دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/02
38 بازدید

نژاد نورفولک تریر

نژاد نورفولک تریر

نورفولک تریر با اینکه جثه ی کوچکی دارد اما ویژگی های یک سگ بزرگ را دارد. زیاد پارس میکند، اجتماعی، زیرک و همراه و همدمی وفادار برای خانواده ها است هم چنین سگ کاری نیز است.

 

آمار حیاتی نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

دسته بندی نژاد: سگ تریر

قد: بین ۲۲ الی ۲۵ سانتی متر

وزن: بین ۵.۵ الی ۶ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۲ الی ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

  • ممکن است اهلی کردن این سگ ها کار سختی باشد، آموزش جعبه برای این کار بسیار مفید است.
  • سگی پر انرژی و جنب و جوش زیادی دارد و باید تمام فعالیت های او در داخل خانه انجام شود.
  • سگ نورفولک تریر غریزه ی تعقیب و استعداد خوبی در فرار کردن دارند به همین دلیل باید هنگامی که بیرون از خانه هستند با قلاده بسته شوند.
  • زیاد سرو صدا نمی کنند اما اگر ببیند چیزی کثیف است و یا هنگامی که خسته می شود، شروع به پارس کردن می کند.
  • اگر فعالیت کمی داشته باشند و زیاد غذا بخورند، به سرعت چاق می شوند.

سگ نورفولک تریر

وزن و اندازه نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

وزن در نرها: (۵.۵-۶) کیلوگرم، در ماده ها: (۵.۵-۶) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۲-۲۵) سانتی متر، در ماده ها: (۲۲-۲۵) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

  • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
  • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه هنگامی رخ میدهد کشکک (که دارای سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن و غیر طبیعی راه رفتن سگ میشود. در بیماری هنگام تولد رخ میدهد اگر چه علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمیشود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش میتواند باعث ورم مفاصل شود. این بیماری در ۴ درجه رخ میدهد در رجه ی اول باعث لنگیدن موقت و در رفتگی گاه به گاه مفاصل شود، در درجه lV, ساق پا به خوبی به کشکک متصل نمیشود، در درجه ی پیشرفته تر ممکن است سگ به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشد.
  • حساسیت به واکسیناسیون: بدن برخی سگ ها در هنگام زدن واکسیناسیون دچار حساسیت میشود. که معمولا کهیر، تورم صورت، درد و بی حالی از علائم این حساسیت هستند. گاهی اوقات اگر این حساسیت بیش از حد شدید شود منجر به مرگ سگ می شود البته این اتفاق خیلی کم رخ میدهد. به همین دلیل لازم است چند ساعت بعد از واکسن زدن، سگ تحت مراقبت باشد تا اگر متوجه هر چیز غیر معمولی در سگ شدید، دامپزشک به آن رسیدگی کند.

سگ نورفولک تریر

تغذیه نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

توصیه می شود روزانه ۱/۲ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ نورفولک تریر

آراستن نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

این سگ ها دارای پوششی دو لایه ای، که لایه ی بالایی از موهای نرم و لایه ی زیرین از موهایی  پرپشت تشکیل شده است و سگ را در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی محافظت می کند. موهای نورفولک تریر ها خیلی کم میریزد و معمولا به رنگ های قرمز، گندم گون، سیاه و سفید، قهوه ای مایل به زرد و یا خاکستری دیده می شود.

 موهای او در قسمت گردن و شانه ها خز و در قسمت گوش و سر کوتاه و صاف است. موهای او را هفته ای ۱ یا ۲ بار برس زده و ناخن های پا را به طور منظم کوتاه کنید و هر هفته گوش هایش را تمیز کنید، هم چنین برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان، باید دندان های سگ را با یک مسواک نرم و خمیر دندان مخصوص سگ، مسواک بزنید. فقط کافیست ماهی ۱ بار او را حمام دهید زیرا بیشتر از آن ممکن است موی سگ خشک شود.

 

میزان سازگاری نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier با کودکان و سایر حیوانات خانگی دیگر

نوفولک تریر سازگاری خوبی با کودکان دارد به همین دلیل می تواند سگ خانگی خیلی خوبی باشد اما برای خانواده هایی که کودک زیر ۱۰ سال دارند توصیه نمی شود زیرا این سگ ها جثه ی کوچکی دارند و ممکن است توسط بچه ها آسیب ببینند.  این سگ ها بسیار خوش خلق هستند و خیلی کم با سگ های دیگر نزاع میکنند به همین دلیل میتوانند با خوشحالی در آنها زندگی کنند اما با حیوانات خانگی کوچک کنار نمی آیند زیرا انگیزه ی قوی برای تعقیب حیواناتی مانند: همستر، جوندگان، پرندگان و حیوانات دیگر دارد.

سگ نورفولک تریر

محل نگهداری نژاد نورفولک تریر | Norfolk Terrier

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر روز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند به همین دلیل  شما میتوانید به راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.