بازی محکم و مقاوم در دسترسش باشد. در حالیکه آنها در بیشتر آب و هواها به خوبی زندگی می کنند، اما دمای خنک را ترجیح میدهند.

این نژاد حس بویائی و غریزه شکار قوی دارند، بنابراین نباید اجازه دهید که بدون قلاده باشند. یک حیاط امن حصار کشیده شده برای آنها بهتری مکان است.

 

تغذیه نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

میزان توصیه شده روزانه: ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم می شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تا اینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

 

آراستن نژاد پتیت باست گریفون وندین |Petit Basset Griffon Vendeen

پوشش پتیت باست گریفون وندین خشن، با اندازه ای متوسط وسخت است، در حالیکه لایه زیرینش ضخیم، نرم و کوتاه است. او ابروهای بلندی دارد که به سمت بیرون کشیده شده اند بنابراین چشم را اذیت نمی کنند. گوشها با موهای بلندی پوشیده شده اند. آنها همچنین موهای بلندی در اطراف دهان دارند، که تشکیل ریش و سبیل داده است. دم موهای کمی دارد. بطور کلی PBGV گاها ظاهر آشفته ای دارند.

پتیت باست گریفون وندین ها در طیف گسترده ای از رنگها مانند سفید با ترکیبی از لیمویی، نارنجی، سیاه، سموری، سه رنگ یا لکه های خاکستری دیده می شوند.

نظافت آنها کار آسانی است. آنها نیاز دارند که حداقل یک بار در هفته برای حذف موهای مرده و ریخته شده شانه زده شوند.

فقط در صورت نیاز آنها را حمام کنید. ناخنها را بطور منظم کوتاه کنید. گوشها را از لحاظ تمیزی بررسی کنید.

عکس پتیت باست گریفون وندین

میزان سازگاری نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پتیت باست گریفون وندین ها عاشق بچه ها هستند. او از سر و صدا و هر فعالیتی که مربوط به کودکان باشد لذت می برد. بزرگسالان باید بر روی تعاملات بین کودک و سگ نظارت داده باشند، بویژه سگهای این نژاد که منتظر فرصتی برای فرار هستند.

آنها با حیوانات خانگی دیگری که آموزش دیده باشند و اجتماعی شده اند سازگاری خوبی دارند. او بویژه از همراهی با سگهای دیگر لذت می برد. او ذاتا یک شکارچی است.

عکس پتیت باست گریفون وندین

محل نگهداری نژاد پتیت باست گریفون وندین | Petit Basset Griffon Vendeen

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.