دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/26
39 بازدید

نژاد شی هواهوا

نژاد شی هواهوا

نژاد شی هواهوا اندازه ای کوچک دارد و دارای شخصیت های بزرگ و تنوع در انواع پوست و رنگ است. او سگ کاملی است که به طور کامل قادر به رقابت در ورزش با سگ های چابک دیگر است و در میان ۱۰ نژاد اول توصیه شده توسط کارشناسان می باشد. چیزی که او بیش از بقیه دوست دارد بودن با مردم و به نظافت و ورزش نیاز دارد.

 

آمار حیاتی نژاد شی هوا هوا | Chihuahua

دسته بندی نژاد: سگ همدم
قد: ۱۵ تا ۲۳ سانتی متر
وزن: ۱.۵ تا ۳ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۸ سال

سگ هواهوا

نکات برجسته نژاد شی هواهوا | Chihuahua

 • یک مادر چیواوا که گواهی عدم سوء پیشینه بهداشتی برای ناراحتی های قلبی را دارد انتخاب نمایید.
 • شی هوا هوا نژادی با عمر طولانی است. سن او با مراقبت تا ۱۸ سال می رسد.
 • از جمله خصوصیات سگ شی هوا هوا این است که مستعد ابتلا به لرز است به خصوص زمانی که سردش است، هیجان زده یا ترسیده است. محافظت از شی هوا هوا با یک ژاکت یا کت زمانی که او خارج از منزل در آب و هوای سرد یا مرطوب می رود لازم است.
 • شی هوا هوا می تواند نسبت به سگ های دیگر غیر دوستانه باشد درصورتی که از جوانی اجتماعی نشود. شی هوا هوا به تعقیب سگ های دیگر می پردازد و اگر با یک سگ بزرگ تهاجمی روبرو شود این می تواند مشکل ایجاد کند.
 • شیواوا را بدون مراقبت در حیاط رها نکنید. او می تواند توسط یک شاهین و دیگر پرندگان شکاری و یا سگ های بزرگتر یا شغالها مورد حمله قرار گیرد.
 • شی هوا هوا می تواند با غریبه ها باشد. یک توله سگ که با تعامل با تعداد زیادی انسان در یک خانه بزرگ شده را انتخاب نمایید.
 • شی هوا هوا بهترین سگ برای کودکان خردسال است. شی هوا هوا شکننده است و یک کودک نو پا ممکن است به سگ در حالی بازی صدمه بزند. بیشتر پرورش دهندگان می خواهند توله سگ کمتر از هشت سال را به فروش برسانند.
 • گوش شی هوا هوا می تواند در معرض ابتلا به موم گوش و پوست خشک قرار بگیرد.
 • آنها نیاز به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش روزانه دارند. بر شی هوا هوا، به ویژه هنگامی که لباس ندارد نظارت داشته باشید.
 • یکی از مشخصات سگ شی هوا هوا این است که هنگامی که خسته اند مخرب باشند و می توانند تبدیل به پرخواران شوند مخصوصا اگر رژیم غذایی آنها رعایت نشوند.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.
 • قیمت سگ های شی هوا هوا متفاوت است. در صورتی که سگ شی هواهوا فروشی دارید یا برای اطلاع از قیمت سگ شیواوا ( شی واوا ) می توانید به فروشگاه حیوانات خانگی مراجعه کنید. جالب است بدانید فروش سگ شی هوا هوا مو بلند رایج است و متقاضیان زیادی دارد.

