دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/25
44 بازدید

نژاد سودیش والهاند

نژاد سودیش والهاند

سودیش والهاند به عنوان یک نژاد سگ در کار مزرعه، همدم هوشمندی است. او یک سگ فعال است که نیاز به یک مالک به همان اندازه فعال دارد. سودیش والهاند به طور کلی سالم است، اگر چه می تواند در معرض بیماری ارثی چشم به نام رتینوپاتی قرار گیرد. او مویی با طول متوسط ​​ دارد که به رنگ های مختلف و ترکیبی در می آید.

 

آمار حیاتی نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

دسته بندی نژاد: سگهای محافظ
قد: ۲۷ تا ۳۳ سانتی متر
وزن: ۱۱ تا ۱۸ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

  • دم سودیش والهاند ممکن است بلند باشد. همه مدل دم برای این نژاد طبیعی است.
  • سودیش والهاند سری مثلثی شکل و گوشی متوسط با حالت ایستاده دارد.
  •  سودیش والهاند به خوبی به اصلاحات خشن کلامی و فیزیکی پاسخ نمی دهد.
  • سودیش والهاند می تواند تبدیل به یک پارس کننده مزاحم شود، به خصوص اگر اغلب به تنهایی رها شود.
  • سودیش والهاند لزوما یک انتخاب خوب برای کسانی که اولین بار از سگ نگهداری می کنند، نیست و نیاز به مقدار زیادی اجتماعی شدن، آموزش و ورزش به عنوان یک همراه خوب دارد.

عکس سودیش والهاند

وزن و اندازه نژاد سوئدیش والهاند | Swedish Vallhund

وزن در نرها: (۱۱-۱۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۱-۱۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۹-۳۴) سانتی متر، در ماده ها: (۲۹-۳۴) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

سودیش والهاند به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

  • رتینوپاتی یک بیماری ارثی چشم است که در سودیش والهاند دیده شده است. این امر باعث انحطاط سلول های گیرنده نوری شبکیه شده و ممکن است منجر به از دست دادن بینایی کامل شود.

عکس سودیش والهاند

تغذیه نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

توصیه می شود روزانه ۱ تا ۱.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس سودیش والهاند

آراستن نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

نژاد سودیش والهاند دو نوع پوشش دارد. اسپیتز با موهای نیمه بلند است. زیر لایه او نرم و متراکم است و روی آن را موهای سخت پوشانده است.

در حالت ایده آل، سگ دارای حلقه ای مو دور چشم، پوزه و زیر گلو است؛ سایه روشن معمولا در قفسه سینه، شکم، پاهای عقب و پایین پاها دیده می شود. موی تیره تر در پشت، گردن و دو طرف بدنش به چشم می خورد.

پوشش یک سودیش والهاند هیچ پیرایش ویژه ای نیاز ندارد.

سودیش والهاند به برس زدن کامل در هر هفته نیاز دارد.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس سودیش والهاند

میزان سازگاری نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سودیش والهاند معمولا کودکان را دوست دارد اما غریزه گله داری او می تواند انگیزه ای برای گاز گرفتن پای کودک یا مچ پای آنها را در سگ ایجاد کند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود. 

عکس سودیش والهاند

محل نگهداری نژاد سودیش والهاند | Swedish Vallhund

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.