دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/01
41 بازدید

نژاد مالتیپو

نژاد مالتیپو

مالتیپو سگی دارای موهای زیاد، باهوش و دوست داشتنی است که میتواند دوستی سرگرم کننده و مهربان برای افراد خانواده باشد. او بسیار فعال و جذاب است و می تواند در خانه ای (آپارتمان یا خانه بزرگ) با سازگاری کامل زندگی کند.

 

آمار حیاتی نژاد مالتیپو | Maltipoo

دسته بندی نژاد: سگ های ترکیبی

قد: بین ۲۰ الی ۳۵ سانتی متر

وزن: بین ۲.۵ الی ۱۰ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ الی ۱۳ سال

سگ مالتیپو

نکات برجسته نژاد مالتیپو | Maltipoo

 • مالتیپو نژادی ترکیبی و پرورشی است که به مالتی مینیاتوری نیز معروف است.
 • آنها بسیار فعال و پر انرژی هستند و به انجام دادن ورزش های روزانه مانند پیاده روی طولانی مدت، پارس کردن، بازی کردن در حیاط و بازی های واکشی نیاز دارند.
 • پارس کردن برای او یک کار سرگرم کننده است، آنها سگ های نگهبان و محافظ خوبی هستند زیرا هر چیز مشکوکی را می بینند شروع به پارس کردن میکنند اما چون سگ های شلوغی هستند برای افرادی که به سرو صدا حساس اند، توصیه نمی شود.
 • موهای او خیلی کم میریزد به همین دلیل برای کسانی که آلرژی دارند مناسب نیست هر چند هیچ سگی را که کاملا ضد حساسیت باشد نمی توانید پیدا کنید زیرا همه سگ ها ریزش مو، شوره و بزاق دارند که این ها حامل مواد حساسیت زا هستند. اگر شما مدت زمان زیادی با ماتیپو وقت بگذرانید و کنار او باشید میتوانید حساسیت را رفع کنید.
 • حداقل به هفته یک بار برس زدن و ماهی یکبار حمام کردن نیاز دارند.
 • این سگ ها بسیار دوست داشتنی و همراه آرام و خوبی برای کودکان هستند اما چون بچه های نو پا به راحتی آسیب میبینند برای خانواده های که کودک زیر ۶ سال دارند مالپیتو انتخاب مناسبی نیست.
 • بسیار باهوش است و میتواند آموزش ها را خیلی سریع یار بگیرد.
 • همراه خوبی برای دیگر سگ ها و حیوانات خانگی هستند.
 • میتوانید آنها را به راحتی در داخل آپارتمان نگهداری کنید زیرا جنب و جوش زیادی در داخل خانه ندارند.
 • اگر به مدت طولانی تنها بمانند مضطرب میشوند.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی و یا فروشگاههای خانگی خریداری نکنید.

سگ مالتیپو

وزن و ارتفاع نژاد مالتیپو | Maltipoo

وزن در نرها: (۲.۵-۱۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۲.۵-۱۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۰-۳۵) سانتی متر، در ماده ها: (۲۰-۳۵) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد مالتیپو | Maltipoo

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

 • سندرم شاکر سفید: این بیماری باعث لرزش بیش از حد بدن و پلک زدن سریع چشم میشود که در سن ۶ ماهگی تا ۳ سالگی سگ رخ می دهد. توصیه میشود که سگ مبتلا به این بیماری بیش از حد هیجان زده نشود. سگ بیمار هیچ دردی احساس نمی کند و روی شخصیت او تاثیر نمی گذارد. اگر شما حدس می زنید که سگتان دچار سندرم شاکر سفید شده است او را نزد  دامپزشک ببرید و با او در مورد درمان سگ صحبت کنید.
 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه هنگامی رخ میدهد کشکک (که دارای سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن و غیر طبیعی راه رفتن سگ میشود.
 • (portosystemic (PSS: این بیماری باعث میشود که رگ های خون دور کبد بچرخد و کبد نتواند خون را پاکسازی کند. علائم آن شامل اختلالات عصبی رفتاری، عدم اشتها، کاهش قند خون،مسائل متناوب دستگاه گوارش، مشکلات ادراری، عدم تحمل دارو و توقف رشد است و این علائم در ۲ سالگی نمایان میشود. بهترین راه برای درمان این بیماری جراحی است.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی ب اید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.

سگ مالتیپو

تغذیه نژاد مالتیپو | Maltipoo

توصیه می شود روزانه ۵/۸ تا ۱.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ مالتیپو

آراستن نژاد مالتیپو | Maltipoo

موهای آنها خیلی کم میریزد و یا شوره میگیرد و خیلی نرم، بافتی ابریشمی، طول متوسط، کمی موج و اشکال مختلفی دارد. این سگ ها در رنگ های کرم، سفید و نقره ای دیده میشوند.

باید برای جلوگیری از ریزش مو هم چنین حفظ تمیزی او، هر روز موهایش را شانه بزنید و یک یا دوبار در سال آنها را کوتاه کنید.

مالتیپو ها را باید برای حفظ و تمیز نگه داشتن پوششان حداقل ماهی ۱ بار حمام دهید. موهای اطراف چشم را کوتاه کنید و گوش هایش را تمیز کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند.

سگ خود را از همان سنین کم به نظافت کردن عادت دهید. آنها روی پنجه های خود بسیار حساس هستند به همین دلیل باید مرتب به آنها رسیدگی کنید. داخل دهان و گوش سگ را نگاه کنید تا از تمیزی آن مطمئن شوید.

سگ مالتیپو

میزان سازگاری نژاد مالتیپو | Maltipoo با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

مالتیپو ها با کودکان و حیوانات خانگی دیگر رفتار خوبی دارند و همراه خوبی برای کودکان هستند اما برای خانواده ای که کودک زیر ۶ سال دارد توصیه نمی شود.

شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

سگ مالتیپو

محل نگهداری نژاد مالتیپو | Maltipoo

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر رورز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند به همین دلیل  شما میتوانید به راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.