سگ هواهوا

وزن و اندازه نژاد شی هواهوا | Chihuahua

وزن در نرها: (۱.۵-۶) کیلوگرم، در ماده ها: (۱.۵-۶) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۱۵-۲۳) سانتی متر، در ماده ها: (۱۵-۲۳) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد شی هواهوا | Chihuahua

شی هوا هوا به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • در رفتگی کشکک: همچنین به عنوان "تضعیف خفه" شناخته شده، این یک مشکل شایع در سگ های کوچک است. این هنگامی ایجاد میشود که کشکک، که دارای سه بخش است – استخوان ران، پاتلا (کشکک) و درشت نی- به درستی شکل نگرفته باشد. این باعث می شود لنگش در پا یا یک راه رفتن غیر طبیعی، مانند نوعی جست و خیز یا هاپ بنظر برسد .این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد، اگر چه بی نظمی یا در رفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی شود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش می تواند به ورم مفاصل، بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. در رفتگی شدیدتر کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.
 • هیپوگلیسمی: کاهش قند خون و قند خون پایین، مشکل تمام توله سگ های این نژاد است. هیپوگلیسمی به راحتی در مراحل اولیه قابل درمان است اما می تواند کشنده باشد اگر درمان نشود. مهم این است که پرورش دهندگان و صاحبان توله سگ این نژاد علائم و نشانه های آن را تشخیص دهند چرا که این وضعیت می تواند گاهی اوقات به عنوان هپاتیت ویروسی یا انسفالیت توسط دامپزشکان تشخیص داده شود. توله سگ با هیپوگلیسمی کند و بی توجه می شود و گاهی دچار لرزش یا لرز می شود.در این صورت عسل زیر زبان او گذاشته و او را بلافاصله به دامپزشک ببرید. اگر وضعیت ادامه یابد، او در نهایت به تشنج، سپس به کما رفته و می میرد. هر زمان شی هوا هوا لنگید یا لثه و زبان او آبی مایل به خاکستری شد، اقدام فوری لازم است. هیپوگلیسمی در توله سگ زمانی رخ می دهد که ذخایر چربی نداشته باشد که نتواند در زمان استرس گلوکز کافی به طور منظم مصرف کند.
 • نقص قلبی: از انواع بیماری های مختلف این سگ، شایع ترین بیماری تنگی ریوی، تنگی دریچه راست قلب است که قلب را از ریه ها جدا می کند. اگر سگ شما شما دارای یک سوفل قلبی است، ممکن است نشان دهد که او دارای یک بیماری قلبی است که نیاز به بررسی درمان دارد. سوفل قلبی توسط یک اختلال در جریان خون است که از طریق دریچه قلب ایجاد می شود. درجه بندی آنها با بلندی صدا، با یکی بسیار نرم و دیگری صدای بسیار بلند است.
 • تنگی ریوی: این بیماری مادرزادی قلبی وقتی رخ می دهدکه خون به درستی از طریق قلب جریان نیابد زیرا دریچه ریوی شکل داده شده، باعث انسداد قلب می شود. این به این معنی است که قلب باید سخت تر کار کند و بزرگ شده، منجر به نارسایی قلبی می شود. درمان بستگی به شدت بیماری دارد. در موارد خفیف، انسداد کم است و هیچ درمانی لازم نیست. اگر سگ به شدت به این بیماری مبتلا شود، عمل جراحی توصیه می شود اما این روش بسته به محل انسداد، متفاوت است.
 • نای فرو: استنشاق سریع هوا باعث می شود که نای پهن شده و برای ورود هوا به ریه ها کار را دشوار سازد. این وضعیت ممکن است ارثی باشد.
 • هیدروسفالی: مایع مغزی نخاعی (CSF) در مغز به علت نقص مادرزادی، انسداد و یا در نتیجه تروما در هنگام تولد باعث فشار آوردن بر مغز می شود. سر به نظر می رسد متورم یا بزرگ شده اما تشخیص آن را می توان با سونوگرافی در صورت لزوم تایید نمود. هیچ درمانی برای هیدروسفالی وجود ندارد، اگر چه در موارد خفیف استروئیدها می تواند به کاهش فشار مایع کمک کند. توله سگ با موارد شدید قبل از چهار ماهگی می میرند، که این یک دلیل خوب برای به تاخیر انداختن خرید یک شی هوا هوا تا بعد از چهار ماهگی است.
 • گسترش فونتانل: شی هوا هوا با نرمی در بالای سر خود به دنیا می آید. معمولا نقطه نرم بسته می شود، که بسیار شبیه به یک کودک است اما گاهی اوقات به طور کامل سفت نمی شود. این سگ با ضربه تصادفی به سر می تواند کشته شود.
 • لرز: لرز یک اتفاق معمول در شی هوا هوا است و معمولا زمانی که سگ هیجان زده است و یا سردش است رخ می دهد.

سگ هواهوا

میزان تغذیه نژاد شی هواهوا | Chihuahua

توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

سگ هواهوا

آراستن نژاد شی هواهوا | Chihuahua

شی هوا هوا در دو نوع رویش موی مختلف آمده است: صاف و بلند، پوست شی هوا هوا براق و صاف است که در نزدیکی گردن موی ضخیم دارد. مو بر روی سر و گوش نازک تر است و دم خزدار دارد.

موی بدن تقریبا صاف است که در برخی موارد کمی موج دار است، در حاشیه گوش مو دارند و دم او پر موتر می شود و موها بلندتر است. او همچنین دارای موی ضخیم بر روی گردن و روی پای خود است. پاهای عقبی نیز با موهای بلند که شبیه شلوار است پوشش داده شده اند.

شی هوا هوا در طیف وسیعی از رنگ آمده است. آنها می توانند رنگ های یکدست مانند سیاه، سفید، حنایی، شکلاتی، خاکستری و نقره ای داشته و همچنین در ترکیب سه رنگی (به عنوان مثال شکلاتی، سیاه و سفید و یا آبی با قهوه ای مایل به زرد و سفید)، راه راه، خال خالی، انواع دیگر بیایند. سایه می تواند از بسیار کم رنگ تا پر رنگ در تمام رنگ های نژاد باشد.

شی هوا هوا سگ شستشو و حرکت است. نظافت او تنها چند دقیقه در هفته طول می کشد. برس زدن او در هفته با دستکش پلاستیکی مخصوص نظافت یا یک قلم مو با موی کوتاه نرمال، برای شی هوا هوا با موی کوتاه و یک برس زیر برای موهای زبر شی هوا هوا می تواند انجام شود. شانه دندانه ریز به از بین بردن کک یا موهای مرده کمک می کند.

موی شی هوا هوا مقدار کمی در طول سال ریخته و ممکن است تا حدودی به شدت بیشتری در یک سگ کوچک در بهار و پاییز بریزد. برس زدن منظم کمک می کند که ریزش مو کنترل شود.

با برس زدن منظم، شی هوا هوا به حمام بیش از هر ماه یا دوماه یک بار نیاز ندارد. استفاده از شامپوی فرموله برای سگ شما که مو و پوست او خشک نشود، لازم است.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

برخی از شی هوا هواها اشک در زیر چشمان خود پیدا می کنند. شما می توانید با پاک کردن بادقت چشم آن را تخلیه کنید.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

سگ هواهوا

میزان سازگاری نژاد شی هواهوا | Chihuahua با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بسیاری از از شی هوا هوا کودکان را دوست دارند اما ترکیبی از یک سگ کوچک و یک کودک خردسال می تواند یک فاجعه شود. شی هوا هوا ممکن است از دست یک کودک بیافتد و آسیب ببیند. او قادر به دفاع از خود نیست. شی هوا هوا در خانواده های ساکت و آرام، که کودکان بزرگتر دارند و درک چگونگی بهترین تعامل با آنها را بلدند، راحت تر است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

حتی اگر خانواده شما کودکی ندارد، شی هوا هوا همیشه باید با کودکان به خصوص زمانی که جوان است، در ارتباط باشد چرا که در غیر این صورت در مراحل بعدی زندگی با ترس از آنها مواجه خواهد شد. فقط مطمئن شوید که شما به تعامل آنها با دقت نظارت می کنید.

شی هوا هوا با حیوانات خانگی دیگر در خانواده، از جمله گربه، اگر در سنین جوانی به او معرفی شود، کنار می آید. شی هوا هوای بی باک غالبا رئیس سگ های اطرافش که حتی بسیار بزرگتر از او هستند، می باشد و این ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود.
سگ هواهوا

محل نگهداری نژاد شی هواهوا | Chihuahua

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.